Aura pogodowa w zeszłym roku i  tej wiosny była odmienna niż w ostatnich trzech latach, czyli od momentu, w którym zamieszkujemy Stodołę M. Można powiedzieć, że dopiero startuje lato, gdyż ciepłych dni było do tej pory niewiele, a wiosna była wyjątkowo zimna. Także zima zaskoczyła, bo zaserwowała nam sporo dni z dużymi mrozami, U wielu osób po tej zimie pojawiły się rozważania dotyczące wyboru źródła ogrzewania w swoich przyszłych domach. Jak sprawdza się powietrzna pompa ciepła w takich warunkach?

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła na fundamencie. Obok stanie jednostka 

klimatyzacji


Pompa ciepła powietrzna jako jedyne źródło ciepła

Pompa ciepła powietrzna od kilku lat zdobywa coraz większą popularność jako jedyne źródło ciepła w budynkach. Dzieje się to za sprawą łatwości instalacji- możliwości zamontowania jej wszędzie, w każdym miejscu, niezależnie od uzbrojenia. Wymagany jest tylko dostęp do energii elektrycznej. Na uwagę również zasługuje fakt, że pompa ciepła powietrzna nie potrzebuje kosztownych odwiertów jak pompa gruntowa, a zapewnia bardzo dobre parametry pracy. Zapewnia bardzo ekonomiczną eksploatację w stosunku do kosztów inwestycyjnych.

pompa ciepła powietrzna

Elewacja północna, podporządkowana zasadom energooszczędności

Moc pompy ciepła zależy od zapotrzebowania budynku na energię, jego energooszczędności. O tym jakie były nasze założenia do projektu z tym związane pisaliśmy tutaj:

Założenia energooszczędne dla projektu. Na co zwrócić uwagę?

Pompa ciepła powietrzna. Nasze doświadczenia

W modelowej stodole M zamontowaliśmy powietrzną pompę ciepła Mitsubishi electric Ecodan o mocy 8 kW wykorzystującą technologię Zubadan, która sprawdza się przy skrajnych mrozach. Na etapie wyboru źródła ciepła rozważaliśmy jeszcze piec gazowy- dlaczego stanęło na pompie- pisaliśmy o tym we wpisie: Pompa ciepła czy piec gazowy?

Powietrzną pompę ciepła użytkujemy już 3 lata, jest to jedyne źródło ciepła, mimo że w budynku posiadamy kominek (zamontowany „dla klimatu”, nie jako konieczne drugie źródło, używany jest sporadycznie). Na naszym blogu, w poprzednich wpisach znajdziecie, jak wyglądały poszczególne poprzednie lata jej użytkowania. Warto zwrócić uwagę, że podajemy zużycie energii całościowe na ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową, bez bilansowania z fotowoltaiką, czyli tyle ile byśmy zużyli i zapłacili, z samą pompą ciepła powietrzną. Bilans przy uwzględnieniu zysków z fotowoltaiki znajdziecie we wpisach dotyczących fotowoltaiki i rachunków.

Pompa ciepła powietrzna koszt rocznej eksploatacji rok 2019
Pompa ciepła, a zyski z fotowoltaiki. Bilans

Podsumowanie i bilans

Dla przypomnienia przygotowaliśmy podsumowanie poprzednich lat, obecnego roku oraz obecnego mroźnego okresu zimowego.

Roczne zużycie energii elektrycznej na ogrzewanie i ciepłą wodę [kWh/rok] Średnie miesięczne zużycie energii na ogrzewanie i ciepłą wodę [kWh/miesiąc] Średni miesięczny koszt na ogrzewanie i ciepłą wodę [zł/miesiąc]
Prognozowane zużycie na bazie charakterystyki energetycznej domu 4569 380 209
Rok 2018 2495,3 207,9 114,34
Rok 2019 2954 246 135,3
Rok 2020 3158,6 263,2 144,76
Zima 2020/wiosna 2021 [01.11.2020- 30.04.2021] 2469 411,5 226,32
Prognozowane zużycie na 2021 przyjmując najzimniejsze okresy zimowe 3149 262,41 144,3
pompa ciepła powietrzna

Projekt Stodoła pompa ciepła powietrzna zużycie energii elektrycznej lata 2018-2020


Pompa ciepła powietrzna często budzi wątpliwości dotyczące jej pracy i możliwości oraz sprawności w bardzo niskich temperaturach. Wielu inwestorów się obawia czy pompa ciepła po prostu „da radę” gdy przyjdą kilkunastostopniowe mrozy i czy w takim przypadku konieczne jest inne źródło ciepła. Dopiero tegoroczna zima pozwoliła nam to sprawdzić jak pompa ciepła powietrzna sprawdza się w praktyce w kilkunastostopniowych mrozach. Przez praktycznie cały styczeń i luty temperatura była ujemna, w lutym nawet kilkanaście stopni poniżej zera.

Pompa ciepła powietrzna

W naszym budynku pompa ciepła dała radę. Co więcej- nie zauważyliśmy, by w jakiś szczególny sposób było to odczuwalne. Jeśli przeanalizujemy powyższe wykresy, zauważymy, że w najzimniejszych miesiącach zeszłej zimy (i wiosny 2021) zużycie wyniosło 2469 kWh za 6 miesięcy,  czyli średnio 411 kWh na miesiąc. W stosunku do poprzednich lat jest to wynik dwukrotnie wyższy, ale dalej stosunkowo niskim, ponieważ szacunkowy koszt zużytej energii to 226,32 zł miesięcznie.


 Wnioski po 3 latach i po mrozach

Ogrzewanie budynku w okresie skrajnych mrozów, jest kwestią sprawności i kosztów, a nie przeżycia :). W przypadku długich mrozów, urządzenie działało w porach porannych 4:00-8:00 oraz wieczornych 18:00-21:00, to wystarczało, by utrzymać komfortową temperaturę w budynku, w naszym przypadku było to ok. 21 stopnie. Na podstawie powyższych danych w całym roku 2020 pompa ciepła zużyła na CWU i ogrzewanie 3158 kWh, generując 8950 kWh energii uzyskując współczynnik SCOP 2,83, a w najzimniejszych miesiącach zeszłej zimy odpowiednio zużycie 2469 kWh, produkując 6803 kWh, SCOP 2,75.

Co pokazuje, że niższa temperatura nie zmienia istotnie współczynnika SCOP (Współczynnik rocznej efektywności czyli ile  jednostek grzewczych produkuje pompa z 1 jednostki energii elektrycznej). Często w słoneczne dni wystarczały same pasywne zyski. W dodatku jeśli porównamy to do lat poprzednich, zużycie nie różni się diametralnie. Budynki energooszczędne mają małe straty cieplne ze względu na dobrą izolację, rekuperację, dobre okna oraz korzystne usytuowanie. Dzięki temu pompa ciepła powietrzna jest bardzo dobrym wyborem zapewniającym komfort i niskie zużycie energii elektrycznej.

A jak Wy przetrwaliście zimę? Ile zapłaciliście za ogrzewanie lub zużyliście energii? Czekamy na komentarze przy uwzględnieniu powierzchni domu i źródła ogrzewania.


słowa kluczowe: pompa ciepła powietrzna; pompa ciepła koszt; pompa ciepła 2020; powietrzna pompa ciepła opinie; powietrzna pompa ciepła opinie 2020; projekt stodoła; dom energooszczędny; ogrzewanie pompą ciepła; fotowoltaika; zużcyie prądu przez pompę ciepła 2020; Pompa ciepła mitsubishi electric ecodan; ecodan; zubadan; pompa ciepła ecodan; mitsubishi zubadan; pompa ciepła mrozy; pompa ciepła ujemne temperatury;

18 odpowiedzi na “Pompa ciepła powietrzna podsumowanie 2020, mrozy”

 1. Dziękuję za prezentację danych! SCOP 2,75-2,83 względem reklamowych 4,2. Fajnie, że to podajecie bo można przyjąć coś realnego do obliczeń i rozważań. Mamy ten sam metraż i wyliczony wskaźnik energii na m2, więc mógłbym w ciemno wziąć taką samą pompę i też byłoby dobrze 🙂 Powiedzcie proszę czy mieliście dotychczas jakieś problemy z pompą od czasu zakupu?

  • Adam pisze:

   Ogólnie ten model Zubadan 8kW, może być zamontowany również w o wiele większych domach. Do tej pory nie mieliśmy, żadnych problemów, awarii nic.

 2. Michał pisze:

  Dzięki za ten post – ja dopiero przymierzam się do budowy a taka wiedza pozwoli mi podejmować bardziej świadome decyzje

 3. Adrian pisze:

  U nas niestety nie pompa, a rekuperacja i podłogówka gazowo, jednak koszt porównywalny do mieszkania w bloku na 40m2, także zawsze lepiej inwestować w nowości.

 4. Rafal pisze:

  Czy można wiedzieć, jakie temperatury panują w domu podczas sezonu grzewczego? Czy regulujecie temperaturę w zależności od pomieszczeń? Określenie poziomu temperatury ma znaczenie podczas rozmów o kosztach. Z góry dzięki za odpowiedź.

  • Adam pisze:

   W salonie utrzymujemy temperaturę w okolicach 22-23 stopni. W sypialniach stopień niżej. Tamte sezony nie mieliśmy zamontowanych termostatów pokojowych, mimo, że mamy rozprowadzoną instalację w tym celu. Ustawienia są na producenckiej krzywej grzewczej ( czyli dostosowanie temperatury wody do temperatury zewnętrznej), poszczególne obwody są ustawione w zależności od pomieszczenia, na pompie mamy ustawiony harmonogram grzewczy. W przypadkach gdy jest np. słoneczny dzień i nie potrzebujemy grzania, ogrzewanie wyłączam ręcznie. W tym roku chcemy zastosować termostaty w 2 newralgicznych miejscach.

   • Termostaty regulujące pisze:

    Witam! Panie Adamie a te termostaty faktycznie spełniają swoją role użytkową i korzystacie z nich. Bo rekuperacja powoduje ciągłą wymianę powietrza i niwelowanie tych różnic. A dodatkowo gdyby nie było zaworów regulujących to nie trzeba by było robić zbiornika buforowego bo sama podłogówka bez zaworów jest już buforem. Czy dobrze myśle? Czy na dzień dzisiejszy potwierdzacie użyteczność tych termostatów? Dzięki!

 5. Lukasz Jakieła pisze:

  Pewnie spokojnie dala by radę 6kw zubadan. Było robione dla budynku profesjonalne ozc?

  • Adam pisze:

   Myślę, że tak spokojnie dałaby radę, te 8 kW są nawet dobierane do domów o wiele większej powierzchni. Na etapie projektu była zrobiona profesjonalna OZC w programie Audytor Ozc. Zapotrzebowanie na ciepło Q= 5,3 kW (przy -18°C). Jednak z tego co pamiętam na etapie zakupu pompy( koniec 2016 r. ) to 8kW bo była wtedy najmniejsza pompa.

 6. Grzegorz Naxx pisze:

  Działanie pompy w tak małych przedziałach czasowych generuje znaczne koszty przez to, że pompa musi gonić na wysokiej częstotliwości sprężarki…jak grzeję w godzinach 21,00 – 7,00 i 13,00-16,00 w taryfie G13..i pompa nawet przy temperaturach – potrafi działać na niskich częstotliwościach…

  Pozdrawiam

  • Adam pisze:

   Hej, sugerujesz , że korzystniej dla rachunków i eksploatacji pompy byłoby ustawić dłuższe przedziały czasowe ?

   • Grzegorz Naxx pisze:

    Mam Vieśka Vitocal 200s 8kW …jak chodzi w dłuższych przedziałach czasowych jest lepiej przynajmniej wg mnie bo zauważalnie mniej defrostów i nie goni tak sprężarki bo posadzka nie ostyga, aż tak…wczoraj przy 1 C n dworze po godzinie pracy sprężarka już była na poziomie 33 % temperatura zasilania 32 C i powrót ok 29 C…grzeję krzywą 4 K i – 3 poziomy obecnie …w mroźne dni raczej podbiję do – 2 lub -1 poziomu…poza tym polecam taryfę G13 jak macie dom dobrze docieplony i trzyma temperaturę…

    Pozdrawiam

 7. Grzegorz Naxx pisze:

  SCOP od początku marca do teraz mam 3,6 i rośnie…w domu 22-22,5 C – wasze 21 C to zimno …dla mnie nie do zaakceptowania..;)..dom 155 m2 podłoga na dole + grzejniki + reku + zyski od nasłonecznienia jak u Was…

 8. Grzegorz pisze:

  Mamy 12 grudnia …porównuje to do stycznia tego roku mniej więcej podobne temperatury…zużycie mojego Vieśka jest na poziomie …358 kWh w domu dalej w okolicach 22 C…dzisiaj był dołek z minimalną -8 na dworze…średnia temperatura grudnia jest dużo niższa niż w ostatnich 8 latach…mam statystyki…od roku 2012…więc chyba jest dobrze…jak coś zapraszam http://pogodalubnow.com.pl/template/pages/station/climate.php?var=T..

  Pozdrawiam

 9. Jacek pisze:

  A jaka temperaturę utrzymujecie w garażu??garaż ma również ogrzewanie podłogowe?
  Pzdr

 10. edyta pisze:

  A my mamy watpliwość w kwestii tej pompy w tym sezonie (2023) w ciagu 10 h wieczorem nie przestała pracowac na minute i zuzywa nam po 16 kwh-20kwh od 20.00 do 7.00 rano! czy ktos spotkał się z czyms takim? A mamy bliźniaka! Serwisant był podpiął komputerek i mówi, że wszystko jest ok….. Rok temu nie było takie sytuacji i zastanawiamy się nad zasadnościa pomp przy takich cenach pradu. Niestety jeszcze nie mamy fotowoltaiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole