Strop? Z czym to się je? Jaki strop wybrać?

Bazowo w Stodole zakładaliśmy strop gęstożebrowy typu Teriva– klasyka. Jest to najbardziej powszechna technologia, chodziło także o całościowy koszt. Jednak duża rozpiętość (ok. 7 m) sprawiła, że konieczne było zastosowanie wersji Terivy o grubości 30 cm. Chcieliśmy zmniejszyć tą grubość, ponieważ 10 cm mniej na wysokości parteru lub na poddaszu, czy też na długości schodów to całkiem sporo. Tym bardziej, jeśli docelowo ma być wentylacja mechaniczna pod sufitem podwieszanym- co powoduje obniżenie o kolejne cenne centymetry. Dodatkowo Teriva wymagała w kilku miejscach dodatkowych wylewek monolitycznych oraz dodatkowych podciągów, słupów. Chcieliśmy również skrócić czas realizacji. Priorytetem była mała grubość konstrukcyjna przy dużej rozpiętości i oczywiście cena.


Zrobiliśmy przegląd obecnie dostępnych produktów na rynku razem z wycenami: bazowy strop gęstożebrowy Teriva (gr. 30cm), [stropy z belek sprężonych,] stropy typu filigran np. Vector, stropy z płyt strunobetonowych (strop Smart).

Tylko jeden typ spełniał wszystkie nasze wymagania-  lekki strop panelowy Smart. Na etapie dobierania stropu polecamy stronęwww.stropy.pl– można tam zrobić przegląd kilku technologii oraz dokonać ich wyceny.Produkt ma bardzo dużą nośność, co pozwala dowolnie kształtować ścianki działowe na piętrze oraz rozpiętość do 9 m przy grubości 20 cm. Czas montażu jest bardzo krótki (w Stodole trwał zaledwie 2,5 godziny!), już po ułożeniu strop z płyt strunobetonowych posiada swoją nośność, nie wymaga podpór, deskowań itp. Wystarczy teraz zalać wieńce i można ruszać z budową piętra! Oszczędność czasu jest nieoceniona. W skłąd systemu wchodzą również kształtki wieńcowe na których opierają się płyty, stosując je nie musimy dodatkowo szalować wieńcy. Koszt początkowo wydawał się spory (o kosztach będzie osobny post). Jednak okazało się to być tylko pozorne,  gdy policzyliśmy BAAAARDZO dokładnie cały koszt przy Terivie- koszt robocizny, materiału, (pustaki, belki), wylewki monolityczne, nadbeton, podciągi i słupy, stemple (przy Terivie musieliśmy wykonać więcej o 4 podciągi i 2 słupy- przy Smarcie mogliśmy z nich zrezygnować). I tak okazało się, że w naszym przypadku cena była prawie 1:1, a różnica w jakośći znaczna. Wybór był prosty- strop panelowy Smart. Firma Fabryka Stropów (link) zajęła się kompleksową usługą- wykonaniem projektu, materiałem, transportem i montażem.

Początkowo byliśmy bardzo sceptyczni do tej technologii jednak po czasie,  a szczególnie teraz- po montażu, możemy powiedzieć tylko jedno- to była dobra decyzja !! 🙂


Strop prefabrykowany z płyt strunobetonowych SMART- okiem inwestora:

Ok. godzi 9:30 przyjechał transport wraz z ekipą. Ekipa zamontowała dźwigiem HDS płyty na budynku, przygotowała wymian na schody, podstemplowała, wyrównała płyty i wypiła kawę 😉 O godzinie 12:00 odjechała. W tym momencie można było wejść na strop, przygotować wieńce, lokalne dozbrojenia i zalać betonem. Jedyna rzecz, którą trzeba dodatkowo zrobić to wypełnić łączenia pomiędzy płytami zaprawą ze specjalną domieszką ekspansywną- uzyskujemy wtedy jedną płaszczyznę pod warstwy posadzkowe. Warto wspomnieć, że duży koszt w cenie to transport, w tym przypadku metraż stropu był stosunkowo niewielki, przy większych stropach technologia jest jeszcze bardziej opłacalna. Strop Smart to duże ułatwienie i oszczędność czasu, ponieważ dostajemy kompleksową usługę w jednym miejscu- produkt o bardzo dobrych parametrach wraz z projektowaniem, transportem, montażem.

A tak wygląda wykonany strop panelowy Smart na naszej Stodole:

Prace końcowe na ułożonym stropie

Jak wyglądał montaż krok po kroku z komentarzem zobaczysz tutaj

9 odpowiedzi na “Wchodzimy na piętro- czyli jaki strop wybrać?”

 1. […] szybki ,ale to nie jedyna z jego zalet. Dlaczego wybraliśmy akurat Smart-a przeczytasz tutaj : Wchodzimy na piętro czyli jaki strop wybrać . W Stodole strop poddasza to 76 m2,a cały montaż trwał 2,5 h i zaraz potem można było wejśc […]

 2. Łukasz Czech pisze:

  Rozważaliście strop monolityczny? Zastanawia mnie czy strop typu smart będzie równie mocno zawierał całą konstrukcję…?

  • Marek pisze:

   Też jestem ciekaw ceny zastosowanego stropu vs stropu monolitycznego.

  • Łukasz pisze:

   Chciałem zapytać jak strop sprawdza sie po tym czasie uzytkowania. Sam właśnie jestem na etapie wyboru stropu i jedną z rozwazanych opcji jest właśnie Smart jednak czytam o nim różne opinie i powiem szczerze sam juz nie wiem co myśleć. Z chęcią wysłuchał opini osoby ktora juz kilka lat użytkuje ten strop

 3. Surrow pisze:

  Jaką długość mają płyty w Waszym stropie, bo mnie powiedzieli. że u mnie przy rozpiętości 7,8 m będzie potrzebny dźwig, a to już znacznie podnosi koszty. Kolejne pytanie to czy nie widać mikropęknięć pomiędzy płytami ?

  • projektstodola pisze:

   Najdłuższe płyty na kuchnią mają 6,75 m. Zastosowalismy zaprawę ekspansywną na łączeniach płyt na cały budynek w jednym miejscu zauważyłem ślad jednego lączenia, nawet pęknięciem bym tego nie nazwał.

 4. Przemysław pisze:

  Jakiej grubości płyty zastosowaliście 15cm czy 20cm, z tego co widzialem 15cm ma rozpietość do 8,1 metra?

 5. Łukasz pisze:

  Chciałem zapytać jak strop sprawdza sie po tym czasie uzytkowania. Sam właśnie jestem na etapie wyboru stropu i jedną z rozwazanych opcji jest właśnie Smart jednak czytam o nim różne opinie i powiem szczerze sam juz nie wiem co myśleć. Z chęcią wysłuchał opini osoby ktora juz kilka lat użytkuje ten strop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole