Nowoczesne ogrodzenie murowane czy może system ogrodzeniowy? Pomysł na ogrodzenie i projekt ogrodzenia to temat często zaniedbywany na etapie projektowania budynku. Skupiamy się na architekturze samego budynku zapominając, że front domu, ogrodzenie i podjazd powinien współgrać z architekturą. Jest to taka wizytówka budynku. Budynki typu nowoczesna stodoła są cenione ze względu na minimalistyczną architekturę i funkcjonalność. Szczególnie w przypadku takich budynków, ważnym elementem jest nowoczesne ogrodzenie, które nie tylko będzie pełnić funkcję odgradzającą i zapewni prywatność, ale również będzie idealnie komponować się z architekturą. Będzie stanowić całość założenia, podkreślać architekturę, a nie ją zasłaniać.

Dlatego kluczowe jest, by odpowiednio wcześniej, zaplanować również ogrodzenie i nie być zdanym tylko na gotowe rozwiązania dostępne w sklepie. Dodatkowo część prac można wykonać już na etapie budowy domu co usprawni cały proces.


Nowoczesne ogrodzenia. Typy

Standardowo system nowoczesnego ogrodzenia wyróżnia dwa typy ogrodzeń ze względu na przezierność: ogrodzenie pełne i ogrodzenie ażurowe.

Ze względu na konstrukcję możemy wyróżnić: ogrodzenia murowane, prefabrykowane z gotowych elementów, system ogrodzeniowy panelowy, ogrodzenia z siatki i inne.


Nowoczesne ogrodzenie frontowe

Na ogrodzenie frontowe często wybieramy ogrodzenie murowane, częściowo z elementami ażurowymi, panelami z profili metalowych. Takie rozwiązanie zapewnia prywatność, dobrze komponuje się z elementami architektury oraz zielenią. Części ażurowe sprawiają, że odbiór zewnętrzny będzie bardziej przyjazny- nie stworzy bariery/muru. W przypadku projektów typu nowoczesna stodoła warto wybierać ogrodzenia o minimalistycznym charakterze, które będą współgrać z architekturą i podkreślać jej nowoczesny styl. Bardzo dobrze, by w realizacji ogrodzenia uwzględnić materiały zastosowane lub nawiązujące do architektury budynku.


Ogrodzenie boczne

Jako ogrodzenie boczne czyli od strony „sąsiadów” zazwyczaj stosuje się ogrodzenia panelowe lub z siatki. Ogrodzenia z siatki to najprostsza konstrukcja. Składają się z słupków z rozciągniętą metalową siatką plecioną. Jest to rozwiązanie najtańsze, stosowane zazwyczaj w momencie, gdy nasza działka ma dużą powierzchnię. Siatka jest stosunkowo wiotka i nie posiada podmurówki. Rozwiązaniem najczęściej stosowanym na ogrodzenia boczne jest ogrodzenie panelowe. Ogrodzenie panelowe jest wykonane z metalowych profili zgrzewanych, to idealne rozwiązanie, które charakteryzuje się nowoczesną estetyką, sztywnością, ale również łatwością montażu i wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. Takie rozwiązanie spełnia swoją funkcję rozdzielającą, dodatkowo ma podmurówkę, która zapewnia dodatkową ochronę przed przejściem pod spodem np. małych zwierząt.


Nowoczesne ogrodzenie w Projekt Stodoła

Koncepcję na strefę frontową naszego modelowego budynku Stodoła M opisywaliśmy już we wpisie o podjeździe: Podjazd. koncepcja, projekt i wykonanie, gdzie tłumaczyliśmy, dlaczego zdecydowaliśmy się na otwarty podjazd. Realizacja strefy wejściowej trwała dosyć długo ze względu na ograniczony budżet oraz przygotowywanie projektu. Projekt ogrodzenia przygotowywaliśmy bardzo starannie, gdyż wykonywaliśmy wszystko wg projektu własnego. Sprawdzaliśmy proporcje elementów pełnych i ażurowych, kolorystykę- biały czy grafit, ale również proporcje części ażurowej ogrodzenia- grubość profili oraz szerokość pomiędzy nimi, by zapewnić idealny kompromis i wyważenie elementów.

Główne założenia koncepcji podjazdu to:

  • otwarty podjazd bez bramy wjazdowej,
  • otwarta i dostępna wiata śmietnikowa z niewidocznymi koszami. Rozwiązanie takie umożliwia wywóz śmieci bez potrzeby angażowania w to domownika. Nie musimy pamiętać o grafiku wywożonych śmieci, o wystawianiu ich przez płot
  • chodnik prowadzący do domu wzdłuż donicy z zielenią, która prowadzi nas do drzwi wejściowych i estetycznie z pewnością jest dużym atutem

Pomysł na ogrodzenie to połączenie części pełnych i ażurowych. Chcieliśmy by był możliwy wgląd na działkę i by nie odgradzać domu murem. Oczywiście uważam, że dobrze by ogrodzenie od frontu sprawiało wrażenie solidnego i niedostępnego. Jednak warto też spojrzeć szerzej na okolicę, nasz dom zlokalizowany jest przy asfaltowej, ślepej uliczce, przy której nie ma zbyt wiele mieszkańców, ruch jest niewielki, więc te założenia były tym bardziej na miejscu.

Nasze ogrodzenie frontowe i strefa wejściowa miała nawiązywać do architektury domu, korespondować z budynkiem, być w jednolitej stylistyce. Zdecydowaliśmy się na połączenie pełnych ścian murowanych oraz ażurowych masywnych wypełnień. Wszystko jednolicie białe, ogrodzenie połączone jest z budynkiem, przez co wydaje się być jego częścią.


Koncepcja ogrodzenia

Zawsze podobały nam się otwarte „amerykańskie” podjazdy i dojście do domu bez płotów, ogrodzenia. Nie chcieliśmy tworzyć barier, a granicę pomiędzy tym co ogólnodostępne, a prywatne wyznaczać miały elementy spójne z budynkiem, często z nim połączone oraz ich podział i faktura materiału. W naszych projektach często staramy się, by sam budynek i jego elementy dzieliły teren opracowania na strefy, jak np. tu Projekt domu parterowego. 

Oczywiście podjęcie decyzji o otwartym podjeździe wynikało też z usytuowania budynku. Z uwagi na niedużą działkę, budynek Stodoły M jest maksymalnie przesunięty w stronę ulicy- jest 5 m od granicy działki, tak, by jak najwięcej przestrzeni pozostało od strony ogrodowej.

Przed działką znajduje się jeszcze pas zarezerwowany na przyszłe pobocze drogi o szerokości ok. 3,5 m. Umieszczenie bramy i parkowanie pomiędzy bramą, a garażem- tylko na naszej działce- byłoby problematyczne, dlatego tym bardziej przemawiała do nas ta koncepcja. Awaryjnie jednak zostawiliśmy podłączenie elektryczne, by w razie jakichś uciążliwości mieć możliwość zrobienia bramy wjazdowej.


Projekt nowoczesnego ogrodzenia

Ogrodzenie projektowaliśmy sami, bardzo cieszymy się, że realizacja spotyka się cały czas z Waszym uznaniem. Postanowiliśmy więc podzielić się z Wami tym projektem 🙂 Krok po kroku opisujemy jak ogrodzenie powstawało, załączamy też rysunki.

Znaczna część frontowego ogrodzenia to otynkowany mur, zakończony obróbką blacharką grubości 0,5 mm, jest to niezbędny element, który zabezpiecza mur i tynk przed wodą i zaciekami. Ogrodzenie ażurowe tworzą masywne profile ocynkowane i malowane proszkowo na biało. Cześć murowana jest osadzona na fundamencie posadowionym poniżej przemarzania. Na etapie wylewania fundamentu zaplanowaliśmy 2 otwory na słupki montażowe części ażurowych. Murki wykonaliśmy z bloczków silikatowych o grubości 12cm, ze względu, że są nienasiąkliwe . Całość i tak wzmocniona jest słupami i wieńcami żelbetowymi, więc grubość bloczka nie miała znaczenia. Mur wysokości 140 cm osadzony jest na fundamencie, pod pierwszą warstwą oczywiście należy zastosować poziomą izolację wodoszczelną.

Ażurowe elementy to przęsła wykonane z profili stalowych cynkowane ogniowo i malowane proszkowo. Zastosowany profil pionowy to 40x60x2 mm, dodatkowo dwa elementy poziome wzmacniające 18x27x3 mm. Słupki montażowe 60×60 mm wizualnie takie same jak przęsła.

Często pytacie czy białe się brudzi. To wszystko zależy, od miejsca, drogi przylegającej, jej nawierzchni i ewentualnego kurzu. Biały kolor brudzi się jak każdy inny. Czy czarne auto się mniej brudzi niż białe, powiedziałbym, że wręcz przeciwnie :). Poza tym nie wyobrażam sobie teraz innego koloru niż biały, całość jest pięknie scalona z budynkiem. Na wczesnym etapie zastanawialiśmy się nad kolorem czy jednak nie zastosować wypełnień w kolorze grafitowym. Wygrał biały i była to dobra decyzja.


Realizacja ogrodzenia. Krok po kroku

Wykop pod fundamenty ogrodzenia, są to standardowe ławy o szerokości 40 cm. Położone poniżej strefy przemarzania.

Szalunki i zbrojenie ław fundamentowych ogrodzenia. Całą część ogrodzenia aż do poziomu gruntu wylaliśmy z betonu. Dla tak małego fundamentu, zdecydowaliśmy, że nie będziemy rozdzielać pracy na dodatkowy mur fundamentowy z bloczków.

Tak wyglądały szalunki, które zostały wykonane w głównej mierze z pozostałości budowalnych, które były pod ręką :). W szalunku umieściliśmy elementy plastikowe do których w późniejszym czasie wsunęliśmy słupki pośrednie ogrodzenia ażurowego.

Na tak przygotowanym murze, musimy przygotować izolację poziomą i zacząć murować ogrodzenie.

Mur przygotowany na fundamencie. Do wykonania muru ogrodzenia zastosowaliśmy bloczki Silka 12, 7 warstw, które sumarycznie mają 140cm. Na etapie murowania należy zaplanować instalacje elektryczne, w którym miejscu będziemy mieli oświetlenie. My mieliśmy w rozdzielnicy przygotowane kilka obwodów w tym celu.

W przygotowanych wcześniej miejscach zostały zabetonowane słupki jako wsparcie dla części ażurowych. Po związaniu betonu zamontowano części metalowe przęseł.

Ogrodzenie boczne, zastosowaliśmy standardowe ogrodzenie panelowe, ze sztywnej siatki na betonowej podmurówce.


Nowoczesne ogrodzenie przy nowoczesnej stodole. Podsumowanie:

Nowoczesne stodoły to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie minimalistyczną architekturę i funkcjonalność, dlatego również ogrodzenie powinno posiadać te cechy. Pamiętajmy, że ogrodzenie to znaczna część naszej strefy wejściowej. Odpowiednio zaplanowana strefa wejściowa nie tylko umożliwi lepsze codzienne funkcjonowanie, ale również poprawi odbiór architektury budynku.

W przypadku takich budynków, tym bardziej ważnym elementem jest nowoczesne ogrodzenie, które powinno być zaplanowane na etapie projektu. Ogrodzenia panelowe to idealne rozwiązanie dla boków posesji, natomiast murowane i ażurowe ogrodzenia będą doskonale komponować się z architekturą i zapewniać prywatność na froncie.

Pomysł na ogrodzenie i projekt ogrodzenia to temat bardzo często zaniedbywany na etapie projektowania budynku. Skupiamy się na architekturze samego budynku zapominając, że elementy małej architektury są równie ważne.


słowa kluczowe:

nowoczesne ogrodzenie; ogrodzenie frontowe; ogrodzenie panelowe; nowoczesna stodoła; projekt stodoła; realizacja ogrodzenia;

 

3 odpowiedzi na “Nowoczesne ogrodzenie i otwarty podjazd”

  1. Paulina pisze:

    Witam.
    Gratuluję pomysłu na ogrodzenie, pięknie wygląda:)
    Mam pytanie: W jaki sposób została obrobiona powierzchnia bloczków silikatowych? Czy jest to tynk elewacyjny, czy inne podobne rozwiązanie?

  2. Karolina pisze:

    Dzień dobry,

    Jaki był Państwa całkowity koszt ogrodzenia ? (jeżeli można to z rozbiciem na poszczególne elementy)

  3. Magdalena pisze:

    Dzień dobry,
    Czy w donicy znajduje się jakiś odpływ i czy musi być ocieplona?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole