Kolejnym etapem są instalacje wodno-kanalizacyjne. Tak jak w przypadku instalacji elektrycznych najważniejszy jest plan czyli projekt funkcjonoalny rozmieszczenia elementów przyszłych wnętrz. Na tym etapie instalatorzy mogą dokładnie umieścić elementy, tak by na etapie wykończenia nie było konieczności zmian. Poddasze w stodole jest do wykończenia i aranżacji w przyszłości, ale wszystkie instalacje musza zostać wykonane docelowo.
Wszystkie instalacje podtynkowe są wykonywane na tym etapie by potem zakryć je warstwą tynku. Instalacja wodna i kanalizacyjna będzie kolejną przebiegającą w warstwie izolacji podłogi. Jeżeli rury wodne prowadzone są na warstwie betonu, powinny być izolowane. Należy pamiętać o sprawdzeniu wysokości posadzki, w przypadku stodoły referencyjnym punktem jest próg okna tarasowego. Najlepiej na ścianach wyznaczyć poziom 0 które będzie punktem odniesienia dla odpływów i stelaży. (jak i gniazd i włączników) Dobrze zweryfikować poziom przekrycia rur czyli czy po prostu nie będą wchodzić w warstwę wylewki, może to skutkować koniecznoscią zastosowania grubszej wylewki. To ostatni moment, aby wprowadzić jakieś dodatkowe punkty przyłączenia wody, np. dodatkowe zewnętrzne w celu podlewania ogrodu lub gospodarcze.
Instalacja w Stodole jest bardzo prosta, w budynku jest tylko jeden główny „szacht” instalacyjny i jedna główna rura kanalizacyjna, która obsługuje wszystkie pomieszczenia. Niezbędne jest do prawidłowej pracy kanalizcji odpowietrzenie jej ponad dach.
Materiały
Instalacja wodna wykonana jest z rur polipropylenowych. Jest to obecnie standard, rury z tworzyw sztucznych nie wchodzą w reakcję z wodą. Polipropylen nadaje się do wykonania instalacji wodnych, gdyż materiał jest odporny na działanie temperatury od -40°C do 90°C, materiał jest dosyć sztywny. Zastosowane rury kanalizacyjne były firmy DYKA wykonane są również z polipropylenu. W stodole zastosowano stelaże firmy TECE. Ciekawym rozwiązaniem, które zastosowano w dolnej łazience jest stelaż TECElux z odciągiem powietrza, zapobiega to wydostawaniu się brzydkich zapachów z toalety.
Prace przebiegały dwuetapowa, najpierw wykonano wszystkie wyjścia ze ścian, przed tynkowaniem , w drugim etapie połączone je rurami i dokończono instalacje bezpośrednio przed układaniem izolacji podłogi. Czas pracy w budynku na etapie instalacji sanitarnych to sumarycznie trzy dni.
Jeszcze kilka fotek z tego etapu zamieszczamy poniżej.
słowa kluczowe: wod kan; instalacja wodno kanlizacyjna; dom jednorodzinny; projekt stodoła; budowa
[…] wpis na blogu dotyczył tynków, instalacji wodno kanalizacyjnych i przydomowej oczyszczalni ścieków. Obecnie zaczęliśmy etap wykończenia, w międzyczasie […]