Fotowoltaika cena inwestycji

Ile kosztuje fotowoltaika? Jak fotowoltaika się sprawuje? Jaka jest stopa zwrotu? Fotowoltaika cena instalacji? Czy ta inwestycja jest opłacalna? To podstawowe pytania, które pojawiają się najczęściej w tym temacie, ale od początku…

Fotowoltaika to najgorętszy temat, który pojawia się praktycznie przy każdym projekcie, przy którym obecnie pracujemy, zarówno typowym i indywidualnym i każdej funkcji. Na naszym blogu wpisy dotyczace tematu fotowotaiki są najczęściej czytane, a na naszej grupie na Facebooku (https://www.facebook.com/groups/projektstodola/) również pojawia się baaardzo dużo tematów z tym związanych. Niezwykle nas to cieszy. Jeszcze parę lat temu sytuacja wyglądała diametralnie inaczej, a fotowoltaika czy pompa ciepła często wśród inwestorów były tematami z pogranicza science fiction lub miały wątpliwe opinie (nie podparte zbytnio doświadczeniami).

fotowotaika cena

20 paneli polikrystalicznych na dachu Projekt Stodoła M

Najbardziej popularne tematy to: Ile kosztuje fotowoltaika i jaka jest stopa zwrotu tej inwestycji oraz jakie możemy uzyskać dofinansowania? Jaka jest cena fotowoltaiki? Dlatego właśnie postawnowiliśmy napisać ten tekst. Odpowiadając na te pytania, jak zawsze z naszej strony, króluje nieśmiertelne TO ZALEŻY.

Od czego?

Od tego jaką instalację zastosujemy (jakie panele fotowoltaiczne, jaki falownik, za ile) oraz tego jaką mamy konsumpcję energii. Ponieważ w obecnej formie zasady działania ustawy prosumenckiej, opłaca się po prostu wykorzystywać całą wyprodukowną energię, gdyż nadwyżki przepadają (których nie wykorzystamy w ciągu roku). Jest więc rzeczą oczywistą, że im więcej energii zużywamy tym szybciej instalacja się nam zwróci.

fotowotaika cena

Panele monokrystaliczne w wersji „full black” wyglądają bardzo estetycznie na połaci dachu

Jednak by Wam to wszystko przybliżyć, wykonamy analizę kosztów. Jako dane wykorzystamy nasze realne zyski z fotowoltaiki oraz zużycie z całego roku 2019. Jako koszty wybudownia przyjmiemy średnią cenę fotowltaiki oraz dostępne finansowania i ulgi, a więc przyjmiemy jak najbardziej miarodajne dane, a nie wykonujemy symulację, więc będzie w łatwy sposób można się do tego odnieść i samemu przeliczyć i wypracować sobie zdanie na temat ceny fotowoltaiki i jej opłacalności.


Fotowoltaika cena 6kW

Koszt naszej fotowoltaiki opisaliśmy we wpisie: Fotowotaika projekt … i nie jest on miarodajny, ponieważ przy dofinansowaniu, koszty fotowoltaiki są znacznie wyższe niż jak podchodzimy do tego jako prywatni klienci. Jest to związane z obsługą samego procesu dotacji. Ile kosztuje więc obecnie instalacja o takiej samej mocy jaka znajduje się na dachu Stodoły M, czyli 6 kW? Złożyliśmy kilka ofert, wszystkie firmy były polecane, używające bardzo dobrych komponentów, falownik Fronius, panele fotowotaiczne monokrystaliczne  „Full Black”, a na swoją pracę dawały gwarancję. Poniżej zestawienie pierwszych wstępnych ofert:

Fotowotaika porównanie cenowe ofert ok. 6kW
Wykonawca A Wykonawca B Wykonawca C
Moc 6,3 kW 6,03 kW 5,85 kW
ilość paneli fotowoltaicznych 20 szt. 18 szt. 18 szt.
Model modułów Heckert FullBlack 315W Hanwha Q-Cells Q.PEAK BLK 335 W LG325N1K-V5 Mono BLACK
Falownik Fronius 6.0-3-M Fronius Symo 5.0-3M Fronius Symo 5.0-3M
Cena [brutto] 31 017,00 zł 36 500,00 zł 32 292,00 zł

Fotowoltaika cena

Panele fotowoltaiczne czarne

Panele Fotowotaiczne przed montażem

W cenie oczywiście jest montaż, uruchomienie oraz złożenie papierów u gestora sieci energetycznej. Na bazie tych kilku ofert do naszych wyliczeń opłacalności fotowoltaiki przyjmiemy najniższy koszt

31 000 zł, czyli średnio 5100 za kW.


Środki zewnętrzne czyli dotacje

Na naszą instalację uzyskalśmy dofinansowanie w wysokośći 85%. Był to program regionalny i duża okazja, z której w tamtym czasie skorzystaliśmy. Obecnie są pewne możliwości dofinansowania za fotowoltaikę- to program ogólnopolski „Mój prąd”, gdzie maksymalnie możemy uzyskać wpsarcie 5 000 zł. 

Fotowotaika cena

W ramch dotacji premiowana była instalacja o mocy do 6kW, docelowo ma być powiększona do 7 kW

Pozostałą kwotkę czyli 26 000 zł, możemy odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Czyli zostaje nam w kieszeni dodatkowe 4 680 zł. Należy pamiętać, że z ulgi można skorzystać tylko w momencie, gdy instalujemy fotowoltaikę w budynku zamieszkanym. Dlatego korzystniej jest montować panele fotowoltaiczne po odbiorze budynku. fotowoltaika cena

Całościowy koszt instalacji fotowoltaicznej 6 kW po odjęciu dotacji oraz ulgi termomodernizacyjnej to 21 320 zł . I w tym miejscu dochodzimy do sedna:

Kiedy zainwestowane 21 320 zł się zwróci?


Kiedy inwestycja w fotowoltaikę się zwróci? Fotowoltaika cena

Kalkulację porównawczą wykonamy na bazie realnych danych z budynku Projekt Stodoła M. Poniższe dane to realne zyski i zużycie, bazujące na naszych odczytach z 2019 roku (mamy osobny licznik na potrzeby fotowoltaiki). Całościowe dane oraz parametry budynku dla przypomnienia znajdują się w tym wpisie: Koszt eksploatacji budynku energooszczędnego

Montaż paneli fotowoltaicznych

Montaż paneli w styczniu 2019 roku

Bieżące zużycie prądu wyniosło 3217 kWh, zużycie prądu na pompę ciepła wyniosło 2954 kWh czyli sumarycznie 6171 kWh. Bilans zużycia prądu wyniósł 0 zł, czyli tylko opłaty stałe ok. 216 zł /rok.

Na tej podstawie możemy przyjąć, że rocznie na prąd, gdyby nie fotowoltaika, wydawalibyśmy ok. 3579 zł (przyjmując 0,58zł/kWh).

Jaka jest stopa zwrotu?

Zainwestowane 21 320 zł/3579 zł rocznie= 5,9 roku. Przy obecnych cenach energii oraz obowiązujących dotacjach, jak i dosyć łagodnych zimach, inwestycja w fotowoltaikę w tym przypadku zwróciłaby się w całości po niecałych 5 latach. Trzeba przynać, że Fotowoltaika cena inwestycji wychodzi korzystnie. Okres zwrotu jest stosunkowo krótki, a po nim mamy już czysty zysk, ale z drugiej strony jeśli jeszcze udałoby nam się uzyskać inną, większą dotację zwrot nastąpiłby dużo, dużo szybciej.

EDIT: Po publikacji wpisu odezwało sie do nas wiele firm instalacyjnych lub inwestorów, którym udało się zainstalować fotowoltaikę za mniejsza kwotę, tym samym zwrot inwestycji był w granicach 4,5-5 lat.

Fotowotaika cena

W kwietniu jeden dzień zaskoczył zimową aurą, jednak „słońce” jest z nami praktycznie od początku marca


Co sądzicie o tym temacie, moze sami użytkujecie i dokonywaliscie podobnych obliczęń? Czkekamy na komentarze .

W kolejnym wpisie poruszymy temat jak zestawić fotowoltaikę ze źródłem ciepla. Jak zbilansować te dwie kwestie i dobrać ogrzewanie wykorzystując pompę ciepła lub kable grzewcze albo klasyczny piec gazowy? Jesteście ciekawi takich tematów?


słowa kluczowe: fotowoltaika; fotowoltaika koszt; ile kosztuje fotowoltaika; panele fotowoltaiczne; stopa zwrotu fotowoltaika; fotowotaika cena; fotowotaika opinie; fotowotaika 2020; fotowotaika forum; fotowoltaika opłacalność; projekt stodoła; nowoczesny dom; energooszczędny dom

17 odpowiedzi na “Fotowoltaika cena czyli Czy to się opłaca?”

 1. Kamil pisze:

  Cześć, skąd takie wysokie bieżące zużycie prądu? Pompy ciepła oczywiście nie liczę. Mieszkam w bloku, aczkolwiek pracuję z domu, i wszystko mam praktycznie 16h włączone: komputer, telewizor, lodówka, zmywarka, pralka + oczywiście światło. W lato Klimatyzacja.

  Moje zużycie w bloku: około 1400 kWh w cenie 740 zł.

  • Adam pisze:

   Cześć,
   Hmn… w sumie nie wiem, mamy osobny licznik na pompę ciepła i bieżące zużycie, które w skali roku wyniosło 3217 kWh. Myślę ,żę jest to po prostu efekt skali (wielkości mieszkania, a budynku), też przebywamy dużo w domu, dużo gotujemy na indukcji, pralka i suszarka chodzi non stop 🙂 i chyba tak się po prostu po zsumowaniu wychodzi. Chociaż zaraz sprawdzę czy sąsiad nie podłączył do skrzynki ogrzewania basenu 🙂

 2. Zuza pisze:

  Jestem ciekawa jakby to u Was wyszło gdyby nie było pompy, tylko kocioł elektryczny zużywający prąd z fotowoltaki. Ile wtedy musielibyście dopłacić?

  • Adam pisze:

   Właśnie to jest nasz pomsł na następny temat wpisu, dobór fotowoltaiki w zależności od źródła ciepła. Powietrzna pompa ciepła charaktyryzuje się współczynnikiem COP który w zalezności od temperatury zewnetrznej wynosi odpowiednio 3-5, jest miara ile jednostek energii grzewczej Pompa ciepłą może wytoworzyć z 1 kWh energii elektrycznej. Czyli ogrzeając dom prosto z prądu robimy to w 1:1, przy pompie ciepła 1:3, 1:4, 1:5 itd. Wiec by zbilansować te rachunki na 0 potrzbeowalibyśmy o wiele większej fotowoltaiki. Lub przy tej samej fotowoltaice dopłacić różnicę, myślę że byłoby to około 4 000 -5 000 w skali roku.

 3. Piotr pisze:

  Powinniście sprawdzić swoje obliczenia bo 21320/3579 nijak nie wychodzi 6,6 tylko 5,96 😉 W tej kwocie 3579 są też opłaty stałe? Jeśli tak to należy je odjąć. Podobnie jak wypadałoby wspomnieć o kosztach eksploatacji paneli (przeglądy, serwis?). Tak czy inaczej panele wydają się być bardzo opłacalną inwestycją, nawet bez dotacji – a z rozwojem technologii mogą wychodzić jeszcze lepiej. Czy mogę liczyć na wpis opisujący opłacalność stosowania pompy ciepła? Najfajniej z porównaniem do ogrzewania elektrycznego ze zwiększoną iloscią paneli.

  • Adam pisze:

   Rzeczywiście, czeski błąd dzięki za czujnosć już poprawione. Dobrze, żew tą korzystniejszą stronę. PRzeglądy rzeyczwiście w późniejszym czasie występują, narazie mamy to zapewnione przez 3 lata w ramach dotacji za darmo. Te przeliczenia pokazują potecjał, w zastoswaniu przy odpowiednim budynku.
   Właśnie temat o którym piszesz będzie następnym, który chcemy poruszyć czyli na podstawie jednego budynku zbilansowanie rachunków na zero przy różnych źródłach ogrzewania.

 4. Paweł pisze:

  A czy do zwrotu nie należy doliczyć różnicy ceny pompy ciepła kontra np kocioł gazowy? w moim przypadku podłogówka to koszt 20k zł plus kocioł gazowy z buforem 12k złotych kontra 32k zł za fotowoltaikę za którą trzeba najpierw zapłacić a dopiero później dostanie się zwrot pieniędzy i odpis od podatku, plus około średnio 35k zł za pompę ciepła różnica to 32k zł vs 82k zł jak dla mnie to na dzień dobry muszę wydać 50k zł więcej a zwrot będzie 2x dłuższy – ponad 14 lat

  • Adam pisze:

   Celem tego wpisu jest opłacalność inwestycji w samą fotowoltaikę w stosunku do zapotrzebowania budynku i nie zestawiamy kosztów inwestycyjnych pompy ciepła bo traktujemy to niezależnie. Jako, że modelowy budynek jest wyposażony w PC to bazujemy na tych danych i dobraniu adekwatnej instalacji do zapotrzebowania na prąd. Analogicznie w Twoim przypadku, zapotrzebowanie na energię byłoby w okolicach 2500 -3500 kWH (przy podobnej wielkości budynku, i bez jakiś nadprogramowych odbiorników basenów etc.) Wtedy wystarczyłoby zamontować na dachu 3- 4 kW by zbilansować te rachunki za prąd na 0. A inwestycja w fotowotaikę powinna się zwrócić za ok 3-4 lata.
   To o czym piszesz to porównanie zestawów źródła ogrzewania i fotowotaiki. Zwrot z inwestycji w pompę ciepła w opozycji do piec najlepiej porównać bez fotowotaiki. Podłogówki nie trzeba w tym przypadku uwzględniać bo koszt jest przy obu tych źródłach. Za to warto uwzględnić w przypadku pieca, koszt przyłacza gazowego, komina etc. Robiliśmy takie zestawienie jakiś czas temu Pompa ciepła czy Piec Gazowy jeswt tam taka tabelka. Zwrot wychodził po ok. 10 latach.

 5. Przemek pisze:

  Brakuje mi uwzględnienia tańszej taryfy zakupu energii np G12, czy G12W, itp, wtedy koszt zwrotu inwestycji w PV zasadniczo się wydłuży.

  Też, ogrzewam pompą i to z grzejnikami, a mam całkiem duży parterowy dom (130m^2) o znacznie bardziej skomplikowanym kształcie i to budowany 10 lat temu, z bardzo kiepskimi oknami, ale mam reku i ok ocieplenie, zapewne znacznie większe straty. Moje średnie zużycie z 3lat z pompy to 5MW, przy SCOP około 3,5.
  Zużycie prądu to dokładnie pół na pół, tzn taryfa dzienna ze zużyciem bytowym i PC w dzień to zawsze praktycznie 50% całości, jakbym miał podłogówke to pewnie grzanie tylko w taniej.

  Zweryfikuj zużycie bytowe, może lodówkę szlag trafił, itp. Mam wszystko na prąd, pracuje z domu, do tego małe dzieci pralka, suszarka chodzi non stop, indukcja. A roczne zużycie nie przekracza 1,5 MW .
  Konkretnie
  3,25Mw *650zł
  3,25 *370zł
  Razem około 3300zł,

  Panel PV 7,5 kW – 40tys, z dotacjamia 30tyś
  Zwrot 9-10 lat, zakładając, że przez tyle czasu będzie obowiązywał współczynnik 0.8 – jestem tutaj sceptyczny.

  Pozdrawiam

  • Adam pisze:

   Nie korzystamy z tej taryfy, dlatego jej nie uwzględniliśmy.
   Dzięki za podzielenie się Swoimi wyliczeniami, rzeczywiście z tego co piszesz, to zużycie bytowe jestwydaje się duże.

   Pozdrawiamy

 6. Piotr pisze:

  „Właśnie to jest nasz pomsł na następny temat wpisu, dobór fotowoltaiki w zależności od źródła ciepła” – baaardzo niecierpliwie czekam na ten wpis – kiedy można się go spodziewać?
  Stoję właśnie przed wyborem projektu domu i sposobu ogrzewania (gaz jest w drodze) i rozważam ogrzewanie gazowe lub PC powietrze-woda+PV lub kable akumulacyjne w podłodze+PV lub PC powietrze-powietrze+kable w podłodze+PV. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć wartościowych informacji/porównań i czegoś co przekonałoby mnie do któregoś z tych rozwiązań.

  • Magdalena pisze:

   Podobnie jak Piotr oczekuję z niecierpliwością na post dotyczący doboru fotowoltaiki w zależności od źródła ciepła…
   Piotrze jeśli mogę zapytać – czy udało Ci się na coś już zdecydować? Może znalazłeś jakieś ciekawe dane na ten temat? Bo dokładnie tak jak Ty rozważamy te same opcje.

   Pozdrawiam!

  • Adam pisze:

   Cześć, ten temat jest bardzo rozległy. Piszemy już ten wpis prawie 2 miesiące i ciągle coś się pojawia, ale jest już bliżej niż dalej.

 7. DawidB pisze:

  Wszystko jest fajnie do momentu „skupywania” energii przez zakład energetyczny. Cała opłacalność rozwiązania oparta jest na podmiocie zewnętrznym. W miarę wzrostu popularności instalacji fotowoltaicznych, zakłady energetyczne nie będą z chęcią skupywać energii, czytaj – będą dawać gorsze stawki. A to z tego względu, że tego typu instalacje będą destabilizować system elektroenergetyczny jako całość. Nie są one stabilnym, ani pewnym źródłem zasilania, jakim są jakiekolwiek inne rodzaje elektrowni. Dlatego osobiście czekam na upowszechnienie rozwiązania, jakie oferuje np. Tesla w Californi, a mianowicie baterie instalowane w garażu i ładowane w ciągu dnia przez panele. Tym samym uniezależniamy się od widzi-mi-się odbiorcy i dokupujemy tylko tyle energii ile zabrakło w naładowanych bateriach. Żywotność baterii użytkowanych w domowych warunkach, to 15-20lat. Także jest na co czekać. A do kompletu jeszcze panele w formie dachówek, aby w końcu pozbyć się tych szyldów z dachu.
  Pozdrawiam.

 8. Ola Kownacka pisze:

  To jest długa dyskusja – fotowoltaika to przyszłość, bez dwóch zdań. Trzeba pamiętać, że nowe źródła energii będą trendowe i wyprą naturalne, staroświeckie jak ropa, węgiel czy drewno. To naturalna kolej rzeczy – tylko kto się przystosuje.

  • Sewka pisze:

   @Ola, zdecydowanie, cięzko się nie zgodzić. Pytanie czy w przyszłości będziemy stawiać na panele czy może już np na całe dachy, 2w1? Chętnie zobaczylabym tu takie porównanie panele fotow. vs dach solarny 1. sunroof, 2. tesla. Nie wiem jak tesla, ale Sunroof chwali się zwrotem inwestycji po ok. 5 latach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole