Projekt Stodoła powstał z chęci stworzenia kroniki budowlanej, przewodnika po budowie nowoczesnych i przestrzeni dla innych budujących, gdzie będziemy mogli uczyć się na wzajemnych doświadczeniach i błędach. Lubimy też określenie, że to poligon doświadczalny, gdzie testujemy nowoczesne domy podglądamy w praktyce jak dane rozwiązania się sprawdzają na przestrzeni lat. Tak powstał nasz pierwszy projekt i dom prywatny Stodoła Mprojekt domu energooszczędnego. Więcej o naszej historii przeczytasz tutaj: Nasza historia o nas .

Nasz dom był pierwszy i na bazie własnych doświadczeń i innych projektów indywidualnych, przygotowywaliśmy zestaw cech i wytycznych dla kolejnych gotowych projektów domów jednorodzinnych.

Na tej bazie stworzyliśmy projekty Stodół o różnym metrażu i dla różnych działek. Są to: gotowe projekty domów- zarówno projekty domów parterowych jak i projekty domów z poddaszem użytkowym, ale wszystkie to z pewnością projekty domów nowoczesnych. Tak powstał Projekt Stodoła blog i sklep z projektami nowoczesnych domów jednorodzinnych w typie nowoczesnej stodoły.

Dwuspadowe dachy to częsty wymóg miejscowego prawa, ale domy z takimi dachami są też funkcjonalne i bardzo popularne. Mimo wszystko Projekt Stodoła to nie tylko Stodoła, to również projekty nowoczesnych domów i domy z płaskim dachem. Zaprezentowane w tym wpisie projekty to projekty indywidualne, stworzone przez naszą drugą markę badarchitekci

Zobaczcie sami inne nasze realizacje projektów indywidualnych domów nowoczesnych, odbiegających nieco od formy popularnej Stodoły 🙂


Dom Plus, czyli nowoczesny dom z zielonym dachem

Projekt nowoczesnego domu “+” stworzony został dla inwestora z Wielkopolski. Jest to duży dom parterowy o powierzchni 291 m² z antresolą i dachem płaskim, w części dachem zielonym. Z uwagi na uwarunkowania lokalne czyli dużą działkę wjazd zlokalizowany został od strony zachodniej, natomiast największe przeszklenia salonu skierowane są na południe.

Zdecydowaliśmy się usytuować bryłę budynku w północnej części działki. Takie usytuowanie budynku na działce dało możliwość korzystnej ekspozycji słonecznej przez cały rok oraz „wyciągnięcia” części dziennej do centrum działki. Odsunięcie to umożliwia wytworzenie głównego zadaszonego tarasu rekreacyjnego od południowo- wschodniej strony i uzupełniająco również od strony zachodniej. Dużą zaletą domów parterowych jest kontakt z ogrodem z każdego pokoju.

Kształt budynku „+” urbanistycznie umożliwia korzystne wydzielenie poszczególnych stref funkcjonalnych w budynku i ich powiązanie z działką. Przy założeniu dużej parterowej bryły, układ jest centralny i nie powoduje nadmiernego oddalenia od poszczególnych funkcji. Taras południowy wyposażono w stałe elementy zacieniające, jak i automatyczny system zacieniający typu refleksol. 

Zachodni taras przykryto dachem pełnym. Elewacja budynku jest nowoczesna z zastosowaniem skontrastowanych kolorów- bieli i grafitu oraz naturalnych materiałów. Na fragmentach elewacji zaprojektowano elementy zielonych ścian. Dach będący tarasem pokryty będzie roślinnością ekstensywną. 

Jak przystało na budynek energooszczędny, charakteryzują go przegrody o wysokim współczynniku izolacyjności cieplnej, ogrzewanie z gruntowej pompy ciepła, wentylacja mechaniczna z rekuperacją oraz panele fotowoltaiczne- wszystkie instalacje energooszczędne. Budowa domu już jest ukończona, a nowoczesny dom parterowy „+” zamieszkany.


Nowoczesne domy – Dom podziemny, dom ukryty

Dom z pięknym widokiem to marzenie niejednego inwestora, w dodatku dom którego nie widać, zintegrowany z terenem to dopiero czad.

Projektowaliśmy ten budynek w pięknym miejscu. Działa położona jest na wzgórzu pośród drzew, z otwartą polaną. Założenie było takie, by dom był ukryty, by zupełnie wpisał się w teren, w jego nachylenie. Płaski dach budynku, który jest charakterystyczny dla nowoczesnych domów w tym projekcie jest zintegrowany z terenem, przez co od strony wjazdowej budynku stał się praktycznie niewidoczny.

Całość tego budynku rozplanowana jest na dwóch poziomach, z półpiętrem zabieg miał, a celu mniejszą ingerencję w teren czyli mniejszy wykop.

Od strony wjazdu budynek ma małe ukryty wjazd, od drugiej strony widokowej cały budynek ma jedno wielkie przeszklenie. Fasada ma 30 m długości.


Nowoczesne domy – dom piętrowy

Dom “S” to nowoczesny budynek jednorodzinny z płaskim dachem, zaprojektowany we Wrocławiu.

Ze względu na kształt działki– podłużna, wąska oraz wjazd od strony południowo-wschodniej, zdecydowano się zlokalizować bryłę budynku w południowo-wschodniej części działki. Działka nie jest duża dlatego zdecydowano o typie domu piętrowego, z pełnym piętrem. Dużą zaletą nowoczesnych domów z płaskim dachem, jest pełna funkcjonalność piętra, bez żadnych skosów.

Takie usytuowanie budynku na działce, umożliwiło korzystną ekspozycji słoneczną oraz otwarcie części dziennej na działkę. Dom usytuowano 5,5m od drogi dojazdowej. Kształt i ukształtowanie rzutu budynku umożliwia wytworzenie trzech stref o odmiennym charakterze. Strefę wejściową z reprezentacyjnym dużym nadwieszeniem piętra, taras ciepły, nasłoneczniony od południa i zachodu oraz taras zimny od strony północnej który jest zacieniony i zadaszony. Obie strefy rekreacyjne otwierają się na działkę i ogród. Cały projekt domu składa się z dwóch kondygnacji, wysokością wpisując się w kontekst urbanistyczny.

Bryła parteru swoim kształtem wydziela strefy funkcjonalne budynku. Każda z wydzielonych części pełni oddzielną funkcję – techniczną, gościnną, dzienną. Bryła piętra w całości pełni funkcję prywatną, nocną. Dom przykryty jest stropodachem.

Funkcjonalnie budynek dzieli się na 4 strefy:

  • Techniczno-gospodarczą (garaż, pomieszczenie techniczne, pralnia, wejście, wiatrołap, klatka schodowa)
  • Dzienną (salon, kuchnia ze spiżarnią, jadalnia, toaleta, gabinet)
  • Nocną na piętrze (sypialnia rodziców z garderobą, sypialnie dzieci z garderobami, łazienka, toaleta)
  • Nocną na parterze (gabinet/pokój gościnny i toaleta)

Budynek zaprojektowano o kształcie zbliżonym do prostokąta o funkcji rozplanowanej na dwóch kondygnacjach przykryty płaskim dachem. Kształt ten umożliwia odpowiednią lokalizację funkcji ze względu na orientację względem stron świata, zapewnia również w pełni kontakt z walorami terenowymi działki. Przy założeniu domu piętrowego, układ ten pozwala na widoczne wydzielenie funkcjonalne przestrzeni nocnej oraz dziennej. Część techniczno-gospodarczą zlokalizowano od strony południowo-wschodniej, część dzienną zlokalizowano od strony północno-zachodniej, część nocna znajduje się na piętrze, od strony wschodniej zlokalizowano kuchnię, dzięki czemu pomieszczenie nie zostanie przegrzewane. W centrum założenia znajduje się kuchnia wraz z jadalnią jako pomieszczenia najczęściej użytkowane. Komunikacja pionowa została wydzielona wizualnie od pozostałych pomieszczeń, zlokalizowana w strefie wejściowej.

Część dzienna – salon i jadalnia wraz z kuchnią zostały zaprojektowane jako jednoprzestrzenne z widokiem na ogród oraz taras zachodni. Kuchnia została dodatkowo doświetlona oknem połączonym ze świetlikiem.

Na piętrze zaprojektowano część nocną, w której skład wchodzą trzy sypialnie z garderobami, każda z możliwością korzystania z loggii, łazienka, toaleta z natryskiem oraz pralnia. Każde z pomieszczenie dostępne jest z holu komunikacyjnego. Loggie zlokalizowane są po dwóch stronach piętra, od strony południowo-wschodniej oraz północno-zachodniej.

Budynek zaprojektowany w standardzie energooszczędnym, ogrzewanie podłogowe, kondensacyjny piec gazowy, wentylacja mechaniczna z rekuperacją.


Dom o dwóch obliczach

Nowoczesny dom wolnostojący położony w lesie blisko miasta. Dom o horyzontalnym charakterze z wyraźnym rozdzieleniem poszczególnych kondygnacji. Mocny kontrast materiałowy, surowego betonu i idealnie gładkich białych ścian, w naturalny sposób zaznacza rozdział oraz dostępność poszczególnych funkcji.

Dwie bryły są ustawione jedna na drugiej i przesunięte względem siebie. Osią założenia jest jasna przestrzeń salonu i jadalni otwarta na otaczający krajobraz, po rozsunięciu panoramicznych okien naturalnie łącząca się z otoczeniem. Na piętrze znajduję się część prywatna, sypialnie z wyjściem na rozległy taras rekreacyjny. Od frontu działki znajduje się część gospodarcza oraz garaż dwustanowiskowy.

Część frontowa posiada mniej przeszkleń, została ukształtowana bardziej surowo, podczas gdy ogrodowe elewacje są transparentne zapewniające niezbędny kontakt z naturą. Zagospodarowanie terenu rekreacyjnego stanowi uzupełnienie założenia, podkreśla nowoczesną architekturę budynku. Projektowana architektura nie dominuje, stara się w nowoczesny sposób wpisywać w zastany kontekst.​ W budynku zastosowano technologie energooszczędne, ochrony przeciwsłonecznej, system wentylacji z rekuperacją.


Nowoczesne domy – Parterowy dom kostka

Dom kostka to relikty PRL. We Wrocławiu jest jeszcze sporo takich budynków. Część z nich udało się atrakcyjnie przebudować, część pozostaje w niezmienionej formie. Właśnie w takim otoczeniu przygotowaliśmy ten projekt domu parterowego.

Na niedużej działce położonej w mieście posiadającą wjazd od strony zachodniej, zdecydowano się zlokalizować bryłę budynku w centralnej części działki z otwarciem na południe. Dom parterowy o sporej powierzchni, zaprojektowano na planie prostokąta, by jak najwięcej wygospodarować miejsca na małej działce. Dom usytuowano 6 m od drogi gminnej. Od strony południowej wytwarza się taras z możliwością zadaszenia.  

Bryła parteru swoim kształtem wydziela strefy funkcjonalne budynku. Każda z wydzielonych części pełni oddzielną funkcję – techniczną, gościnną, gdzie. Dom ma dach płaski.

Funkcjonalnie budynek dzieli się na 3 strefy:

+Techniczno-gospodarczą (garaż, pomieszczenie techniczne, pralnia, wejście, wiatrołap)

+Dzienną (salon, kuchnia ze spiżarnią, jadalnia, toaleta, gabinet)

+ Nocną (sypialnia rodziców z garderobą, sypialnie dzieci, łazienka)

Budynek zaprojektowano o kształcie zbliżonym do kwadratu, o funkcji rozplanowanej na jednej kondygnacji. Kształt ten umożliwia odpowiednią lokalizację funkcji ze względu na orientację względem stron świata, zapewnia również w pełni kontakt z walorami terenowymi działki. Przy założeniu domu parterowego, układ pozwala na widoczne wydzielenie funkcjonalne przestrzeni nocnej oraz dziennej i części techniczno-gospodarczej. Od południa znajdują się pokoje dzieci, sypialnia rodziców od północy. W centrum założenia znajduje się kuchnia wraz z jadalnią i salonem. Ta najczęściej użytkowana strefa ma zwiększoną wysokość, w celu podkreślenia jej rangi, ale także jako ciekawy zabieg zwiększający atrakcyjność wnętrza.

Część dzienna – salon, jadalnia wraz z kuchnią została zaprojektowana jako jednoprzestrzenna z widokiem na ogród oraz taras. Część nocna, w której skład wchodzą trzy sypialnie została wydzielona i zlokalizowana od strony południa i wschodu.

Budynek jest już zrealizowany, mam nadzieję, że niebawem pochwalimy się zdjęciami z realizacji.


słowa kluczowe: nowoczesne domy; dom nowoczesny; dom parterowy; dom z płaskim dachem; projekty gotowe; projekty nowoczesnych domów ; nowoczesne projekty domów; projekty domów nowoczesnych; projekty budynków nowoczesnych; projekty domów parterowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole