Koszt ogrzewania to największy koszt eksploatacyjny. Często podkreślamy, że zapotrzebowanie na energię i co za tym idzie zużycie prądu należy rozpatrywać zawsze w kontekście budynku- jego metrażu, usytuowania, lokalizacji przeszkleń, izolacyjności oraz dobranego urządzenia grzewczego. Jeżeli chodzi o wszystkie te parametry dotyczące Projekt Stodoła M pojawiły się one w poprzednim wpisie podsumowującym rok 2018, który był pierwszym  rokiem ogrzewania modelowej Stodoły M i znajduje się pod linkiem poniżej.Pompa ciepła koszt

Powietrzna pompa ciepła rok ogrzewania 2018

 


Dlaczego powietrzna pompa ciepła?

Powietrzna pompa ciepła była naszym bazowym założeniem. Dlaczego zastosowaliśmy powietrzną pompę ciepła Mitsubishi electric Ecodan opisaliśmy tutaj: Powietrzna pompa ciepła czy piec gazowy.

Przeczytacie tam również jakie ma parametry i czym charakteryzuje się to urządzenie. Projektowaliśmy budynek z powietrzną pompą ciepła od samego początku, jednak potem pojawiła się opcja przyłączenia do sieci gazowej i kierując się głównie kwestią kosztów inwestycyjnych zastanawialiśmy się nad tym rozwiązaniem.  Jednak zalety powietrznej pompy przeważyły i ostatecznie zdecydowaliśmy się właśnie na tą opcję.  Za tym wyborem przemawiały niskie bieżące rachunki, współpraca z fotowoltaiką, niepewność co do cen i przyszłości gazu i ogrzewania tym medium. Po dwóch latach nie żałujemy tej decyzji.  Zakładaliśmy, że będzie to nasze jedyne medium grzewcze. Ewentualne wsparcie poprzez fotowoltaikę, która obniżyłaby koszt rachunków było w planach, ale tylko w momencie gdyby udało się pozyskać na nią dofinansowanie. Na szczęście się udało. Ale dziś temat fotowoltaiki odstawiamy nieco na bok, zajmiemy się samą pompą ciepła.


Praktyka. Pompa ciepła koszt. Rok 2018

Na etapie projektu, na bazie charakterystyki energetycznej prognozowaliśmy rachunki i były one optymistyczne. Przypominając: wg obliczeń projektowych roczne zużycie energii na ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową za pośrednictwem powietrznej pompy ciepła wynosi 4569 kWh . Czyli w teorii 2145 zł rocznie, 380 kWh miesięcznie- czyli ok. 220 zł . (Przyjmuję koszt kWh = 0,58 zł). Po pierwszym roku ogrzewania w 2018 r. zużycie było niższe. Opisaliśmy to we wpisie Rok ogrzewania pompa ciepła .  Zużycie w 2018, bez fotowoltaiki, wyniosło 2495,3 kWh czyli  ok. 1448 zł w skali roku.

pompa ciepła koszt

Jednostka wewnętrzna powietrznej pompy ciepła Mitsubishi Electric Ecodan z wbudowanym zasobnikiem wody


Pompa ciepła koszt. Rok 2019

W Projekcie Stodoła M na początku roku 2019 zamontowaliśmy panele fotowoltaiczne o mocy 6kW, więc całościowe opłaty za prąd- w tym za ogrzewanie, jest praktycznie zerowe, te dane pojawiły w poprzednim wpisie:

Roczny koszt eksploatacji domu energooszczędnego Wszystkie opłaty i rachunki

Przyjrzyjmy się teraz samej powietrznej pompie ciepła. Jak  kształtuje się zużycie energii przez pompę ciepła? Ile dokładnie zużyliśmy prądu poprzez pompę ciepła w poszczególnych miesiącach 2019 roku? Ile kosztowałoby ogrzewanie i ciepła woda użytkowa bez fotowoltaiki, odpowiedź poniżej:

 

Pompa ciepła koszt

Roczne zużycie energii 2954 kWh przez powietrzną pompę ciepła, poszczególne miesiące 2019r.

Pompa ciepła koszt

Powietrzna pompa ciepła tryb pracy w 2019 roku

Pompa ciepła koszt

Wyprodukowana energia cieplna przez powietrzną pompę ciepła w 2019 roku 8127 kWh

Sumaryczne zużycie prądu przez powietrzną pompę ciepła w 2019 roku to: 2954 kWh czyli średnio 246 kWh/miesięcznie. Energia wygenerowana i dostarczona przez powietrzną pompę ciepłą w 2019 roku wyniosła 8127 kWh (1423 CWU i 6704 kWh ogrzewanie). Czyli średni Współczynnik COP charakteryzujący sprawność pompy w całym roku wyniósł 2,75.

Przeliczając to na koszty wychodzi 1713 zł w skali roku i 142 zł w skali miesiąca. Tyle zapłacilibyśmy tylko za ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową (bez fotowoltaiki zainstalowanej na dachu, która całkowicie bilansuje to zapotrzebowanie).

pompa ciepła koszt

Jednostka zewnętrzna powietrznej pompy ciepła została usytuowana od strony północnej

Porównując do roku 2018 jest to wynik wyższy o 459 kWh.


Często pytacie ile kosztowałoby ogrzewanie Projektu Stodoła bez fotowoltaiki- samą pompą ciepła. Odpowiedź jest powyżej.  Należy podkreślić tutaj, że pompa ciepła i fotowoltaika to nie jest nierozerwalny związek. Sama pompa ciepła, niewspomagana fotowoltaiką przy dobrze izolowanym domu, sprawia, że rachunki są bardzo niskie. Dodając jeszcze panele fotowoltaiczne możemy uzyskać zerowe zużycie.

Czekamy na Wasze komentarze? Ile Wy zapłaciliście za ogrzewanie w poprzednim roku i przy jakim źródle ciepła?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis zapisz się do naszego newslettera za jego pośrednictwem będziemy informować Cię o najnowszych wpisach oraz promocjach. Zapisując się otrzymujesz również naszego darmowego ebooka zebraliśmy w nim nasze doświadczenia 7 najważniejszych elementów, które warto przemyśleć przed budową domu lub wyborem projektu.słowa kluczowe: pompa ciepła koszt; pompa ciepła 2019; powietrzna pompa ciepła opinie; powietrzna pompa ciepła opinie 2019; projekt stodoła; dom energooszczędny; ogrzewanie pompą ciepła; fotowoltaika; zużcyie prądu przez pompę ciepła 2019; Pompa ciepła mitsubishi electric ecodan; ecodan; zubadan; pompa ciepła ecodan; mitsubishi zubadan;

6 odpowiedzi na “Pompa ciepła koszt rocznej eksploatacji”

 1. Tomek pisze:

  Panie Adamie, mógłbym prosić o kilka słów nt. procesu wygrzewania posadzek pompą ciepła Mitsubishi? Według jakiego schematu Państwo to robili w swoim domu? Dziękuję.

 2. AdamPe pisze:

  Jaka jest nastawiona temperatura w domu zimą i latem? Czy robil Pan obsereacje przy temp 24 stopnie celsjusza na grzaniu i np. 22 latem na chlodzeniu. Jak wygladaja w takich ustawieniach koszty, sprawnosci etc.

 3. Dagmara pisze:

  Zastanawiam się co u nas jest nie tak bo nasza pompa ciepła doprowadza nas do ruiny, walczymy z nią od roku. Właśnie sprawdziłam tygodniowe zużycie prądu i jest 324 kWh. Za 2 tygodnie zakladamy fotowoltaike ale zaczynam się obawiać ze ona nie poradzi sobie na tyle żeby wyszło na zero.

  • Olga pisze:

   Pani Dagmaro a jaką pompę Państwo macie? Jak duży metraż domu itp. Ja również zastanawiam się nad pompą ciepła i powiem szczerze, że trochę obawiam się kosztów zużycia energii gdyż na razie nie mamy w panie fotowoltaiki.

 4. ADAM pisze:

  Gdzie znajdę koszty za 2020r. Koszty z pierwszych trzech lat świeżo postawionego budynku nie są adekwatne do kosztów po 3-5 latach użytkowania. Też stoję przed dylematem wyboru rodzaju zasilania w ciepło nowo budowanego budynku. Jest to mój trzeci dom budowany od podstaw i choć technologie się zmieniają to wiem że poprzednie dwa budynki były bardzo ciepłe przez pierwsze trzy lata, do tego stopnia że miałem wrażenie że piec jest zbędny. Niestety jest to bardzo mylne. Ciepło w pierwszych trzech latach jest związane z reakcjami chemicznymi, związanymi z wiązań wszelkich zapraw i betonów, choć wydaje nam się że beton, czy klej do płytek, już związał, wewnątrz jeszcze długo zachodzą reakcje chemiczne.. Do tego budynek i wszelkie konstrukcje (drzwi, okna itp) muszą się ułożyć, co często powoduje nieszczelności po czasie.
  Tak więc, jeśli można prosił bym o przedstawienie lub nakierowanie na koszta eksploatacji pompy ciepła za 2020r. jeszcze nie będzie to w pełni oddawać standardowych wydatków, po okresie układania się budynku ale już bardziej zbliżone.
  Gdzieś w postach dopatrzyłem się również, że korzysta pan z przydomowej oczyszczalni ścieków, więc do rocznych kosztów trzeba dodać co roczny koszt flory bakteryjnej tj. ~150zł/r. Też w tej chwili na takiej funkcjonuję od 10 lat. niestety ma to tyle minusów że w nowym budynku przyłączam się do kanalizy miejskiej ( zbyt równy teren i z tym związane niskie spadki powodują że rozsącznik w czasie intensywnych deszczy zaczyna działać odwrotnie, zalewając pierw studnię techniczną, a potem samo szambo).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole