Ile wynosi koszt eksploatacji domu energooszczędnego? To pytanie zadaje sobie wiele osób planujących swój przyszły dom. Początek nowego roku to czas podsumowań… starego roku. Dla nas to kolejne sprawdzenie założeń projektu oraz naszej praktyki projektowej. Mamy już pełen bilans zużycia energii oraz naszych zysków z fotowoltaiki, wydatków eksploatacyjnych z zeszłego roku, możemy więc zabrać się za podsumowanie.

W tym wpisie pokażemy nasze całościowe koszty, na które składają się bieżące wydatki związane z domem. Następnie rozwiniemy to na kolejne wpisy traktujace bardziej szczegółowo najważniejsze elementy tej układanki czyli powietrzną pompę ciepła i fotowoltaikę, w których zawarte będą wykresy zużycia za poszczególne miesiące, jak to było publikowane do tej pory.

koszt eksploatacji domu energooszczędnego

Projekt Stodoła M


Projekt Stodoła budynek samowystarczalny?

Założeniem naszego projektu było stworzenie budynku energooszczędnego, z wszystkimi założniami projektowymi ukierunkowanymi na jak najmniejsze zużycie energii, ale bardzo istotna była dla nas kwestia kosztów tak, by całość nie była przeinwestowana. Oczywiście nadrzędna jest funkcjonalność i estetya obiektu, ale jednak w tym wpisie skupimy się na aspektach kosztowo-eksploatacyjnych.

Najważniejszy parametr to zużycie energii– ponieważ generuje potencjalnie największy koszt eksploatacyjny. 2019 to rok w którym zamontowaliśmy fotowoltaikę, jako uzupełnienie naszej powietrznej pompy ciepła Mitsubishi Electric Ecodan, która generuje największe zużycie, ponieważ ogrzewa cały budynek i wodę użytkową.

Bilans zużycia prądu 2019

L.P [kWh]
A Zużycie prądu bieżące użytkowanie, oświetlenie 3217
B Zużycie prądu Pompa ciepła (ogrzewanie i CWU) 2954
C Fotowoltaika pobór bezpośredni 1771
D Fotowoltaika produkcja całościowa 7098
E Fotowoltaika 80% energii oddanej do sieci [prosument] 4258
F Bilans -142

Bilans obliczamy w następujący sposób: Całkowite Zużycie prądu [A+B] minus [C] Pobór bezpośredni Fotowoltaiki oraz minus [E] 80% energii oddanej do sieci czyli 6171 kWh -1771kWh -4258 kWh =  -142kWh .

Całościowy bilans zużycia prądu to dokładnie -142 kWh czyli ok 80zł rocznie i 6,70 zł miesięcznie 🙂 Przyjmijmy zatem, że jest to na tyle nieduża kwota, że marketingowy 🙂 bilans  wynosi zero złotych. 


Przy współpracy z Mitsubishi Electric i agencją HVAC PR powstał film o naszym projekcie i zastosowaniu powietrznej pompy ciepła Ecodan w połączeniu z fotowoltaiką. Jest to nasz filmowy debiut i koniecznie dajcie znać jak podoba się Wam ten materiał? I czy w przyszłości chcielibyście zobaczyć więcej i na jaki temat?


Projekt Stodoła Parametry koszt eksploatacji domu energooszczędnego

Przyjęte parametry i urządzenia mające największy wpływ na ten wynik:

 • Aspekty projektowe, usytuowanie w kierunku południowym budynku, maksymalizacja przeszkleń od strony południowej
 • Dobra izolacyjność ścian, dachu, podłóg. o których pisaliśmy w poprzednim podsumowaniu Rok ogrzewania
 • Stolarka okienna o dobrym parametrze izolacyjności, ciepły montaż
 • Powietrzna pompa ciepła Mitsubishi electric o mocy 8kW połaczona z buforem ciepła
 • Instalacja fotowoltaiczna o mocy 6kW
 • Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Eksplotacja Projektu Stodoła w ujęciu rocznym

Prąd to jeszcze nie wszystko, pozostaje szereg innych kosztów eksploatacyjnych. Całościowe opłaty, które ponieśliśmy w 2019 to:

Koszt [zł] Uwagi
Energia elektryczna zużycie 80
Opłaty stałe prąd 250
Rekuperacja (Filtry serwis) 660 bez prądu
Serwis pompa ciepła 250
Oczyszczalnia ścieków 0 1 raz na dwa lata koszt 250 zł
zużycie wody 662,28 podlewanie nowo zasianej trawy w lipcu trochę tu nabiło 😉
serwis fotowoltaiki 0 przez pierwsze 3 lata jest darmowy, potem 250 zł
opłata za wywóz śmieci 720
SUMA 2622,28

Opłaty eksploatacyjne jakie ponieśliśmy za 2019 rok domu o powierzchni 172 m2 to 2622,28 zł, czyli średnio 218 zł miesięcznie. Chyba zgodzicie się, że jest to  nieduża kwota?

koszt eksploatacji budynku energooszczędnego

Plany na 2020 to ogród i podjazd


2019 to pierwszy rok z zamontowaną fotowoltaiką na budynku, więc częściowo płaciliśmy stare prognozy za prąd. Na początku 2020 system się zaktualizował i obecnie mamy już prognozy na przyszły rok, które są bardzo obiecujące 🙂

Koszt eksploatacji domu energooszczędnego

Prognozy Tauron na 2020 rok


Czekamy na Wasze komentarze! Jeśli macie pytania albo sami prowadzicie takie obliczenia to podzielcie się jak to wygląda u Was?


słowa kluczowe: projekt stodoła; koszt eksploatacji; powietrzna pompa ciepła; pompa ciepła koszt; fotowoltaika; koszt miesięczny w domu; dom stodoła; budowa domu; dom energooszczędny; powietrzna pompa ciepła opinie; pompa ciepła mitsubishi; ecodan; mitsubishi zubadan; rachunki; ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła

16 odpowiedzi na “Koszt eksploatacji domu energooszczędnego. Wszystkie opłaty”

 1. Marzena pisze:

  Zwiekszyliscie moc paneli do 8kw?Wcześniej wydaje mi się że było to 6kw.

 2. Aleksandra pisze:

  Ciekawy tekst, daje do myślenia, fotowoltaika cały czas chodzi mi po głowie.

 3. Kris pisze:

  Witam.
  Przy waszym buforze może warto pomyśleć o G12W. Cena kWh 0.26 zamiast 0.65 zł. Oczywiście w II taryfie.
  Pozdrawiam k

  • Adam pisze:

   Bufor ciepła, tylko wspomaga pracę pompy, sprawia, że woda nie jest pobierana zimna bezpośrednio z sieci, daje też mniejsze zużycie przy odszranianiu jednostki zewnętrznej . Ale to za mała pojemność, żeby wykorzystywać go jako bufor do akumulacji ciepła. Dodatkowo stosunkowo dużo jest poboru zużycia bieżacego, które przy taryfie nocnej byłoby droższe, nie wiem czy to by się kalkulowało. Z drugiej strony za dnia jest duży udział fotowoltaiki. Myślę, że trzeba by to policzyć 🙂

 4. Marek pisze:

  Nie śledziłem całego projektu i nie znam szczegółów, ale chciałem o nie tutaj spytać.
  Ile osób mieszka w domu? Czy, skoro posiadacie 6kWp PV nie sądzicie, że lepiej było założyć 10kWp i zrobić wszystko na prąd? Koszt instalacji byłby na pewno niższy, a rachunki mogłyby być podobne lub niewiele wyższe. Wtedy też można by pomyśleć o tej taryfie G12W czy innej z tanimi strefami.

  • Adam pisze:

   Cześć, Moc 6 kW wynikała z faktu, że przy dofinansowaniu, w którym braliśmy udział promowane były instalacje do 6 kW, był za to dodatkowy punkt, z drugiej strony nie mamy instalacji odgromowej która również była punktowana. Właśnie dlatego celowaliśmy w 6 kW, by w konkrusie być wyżej. pisalismy o tym tutaj : https://www.projektstodola.pl/2018/06/13/fotowoltaika-czy-warto/.
   Fotowoltaikę opłaca się robić do zapotrzebowania, nie opłąca się robić jak najwięcej kW których nie wykorzystamy. NA potrzeby Stodoły M optymalnie byłoby mieć instalcjee7-8 kW, planujemy ją jeszcze rozbudować.
   Z naszych obliczęń przy takim budynku, gdyby wszystko było na prąd bez Pompy Ciepła, 10 kW to bedize za mało by wyjść na zero. Przygotowujemy na ten temat wpis.

 5. Kuba pisze:

  Cześć, jestem nowy na Twoim blogu i zaczynam dopiero lekturę, ale możesz mi napisać dlaczego tak niski rachunek za wodę za rok?

  • Adam pisze:

   Cześć, w takim razie zachęcam do lektury i komentowania :).
   Co do wody, wydawało mi się w miarę normalny, a nawet wysoki ponieważ w okresie letnim sialismy trawę i dosyć mocno podlewaliśmy. Podsumowałem wszystkie rachunki z tamtgo roku, m3 kosztuje 4,8 zł, nie wiem czy zwróciłeś uwagę, że opłat za ścieki brak ponieważ jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. PS. Żyjemy szybko, używamy praktycznie tylko prysznica:)

 6. Lukas pisze:

  Cześć jestem pierwszy raz na blogu koszty faktycznie robi wrażenie.
  A jest gdzieś koszt tych wszystkich systemów fotowoltaika, rekuperacja i pompa ciepła? Po jakim czasie instalacje się zwracają ??

 7. Michał pisze:

  Cześć, powiedzcie mi jakiej wielkości macie bufor przy pompie??

  • Adam pisze:

   Cześć Michał, PRzez pierwsze 2 lata mielismy bufor 150l, aktualnie mieliśmy mały update kotłowni (o czym wkrótce napiszemy) i bufor 150l został wymieniony na 50l 🙂

 8. Jacek pisze:

  Bardzo podoba mi się finalny efekt tego projektu, wizualnie prezentuje się nowocześnie i bardzo estetycznie. Muszę dokładniej zapoznać się z kosztorysem i wcześniejszymi etapami jego powstawania.

 9. Beata pisze:

  Dziękuję za tak dokładne opisy – są bardzo pomocne w wyborze i tez zastanawiam sie nad rozwiązaniami energo. Dla porównania teraz mam mieszkanie 80 m2 w budynku dwurodzinnym. Ogrzewanie ekogroszek, CW na prąd – 5 osób. Opał tylko nasz kosztuje 3200/ rok, prąd 500 zł / miesiąc.

 10. Świetny projekt. U mnie dopiero rozpocznie się aranżacja domowego biura, także tutaj też chciałabym by wszystko było rzeczywiście dopięte na ostatni guzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole