Okna to baaaaaardzo gorący temat i ważny element budynku, wałkowany przez nas już na długi czas przed ich zakupem, mielismy świadomość, że to jedna z najważniejszych pozycji przy budowie domu i ważny punkt w kosztorysie. Przeszklenia odpowiadają za szereg funkcji:

Izolacyjność termiczną, czyli to jak będzie ciepło w środku (izolacyjność termiczna profila, szczelność stolarki, szczelność montażu), doświetlenie i kontakt wnętrza z zewnętrzem czyli klimat w domu. Okna to również znaczna pozycja w kosztorysie, ale przede wszystkim definiują one zewnętrzny charakter budynku- jego estetykę.


MATERIAŁ

Na rynku dostępne są okna drewniane, aluminiowe i pvc. Jakie cechy charakteryzują materiał przy poszczególnej konstrukcji okien?

PVC (lub PCW) czyli Polichlorek winylu, potoczne „plastiki”. Są to najbardziej popularne okna, charakteryzują się najlepszym współczynnikiem izolacyjności termicznej, jest to najtańszy materiał o bardzo dobrym stosunku ceny do jakości. PVC ma ograniczenia w wielkości konstrukcji, jest stosunkowo mało sztywny, z tego względu w profilach stosuje się wzmocnienia stalowe. Na profilach stosuje się okleinę, dlatego okna mogą być w dowolnym kolorze z obu stron.

DREWNO każdy zna, jest to naturalny materiał, zapewniający chyba najpiękniejszy klimat wewnętrzny (choć to oczywiście kwestia gustu). Drewno jest ciepłe (dobra izolacyjność termiczna), jednak okna drewniane są najbardziej wymagające i najdroższe,  należy je co jakiś czas impregnować,  by zachowały piękny wygląd i parametry. Są również wrażliwe na wilgoć, zalecany jest nawet montaż po tynkach i wylewkach co jest dodatkowym utrudnieniem. Ciekawym rozwiązaniem są okna drewniano aluminiowe, łączące piękno i ciepło drewna z trwałością aluminium.

ALUMINIUM jest najbardziej sztywnym materiałem dlatego pozwala na budowę dużych konstrukcji oraz wysoką antywłamaniowość. Jest również bardzo odporny na zewnętrzne warunki atmosferyczne . W podstawowym zakresie nie jest taki ciepły, jak i równieź jest stosunkowo drogi. Okna aluminiowe są bardzo estetyczne, „kanciaste”

KOMBO czyli nakładki, bardzo ciekawe są konstrukcje łaczone czerpiące zalety z dwóch materiałów np. PVC+ALUMINIUM lub DREWNO+ALUMINIUM mamy ciepły i estetyczny(w przypadku drewna) profil wewnętrzny od zewnątrz chroniony aluminiową nakładką.

Od początku celowaliśmy w okna PVC z kilku powodów: okna w Stodole mają dosyć standardowe wymiary (225 cm wysokości to maks gwarancyjny PVC ). Chcieliśmy okna w kolorze antracytu oraz w nowoczesnym stylu. Musieliśmy zmieścić się w optymalnym budżecie. Wyszliśmy więc z założenia, że lepiej mieć bardzo dobre okna w danej „tańszej” klasie. Dodatkowym plusem przemawiającym za tym wyborem była też najlepsza izolacyjność termiczna.


JAKI PROFIL?

Profile okienne charakteryzują się szeregiem parametrów, odpowiadających m.in. za ciepło, akustykę, szczelność, antywłamaniowość.

Okno Pvc z nakładką aluminiową Internorm

Poszczególne profile dostępne na rynku jak np. Veka, Salamander Bluevolution, Adams czy inne, to dopiero początek drogi. Dobrze mieć świadomość, że profile danego typu są potem składane w poszczególnych fabrykach, są cięte, zagniatane, sklejane, wyposażane w okucia i tam tworzony jest docelowy produkt, który potem nazywamy oknem. Kluczową kwestią jest więc fabryka produkująca okna, niż konkretny typ profila. Okna charakteryzują różne parametry, a do najistotniejszych należą:

 • klasa profila (A,B,C) czyli grubość jego ścianek
 • Uf czyli izolacyjność termiczna ramy, Uw czyli izolacyjność termiczna całego okna, Ug izolacyjność termiczna pakietu szybowego
 • Współczynnik promieniowania g, czyli ile energii poprzez promieniowanie dostaje się do wnętrza

SZKŁO

Obecnym standardem są okna trójszybowe, czyli z trzema szybami i dwoma komorami wypełnionymi gazem szlachetnym.

Pakiet trójszybowy z zewnetrzną powłoką Solar+

Szkło może być pokryte powłoką zapewniającą lepsze parametry, np. odbicie energi słonecznej. Szkło mające potencjalny kontakt z człowiekiem, wewnętrzne szyby czy zewnętrzne szyby tarasowe powinny zapewniać bezpieczeństwo w przypadku rozbicia poprzez hartowanie lub bezpieczną folię.


PODZIAŁ STOLARKI oraz ilość kwater otwieralnych ma duży wpływ na cenę.

Generalnie najdroższe są profile, więc główna zasada to im mniej profili, a więcej szkła tym taniej wychodzi m2  całej konstrukcji. Również rośnie izolacyjność termiczna, ponieważ pakiety szybowe są cieplejsze. W oknach drogie są okucia (klamki, zamki i zawiasy) dlatego istotne jest dobranie optymalnej ilości kwater otwieralnych. Kwaterey stałe tzw „Fixy” są najtańsze i baaardzo estetyczne.


OKNO TARASOWE

czyli z reguły największa witryna w domu. Zasadniczo mamy 3 możliwości jej wykonania:

Drzwi rozwierane (np. dwuskrzydłowe lub jednoskrzydłowe, drzwi przesuwne typu PSK (uchylno przesuwne) i HS, HST podnoszono przesuwne.

Drzwi rozwierane umożliwiają wyjście tak jak każde normalne okno balkonowe- otwierane jak normalne drzwi. Drzwi te posiadają próg, (możemy zastosować niski próg), komunikacja przez nie jest taka wygodna jak przy drzwiach przesuwnych jednak po otwarciu zajmują miejsce wewnątrz, są również ograniczenia jeżeli chodzi o szerokość wyjścia.

Drzwi przesuwne są o wiele bardziej komfortowe w użytkowaniu, jeżeli jest to główne wyjście komunikacyjne pomiędzy wnętrzem, a np. tarasem.  Drzwi przesuwne możemy pozostawić otwarte nie zajmując miejsca w pomieszczeniu, tym samym  bezkolizyjnie łącząc przestrzeń wewnętrzną z zewnętrzna. W drzwiach przesuwnych pomiędzy typem PSK a HST różnica polega na sposobie otwierania i funkcjonowania całego mechanizmu. Drzwi uchylno- przesuwne PSK produkowane są na standardowym profilu okiennym, a mechanizm przesuwu działa po uchyleniu drzwi. Drzwi posiadają próg jak w oknie balkonowym. Drzwi HST posiadają odmienną konstrukcję, kwatery poruszają się na rolkach i własnych prowadnicach równolegle do siebie. Najlepiej różnicę obrazuje film .

Zasadniczo różnica w drzwiach przesuwnych rozbijaja się o komfort użytkowania (brak progu, lekkość działania) i cenę. Drzwi PSK mają większe ograniczenie jeżeli chodzi o wielkość kwatę przesuwnej- sugerowane są raczej do kwater maks. 1,2-1,5m i nie tak często użytkowanych, z uwagi na wyrabianie się mechanizmów i konieczność regulacji. System drzwi HST to przede wszystkim komfort użytkowania, HST to odmienna konstrukcja kwatera otwieralne przseuwają sie na niezaleznych prowadnicach, które są w innych płaszczyznach, nie występuję tam próg ponieważ jest wpuszczony w warstwy posadzkowe. Konstrukcja tego typu jest wygodniejsza, łatwiejsza w otwieraniu i mniej problematyczna wobsłudze i konserwacji (praktycznie sie nie psują). Pomiędzy systemami niestety jest duża różnica w cenie- drzwi HST są prawie dwukrotnie droższe niż PSK. Niestety wszystkie przyjemności przy budowie są drogie 🙂

 


Fachowy MONTAŻ okien jest istotnym warunkiem ich poprawnego działania i bezawaryjności.

W budowie i funkcjonowaniu domu wielką rolę gra szczelność i izolacja cieplna. Do dużych strat ciepła może dochodzić zwłaszcza w miejscu połączenia z murem. Praktyka pokazuje, że właśnie tu może pojawiać się woda kondensacyjna i rozwijać pleśń. Dlatego powinno się zwracać uwagę na fachowe połączenie ościeżnicy z murem, a to zależy z pewnością od prawidłowego wstawienia okien i drzwi. Ze względu na szczelność i ciepło połączenia zdecydowaliśmy się na ciepły montaż warstwowy Illbruck i3. O tym czy warto jest wykonywać ciepły montaż przecyztacie tutaj.


NASZ WYBÓR:

Stolarka PVC z nakładką aluminiową Internorm

Porównywaliśmy wiele profili, odwiedziliśmy wiele salonów porównując ich produkty. Większość z nich miała podobne parametry, niewiele także różniły się estetyką, jedynie Internorm wyróźniał się na ich tle. Przede wszytskim stylistyka- kanciaste, proste kształty, skrzydło oraz rama okienna umieszczone w jednej płaszczyźnie- to robiło największe wrażenie. Kwatery otwierane zastosowaliśmy w miejscach koniecznych ze względu na założenia funkcjonalne, pozostałe witryny są stałe- i tu zdecydowaliśmy się na typ okien HX Panorama których fragment profila po montażu zostaje obudowany, a okno wygląda jakby osadzone było w cieniutkiej metalowej ramce. Tak, zdecydowanie tego szukaliśmy 🙂

Poniżej więcej informacji technicznych i parametrów wybranych przez nas okien:

Okna typu KF 410 skonstruowane są z PVC docieplonego pianką typu XPS oraz z aluminiowej nakładki o wyjątkowej estetyce, ponieważ skrzydło oraz rama okienna umieszczone są w jednej płaszczyźnie. Taka budowa profilu zapewnia najlepsze parametry we wszystkich aspektach nowoczesnego systemu okien. Okna mają bardzo wysoki współczynnik izolacyjności termicznej. Okno przesuwne typu Uw=0,68W/(m˛.K), reszta okien Uw=0,71-0,80 W/(m˛.K). Produkt ma również najdłuższa na rynku 10 letnią gwarancję.  Firma, która przekonała nas do tego wyboru to oficjalny partner Internorm Oknar

 • Najlepsza izolacyjność cieplna Uw = 0,62 W/m2K (z odpowiednim oszkleniem)
 • Izolacyjność dźwiękowa do 45 dB
 • Głębokość profilu 90 mm 
 • Potrójne uszczelnienie
 • Całkowicie ukryte okucia
 • Klasyczna, kanciasta stylistyka skrzydła, o prostych liniach z zewnątrz i od wewnątrz
 • Pianka termoizolacyjna o wysokim współczynniku izolacji (bez związków fluorowodorowych)
 •  Klasa odporności na włamanie RC1 lub RC2 
 • Odwodnienie widoczne albo ukryte
 • Bezpieczeństwo podstawowe w standardzie

Zapraszamy do kolejnej cześci wpisów o oknach, gdzie opisaliśmy dokładnie nasz wybór : Wybór okien cz.II doświadczenia 

Słowa kluczowe: stolarka; okna; okna pvc; okna aluminiowe; okna drewniane; internorm; oknar opinie; ciepły montaż; internorm opinie; stolarka okienna; stolarka internorm

5 odpowiedzi na “Wybór okien cz.I materiał, parametry i montaż – okiem inwestora”

 1. […] kilku słowach opisaliśmy je w artykule Wybór okien cz.I, tutaj jednak chcemy jeszcze bardziej rozwinąć temat, być może niektórzy z Was idą podobnym […]

 2. […] stolarce w Projekcie Stodoła pisaliśmy już w dwóch wpisach: Wybór okien cz.I materiał, parametry i montaż – okiem inwestora oraz Wybór okien cz II. doświadczenia. Możecie przeczytać w nich o całym procesie […]

 3. […] Ile kosztuje budowa domu ? Kontynuujemy nasz kosztorys budowy, kolejny etap to : Stan surowy Zamknięty. Czyli wykonaliśmy już konstrukcję budynku, przykryliśmy go dachem i teraz musimy zamknąć go stolarką okienną i drzwiową.  Jest to kolejna ważna decyzja, ponieważ stolarka okienna jest bardzo istotnym elementem budynku w znacznej mierze decydujacym o jego wyglądzie zewnętrznym, ale również klimacie wewnetrznym. Prosta w formie bryła „nowoczesnej stodoły” z założenia ma duże nowoczesne przeszklenia, które dodają jej charakteru. Okna to niestety  też znaczna pozycja w naszym kosztorysie.  Cenowo możemy liczyć na znaczne różnice w zależności od standardu, firmy, wykonania etc.  Na co zwrócić uwagę podczas wyboru okien i jakie mamy możliwości pisaliśmy tutaj : Wybór okien cz.I materiał, parametry i montaż  okiem inwestora […]

 4. Marcin pisze:

  Witam, jakich rozmiarów jest okno przesuwne w salonie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole