Blacha na dach. Jaką blachę wybrać?
Ostatnio dużo więcej u nas tematów związanych z pokryciem dachu i elewacji blachą. To za sprawą dwóch projektów, które obecnie realizujemy. Jeden z nich do projekt indywidualny domu składający się z trzech połączonych ze sobą prostych brył typu stodoła.
Duże przeszklenia, piękna ceglana elewacja, a na fragmencie powyżej okien właśnie blacha, która płynnie łączy się z dachem. Dodatkowo jedna połać dachu, skierowana na południe, będzie dachem solarnym, czyli w całości wykonanym z fotowoltaiki. Zderzyliśmy się więc z wyzwaniem połączenia tych dwóch systemów- czyli dachu solarnego z dachem z blachy aluminiowej od PREFA.
Ponieważ przy okazji poprzedniego projektu zgłębiliśmy mocno temat dotyczący pokryć dachowych z blachy, a konkretnie z blachy na rąbek stojący, to już wiemy, że na pewno zdecydujemy się na blachę z aluminium.
Dlaczego blacha na dach z aluminium?
Bo zależy nam na trwałości, odporności na korozję i na niekorzystne warunki atmosferyczne, a blacha na dach z aluminium bez wątpienia nam to gwarantuje. Tutaj po prostu sam materiał jakim jest aluminium gwarantuje bezpieczeństwo i to, że z dachem czy elewacją nic się nie dzieje przez lata. Bezobsługowość tych systemów także jest dużą zaletą, bo taka elewacja/ dach nie wymaga konserwacji. To największe zalety.
Jeśli chcecie poznać inne zalety blachy z aluminium to zachęcam do przeczytania naszego poprzedniego wpisu:
Dowiecie się z niego czy da się uniknąć falowania blachy? Czy zawsze pełne deskowanie dachu jest konieczne? Czy dach z blachy na rąbek hałasuje? Czy budynek pokryty blachą się przegrzewa? Oraz czym jest elewacja wentylowana.
Blacha na dach. Na rąbek stojący, dachówka łupkowa, a może romby?
Teraz, gdy już wybór padł na blachę na dach z aluminium od PREFA, pozostał nam wybór jeszcze konkretnego systemu. Ale istotne też jest to, że szukaliśmy systemu zarówno na dach jak i na elewację, czyli produktów, które będą ze sobą idealnie zgrane.
Wybieraliśmy spośród:
A. blachy na rąbek stojący PREFALZ i FALZONAL
C. Dachówki romb 29×29 i rombów elewacyjnych 29×29
Pod względem estetyki te właśnie systemy nam się najbardziej podobają. Przekonują nas do nich piękne realizacje i możliwość płynnego, estetycznego przejścia materiału z dachu na elewację.
Wszystkie są odporne na działanie promieni UV i na korozję, odporne na nawałnice i ekstremalne warunki atmosferyczne. Są dostępne w szerokiej, naprawdę bogatej gamie kolorystycznej.
To co nam się podoba we wszystkich systemach to ich matowa powłoka. Dodatkowo PREFA ma te blachy w strukturze, która nazywa się stucco (tzw. młotkowana) i wtedy powierzchnia tych blach nie jest gładka, ale za to ułożona na dachu czy też elewacji, wydaje się być równiejsza. Można powiedzieć, że “więcej wybacza” wykonawcom.
Wszystkie aluminiowe systemy charakteryzują się także niewielką masą, są lekkie, przez co nadają się nie tylko do krycia nowych dachów, ale także do układania na starej nienaruszonej konstrukcji dachów.
Każdy system wymaga pełnego „deskowania”, czyli podparcia na całości dachu.
Blacha na dach na rąbek stojący PREFALZ i FALZONAL
Blachy na dach i elewacje w systemie Prefalz/Falzonal PREFA montuje się w w technologii rąbka tradycyjnego. Technologia rąbka rzemieślniczego pozwala uzyskać naprawdę dobre efekty wizualne, zdecydowanie lepsze niż w systemie na klik, ponieważ charakteryzuje ją pełne podparcie, montaż na haftrach ruchowych, dzięki czemu blacha może swobodnie pracować. Zupełnie czym innym jest układanie paneli stalowych zatrzaskowych klik czyli imitacji rąbka tradycyjnego. To dwie zupełnie inne technologie i ta druga z prawdziwym rąbkiem ma niewiele wspólnego.
Blachę Prefalz/Falzonal podczas profilowania można bez problemu formować, dopasowując ją do kształtu obiektu np. nadając im formę łukową. Daje to bardzo dużą swobodę w projektowaniu nowoczesnych brył architektonicznych.
Zarówno Prefalz jak i Falzonal są materiałami niepalnymi w klasie A2.
Czym zatem się różnią?
Materiały w zasadzie różnią się niewiele. Oba systemy oparte są na tym samym stopie aluminium o identycznych właściwościach mechanicznych i fizycznych. Jedyną różnicą jest jakość zastosowanej powłoki lakierniczej. Blacha w systemie Falzonal powlekana jest powłoką PVDF. Ta powłoka ma nieco lepsze właściwości, jest bardziej odporna na odziaływanie warunki środowiskowe niż Prefalz z powłoką P.10, jest też więc materiałem droższym. Niemniej jednak oba te materiały są wyjątkowo trwałe i przetrwają pokolenia.
Dachówka DS.19
Jej ułożenie powoduje, że prosta bryła nabiera oryginalnego charakteru, bardzo nowoczesnego. Ten kontrast z minimalistyczną bryłą i elewacją z klinkieru, bardzo nam się podoba.
Ma większy rozmiar niż standardowa dachówka łupkowa, bo 480 × 262 mm, dzięki czemu montaż jest jeszcze szybszy i wydajniejszy (ok. 8 sztuk/m2), ale też efekt wizualny bardziej do nas przemawia.
Dachówka romb 29×29 i romby elewacyjne 29×29
To odważne połączenie, którego urokowi trudno nam się było oprzeć. Tutaj skojarzenie z łuskami wydaje się być zasadne, bardzo podoba nam się gra światła i cienia, przy nachodzącym na siebie panelu jeden na drugi. Takie pokrycie będzie długo wyglądało jak nowe, za sprawą eleganckiej, matowej struktury powierzchni stucco.
W systemach aluminiowych PREFA takich jak dachówka DS.19 czy dachówka romb zastosowano technologię tłumienia częstotliwości dźwięków. Do minimum redukuje ona niepożądane zakresy częstotliwości i w znacznym stopniu zapobiega emisji hałasu. Listwy tłumiące FD.TEC przymocowane są do spodniej strony wszystkich aluminiowych dachówek PREFA tłumiąc hałas, który powstaje wskutek silnego deszczu lub gradu.
Blacha na dach. Ile to kosztuje?
Wciąż pracujemy w naszym projekcie nad detalami połączeń dachu i obróbek, więc nie zlecaliśmy ostatecznie całego dachu do wyceny. Aby jednak dać Wam widełki porównawcze każdego z systemu, przyjęliśmy do wyceny, prosty dwuspadowy dach o powierzchni całkowitej 200m2.
Który z powyższych systemów jest najkorzystniejszy pod względem cenowym?
– Dachówka romb 29×29 z z akcesoriami montażowymi – cena detaliczna za 1m2 wynosi 181,90 zł; Dach 200m2 – całkowity koszt produktów: romb 29×29, dachówki początkowe, pasy startowe wynosi ok. 38 584 zł
– Dachówka DS.19 z akcesoriami montażowymi – cena detaliczna za 1m2 wynosi 179,90 zł; Dach 200m2 – całkowity koszt produktów: dachówka 29×29, dachówki początkowe, pasy startowe wynosi ok. 36 874 zł
– PREFALZ – cena detaliczna za 1m2 wynosi 88 zł; Dach 200m2 – całkowity koszt produktów: blacha, zaczepy kątowe ze stali nierdzewnej, gwoździe nierdzewne wynosi ok. 22 444 zł
Nasz wybór- blacha na dach na rąbek stojący PREFALZ
Ostatecznie zdecydowaliśmy się na „klasykę”, czyli blachę na rąbek PREFALZ. Jeśli chodzi o kolor to prawdopodobnie będzie czarny (czarny węgiel podobny do RAL 9004 lub antracyt- podobny do RAL 7016) , ze względu na dach solarny, do którego chcemy się dopasować i od którego kolorystycznie nie chcemy odbiegać. Ale ostateczny wybór zapadnie, gdy próbki obu będziemy mogli do siebie przyłożyć i dopasować.
Byliśmy bardzo blisko wyboru dachówki DS.19 i pewnie zdecydowalibyśmy się na nią, gdyby ściany budynku były tynkowane. Przy klinkierze jednak wybór padł na blachę na rąbek, która lepiej się z nim komponuje.
Jeśli jesteście ciekawi jak połączyć dach solarny z blachą, jak wyglądają detale połączenia blaszanego dachu i elewacji to mam nadzieję, że niebawem wrócimy do Was z takim tematem. To piękny projekt, z nowoczesnymi, energooszczędnymi rozwiązaniami. Trzymajcie kciuki, by szybko stał się realizacją 😉
A na koniec zasadnicze pytanie:
Który system, blacha na dach, Wam najbardziej się podoba? Rąbek, dachówka DS.19 czy romby? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!
Czy zmiana pokrycia z zapisanej w projekcie dachówki na blachę na rąbek wymaga zmiany projektu?
Jest to zmiana nieistotna i nie wymaga projektu zamiennego. Należy jednak pamiętać, że każda tego typu zmiana musi być zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy.
Jakiego producenta dach solarny będziecie instalować?
Zaprojektowaliśmy system dachu solarnego “My roof”
Dziękuję za odpowiedź. Czy rozważaliście też innych producentów takim jak SunRoof?