O stolarce w Projekcie Stodoła pisaliśmy już w dwóch wpisach: Wybór okien cz.I materiał, parametry i montaż – okiem inwestora oraz Wybór okien cz II. doświadczenia. Możecie przeczytać w nich o całym procesie poszukiwań, analiz, wyborze stolarki oraz samym przebiegu montażu i prac. Wybór dobrego wykonawcy, który będzie, montował okna wążące blisko 300 kg jest bardzo istotny.

Elementem wyróżniającym się i takim, o który często pytacie jest duże przesuwne okno tarasowe w salonie o wymiarach 5,5×2,3m,  typu HS czyli bezprogowe. Od początku wiedzieliśmy, że jest to lepsze rozwiązanie, ale niestety też dwa razy droższe od okna HKS czyli podnoszono- przesuwnego (różnice w budowie opisywaliśmy w powyższych wpisach).

Oczywiście wszystko zależy od budżetu i tego na co możemy sobie pozwolić, jednak naprawdę warto rozważyć tą inwestycję. Budowa domu to sztuka wyboru i kompromisów, budowa „stodoły” czyli prostego domu, o prostej konstrukcji, to samo w sobie oszczędność finansowa, którą możemy przeznaczyć na przykład na jedno duuuuuuże okno 🙂 My właśnie tak postąpiliśmy.

Na etapie budowy i wyboru okien bardzo długo się nad tym zastanawialiśmy rozważając za i przeciw, bo jednak jest to spora pozycja w kosztorysie, za którą można kupić wiele innych elementów. Teraz z perspektywy użytkownika, stwierdzamy, że zdecydowanie było warto. Dlaczego? Po półrocznym użytkowaniu okna HS poniżej opisujemy kilka spostrzeżeń i argumentów:


Wielkość kwatery otwieralnej

Okno w Stodole ma dokładnie 549×225, otwierana jest jedna połówka czyli ok. 260 cm

Na etapach poszukiwań i przeglądania ofert poszczególnych producentów, pierwsze ograniczenie to wielkość kwatery przesuwnej, ze względu na sposób otwierania. Okna HKS mają ograniczenia co do wielkości. Po prostu nie wykonalibyśmy tak dużego okna, konieczny byłby podział na mniejsze kwatery. Dlaczego? HKS wykonany jest na zwykłym profilu okiennym. Jest to czysta fizyka. Wyobraźmy sobie okno ważące 280 kg, które kilka razy dziennie „zeskakuje” z jednej płaszczyzny na prowadnicę na bocznym torze i przesuwa się na bok. Nawet jeśli któraś firma podejmie się wykonania takiej kwatery to częste regulacje są nieuniknione.

Wielkość kwatery przesuwnej okna HS ograniczają parametry: powierzchnia szyby nie może być większa niż 6m2 i ciężar do 400 kg.


Połączenie przestrzeni

Okno HS łączy przestrzeń wnętrza z zewnetrzem. Będąc w salonie z otwartym oknem tarasowym czujemy się jak byśmy byli już na zewnątrz na tarasie. Taras staje się przedłużeniem salonu, który możemy umeblować i korzystać równoprawnie. Urządzając imprezę, brak barier sprawia, że przestrzeń naszego salonu powiększa się o taras i funkcjonuje razem.

Zastosowanie okna tarasowego powoduje, że taras staje się przedłużeniem salonu


Brak barier

Pod względem funkcjonalnym mamy brak barier jest dla wózków, rowerków i wszystkich urzadzeń kołowych. Dzieci mają pełną swobodę zabaw. Komfort występuje również dla osób niepełnosprawnych.

Niski próg nie powoduje żadnych barier w użytkowaniu nawet dla najmłodszych


Estetyka

Estetycznie, okno tarasowe niskoprogowe, powoduje płynne przejście posadzki domu w taras. Wizualnie jest to jedna płaszczyzna. Dla nas miało to również duże znaczenie ponieważ lubimy czyste, minimalne rozwiązania. Zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz zastosowaliśmy drewno i całość wygląda świetnie.

Drewniana posadzka wnętrza w tej samej płaszczyźnie co deski tarasowe przedzielona jedynie aluminiową listwą


Łatwość użytkowania

Otwieranie okna tarasowego HS jest bardzo łatwe i wygodne. System HS ma możliwość wykonania bardzo dużej kwatery, ponieważ przesuwa się na rolkach, (system HKS (podnoszono przesuwny) polega na tym, że otwieralna część okna „wyskakuje” z płaszczyzny na prowadnice i następuje przesuw).

Wydawać by się mogło, że otwieranie takiej wielkości kwatery wymaga dużej siły. Nic bardziej mylnego. Pierwszy ruch jest bardziej dynamiczny, następnie okno chodzi po rolkach już za pomocą pchnięcia dosłownie jednym palcem.


Kontakt z przyrodą 😉

Największe zalety okna tarasowego odczuwa się w sezonie letnim

Oczywiście podziwanie przyrody, pór dnia i roku jest nieoceniony i bezcenny. Przyroda jednak przez okna lubi się też wkradać 🙂 Duże okno i duże przejście jest dla wszystkich, także dla elementów flory i fauny, a szczególnie fauny :), więc przy tak dużym otwartym oknie, zdarza się, że będziemy gościć różnych okolicznych mieszkańców wewnątrz. Rozmaite owady, motyle czy muchy to oczywiście standard, ale do domu niejednokrotnie wlatywały także ptaki 😉 Niestety przy zamknietych oknach zdarzały się też takie, które się o okna rozbijały…

„okno na świat”


Ile kosztuje HS?

No i mamy pierwszą wadę 🙂 Koszt jest to chyba największy minus. Jest to ogromna inwestycja, za ktorą można kupić wiele innych rzeczy np. wytynkować cały dom lub wykonać całe ocieplenie poddasza z materiałem. W Projekcie Stodoła zastosowano okno tarasowe bezprogowe HS firmy Internorm o wymiarach 550×225 w systemie PCV z zewnętrzną nakładką aluminiową, po otwarciu przejście ma 260 cm. Na etapie budowy nie byliśmy aż tak przekonani do tego rozwiązania głównie ze względu na koszt. Patrząc na budżet było ono dwukrotnie droższe niż system HKS. Jednak teraz z perspektywy doświadczeń w eksploatacji, stwierdzamy, że okno tarasowe HS jest warte swojej ceny i bardzo byśmy żałowali gdybyśmy wybrali inaczej.

Na HS tej wielkości oferty zaczynały się od 20 tys. w systemie PCV np. Aluplast; do 28 tys. złotych w systemie PCV z nakładką aluminiową Internorm. W podobnej cenie kształtują sie ceny w systemie aluminiowym w zależności od profilu i firmy.  Wyceny przy oknie HKS to ok. 9 tys złotych  z podziałem na 3 kwatery. Oczywiście pamiętajmy, że ostateczna cena zależy od wielu czynników- doboru szyb, klamek, całościowego zamówienia. Stolarkę do Projektu Stodoła motnowała firma Oknar z Wrocławia.


Podsumowanie

Powyżej nasze doświadczenia i obserwacje wraz z subiektywną opinią z krótkiego eksploatowania teakiego okna tarasowego. Mam nadzieję, że uwagi te będą pomocne dla tych, kótrzy stoją przez decyzją zakupu okien. A jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie?

 


słowa kluczowe: stolarka okienna; oknar opinie; internorm; opinie; okna;  budowa; okno tarasowe hs; okno Hs, okno hs, opinie, doświadczenia, czy warto, ile kosztuje; stolarka; okna; okna pvc; okna aluminiowe; okno przesuwne; dom stodoła; projekt stodoła;

6 odpowiedzi na “Okno tarasowe, wszystko co chcielibyście o nim wiedzieć”

 1. MartaWaw pisze:

  A mnie zastanawia dokładnie kolor okien, nie mogę nigdzie znaleźć info na ten temat. Są antrcytowe czy czarne? 🙂

 2. Tomasz pisze:

  Świetny wpis, dzięki! Tym bardziej wiem, że chcę takie okno 🙂

 3. Mateusz pisze:

  czy po dłuższym użytkowaniu dalej uważacie, że okna internorm to był dobry wybór ? Rozważam okna tej firmy, a chyba jako jedyni na rynku oferują mi okna pcv w rozmiarze 2,70×4, inne firmy mówią że tylko aluminium, ciekawy jestem Waszego zdania.

 4. Michał pisze:

  Buduję Państwa projekt i stoję przed tym samym wyborem, ale kilka lat później. Na pewno HS, na pewno dwa skrzydła i pytanie ode Mnie poniżej:
  Okna HS firmy Internorm to okna pcv tylko z nakładką aluminiową?
  Czy to okna pcv- aluminium – czyli są dodatkowo wzmocnione(jeżeli tak to w jaki sposób).
  Przy takiej szerokości okna (275) samo pcv też da radę?
  Stoję przed podobnym wyborem i zastanawiam się czy dopłacać 10 tysięcy do wzmocnionych okuć?

  • Adam pisze:

   Dzień dobry,
   Wydaje mi się, że HS PCV musi być wzmocniony profilem stalowym wewnątrz ramy przy tej szerokości. Jednak jest to też kwestia, by zachować gwarancję i żeby po czasie okno się nie „wypaczało”.
   Najlepiej skontaktować się z p. Agatą z firmy Oknar z Wrocławia , na pewno ona doradzi obiektywnie 🙂 Gdyby chciał uzyskać więcej informacji zawsze możemy porozmawiać telefonicznie:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole