„Czym jest Projekt Stodoła ?”

To przede wszystkim blog profesjonalny- relacja z realizacji marzenia tworzenia własnego domu. Projekt Stodoła to również rozszerzony dziennik budowy, z komentarzem i analizą. Skierowany jest do osób, którzy rozważają budowę własnego domu, są już w trakcie lub aktualnie desperacko szukają odpowiedzi stojąc przed kluczowym wyborem, któregoś z budowlanych rozwiązań.

Projekt Stodoła to również dziennik architekta, ponieważ relację prowadzą autorzy– architekci pielęgnujący ten projekt od pierwszej inspiracji, poprzez planowanie i dokonywanie kluczowych decyzji projektowych, do etapu budowy. Wiemy, że projekt i budowa własnego domu to ciągłe dokonywanie wyborów, okupione dużym stresem. Wybór dostępnych rozwiązań i materiałów jest ogromny, w dodatku jeśli nie dysponujemy nieograniczonym budżetem, często selekcji musi towarzyszyć kompromis.

W Projekcie Stodoła chcemy także pokazać jak wygląda proces projektowy i jakie korzyści płyną z projektu, który jest optymalny i dobrze dostosowany do wymagań inwestorów. Taki, który spełnia wszystkie warunki brzegowe, przy założonym budżecie i bez kompromisów. Nazywamy to podejście zrównoważonym, ale nie w aspekcie ekologicznym, tylko jako bilans zysków i strat danego rozwiązania dla całości inwestycji. Znajdą się tu m.in. odpowiedzi na pytania:

  • Co jest kluczowe dla całej inwestycji?
  • Na co zwracać uwagę przy projektowaniu, by nie przepłacić przy realizacji?
  • Gdzie warto oszczędzić, tak, by w innym miejscu zainwestować?
  • Gdzie są ukryte koszty, które możemy zniwelować?
  • Na czym nie warto oszczędzać?
  • Na którym etapie budowy warto przypilnować wykonawcę?
  • Jakie warianty rozważaliśmy (a było ich naprawdę dużo) i dlaczego jednak ich nie wybraliśmy?

„Czemu akurat Stodoła ?”

Nowoczesny dom w typie stodoły to trafny „skrót myślowy”. Jest świetnym określeniem budynku, który ma w sobie ciepło i sielskość wymarzonego domu, a zarazem nowoczesne rozwiązania. Stodoła posiada prostą konstrukcję, a co za tym idzie- jest tania w budowie, jednak nie kosztem funkcjonalności i wygody. Kluczowe jest wyważenie wszystkich elementów w budynku tak, by spełniał on swoje przeznaczenie, był ekonomiczny w eksploatacji oraz realizował nasze oczekiwania estetyczne.

Tytułowa stodoła jest budynkiem o powierzchni 146 m2 z dwuspadowym dachem i dwustanowiskowym garażem. Funkcję budynku rozplanowano na dwóch kondygnacjach. Budżet zakładany na budowę do stanu wykończonego to ok. 400 tysięcy złotych. Budynek przestrzega zasad energooszczędności. Projekt indywidualny stodoły powstawał prawie rok z krótkimi przerwami (niektóre rozwiązania muszą się po prostu uleżeć), aż został w pełni dostosowany do wymagań i potrzeb inwestorów oraz lokalizacji. Rozważaliśmy całe mnóstwo wariantów i alternatyw. Projekt musiał być przemyślany w każdym detalu, bo każde projektowe posunięcia to również odpowiednia kwota w budżecie. Obecnie stodoła zimuje na etapie stanu „0”, by wkrótce wiosną zacząć piąć się w górę.

„Jak to wszystko będzie wyglądać”

Na blogu będziemy relacjonować wszystkie etapy procesu powstawania domu. Zaczynając od samego początku. Opiszemy wszystkie alternatywne pomysły, wszystkie główne „dylematy” prezentując nasze rozwiązania i opisując to, dlaczego właśnie tak wybraliśmy. Na końcu każdego wpisu będziemy podsumowywać w punktach plusy i minusy- argumenty, które zaważyły na wyborze wraz z kosztem rozwiązań.

Zachęcam do częstych wizyt oraz komentowania.

Witamy w Projekcie Stodoła !