Panele fotowoltaiczne użytkujemy od stycznia 2019 czyli ponad pół roku. Na tę inwestycję udało nam się uzyskać dotację. W poprzednim wpisie przedstawialiśmy już nasze obserwacje po 2 miesiącach od zamontowania paneli. Obecnie lato w pełni, ale pogoda jest zmienna- od afrykańskich upałów do nagłych, sporych ochłodzeń i zachmurzeń.

Jak przy takiej pogodzie radzą sobie panele fotowoltaiczne? Jaki jest stopień uzysku w Projekcie Stodoła i jaki jest bilans ogólny… czyli dalej będziemy odpowiadać po prostu na pytanie: Czy to się opłaca…?


Pół roku z fotowoltaiką

Słowem wstępu gdyby ktoś  jeszcze nie był zorientowany- Projekt Stodoła M to budynek o powierzchni 146 m2 i powierzchni garażu 32 m2, zamieszkiwany  jest przez 4 osoby, położony jest pod Wrocławiem, jest energooszczędny, ogrzewany powietrzną pompą ciepła Mitsubishi Zubadan o mocy 8kW (czemu wybraliśmy powietrzną pompę ciepła?), posiada instalację fotowoltaiczną o mocy 6 kW.

Projekt Stodoła pompa ciepła

Projekt Stodoła M elwacja wschodnia z widoczną jednostką zewnętrzną powietrznej pompy ciepła

Parametry budynku podawaliśmy już wielokrotnie i możecie jest sprawdzić w poprzednich wpisach np. tutaj: Powietrzna Pompa Ciepła. Rok ogrzewania gdzie znajdziecie również roczne zużycie energii do ogrzewnia domu.

Projekt Stodoła M elewacja frontowa nocą

Montując panele fotowoltaiczne lub najlepiej jeszcze na etapie projektu powinno się zwrócić uwagę na kilka aspektów tak, by zmaksymalizować zyski energetyczne. Fotowoltaika jest opłacalna z punktu widzenia inwestycji do zwrotu, pod kilkoma warunkami. Pisaliśmy o tym na co zwrócić uwagę myśląc o fotowoltaice we wpisie: Fotowoltaika,a projekt domu.

panele fotowoltaiczne black

20 paneli na dachu budynku od strony południowej w wersj full black


Poniżej publikujemy najistotniejsze informacje na dzień dzisiejszy zebrane z naszego Falownika Fronius Symo 6.0 z zamontowanym dodatkowym licznikiem Fronius Smart Meter.

Produkcja z Paneli fotowoltaicznych z podziałem na miesiące
fotowoltaika zyski

Produkcja z instalacji fotowoltaicznej 6 kW przez niecałe pół roku 2019


Całościowe zużycie prądu z podziałem na miesiące
panele fotowoltaiczne

Zużycie prądu w Projekcie Stodoła M, pierwsze pół roku 2019


Podsumowanie panele fotowoltaiczne

Należy zwrócić uwagę, że instalacja została włączona pod koniec miesiąca stycznia, więc zyski z tego miesiąca są praktycznie zerowe, ale pomijamy to zakładając, że w tym okresie i tak byłyby one niskie. Dodatkowo lipiec jeszcze się nie skończył stąd stosunkowo mały zysk w tym miesiącu.

Panele fotowoltaiczne w omawianym okresie, czyli od 01.01.2019 do 23.07.2019 wyprodukowały łącznie 4387,60 kWh, z czego 3317,5 kWh oddały do sieci, a 1070 kWh zużyto bezpośrednio.

Patrząc z kolei na zużycie dla całego budynku wyniosło ono 3650,9 kWh w tym 2580,8 musieliśmy pobrać bezpośrednio z sieci. Analizując to całościowo i uwzględniając, że 80% energii oddanej do sieci możemy wykorzystać na własne cele czyli 3317,5×0,8= 2654 kWh co w zestawieniu do energii pobranej z sieci czyli 2580,8 kWh w tym okresie daje nam pokrycie w 103%.

Nas jak najbardziej przekonują te wyliczenia, ale przede wszystkim rachunki. Ostatni rachunek za prąd jaki dostaliśmy- za cały kwartał to 26 zł!

panele fotowoltaiczne

W Projekcie Stodoła M panele fotowoltaiczne trworzą jeden ciąg, planujemy zamontowanie jeszcze 3 paneli wypełniajacych przestrzeń przy oknie połaciowym

Jeżeli założymy, że druga część roku będzie podobna to panele fotowoltaiczne powinny pokryć nasze zapotrzebowanie w ponad 100%. Biorąc pod uwagę, że w naszym przypadku instalacja w 85% była sfinansowana z dotacji inwestycja zarabia od samego początku. Przy założeniu wykonania inwestycji z środków własnych i bazując na powyższych wyliczeniach, analogiczna instalacja zwróci się po ok. 7 latach, przy obecnych cenach energii, a jak wiemy wkrótce planowane są duże podwyżki.


Nawet w pochmurny dzień instalacja PV produkuje energię

My po tym okresie użytkowania wyrobiliśmy sobie już zdanie na temat fotowoltaiki i planujemy rozbudowę naszej instalacji o kolejne 3 panele. Dlaczego skoro w tej chwili ta instalacja, którą mamy pokrywa nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną? A mianowicie dlatego, że to dopiero pół roku obserwacji, sezon zimowy może być bardziej srogi lub lato chłodniejsze. Dadatkowo myśląc przyszłościowo, być może niebawem auta elektryczne zawitają i w naszym domu i będziemy je ładować we własnym garażu? Kto wie? Myślę, że warto rozważać te opcję.

A co Wy sądzicie o panelach fotowoltaicznych? Czy te wyniki Was przekonują? Wiele osób pyta również o fotowoltaikę w połączeniu z pompą ciepła. Czy musi to być nierozerwalny związek? Myślę, że bedzie to temat kolejnego wpisu. Jeśli macie inne pytania lub ciekawe spostrzeżenia w tym temacie zachęcamy do komentowania.


Fotowoltaika pojawiła się również we wpisach:


Słowa kluczowe: fotowoltaika; wrocław; fotowoltaika opinie; panele fotowoltaiczne; solary; rachunki;  instalacja fotowoltaiczna; panele PV; PV; instalacja solarna; projekt stodoła; sunone; opinie; nowoczesny dom; energia ze Słońca; stodoła; dom stodoła; nowoczesna bryła typu stodoła  dotacja; fotowoltaika cena, fotowoltaika koszty, fotowoltaika dotacja; fotowoltaika jak działa; dofinansowanie fotowoltaika; fotowoltaika opłacalność; forum; fotowoltaika czy się opłaca 2019; blog budowa domu; eksploatacja domu energooszczędnego; fotowoltaika cena; fotowoltaika koszt;

7 odpowiedzi na “Panele Fotowoltaiczne. Pół roku korzyści?”

 1. Lucas pisze:

  „instalacja w 85% była sfinansowana z dotacji”
  Z jakich dotacji Państwo skorzystaliście, że aż taka duży procent kwoty został dofinansowany?

  • Adam pisze:

   Była to dotacja „Regionalny Program Energetyki Prosumenckiej” pv-projekt . Link do wglądu, program był dla 14 gmin partnerskich na dolnym śląsku, aczkolwiek to już historia ,ponieważ program już się zakończył.

 2. maciek100111 pisze:

  Czy można prosić o szczegóły dotacji 85 procent ?

 3. Świetny program! Mam nadzieję, że go ponowią, ponieważ wasze rachunki również do mnie przemawiają 😉 Pozdrawiam i dzięki za link do projektu

 4. […] Edit: Ciąg dalszy Pół roku z fotowoltaiką, nasza produkcja z instalacji fotowoltaicznej i rachunki znajdziecie tutaj :Pół roku korzyści […]

 5. Nie spodziewałem się, że w naszym klimacie panele są w stanie wygenerować nadwyżkę! Szkoda, że wszelkie proekologiczne instalacje tyle kosztują na starcie i bez dotacji nie miały by sensu ekonomicznego ze względu na zbyt długi czas zwrotu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole