Fotowoltaika to obecnie bardzo modne hasło. Prąd za darmo? Oczywiście! Ale wszystko przecież ma swoje wady i zalety. Jak zwykle staramy się nie ekscytować i podchodzić do tematu z zimną głową. Kiedy fotowoltaika jest opłacalna i kiedy warto w nią zainwestować? Czy cena fotowoltaiki powala na kolana ? Czy zawsze? Kiedy i w jakich okolicznościach?

fotowoltaika cena

Fotowoltaika z każdym rokiem jest coraz bardziej popluarna i przystępna cenowo


Fotowoltaika. Jak to działa?

Zacznijmy od podziału instalacji fotowoltaicznych na dwa główne typy.

Pierwszy to instalacja typu on-grid, która jak sama nazwa wskazuje, jest podłączona do sieci i wymaga napięcia z sieci, aby system mógł zadziałać. Energia promieniowania słonecznego wytworzona w modułach fotowoltaicznych jest przekształcana na prąd zmienny przez falownik, następnie w pierwszej kolejności pokrywamy nasze zapotrzebowanie na energię, a nadwyżka energii jest przesyłana do sieci.

Schemat instalacji On Grid

W budynku zainstalowany jest licznik dwukierunkowy, który zlicza nadwyżki energii,  (zgodnie z ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii jest on zakładany u nas za darmo przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej jeśli moc przyłączonej do sieci mikroinstlacji nie przekracza mocy przyłączeniowej obiektu), które oddawane są do zakładu energetycznego, a następnie w rocznym rozliczeniu możemy je wykorzystać zgodnie z systemem tzw. upustów. Zakład energetyczny pobiera jednak część z odprowadzonej przez nas energii. I tak z każdej kilowatogodziny oddanej do sieci z mikroinstalacji do 10kWp możemy odebrać 80%, a z instalacji powyżej 10 kWp 70%. Najkorzystniejasza jest więc sytuacja, gdy na bieżąco zużywamy wyprodukowaną energię, czyli np. pracujemy w domu lub mamy zamontowane panele w firmie. Zazwyczaj nasza instalacja nie pokrywa w 100% naszego zapotrzebowania w miesiącach zimowych.

koszt fotowotaika

Bardzo korzystne jest usytuowanie paneli na mobilnych statywach tzw „trackerach”, które podążają za ruchem Śłońca pozwala to zwiększyć efektywność paneli

Musielibyśmy mieć baaardzo dużą instalację  z dużą rezerwą w stosunku do naszego zapotrzebowania. Kluczem jest więc odpowiedni dobór instalacji ok. 100 – 120% energii wyprodukowanej w stosunku do naszego zapotrzebowania. Wtedy w okresach letnich produkujemy nadwyżki energii, których nie zużyjemy na bieżąco, ale zgodnie z opisaną zasadą będziemy mogli z nich korzystać w okresach, gdzie energia promieniowania słonecznego jest słabsza. Instalacja fotowoltaiczna typu on-grid niestety nie sprawia, że jesteśmy całkowicie niezależni od zakładu energetycznego, gdyż bez synchronizacji z siecią falownik nie wystartuje.


Drugim typem jest układ off-grid czyli taki, który nie jest podłączony do sieci, główną ideą jest produkcja i  przechowywanie niewykorzystanej energii w akumulatorach. Tego typu instalacje często są jedynym rozwiązaniem na zapewnienie energii elektrycznej w miejscach, gdzie sieć jest niedostępna bądź jej doprowadzenie byłoby bardzo kosztowne.

fotowoltaikia koszt

Schemat instalacji Off grid

Ze względu na dużo większe koszty inwestycyjne instalacje off-gridowe wciąż są dość mało spotykane, jednak patrząc na trendy w fotowoltaice ta tendencja wkrótce może się zmienić. Koszt akumulatorów sukcesywnie spada, ceny energii idą do góry, a ludzie chcą się uniezależnić od zakładów energetycznych i przerw w dostawach energii. Często to właśnie dzięki możliwości zafunkcjonowania jako zasilanie awaryjne systemy off-gridowe zyskują coraz większą liczbę zwolenników. Ciekawym rozwiązaniem jest również układ hybrydowy, w którym łączymy cechy instalacji on-gridowych i off-gridowych poprzez współpracę części modułów z falownikiem sieciowym, a wydzielenie pozostałej części generatora fotowoltaicznego na potrzeby akumulacji. fotowoltaika koszt


Budynek. Projekt. Usytuowanie.

Odnośnie usytuowania pisaliśmy już troche tutaj: Po pierwsze urbanistyka ,ale pod kątem  przyszłej instalacji fotowoltaicznej, najlepsze warunki i usytuowanie budynku to:

Fotowoltaika koszt

Usytuowanie paneli na dachu

 • Połać dachu najlepiej prosta, dwuspadowa powinna być zwrócona w kierunku południowym o preferowanym spadku 30-40°, na połaci dachowej dobrze jak znajduje się jak najmniej elementów, które będą ograniczać ewentualny montaż modułów. Okna dachowe, kominy, kominki wentylacji saniarnej to potencjalne przeszkody, od których musimy zachować odpowiednie odstępy, aby nie spowodować zacienienia modułów i spadku efektywności instalacji fotowoltaicznej.
 • Kolejnym ważnym elementem jest brak  dużych drzew, które również mogą zacieniać naszą instalację.
 • Wymiary standardowego panela to ok. 1×1,6 m i wadze 18 kg co, przy dosyć dużej powierzchnia panela, sprawia, że obciążenia na m2 są bardzo niewielkie.
 • W tablicy elektrycznej powinniśmy przewidzieć miejsce na dodatkowe zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej oraz trasę okablowania.
 • Budynek z źródłem ciepła bazującym na energii elektrycznej (np. pompa ciepła) lepiej wykorzystuje instalację PV

Projekt Stodoła usytuowany jest w kierunku południowym z odchyleniem od azymutu 11 s°, na południowej połaci znajduje się 5 okien dachowych.  Na etapie projektu bardzo zależało nam, aby południowa połać była czysta, zarówno pod względem estetycznym jak i w celu łatwego montażu paneli.

fotowoltaika kosztNasz projekt instalacji fotowoltaicznej zakłada 20 paneli monokrystalicznych Heckert Solar NeMo każdy o mocy 300 W, które łacznie będą generować 6 kW energii. Generator fotowoltaiczny będzie miał powierzchnię 33,6 m². Bardzo zależy nam na estetyce dachu, dlatego zaprojektowano panele w tzw. opcji full black czyli z czarną ramką i folią. Dobrany falownik to Fronius Symo 6.0,  moc falownika przewidziana jest z rezerwą na jeszcze 3 panele, co w przyszłości dostarczy nam kolejny 1 kW mocy instalacji. I wg. prognoz (czekamy na ostateczny rachunek za energię) pokryje zapotrzebowanie roczne w 106%.

Zysk z instalacji w wariancie bazowym 20 paneli, usytuowanie południowe


Fotowoltaika cena. Dotacja

Fotowoltaika to świetna rzecz, prąd za darmo, ekologia, chyba nie ma osób, które by tego nie chciały. Oczywiście wszystko ma swoje wady i fotowoltaika jest niestety stosunkowo droga w inwestycji. Przedstawiona powyżej instalacja  wraz z montażem została wyceniona na 41 750 zł, czyli około 7 000 za kW instalacji. Cena rynkowa takiej instalacji jest nieco niższa, jednak warto zwrócić uwagę na wysokiej jakości komponenty planowane do użycia, kompleksowość zabezpieczeń, dedykowany system monitoringu i kilka innych cech, które mają zapewnić nam bezproblemową pracę naszej instalacji na długie lata. Jeśli patrzeć na to czysto pragmatycznie cena fotowoltaiki jest dosyć wysoka i jeżeli nie zależy nam na samowystarczalności, to przy standardowym domu inwestycja tego rzędu jest na dzień dzisiejszy raczej nieopłacalna, stopa zwrotu to ponad 10 lat.

Wyjątkiem są tutaj projekty i budynki pasywne lub prawie pasywne, które na etapie projektowania zakładają korzystanie z fotowoltaiki i wykorzystują prąd do ogrzewania pomieszczeń oraz budynki mające małe zapotrzebowanie. fotowoltaika cena

Innym rozwiązaniem jest dotacja, najczęściej są to programy w gminach. W Projekcie Stodoła fotowoltaika również będzie z tego źródła. Dotacja w gminie to 85% dotacji bezzwrotnej i przy takich warunkach brzegowych fotowoltaika napewno się opłaci! Wnioski na dotację są bardzo szczegółowe, a w naszym dodatkowo wymagany był projekt koncepcyjny wykonany w specjalistycznym programie, więc potrzebna była pomoc specjalisty z uprawnieniami. Kluczowy jest tutaj projektant praktyk, który wie jak działają dotacje i w jaki sposób przygotować projekt, by uzyskać jak najlepsza ocenę. Program w którym bierzemy udział to:  „Regionalny Program Energetyki Prosumenckiej – mikroinstalacje fotowoltaiczne w budynkach jednorodzinnych na terenie wybranych gmin Dolnego Śląska” realizowany  był w ramach RPO WD 2014-2020.

Co było najważniejsze i dodatkowo punktowane w przygotowywanym wniosku:

 • Moc instalacji w przedziale od 4,5 do 6 kWp
 • Instalacja odgromowa (my jej nie posiadamy)
 • Stopień dopasowania mocy instalacji w stosunku do zużycia nieprzekraczający 125% zapotrzebowania

Właśnie dowiedzieliśmy się, że przeszliśmy ocenę formalną i merytoryczną i dostaliśmy dofinansowanie! W okolicach września znowu czeka nas budowa, którą pokażemy w całości na blogu. Przy projekcie instalacji fotowoltaicznej oraz wpisie pomagał nam ekspert w zakresie fotowoltaiki Piotr Mikos SUNONE , kóry w ostatniej chwili uratował nasz wniosek, początkowo źle przygotowany przez poprzedniego projektanta.

W temacie instalacji fotowoltaicznej zachęcamy do przeczytania naszych innych wpisów dostepnych pod linkami poniżej:

Jeśli macie pytania w tym temacie to zachęcamy do komentowania .


Słowa kluczowe: fotowoltaika; wrocław; instalacja fotowoltaiczna; panele PV; PV; instalacja solarna; projekt stodoła; sunone; opinie; nowoczesny dom; energia ze Słońca; dotacja; fotowoltaika cena, fotowoltaika koszt, fotowoltaika dotacja; fotowoltaika jak działa; dofinansowanie fotowoltaika; fotowoltaika cena; fotowoltaika ceny; fotowoltaika opinie;

 

 

16 odpowiedzi na “Fotowoltaika- co to takiego, jaki jest koszt fotowoltaiki”

 1. […] No właśnie, będziemy mieli fotowolatikę o szacowanj produkcji 6094 kWh rocznie – dokładnie o tym pisaliśmy Fotowoltaika- jak działa, ile kosztuje i czy warto w nią inwestować? […]

 2. Michał pisze:

  Rozumiem, że wszelkie przewody od rozdzielnicy do przyszłego podłączenia paneli umieściliście Państwo jeszcze na etapie budowy domu?

  • projektstodola pisze:

   Poruszył Pan wazny aspekt w kontekście przygotowania pod PV.
   Na etapie budowy i projektu fotowoltaika była planowna, ale w dalszej perspektywie, dlatego nie ułożyliśmy okablowania, nie mieliśmy projektu, nie wiedzieliśmy jaka będzie instalacja i o jakiej mocy. Jednak temat rozmieszczenia instalacji był przemyślany przewód od generatora PV na dachu, będzie przeprowadzony przez dach garażu, w garażu umieścimy falownik ,a zaraz za ścianą jest rozdzielnica, więc powinno się wszystko udać zrobić bezboleśnie 🙂

   • Izabela Falewicz pisze:

    A co jeśli moja stodoła nie ma mieć garażu, a jedynie pomieszczenie gospodarcze, czyli kotłownia z pralnią? Obstawiam, że w takim wypadku nie obejdzie się bez myślenia o PV na etapie budowy :<

 3. Kamil Pluta pisze:

  Podpisuje się pod tym! Bardzo dobra inwestycja. Tylko że u mnie od montażu byli PV Projekt

 4. Zuza pisze:

  ja się tylko obawiam co jeżeli sporo ludzi zainwestuje w fotowoltaikę, a następnie zostanie zmieniona ustawa o OZE i np. nie będzie można odbierać nadwyżki? To wstrzymuję mnie to przed inwestycją w PV

  • Adam pisze:

   Cześć, Zuza
   Witamy na blogu, myślę, że taki scenariusz jest mało prawdopodobny, obecnie wszystko idzie w przeciwnym kierunku, w celu zachęcenia do instalacji fotowoltaicznych. Ja szczerze mówiąc, cały czas liczę na lepszą ustawę OZE lub fakt by wyprodukowaną energię móc rozliczać nie tylko w w bieżącym roku.

 5. Sławek pisze:

  Hey, czy odbierasz instalacje do faktycznego zapotrzebowania? Nie można sprzedawać nadwyżki prądu do sieci?

  • Adam pisze:

   Cześć,
   Niestety nie możemy sprzedawać nadwyżek, ustawa prosumecka działa tak, że w momencie produkcji możemy wykorzystywać w pełni wyprodukowany przez nas prąd. W przypadku gdy produkcja jest większa niż odbiór, nadwyżki oddawane są do sieci, tam są magazynowan, następnie możemy odebrać 80% tej energii gdy nasze zapotrzebowanie jest większe. Czyli zazwyczaj naszą nadprodukcje z okresów lenich magazynujemy na okres zimowy, kiedy Słońca jest mniej, a nasze potrzeby związane z ogrzewaniem są dużo wyższe.

 6. Marta Prochacka pisze:

  Mocno zastanawiamy się z mężem nad zainstalowaniem PV. Powstrzymują nas jednak wątpliwości co do opłacalności inwestycji. Mamy domek ok 140mk ogrzewany węglem, ale chcielibyśmy przejść na ogrzewanie elektryczne. Nie wiemy tylko jak wyliczyć nasze przyszłe zapotrzebowanie na energię w takim przypadku, co powoduje z kolei wątpliwości co do iloci paneli. Gdzie możemy szukać pomocy?

  • Adam pisze:

   Pani Marto,
   Witamy na blogu, Twoje obawy są słuszne. Ogrzewanie elektryczne staje się coraz popularniejsze, ze względu na łatwość instalacji, niską cenę inwestycyjną. Jednak bardzo istotny jest w tym przypadku budynek, który powinien mieć niskie zapotrzebowanie na energię – być dobrze izolowany, usytuowany, z wentylacją mechaniczną. W przeciwnym wypadku moze okazać się, że ilość energii potrzebnej do ogrzania budynku, jest bardzo duża, a co za tym idzie także ilość paneli fotowoltaicznych. W takim przypadku, najlepiej jest zamówić charakterystykę energetyczną budynku istniejącego z uwzglednieniem materiałów oraz usytuowania budynku, wraz ze sprawdzeniem jakie ma Pani możliwości zlokalizowania paneli i w jakim kierunku. Myślę ,że najlepie jposzukać sprawdzonego audytora lub profesjonalną firmę zajmującą się fotowoltaiką.

 7. Maja pisze:

  Cześć Adamie.

  My jesteśmy na etapie wyboru firmy do montażu paneli fotowoltaicznych.
  Z tego co piszesz jesteś zadowolony z paneli firmy Aleo i z firmy wykonawczej.
  Z usług jakiej firmy korzystaliście?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Adam pisze:

   Cześć,
   Tak jesteśmy zadowoleni z Aleo, aczkolwiek nie mieliśmy w tej kwestii wyboru, gdyż producent paneli był narzucony przez wykonawcę( a pośrednio przez Grantodawcę). Aleo jest firmą o bardzo dobrych parametrach, ale to nie znaczy, że jest jedyna najlepsza na rynku 🙂 bo w gruncie rzeczy nie robiliśmy rozeznania, bo włąśnie nie mirliśmy wyboru 🙂
   Firma montażowa też była dedykowana, była ok, ale nie wiem czy poleciłbym ją dalej. Firma z którą współpracowaliśmy, przy okazji innych projektów to SunOne . JEśli będziesz potrzebować więcej informacji, prosze napisz do nas na maila to rozwiniemy myśl 🙂

 8. […] użytkujemy od stycznia 2019 czyli ponad pół roku. Na tę inwestycję udało nam się uzyskać dotację. W poprzednim wpisie przedstawialiśmy już nasze obserwacje po 2 miesiącach od zamontowania […]

 9. domek pisze:

  Czy jest tak, że płaci się za grunt pod panelami bardzo wysoki podatek jak od DG? tak czytałem tu: https://www.praworolne.info/dzierzawa-i-sprzedaz-dzialek-rolnych-pod-fotowoltaike-426-material.html i trochę mnie to przeraża. podwyższa to koszty eksploatacji i to nieźle. myślimy z żoną nad panelami, ale teraz mam mętlik w głowie. proszę o rady 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole