Ostatnio publikowaliśmy na naszych mediach społecznościowych projekt domu „ukrytego” oraz „Trzy stodoły”. Są to projekty indywidualne naszego autorstwa. Dostaliśmy dużo pytań z tym związanych, np. czemu nie pokazujemy więcej tego typu idei? Postanowiliśmy nieco pokazać inne nasze projekty domów indywidualnych, całych założeń i konceptów, które bardzo często odbiegają od projektów typu Nowoczesna Stodoła.

Zobaczcie też wpis z przykładowymi realizacjami domów niekoniecznie stodół czyli Nie tylko stodoła 🙂 gdzie zamieściliśmy projekty domów nowoczesnych z płaskim dachem.

Oprócz domów typu stodoła na co dzień projektujemy indywidualnie domy, wille, większe inwestycje i budynki wielorodzinne lub obiekty hotelowe pod marką Badarchitekci.pl. Na tej stronie znajdziecie więcej tego typu realizacji i inspiracji.

Jednak wróćmy do sedna. Zaczniemy od tego czym jest projekt domu tzw. gotowy, a czym indywidualny i jakie są różnice miedzy nimi?


Projekt domu- gotowy czy indywidualny?

Jeśli jesteście na etapie poszukiwania wymarzonego domu, są to dwie drogi stworzenia projektu Waszej inwestycji. Te dwie drogi to Projekt gotowy i indywidualny.

Projekt indywidualny tworzony od podstaw dla konkretnych osób lub projekt gotowy stworzony dla zaplanowanych warunków, gotowy do zakupu od ręki w sklepie .


Projekt Indywidualny czyli dom na zamówienie

Indywidualny projekt domu tworzony jest od podstaw, na zamówienie, na bazie wytycznych i indywidualnych wymagań inwestora oraz ściśle sprecyzowanej lokalizacji działki.

Proces tworzenia projektu indywidualnego składa się z dwóch etapów: projektu koncepcyjnego oraz projektu technicznego. (Oczywiście nie musi być to żaden schemat, opisujemy jak wygląda taka usługa zamawiana w naszym biurze)


Jak wygląda praca przy projekcie indywidualnym?

Koncepcja skupia się na:

 • urbanistyce– czyli usytuowaniu budynku na działce, jak funkcja będzie łączyć się z przestrzeniami zewnętrznymi. Jak budynek będzie dzielił działkę. Jak będą doświetlone poszczególne elementy. Urbanistyka ma również bardzo duży wpływ na energooszczędność oraz produkcję z fotowoltaiki
 • Schemacie funkcjonalnym, gdzie będą znajdować poszczególne pomieszczenia. Jak będą one łączyć się z zewnętrzem.
 • Idei estetycznej, wyglądowi zewnętrznemu, przeszkleniom

Projekt koncepcyjny jest najważniejszym etapem, ponieważ generuje całość. Następny etap jest równie ważny, ale jest tylko rozwinięciem koncepcji. Zawsze podkreślamy, że urbanistyka i usytuowanie budynku na działce jest kluczowa w wielu aspektach. Takich aspektach jak wydzielenie stref w budynku, prywatność, oświetlenie budynku, zużycie i zyski energii. Na etapie koncepcji sprawdzamy różne warianty, jak wyglądają i co zyskujemy przy danym usytuowaniu. Dobra koncepcja musi „dojrzeć” nie może być przygotowana szybko, w naszym przypadku ten etap trwa min. 2 miesiące. Powinna być poprzedzona etapem analizy działki i funkcji.

Projekt techniczny to rozwinięcie założeń przyjętych w koncepcji i dobór odpowiednich rozwiązań technicznych i technologicznych.


Relacja architekt- inwestor

Projekt indywidualny to proces i praca nad projektem dwóch stron: architekta, który musi wsłuchać się w potrzeby oraz inwestora, który musi te potrzeby określić.

Ostateczny wygląd budynku poznaje dopiero na końcu współpracy nad koncepcją. Projekt indywidualny to dłuższy proces, wg. nas musi trwać minimum 3 miesiące. Przechodzimy przez etapy koncepcji, do projektu budowlanego i wykonawczego. Bardzo istotne jest tutaj dopasowanie stylistyki architekta i inwestora czyli nadawanie na tych samych „falach”. Bez tak zwanej chemii współpraca może nie układać się pomyślnie i nie przynieść satysfakcji.

Projekt indywidualny jest kompleksowy i będzie uwzględniał wszystkie Wasze założenia i wymagania działki. Przy tej formie współpracy możemy ukształtować plan budynku w nawiązaniu do terenu, by podkreślić walory działki, wykorzystać jej potencjał, ale też uzyskując maksymalne parametry.


Koszt projektu indywidualnego

Koszt projektu indywidualnego jest kilkukrotnie wyższy, ponieważ rozwiązania powstają od podstaw i wymagają pracy indywidualnej całego zespołu projektowego. Nie bez znaczenia jest fakt, że koszt projektu jest ułamkiem ceny budowy i wykończenia domu, a jest najważniejszym jego elementem. Dobrze zaprojektowany budynek i wiele decyzji podjętych na etapie projektowania pozwala zaoszczędzić nie raz niemałe kwoty podczas późniejszej budowy.

Należy mieć również na uwadze to, że projekt indywidualny może różnić się w znacznym stopniu ceną w kilku pracowniach. Cena również może być uzależniona od wielu czynników m.in. od standardu oraz zakresu opracowywanej dokumentacji, a także doświadczenia zespołu projektowego.

W procesie budowlanym występuje standard projektu budowlanego i technicznego. Bazuje on na wytycznych zgodnie z prawem budowlanym, ale samej jakości projektu nie da się wpisać w normy. Standard Projektu indywidualnego może być o wiele szerszy i obejmować również zaprojektowanie wszystkich elementów, ogrodzenia, posadzek, projektów wnętrz pod klucz. Najlepszym wyznacznikiem, przy poszukiwaniu biura do współpracy, będą referencje i portfolio architekta, czyli album lub strona internetowa ze zrealizowanymi projektami. W branży budowlanej najlepszą referencją są polecenia poprzednich inwestorów.

Osobiście, także utrzymujemy kontakt z naszymi poprzednimi inwestorami, wymieniamy się z nimi doświadczeniami i zdjęciami, to cenne dla obu stron.


Projekt domu gotowy czyli skończony produkt do kupienia?

Przy pracy nad projektem gotowym również zakłada się scenariusz warunków brzegowych, przykładową działkę, tworzy się schemat potencjalnych wymagań odbiorcy. Dlatego na rynku mamy tak duży wybór projektów katalogowych, bo tych scenariuszy pisanych przez architektów może być nieskończona ilość, które potem dodatkowo można nadal wariantować.

Kluczowe są tutaj: metraż, wjazd na działkę i orientacja względem stron świata. W naszym sklepie z projektami możecie znaleźć szereg projektów, które pasują do różnych działek o różnym metrażu i uwarunkowaniu.


Czy możliwe jest wybranie idealnego projektu spośród tylu projektów typowych?

Kluczowe jest, przy poszukiwaniu projektu gotowego, by samemu bardzo dokładnie sprecyzować swoje wymagania i określić wymagania działki. Jeśli nie są one nietypowe i jeśli działka nie jest wymagająca (nietypowy kształt, nachylenie, wielkość, zadrzewienie) uważamy, że oczywiście jest to możliwe, a nawet nie jest trudne!

Mówi się, że projekt indywidualny jest projektem skrojonym na miarę i pasuje jak dobry garnitur na zamówienie. Posługując się tą analogią czy zawsze garnitur, który kupimy w sklepie sieciowym, a nie u krawca będzie gorszy? Może będzie pasował idealnie do naszych potrzeb lub może wystarczą delikatne poprawki?

Projekt gotowy jest produktem, który jest skończony w chwili zakupu, czyli możesz zobaczyć wszystkie elementy projektu już na samym początku. Możesz zobaczyć jego elewacje i rozwiązania funkcjonalne, nawet aranżację wnętrz. To największe zalety projektów gotowych.

Możesz poznać kosztorys i często nawet zobaczyć wybrany projekt już zrealizowany przez innych inwestorów.

Jeśli uda Ci się z takim inwestorem skontaktować, może dojść do spotkania, podczas którego możesz się po takim wbudowanym domu przejść, porozmawiać z właścicielem. Cały proces jest szybszy, ponieważ projekty z reguły dostępne są od ręki. Wystarczy potem adaptacja projektu do działki i złożenie go w urzędzie przez lokalnego architekta.

Realizacje projektów stodoły wg. naszych projektów:


Adaptacja projektu

Czym jest adaptacja projektu? Projekt gotowy powstaje do przyjętych uniwersalnych założeń funkcjonalnych i lokalizacyjnych, dlatego każdy projekt gotowy wymaga tzw. adaptacji. To usytuowanie projektu na działce, odniesienie się do wymagań lokalnych, planistycznych (wymagana wysokość, powierzchnia zabudowy, szerokość elewacji i inne), zaprojektowanie instalacji zewnętrznych do budynku, również sprawdzenie czy przyjęte założenia dotyczące gruntu, stref wiatrowych i śniegowych odpowiadają tym w adaptowanych warunkach.

W projektach typowych możesz również wprowadzić indywidualne zmiany za pośrednictwem architekta adaptującego, w zależności od Twoich wymagań funkcjonalnych lub wymagań działki.


Zmiany w projektach gotowych, a projekt indywidualny

Projekty gotowe można również modyfikować i dostosowywać do indywidualnych potrzeb lub wymogów lokalnych. Np. gdy musimy zwęzić budynek ze względu na szerokość elewacji frontowej lub po prostu potrzebujemy jeszcze jeden pokój. Bardzo wiele tych zmian można wprowadzić na etapie adaptacji projektu do działki. Temat zmian opisaliśmy na naszej stronie Częste pytania. To rozwiązanie jest korzystne ze względu, że skracamy drogę pomiędzy projektem indywidualnym, część elementów mamy już zatwierdzonych. Wprowadzamy na bieżąco zmiany w naszych projektach, finalnie możesz więc zakupić projekt typowy dopasowany do Twoich potrzeb. Niektóre projekty po zmianach możecie zobaczyć tutaj: Stodoły po zmianach, gdzie na bieżąco dodajemy ciekawe modyfikacje projektów.


Projekt domu jaki wybrać? Podsumowanie

Zalety i wady projektów indywidualnych:

 • projekt idealnie dopasowany do wytycznych funkcjonalnych i lokalizacyjnych
 • możliwość zaprojektowania i posiadania domu niepowtarzalnego, jedynego w swoim rodzaju
 • kompleksowa usługa
 • wyższa cena
 • długi proces projektowy

Zalety i wady projektów gotowych:

 • projekt skończony w całości na etapie zakupu, możesz zobaczyć jak budynek wygląda z zewnątrz i wewnątrz, poznać detale
 • możliwość zobaczenia realizacji wybranego budynku
 • możliwość należenia do społeczności budujących ten sam projekt, wymiany doświadczeń
 • niższa cena
 • konieczność kompromisów lub wprowadzenia zmian w projekcie
 • konieczność adaptacji
 • etapowa usługa

słowa kluczowe:

projekt gotowy; projekt indywidualny; projekty gotowe; projekty nowoczesnych stodół; projekty stodoła; dom stodoła; projekty domów parterowych; projekty domów stodół; nowoczesna stodoła; architekt;;

Jedna odpowiedź do “Projekt domu – Indywidualny czy projekt gotowy”

 1. Kaldekor pisze:

  Wybór między projektem indywidualnym, a gotowym jest istotny dla każdego, kto zastanawia się nad budową własnego domu. Ciekawie przedstawione są plusy i minusy obu podejść. Z jednej strony, projekt indywidualny daje możliwość pełnego dostosowania domu do swoich potrzeb, z drugiej strony projekt gotowy to szybsza, często tańsza i mniej skomplikowana opcja. Koszt projektu indywidualnego jest zwykle wyższy, ale to zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że jest tworzony od zera, uwzględniając specyficzne potrzeby klienta. Z tego co czytam, różnica w cenie między projektem indywidualnym, a gotowym jest jednak niewielka w porównaniu do całkowitego kosztu budowy i wykończenia domu. Podoba mi się analogia z garniturem. Rzeczywiście, czasem garnitur z sieciówki może okazać się idealny, a czasem warto zainwestować w garnitur szyty na miarę, który będzie pasował idealnie. To jest bardzo dobre podsumowanie wyboru między projektem indywidualnym a gotowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole