Murowanie ścian. Na co warto zwrócić uwagę murując ściany parteru:

 1. Pierwsza warstwa bloczków jest najważniejsza. Pod murowanie ścian warstwa ta musi być dobrze wypoziomowana, dlatego zazwyczaj wykonuje ją się na zaprawie cementowej. Przy fundamencie tradycyjnym do pierwszej warstwy możemy zastosować bloczek z włókno betonu ocieplony wkładką z polistyrenu. To rozwiązanie eliminuje pionowy mostek na styku fundamentu z gruntem.
 2. Murowanie ścian- Wybór materiału. To temat dość złożony (więcej o tym w artykule o założeniach energooszczędności, który już w opracowaniu, dużo zależy tutaj także od konstrukcji, założeń oraz grubości ocieplenia). Oczywiście każdą zmianę należy konsultować z konstruktorem i kierownikiem budowy. Najbardziej popularne materiały które rozważaliśmy przy projekcie stodoła to beton komórkowy, silikaty oraz pustaki ceramiczne. W internecie można znaleźć mnóstwo artykułów na ten temat. Przy stodole zdecydowaliśmy się na  ściany zewnętrzne z betonu komórkowego, ściany wewnętrzne z bloczków silikatowych. Bloczki z betonu komórkowego z uwagi na najlepszą izolacyjność termiczną oraz cienkie spoiny na klej co poprawia szczelność. Dodatkowo są najtańsze. Dlaczego bloczki silikatowe wewnątrz? Z uwagi na dużą gęstość i ciężar materiału, a co za tym idzie- izolacyjność akustyczną oraz dużą akumulacyjność materiału. Największy dylemat był odnośnie materiału ścian zewnętrznych. Ostatecznie po analizach wybraliśmy beton komórkowy z uwagi, że akumulacyjność budynku będzie już dosyć duża w stropach i ścianach wewnętrznych. O wyborze materiału do murowania, parametrach i kosztach piszemy również tutaj.
 3. Ocieplenie podłogi, a co za tym idzie poziom zero i wysokość ścian do stropu. Na tym etapie możemy dołożyć ocieplenia do podłogi i ew. podwyższyć mur o bloczek. My skorzystaliśmy z tego prawa, chcieliśmy by podłoga w stodole miała 18 cm styrpianu.
 4. Trasy wentylacji i kanalizacji, przebicia. Na tym etapie możemy zaznaczyć miejsca, w którym będą przebiegać instalacje i podczas wznoszenia murów uwzględnić przerwy w bloczkach (wszystko zależy od materiału ściennego-beton komórkowy jest bardzo łatwy w obróbce i przebicia na dalszym etapie nie stanowią takiego problemu).
 5. Montaż okien. Podczas murowania dobrze jest ustalić sposób oraz technologię montażu okien. W miejscach okien balkonowych najlepiej jest pozostawić miejsce i nie murować nic.  Na etapie montażu okien najlepiej osadzić okno na ciepłym podkładzie (z Xps lub klinarytu).
 6. Podciągi i nadproża. Warto sprawdzić i  zwrócić uwagę na montaż ewentualnych rolet zewnętrznych. Jeżeli będą one w kasecie podtynkowej (najcieplejsza opcja) wtedy nadproża/podciągi powinny być cofnięte. Zazwyczaj jest to ok. 5 cm na wysokości 20 cm. Podpowiadamy jak to wykonać na budowie: wewnątrz gotowego szalunku mocujemy styropian( alternatywnie deskę) o pożądanej objętości i mocujemy by podczas zalewania nam nie wypłynął. viola mamy podciąg z cofnięciem, wykonawca jest zadowolony.
 7. Wjazd i montaż bramy garażowej. Najlepiej omówić temat z przyszłym wykonawcą. Inne są potrzebne wymiary do montażu bramy segmentowej w licu, czy klasycznie za węgarkiem.
 8. Piony, poziomy, narożniki dobrze jest kontrolować pracę murarzy poprzez kierownika lub we własnym zakresie nieocenione w tym zakresie są łaty murarskie i łaty kątowe (do narożników). Kiedy ekipa będzie startować z murami dobrze jest wtedy zweryfikować kąty ścian, na późniejszym etapie na krzywej ścianie będziemy musieli zużyć grubszą warstwę tynku co powoduje większy koszt.

wkrótce: Z jakiego materiału murować ściany zewnętrzne

Słowa kluczowe: murowanie ścian; budowa domu; ściana dwuwarstwowa; dom stodoła; projekt stodoła; nowoczesny dom; stodoła nowoczesna, blog budowa domu; stodoła projekt; projekt stodoły mieszkalnej

4 odpowiedzi na “Murowanie ścian. O czym warto pamiętać?”

 1. […] O czym warto pamiętać murując ściany parteru, przeczytasz tutaj. […]

 2. […] Może zastanawiacie się nad innym materiałem lub ścianą w innej technologii? Nie krępujecie się i pytajcie w komentarzach. O czym warto pamiętać rozpoczynając murowanie pisaliśmy tutaj […]

 3. Misio80 pisze:

  Nie chcę grać w „stwierdź oczywistość”, ale wspomniałbym jeszcze o ekwipunku murarzy. Ciekawe historie się z tym wiążą. Proszę sobie wyobrazić, że tania jak barszcz żyłka murarska (pierwsza z brzegu za dosłownie parę złotych https://muntech24.pl/pl/c/Zylka-murarska/41) bywa dla tzw. fachowców czymś całkowicie nieznanym. Osobiście widziałem jak tylko z racji braku tego prostego akcesorium ściana skręciła względem linii prostej o blisko 20 cm. A jakie było zaskoczenie majstra jak się zorientował!

 4. Majki pisze:

  Tu się nakłada kilka problemów tak naprawdę. Nie zawsze murarz ma rzetelne podejście do pracy. Krzywizny w stawianych ścianach najczęściej biorą się z błędów warsztatowych, dość elementarnych. Sznurki murarskie są raczej łatwe w użyciu – ucząc się zawodu każdy murarz powinien poznawać ich specyfikę. Tyle wystarczy, żeby wielu problemów uniknąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole