Decyzja podjęta oczyszczalnia ścieków  biologiczna, jej eksploatacja kosztuje dużo mniej niż cykliczny wywóz ścieków, jest bardziej bezobsługowa nie musimy pamiętać o odpowiednio wcześniejszym planowaniu opróżniania i wywozu  . Dokładnie dlaczego opisaliśmy tutaj : Szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków

przygotowane materiały, początek prac

Montaż oczyszczalni trwał jeden dzień, do pracy potrzebna była pomoc koparki. W naszej inwestycji zdecydowaliśmy się na oczyszczalnię biologiczną hybrydową o pojemności 3000 l oczyszczona woda będzie rozsączana w gruncie za pośrednictwem 6 tuneli rozsączających. Materiały, które potrzebne były do montażu to:

 • piasek 10 t na podbudowę i obsypkę rur kanalizacyjnych,
 • kruszywo o frakcji 16-32 15 ton jako zasypka drenażu rozsączającego.
 • 15 worków cementu do ustabilizowania podłoża,
 • rury i studzienki potrzebne do wykonania odcinka kanalizacji między budynkiem, a oczyszczalnią.

Trasa kanalizacji od budynku biegnie przecinając podjazd do garażu, jest jeden większy skręt, który wykonaliśmy na dwóch kolanach 45 stopni ze studnią. Kanalizacja wchodzi do przydomowej oczyszczalni znajdującej się obok podjazdu, a drenaż rozsączający znajduje się z tyłu obok garażu. Kanalizację prowadzimy w spadku min.2% rurami fi 160.

pierwsza studnia z budynku

Zbiornik należy umieścić na podsypce stabilizowanej cementem (>250kN/m2) wypoziomowany. Sprawdzić czy grunt nie posiada czynników negatywnie wpływających. Podłączyć przewody.

osadzanie oczyszczalni, zbiornik posiada uchwyty do zaczepienia pasów co ułatwia montaż

Po stabilizacji zbiornika, w miarę postępu prac oczyszczalnię należy równomiernie obsypywać  warstwami piasku co 30 cm i napełniać wodą co zapewni stabilną wypoziomowaną pozycję .  Ubijanie warstw podsypki należy wykonywać ręcznie, urządzenia mechaniczne mogą uszkodzić zbiornik oczyszczalni. Po ustabilizowaniu zbiornika, wykonawca przystąpił do wykonania drenażu rozsączającego ścieków oczyszczonych.

obsypywanie podłączonego zbiornika oczyszczalni

Przygotowano szeroki wykop wypełniony kruszywem, na którym ustawiono tunele rozsączające i równomiernie obsypano . Tunel rozsączający ma możliwość retencji i rozsączania powstałej wody z oczyszczalni. Tak wykonany drenaż składający się z 6 tuneli ma pojemność 1800 l wody. Na koniec do uruchomienia niezbędne jest jeszcze jest jeszcze doprowadzenia energii elektrycznej

wykop pod drenaż rozsączający, wypełniony kruszywem

Więcej fotografii z montażu zamieszczamy ponizej:

słowa kluczow: szambo czy przydomowa oczyszczalnia; oczyszczalnia ścieków; biologiczna oczyszczalnia ścieków; drenaż rozsączający; szambo; bezodpływowy pojemnik na nieczystości, oczyszczalnia opinie; montaż; drenaż rozsączający; bio duo hybryda opinie;

3 odpowiedzi na “Przydomowa oczyszczalnia ścieków- montaż”

 1. Maciej pisze:

  Witam serdecznie,

  Jaki może być maksymalny poziom wód gruntowych żeby sobie można było zainstalować taką oczyszczalnię? Głównie chodzi mi o drenaż. Budujemy akurat dom, działkę mamy raczej niewielką, a do tego sąsiad z tyłu ma studnię, więc taki niewielki drenaż byłby jak znalazł żeby wszystkie minimalne odległości się zgadzały. Ale mamy dość wysoki poziom wód gruntowych (około 1,5 m p.p.t.) i nie wiem, czy nie będzie to problemem. Z drugiej strony czytałem trochę o tych konkretnych oczyszczalniach i one podobno dobrze się sprawują w trudnych warunkach gruntowych. No ale z wodą oczyszczoną trzeba coś potem zrobić…

  Z góry dziękuję jeśli komentarz spotka się z odzewem 🙂

  PS. Macie bardzo ładny dom.

  • Adam pisze:

   Cześć, Dzięki za miłe słowa. Jeżeli chodzi o poziom wód gruntowych to przeanalizuj przepisy z nią związane, mówią o tym, że drenaż rozsączajacy musi być posadowiony min. 1,5 m od warstwy wodonośnej. Tak więc drenaż w takim przypapdku należałoby trochę wynieść, i ew. zastosować przepompownię. Są też rozwiązania by oczyszczoną wodę gromadzić w zbiorniku szczelnym i wykorzystywać do podlewania, nie wiem jak to się sprawdza w praktyce, na ile ta woda jest zdatna do tego typu zastosowań.

 2. Michal pisze:

  Cześć,
  Czy znajdę gdzieś rysunek lub zdjęcie na którym widać gdzie umieściliście zbiornik oczyszczalni, a gdzie rury rozsączające na działce? Mam niemal identyczną działkę jak wasza, chciałbym zobaczyć jak wy rozplanowaliście oczyszczalnię.
  PS. Świetna robota, świetny projekt. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole