Etap tynkowania to wspaniały rozdział- surowe i chropowate ściany zamieniają się w gładką powierzchnię, a wszystkie instalacje elektryczne są zakrywane. Po raz pierwszy będąc wewnątrz pojawia się uczucie, że budowa zaczyna zmieniać się w dom. Różnica jest kolosalna !!! Oceńcie sami.

W Projekcie Stodoła zastosowaliśmy tynk gipsowy Dolina Nidy. Zzależało na na tym, żeby tynk był bardzo gładki pod malowanie, nie wymagał dodatkowego nakładu prac na wykonanie gładzi. Nie jesteśmy zwolennikami super gładkich, wygładzonych ścian, nie przeszkadza nam delikatna struktura ściany. Tym bardziej, że ściany są łatwo narażone na zniszczenie podczas użytkowania. Tynk gipsowy ma również tę zaletę, że można go w bardzo łatwy sposób naprawić. Np. przy tynku cementowo-wapiennym, przy ewentualnych uzupełnieniach, będzie widoczna różnica w strukturze, w takim przypadku należy już zastosować ten sam materiał.


Przed tynkowaniem należy przygotwać ewentualne elementy, które docelowo powinny być otynkowane. W tym przypadku musieliśmy zmniejszyć światło otworów drzwiowych i okien, osadzenie drzwiczek komina, zawężyć okna typu HX panorama, tak, by otynkować już docelową szerokość na gotowo.

Elementy, które na etapie wykończenia będziemy obudowywać płytami gk takie jak komin lub fragmenty ścian, również otynkowaliśmy, ponieważ warstwa tynkarska odpowiada również za szczelność budynku. Dobrze jest wykonać również podstawowe większe przebicia wentylacyjne.


Pierwszym etapem jest odpowiednie zagruntowanie powierzchni, aby była odpowiednio czepna i zabezpieczenie elementów instalacji sanitarnych oraz okien. Do zabezpieczenia okien używa się listw tynkarskich okiennych ze specjalną taśmą, gdzie wkleja się folię zabezpieczającą okna przed ubrudzeniem.

Listwa tynkarska przyokienna

Po wykonanych tynkach listwę się wyłamuje pozostawiając plastikowy fragment listwy przy oknach. Kolejnym krokiem jest osadzenie narożników stalowych wzmacniających, wyznaczając punkty odniesienia dla płaszczyźny ściany.

Kilka okien fix zastosowanych w Stodole to HX panorama, których rama nadaje się do całkowitego zatynkowania i ukrycia, tak też zrobiliśmy po odpowiednio wcześniejszym przygotowaniu otworów okiennych. Efekt ostateczny jest naprawdę świetny. Więcej o tych oknach pisaliśmy tutaj: Wybór okien cz. II doświadczenia

Okno stałe tzw. „fix” z ukrytą ramą

rama w HX Panorama po całkowitym zatynkowaniu

Więcej fotografii z tego etapu w galerii poniżej:

 

słowa kluczowe: nowoczesny dom; tynk gipsowy; tynkowanie; projekt stodoła; dolina nidy; HX panoram; Internorm;

2 odpowiedzi na “Tynk wewnętrzny”

  1. […] wpis na blogu dotyczył tynków, instalacji wodno kanalizacyjnych i przydomowej oczyszczalni ścieków. Obecnie zaczęliśmy etap […]

  2. stanl pisze:

    A co z łazienkami? Były tynkowane? Zabezpieczanie dodatkowo?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole