Działka pod budowę domu i usytuowanie domu na działce to pierwszy, najważniejszy element Waszego przyszłego miejsca do zamieszkania. Działka nierozerwalnie łączy się z projektem. Dobry projekt może podkreślić walory działki, może również zniwelować jej wady.

Dobry projekt. To pierwszy krok.

Połączenie dobrej działki z dobrym projektem to recepta na sukces. To wbrew pozorom nie jest łatwe, by tak zgrać ten duet, jednocześnie spełniając swoje oczekiwania estetyczne, potrzeby funkcjonalne, łącząc klimat miejsca, widoki, nasłonecznienie, intymność i energooszczędność.

Usytuowanie domu. Jakie są pierwsze kroki, by podejść do zagadnienia mądrze?

Najlepiej na etapie wyboru działki mieć już wstępną wizję inwestycji: budynku jaki chcemy zrealizować oraz jego otoczenia. Kluczowy jest metraż oraz typ budynku. Czy będzie to dom parterowy czy piętrowy? Jakiej wielkości powinien być ogród? Czy będą w budynku elementy, które determinują wybór naszej działki (mam na myśli duże przeszklenia, basen etc.) Dobrze jest odpowiedzieć sobie na szereg pytań dotyczących naszych preferencji, najlepiej obserwując nasze zachowania, inne inwestycje lub zbierając inspiracje. Poza blogami internetowymi, niezastąpione są tu dzienniki budowy na Instagramie lub inspiracje na platformie Pinterest, który jest idealnym narzędziem do wstępnych poszukiwań, a następnie przekazania ich jako wytycznych architektowi.

 

Usytuowanie domu. Gdy posiadamy już działkę, przechodzimy do wyboru odpowiedniego projektu (lub do projektowania domu na indywidualne zamówienie, co jest dużo łatwiejsze w tej kwestii, bo architekt powinien doradzić i sprawnie poprowadzić nas przez proces, o którym teraz będziemy pisać). Kluczowe jest odpowiednie usytuowanie tego projektu na wybranej działce.

O różnicach między projektem indywidualnym i gotowym przeczytasz tutaj:

Projekt domu – Indywidualny czy projekt gotowy


Usytuowanie domu. Wielkość działki i jej powierzchnia. 

Metraż działki w znacznej mierze odpowiada za jej cenę. Na rynku działki budowlane zazwyczaj mają 10 -15 arów. Najmniejsze działki pod budowę domu wolnostojacego mają 500-600 m2, ale takie na rynku nieruchomości zdarzają się rzadko. Czasem lepiej wybrać mniejszą działkę w lepszej lokalizacji, która ułatwi komunikację, dostęp do usług niż dużą daleko od wszystkiego. Wielkość i wymiary działki na pewno będą miały wpływ na typ projektu i zagospodarowanie działki. Na małych działkach możemy nie zmieścić większych domów parterowych czy innych elementów stałego wyposażenia jak basen, altana, sauna itp.

Pamiętajcie też, że bardzo istotnym parametrem wpływającym na usytuowanie domu jest powierzchnia biologicznie czynna i powierzchnia zabudowy  wynikającym często z MPZP lub warunków zabudowy , z reguły podawana w procentowych wartościach powierzchni. Może uniemożliwić ona budowę wymarzonego domu (szczególnie przy małych działkach), bo może się okazać, że nie spełnimy tych parametrów, chcąc zbyt dużą powierzchnię działki zabudować.

Naszą modelową Stodołę zbudowaliśmy na działce o powierzchni 700m2, w miejscowości, w której znajdują się: przedszkole, szkoła, przychodnia, sklepy, stacja kolejowa, a od rynku dużego miasta- Wrocławia, dzieli nas 10 km. Patrząc z perspektywy czasu na decyzję odnośnie wybranej działki uważamy, że była ona bardzo dobra. Działka o powierzchni 700m2 jest w zupełności wystarczająca, zachowujemy odległości od granicy działki zapewniające prywatność, jest „kawałek trawy”. Zaletą małej działki jest niższy koszt zakupu i utrzymania, łatwiej jest zaprojektować i zagospodarować mniejszą powierzchnię, a również co za tym idzie, mniej pracy wymaga utrzymanie jej w dobrej kondycji.


Usytuowanie domu. Minimalne wymiary i kierunek wjazdu

Minimalna szerokość działki dla funkcjonalnego rozkładu pomieszczeń to powyżej 16m. Mieści się wtedy budynek o układzie z garażem przed budynkiem lub  wbudowanym w bryłę budynku np. Stodoła S+ Long  lub Stodoła ML.

Optymalna szerokość działki to ok. 21m. Ta szerokość umożliwia zmieszczenie garażu wolnostojącego z boku budynku mieszkalnego typu stodoła  (jak w projektach typu Stodoła M, M Parterowa lub L+).


Usytuowanie budynku na działce

Do usytuowania budynku na działce zawsze podchodzi się indywidualnie. Mając konkretne założenia funkcjonalne oraz gabaryty budynku „zderzamy” to z warunkami zastanymi oraz miejscowymi regulacjami- z Miejscowym Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub (w przypadku braku MPZP na danym terenie) z Warunkami Zabudowy (WZ). To w tych dokumentach znajdują się zapisy określające podstawowe parametry budynku jaki możesz zbudować na działce. Czasem są one bardzo restrykcyjne, czasem, wręcz przeciwnie- bardzo ogólne. W naszej praktyce zawsze staramy się usytuować tak bryłę, by wydzieliła nam strefy funkcjonalne przy domu- strefę podjazdu, strefę rekreacyjno- użytkową, strefę ogródka czy placu zabaw. Dobrze jest również pomyśleć o takich elementach, jak wiata śmietnikowa (która, przy obecnym obowiązku segregacji śmieci, zajmuje naprawdę sporo miejsca),  ogrodzenie, czy lokalizacja i wielkość podjazdu. Dobre usytuowanie budynku na działce może mieć wpływ na ograniczenie kosztów budowy np. zmniejszając długość dojazdu do budynku, zmniejszając wielkość ogrodzenia lub brak konieczności montażu automatycznej bramy wjazdowej.

nowoczesna stodoła

Aksonometria

Ponieważ południe jest kierunkiem najbardziej korzystnym dla usytuowania strefy dziennej w budynku z największymi przeszkleniami. Jeśli z tej strony również odbywa się wjazd to ciężko jest to pogodzić.

Dlaczego to takie ważne? Usytuowanie budynku na działce w kierunku południowym jest bardzo istotne w kontekście pasywnego ogrzewania domu. Dobre usytuowanie nie tylko pozwoli nam lepiej zagospodarować przestrzeń zewnętrzną, uzyskać dobre doświetlenia wnętrza, ale również może mieć wpływ na obniżenie przyszłych rachunków za ogrzewanie domu.

Główny wpływ ma na to minimalizacja przeszkleń od strony północnej i maksymalizacja od strony południowej z zastosowaniem osłon przeciwsłonecznych lub metrowego okapu.

Również w dobie fotowoltaiki istotna jest orientacja połaci dachowej w stronę południową, by produkcja energii elektrycznej przez panele była możliwie największa.

Działka budowlana. Usytuowanie budynku energooszcędnego.

Zbyt dużo wytycznych, aby je połączyć? Zobaczcie jak można to zrobić na konkretnym przykładzie:

Naszą modelową Stodołę M usytuowaliśmy na działce o powierzchni 700 m2 i wymiarach 20x35m z wjazdem od zachodu. Ze względu na stosunkowo niedużą powierzchnię działki zdecydowaliśmy się na budynek piętrowy z dwiema sypialniami na parterze (nazywamy go pół-parterowym ;), mimo marzeń o domu, który byłby w całości parterowy. Budynek został usytuowany w orientacji wschód- zachód, dłuższym bokiem skierowany na południe. Na elewacji południowej zlokalizowano największe przeszklenia w celu uzyskania pasywnych zysków cieplnych (nagrzewania się budynku poprzez przeszklenia w sezonie zimowym, w sezonie letnim chroni przed tym wysunięty, metrowy okap). Taka lokalizacja umożliwia również najlepszą produkcję z fotowoltaiki, ponieważ najdłuższa połać dachu skierowana jest w stronę południową. Ściana budynku od północnej strony odsunięta jest 3m od granicy działki, by jak najwięcej przestrzeni zyskać od strony tarasu rekreacyjnego. Budynek otwiera się na część południową i wschodnią działki.

Bryła garażu oddziela część wejściową działki od prywatnej strefy rekreacyjnej z tarasem i ogrodem. Zlokalizowanie garażu w ten sposób izoluje tą część ogrodu od strony ulicy dojazdowej, dając mieszkańcom w ten sposób niezbędną intymność, a także dodatkową osłonę przed zachodnimi wiatrami. Więcej o założeniach przy projektowaniu tego budynku przeczytasz w zakładce projekt na blogu.


Podsumowanie:

Usytuowanie budynku na działce to zderzenie założeń funkcjonalnych z elementami lokalnymi i lokalizacyjnymi

  • Budynek na działce powinien wydzielać zewnętrzne strefy funkcjonalne- wjazd, strefa rekreacyjna prywatna, strefa gospodarcza
  • Budynek powinien „otwierać się” na stronę południową w celu najlepszego doświetlenia i pasywnych zysków cieplnych poprzez przeszklenia
  • Ograniczenie przeszkleń od strony północnej
  • Połać dachu zwrócona równolegle do kierunku południowego daje najlepszą wydajność zamontowanej na niej fotowoltaiki
  • Najmniejsze działki mają 500-700 m2 i wymiary ok. 16m, optymalnie jest posiadać minimum 20m szerokości działki od strony wjazdowej
  • Powyższe punkty są bardzo istotne, o ile nie stoją w opozycji do innych walorów działki np. widokowych. Wtedy należy zastosować indywidualne rozwiązania bazując na pewnych kompromisach

słowa kluczowe: działka budowlana; usytuowanie budynku na działce; usytuowanie domu; dom energooszczędny; stodoła; projekt stodoła; dom stodoła; nowoczesna stodoła; projekty domów; domy parterowe;

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole