Czym jest Projekt Stodoła?

To przede wszystkim relacja z realizacji marzenia tworzenia własnego domu. Projekt Stodoła to również rozszerzony dziennik budowy z komentarzem i analizą. Skierowany jest do osób, którzy rozważają budowę własnego domu, są już w jej trakcie lub aktualnie desperacko szukają odpowiedzi, stojąc przed kluczowym wyborem któregoś z budowlanych rozwiązań.

Projekt Stodoła to również dziennik architekta, ponieważ relację prowadzą autorzy– architekci- Adam (biura Bad Architekci http://www.badarchitekci.pl/) oraz Patrycja (Bofo Architekci http://www.bofo.pl/), pielęgnujący ten projekt od pierwszej inspiracji, poprzez planowanie i dokonywanie kluczowych decyzji projektowych, do etapu budowy. Wiemy, że projekt i budowa własnego domu to ciągłe dokonywanie wyborów, okupione dużym stresem. Wybór dostępnych rozwiązań i materiałów jest ogromny, w dodatku jeśli nie dysponujemy nieograniczonym budżetem, często selekcji musi towarzyszyć kompromis.

W Projekcie Stodoła chcemy także pokazać jak wygląda proces projektowy i jakie korzyści płyną z projektu, który jest optymalny i dobrze dostosowany do wymagań inwestorów. Taki, który spełnia wszystkie warunki brzegowe, przy założonym budżecie i bez kompromisów. Nazywamy to podejście zrównoważonym, ale nie w aspekcie ekologicznym, tylko jako bilans zysków i strat danego rozwiązania dla całości inwestycji. Znajdą się tu m.in. odpowiedzi na pytania:

 • Co jest kluczowe dla całej inwestycji?
 • Na co zwracać uwagę przy projektowaniu, by nie przepłacić przy realizacji?
 • Gdzie warto oszczędzić, tak, by w innym miejscu zainwestować?
 • Gdzie są ukryte koszty, które możemy zniwelować?
 • Na czym nie warto oszczędzać?
 • Na którym etapie budowy warto przypilnować wykonawcę?
 • Jakie warianty rozważaliśmy (a było ich naprawdę dużo) i dlaczego jednak ich nie wybraliśmy?

Projekt Stodoła jest projektem indywidualnym, naszego autorstwa. Z uwagi na duże zainteresowanie projektami tego typu oraz jego potencjałem stworzyliśmy projekty typowe dostosowane do różnych wymagań i działek  więcej informacji znajdziesz na stronie : Sklep


Czemu akurat Stodoła?

Nowoczesny dom w typie stodoły to trafny „skrót myślowy”. Jest świetnym określeniem budynku, który ma w sobie ciepło i sielskość wymarzonego domu, a zarazem nowoczesne rozwiązania. Stodoła posiada prostą konstrukcję, a co za tym idzie- jest tania w budowie, jednak nie kosztem funkcjonalności i wygody. Kluczowe jest wyważenie wszystkich elementów w budynku tak, by spełniał on swoje przeznaczenie, był ekonomiczny w eksploatacji oraz realizował nasze oczekiwania estetyczne.

Tytułowa stodoła jest budynkiem o powierzchni 146 m2 z dwuspadowym dachem i dwustanowiskowym garażem. Funkcję budynku rozplanowano na dwóch kondygnacjach. Budżet zakładany na budowę do stanu wykończonego to ok. 400 tysięcy złotych. Budynek przestrzega zasad energooszczędności. Projekt indywidualny stodoły powstawał prawie rok z krótkimi przerwami (niektóre rozwiązania muszą się po prostu uleżeć), aż został w pełni dostosowany do wymagań i potrzeb oraz lokalizacji. Rozważaliśmy całe mnóstwo wariantów i alternatyw. Projekt musiał być przemyślany w każdym detalu, bo każde projektowe posunięcia to również odpowiednia kwota w budżecie. Obecnie stodoła zimuje na etapie stanu „0”, by wkrótce wiosną zacząć piąć się w górę.


Jak to wszystko będzie wyglądać

Na blogu będziemy relacjonować wszystkie etapy procesu powstawania domu. Zaczynając od samego początku. Opiszemy wszystkie alternatywne pomysły, wszystkie główne „dylematy” prezentując nasze rozwiązania i opisując to, dlaczego właśnie tak wybraliśmy. Na końcu każdego wpisu będziemy podsumowywać w punktach plusy i minusy- argumenty, które zaważyły na wyborze wraz z kosztem rozwiązań.

Zachęcam do częstych wizyt oraz komentowania.


Witamy w Projekcie Stodoła!

8 odpowiedzi na “Czym jest Projekt Stodoła?”

 1. Barn House pisze:

  Jesteśmy ciekawi, czy zamkniecie się w założonym budżecie. Życzymy Wam tego oczywiście :), ale myślimy, że będzie mało… Pozdrawiamy.

  • projektstodola pisze:

   Na bieżąco monitorujemy wszystkie wydatki, kilka elementów które wyniknęły po drodze (m.in. pompa ciepła, oczyszczalnia ścieków) niestety podniosło koszt inwestycji, ale nie jest źle jak narazie szacujemy jeżeli przekroczymy to w granicach 5%.

 2. Agnieszka pisze:

  My z mężem zrobiliśmy sobie projekt kamienica 🙂 Kupujemy nasze wymarzone mieszkanie!

 3. Bardzo ciekawy i fascynujący wpis. Daje naprawdę masę inspiracji. Pozdrawiam cieplutko 🙂

 4. sweoo pisze:

  Rewelacyjny wpis!

 5. Eryk Wroński pisze:

  Inspirująca treść, pięknie to Pani opisała, pozdrawiam serdecznie 🙂

 6. Uwielbiam Pani bloga, bardzo często zaglądam i co nowszy wpis tym lepszy! Pozdrawiam 🙂

 7. tradebest_PL pisze:

  Uwielbiam czytać ten blog. Oby wszystko wam się udawało! Życzę powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole