Urbanistyka budynku na działce

Budynek na działce został usytuowany w orientacji wschód- zachód, dłuższym bokiem skierowany do południa. Ściana budynku od północnej granicy odsunięta jest 3m od granicy działki, by jak najwięcej przestrzeni zyskać od strony tarasu rekreacyjnego. Budynek będzie otwierał się na część południową i wschodnią działki.

Bryła garażu oddziela część wejściową działki od prywatnej strefy rekreacyjnej z tarasem i ogrodem, Zlokalizowanie garażu w ten sposób, izoluje taras od strony ulicy dojazdowej, dając mieszkańcom w ten sposób niezbędną intymność.

Rozważaliśmy rozwiązanie z garażem przy ścianie północnej (odwrotnie, niż dotychczas), w ramach tego samego obrysu budynku. Garaż przy granicy północnej– pokoje od strony południowej z możliwością wyjścia na taras. Jednak przy takim układzie nie ma możliwości etapowania budowy oraz garaż musi zostać wykonany w standardzie budynku mieszkalnego (ocieplony, ogrzewany, z tych samych materiałów) co zwiększa koszt inwestycji. Garaż mimo wysokiego standardu wykonania oraz ciepłej bramy to dalej „lodówka” w domu, bardzo łatwo go wychłodzić otwierając bramę.

Słowa kluczowe: projekt indywidualny; urbanistyka budynku; usytuowanie domu na działce; działka budowlana; działka pod budowę domu; dom stodoła; projekt stodoła; nowoczesny dom; stodoła nowoczesna

6 odpowiedzi na “Po pierwsze Urbanistyka”

 1. […] usytuowania pisaliśmy już troche tutaj: Po pierwsze urbanistyka ,ale pod kątem  przyszłej instalacji […]

 2. Mateusz M pisze:

  Świetna grafika rozjaśniająca wszystko. Bardzo fajny projekt, posiadam dokładnie taką samą działkę – tzn. wjazd od zachodu, również postanowiłem całkowicie przesunąć się do północnej strony. Proszę napisać jaka szerokość jest dokładnie tej działki na której budowany jest ten dom (pozwoli to bardziej sobie zwizualizować wszystko). Drugie moje pytanie to czy można obejrzeć postępy budowy tego domu na żywo ?

  Największą ciekawością dla mnie jest jak Pan chce rozwiązać problem ze słońcem, które będzie wdzierać wiosną i latem i smażyć niemiłosiernie oraz jaka korzyść w takie słoneczne dni będzie z tarasu skoro nie będzie można na nim wysiedzieć (jestem osobą która uwielbia słońce, ale latem od południa jest jak w Egipcie) – ten problem nabrzmiewa w mojej głowie bo dokładnie tak właśnie widzę swój dom usadowiony jak Pana projekt. Powiem więcej nawet jestem zainteresowany bardzo tym projekt bo mniej więcej właśnie taką wizje mam mojego domu. Tylko w mojej głowie garaż był przytulony do północnej strony, ale takie rozwiązanie również jest ciekawe i ma swoje plusy.

  PS. Świetna sprawa ten blog. Mała prośba – więcej zdjęć z tarasu, z salonu i opisanie jak to słońce teraz działa, czy ten podcień zdaje egzamin bo ze zdjęć wnioskuje, że z 50-70 cm więcej byłoby całkiem ok.

  Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na odpowiedź 🙂

  • projektstodola pisze:

   Dziękujemy za miłe słowa, odpowiadając na pytania. Działka ma dokładnie 20,5 m.

   Jeżeli chodzi o usytuowanie południowego przeszklenia i tarasu to: południowe Słońce jest w stosunku do innych kierunków, łatwe do opanowania, ponieważ kąty padania nie są takie ostre, jak w przypadku zachodu i wschodu. Jednak konieczna jest osłona przeciwsłoneczna, szczególnie na oknach dachowych, idealnym rozwiązaniem są żaluzje zewnetrzne lub refleksole. W przypadku modelowej Stodoły zastosujemy wewnętrzne rolety materiałowe, jest specjalnie przygotowny pod to ukryta zabudowa. Z obecnych obserwacji gdzie nie jest zastosowana żadna ochrona Słońce wpada bezpośrednio do salonu na ok.80 cm. Jednak Słońce i Latem będzie padało pod ostrzejszym kątem i penetrowało bliżej. Około godzzny 18:00 chowa się za garaż.
   Przy większym zadaszeniu tarasu mielibyśmy napewno większy komfort latem, z kolei mniejsze zyski zimą. Podcienie większe niż 1,5 m znacznie ograniczają zyski słoneczne.

   Co do egipskich temperatur w szczycie lata, to planujemy w okresach letnich zadaszenie typu „żagiel” napinany związane z budynkiem dwoma uchwytami, ale stanowiących osobną konstrukcję tak by nie zaburzać wizualnie bryły.

   Pytania z Pana strony są bardzo ciekawe i dają inspirację dla osobnego wpisu dotyczacego tych rozważań.

   Zdjęcia na pewno się pojawią, przy okazji, kolejnych wpisów, staramy się przekazywać pełnowartościowe treści z komentarzem co jest czasochłonne.

   Pozdrawiamy

   • Mateusz M pisze:

    Chciałem jeszcze zapytać o koszt realizacji. Nie znalazłem kosztorysu. Jeżeli gdzieś jest to proszę o link no i czy udało się zmieścić w zamierzonych kosztach?

   • Mateusz M pisze:

    Dziękuję za odpowiedź.

    Jaki wymiar ma podcień w tym projekcie ?

    Czy żaluzje fasadowe nie byłyby lepszym rozwiązaniem? zamiast wewnętrznych rolet? Wewnętrzne rolety zatrzymują promienie słoneczne, ale ciepła nie zatrzymają natomiast żaluzje fasadowe prócz promieni słonecznych zatrzymują również ciepło na zewnątrz. Z możliwością regulowania dostępu słońca do pomieszczeń dzięki czemu można uniknąć efektu ciemni.

    • projektstodola pisze:

     Podcień od południa ma 1 m, i jest zaraz nad oknem na wysokosći 230 cm.
     Powyżej wspominałem, że żaluzje fasadowe są najlepszym rozwiązaniem, jednak dosyć kosztownym. Kolejną możliwością są refleksole, gdzie tkanina zatrzymuje na zewnątrz ciepło, wpuszczając do wnętrza promienie słoneczne.
     Jednak te rozwiążania mają wiekszy sens inwestycyjny, gdy nie mamy żadnej pasywnej ochrony (zadaszenia, podcienia) . I jest to konieczność by nie przegrzewać pomieszczeń.

     Rozwiązanie z podcieniem i roletami wewnętrznymi pozwala ograniczyć Słońce, i koszt inwestycyjny jest o wiele niższy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole