Słowem wstępu ogrzewanie podłogowe jest jednym ze sposóbów dystrybucji czyli przekazywania energii cieplnej to zagadnienie ma bezpośredni związek ze źródłem ciepła opisywanym tutaj : Pompa ciepła czy piec gazowy? Czyli trochę o ogrzewaniu…. Oczywiście w dzisiejszych czasach  wszyskto jest możliwe i najróżniejsze scenariusze są realizowane i funkcjonują, ponieważ możliwości jest bardzo wiele. Ogrzewanie podłogowe, maty grzewcze, podczerwień, powietrze, i klasyczne grzejniki. Jednak zawsze należy rozważać całościowy zestaw, składający się ze źródła ciepła, sposobu dystrubcji. Tak by osiągnąć zamierzony komfort ciepło i oczywiscie niskie rachunki za eksploatację.

grzewcze rury ogrzewania podłogowego mocuje się do styropianu specjalnymi klipsami

Ogrzewanie podłogowe, a grzejnikowe

Pompa ciepła najlepiej pracuje na niskich temperaturach,  więc najlepiej sprawdza się w współpracy z ogrzewaniem podłogowym. Wodne ogrzewanie podłogowe działa na zasadzie płaszczyzny, w posadzce mamy zalane betonem rury wodne w których przepływa ciepła woda (o zadanej przez nas temperaturze). Czyli cała nasza podłoga staje się dużym grzejnikiem. Z uwagi na dużą powierzchnię, temperatura wody w rurkach grzewczych może być niższa (35-40° ) niż przy tradycyjnych grzejnikach (ok 70°), ponieważ duża powierzchnia oddaje ciepło. W momencie gdy temperatura wody spadnie poniżej danej wartosci wraca ona do zbiornika w pompie lub piecu (źródle ciepła)  by znowu podgrzać się i obieg się rozpoczyna na nowo. Pomieszczenia przy ogrzewaniu podłogowym  podzieone są na pętle grzewcze o danych długościach, początek obiegów grzeczych znajduje się w rozdzielaczu, który steruje przepływem wody grzewczej do danego pomieszczenia.

Rozdzielacz dzieli na poszczególne obiegi do danych pomieszczeń

Sterowanie „podłogówką” również odbywa się za pośrednictwem rozdzialcza, woda w obiegach grzewczych jest jedna, ale w rozdzielaczu możemy sterować ilością ciepłej wody, która jest dystrybuowana do danego pomieszczenia. Całość jest automatyczna poprzez termostat połączony z siłownikiem.

rozdzielacz ogrzewania podłogowego wraz z zaworami na tkóych montuje się siłowniki połączone z termostatem

Przykładowo w salonie chcemy mieć temperaturę 22 stopnie, a w sypialni 19 st. Temepratura na pompie ciepła ustawiona jest na 35 stopni. Po osiągnięciu w sypialni 19 st. termostat wysyła sygnał do siłownika w rozdzielaczu by skręcić zawór, tym samym mniej ciepłej wody pompowanej jest do tego obiegu. Temperatura nie rośnie.


 

Ogrzewanie płaszczyznowe jest  zdrowe, ponieważ rozkład temperatur jest najbardziej naturalny i równomierny. Najcieplej jest na dole przy stopach, a nie przy głowie. Daje to wysoki komfort, temperatura w pomieszczeń, może być niższa niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego – grzejnikowego. Zazwyczaj w budynku z tradycyjnymi kaloryferami, musimy nastawić wyższa temperturę by czuć się komfortowo ponieważ ciepło rozchodzi się wokół punktu grzewczego – kaloryfera. Częstą sytuacją jest np. podczas siedzenia chłód przy stopach.

pomiar temperatury podłogi po uruchomieniu instalacji

Przy podłogówce temperatura wszędzie jest taka sama, a co za tym idzie „temperatura komfortu” jest zawsze trochę niższa. Dodatkowo nie występuję konwekcja (ruch ciepłego powietrza), ponieważ ciepło dystrybuowane jest poprzez promieniowanie. W wysokich pomieszczeniach jak w salonie Stodoły o dużej kubaturze znacznie ograniczona jest ucieczka ciepła w górne partie,  ciepło promieniuje na dole.


Jakie są jeszcze  inne zalety ogrzewania podłogowego?

Energooszczędność – przy źródle ciepła jakim jest pompa ciepła, doprowadzenie wody do temperatury 35-40 ° zużywa o wiele mniej energii niż przy ogrzewaniu grzejnkowym 70-90°.

Akumulacja– duża bezwładność cieplna – Ten aspekt uważany jest za zaletę, a zarazem wadę ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie podłogowe z uwagi na fakt, że jest zalane warstwą betonu, posiada dużą bezwładność czyli magazynuje ciepło. Budynek ogrzewany w ten sposób dłużej się wychładza, ale również dłużej zajmuje rozgrzanie podłogi. By polepszyć parametry przewodzenia ciepła można zastosować wylewki anhydrytowe, sa one droższe ale ich przewodność jest lepsza, a co za tym idzie mają lepszą możliwosć sterowania i reakcji.

rury grzewcze zalane są 7 cm warstwą betonu

Dowolność aranżacji, oszczędnosć miejsca. Przy obecnych tendecjach dużych jednoprzestrzennych pomieszczeń, z dużymi przeszkleniami pojawia się problem z rozmieszczeniem grzejników, które musiałby mieć spore gabaryty. Np. W przypadku Projektu Stodoła 40 % ścian to przeszklenia, a pozostałe są zagospodarowane meblami, kominkiem telewizorem. Miejsca na grzejniki, praktycznie nie ma.

przestrzeń salonu z kuchnią ma prawie 50 m2 i dużo przeszkleń, znalezienie miejsca na grzjnik w tej przestrzeni byłoby bardzo trudne

Ogrzewanie podłogowe zapewnia nam dowolność aranżacji wewnętrznej nie musimy zastanawiać się nad układem i ew. zmianami. Jedyną rzeczą istotną na etapie projektowania to lokalizacja stałej zabudowy meblowej oraz materiału wykończeniowego podłogi. Jest to bardzo istotne dla przewodnośći ponieważ strefy z dużymi stałymi meblami wyklucza się z obliczeń tak by w przyszłości nie okazało się, że instalacja okazała się za mała na pomieszczenie.

 


Wady i Mity ?

Jest wiele powtarzanych mitów, dotyczących ogrzewania podłogowego, które żyją i maja się bardzo dobrze:

Grzejniki w sypialniach Często potencjalni inwestorzy chcą, w domach grzejniki w sypialniach, z uwagi na zły wpływ na sen podłogówki. ponieważ głowa znajduę sięw pozycji horyzontalnej, blisko ciepłej podłogi. Nie ma żadnych argumentów za tym myślenim, tempratura podłogi jest zawsze niższa niż temperatura grzejników.

W Projekcie Stodoła we wszystkich pomieszczeniach bez wyjątku, zostało zastosowane ogrzewanie podłogowe

Mieszanie układu Z powyższą kwestią wiąże się również kwestia mieszania instalacji czyli ogrzewanie podłogowe i grzejniki, ogrzewanie nisko i wysoko temperaturowe. jest to oczywiście możliwe i praktykowane. Może to wynikać z powyższych kwestii lub z próby oszczędności. Na etapie doboru instalacji, chcieliśmy  zaoszczędzić i na piętrze zastosować tańszą instalację grzejnikową. Oszczędność na podłogówce automatycznie, zostałą pochłonięta przez większa kombinację w kotłowni (woda o dwóch temperaturach). Oraz fakt, że sama pompa była by o wiele bardziej ekspolatowana.

Przy podłogówce nie możemy wykończyć podłóg drewnem. Oczywiście jest w tym ziarno prawdym ponieważ przewodność cieplna materiału wykończeniowego podłogi jest bardzo istotna dla funkcjonowania ogrzewania.  Wg. norm europejskich współczynnik oporu cieplnego nie może być wyższy niż RT = 0.15 m² K/W. Każde zwiększenie oporu  K/W. powoduje konieczność podniesnienia temperatury wody w obiegu o 5°. Deska warstwowa zastosowana w Projekcie Stodoła ma opór cieplny na poziomie  RT = 0.058 m² K/W co jest świetnym wynikiem, tylko o 0,038 wyższym od płytek ceramicznych.


O
becnie, każdy materiał można kupić w wersji przystosowanej do ogrzewania podłogowego, nie ma tutaj żadnych ograniczeń. W Projekcie Stodoła zastosowaliśmy panele oraz deski drewniane przystosowane do ogrzewania podłogowego .

deska warstwowa Scheucher parkett Multifloor 1800 Dąb CountryNiestety podłogi przystosowane do podłogówki zazwyczaj są droższe od ich tradycyjnych odpowiedników.

Koszt Podłogówka sama w sobie jest ok. 30-40% droższa od, instalacji grzejnikowej, jednak trzeba na ten aspekt patrzeć całościowo. Ponieważ nowoczesne pompy ciepła lub piece gazowe będą zużywały więcej energii na podgrzanie wody do wyższej temepratury.

W następnym wpisie zastosowane przez nas rozwiązanie wraz z elementami o których warto pamietać .

 

słowa kluczowe: ogrzewanie; ogrzewanie podłogowe; opinie; ogrzewanie grzejnikowe; grzejniki; budowa; jak wykonać;

 

10 odpowiedzi na “Ogrzewanie podłogowe czy grzejnikowe?”

 1. […] ogrzewanie podłogowe, tego jeszcze nie sprawdziliśmy, bo okres grzewczy za nami, ale pisaliśmy o tym tutaj : Ogrzewanie podłogowe czy grzejnikowe? […]

 2. Marta pisze:

  Mieszane ogrzewanie, to według mnie dobry wybór, zwłaszcza, że podłogówka dobrze sprawdza się w łazience i sypialni, a kaloryferowe w pozostałych pomieszczeniach. Tutaj macie wady i zalety ogrzewania podłogowego w porównaniu z tradycyjnym https://www.techsterowniki.pl/blog/podlogowka-czy-grzejniki–co-sie-bardziej-oplaca porównajcie wszystkie „za” i „przeciw” i zdecydujecie sami

  • projektstodola pisze:

   Nie do końca możemy się zgodzić właśnie we wpisie, poruszamy niedogodności zwiążane z kaloryferami np. W jednoprzestrzennym salonie gdzie jest dużo przeszkleń bardzo ciężko byłoby rozmieścić grzejnik/i o odpowiedniej mocy. Jest tam po prostu mało ścian, a dużo mocy potrzebnej do ogrzania pomieszczenia.

  • Marcin Ch pisze:

   Całkowite pomieszanie … niestety raczej sypialnie można zaopatrzać w grzejniki a duże strefy jak salony jadalnie raczej tylko podłogówka aczkolwiek jeżeli w sypialni posiadamy jakieś okna do samej podłogi to osobiście wybierałbym podłogowe ogrzewanie.

 3. ihor velykyy pisze:

  Witam.Czy był robiony projekt ogrzewania podłogowego?

 4. Ola pisze:

  Dzień dobry, czy jesteście zadowoleni z paneli i desek pod ogrzewanie podłogowe ?

 5. Agnieszka pisze:

  Czy pompa ciepła jest w stanie utrzymać równomierną temperaturę w podłogówce na piętrze, jak na parterze o tej samej powierzchni?

 6. Mateusz pisze:

  Tak sobie wracam co jakiś czas na Waszego bloga i nachodzą mnie różne przemyślenia zaczynając projektowanie swojego domku. Zastanawia mnie czy byłby sens wykorzystania takiego stropu jak u Was jako „stropu grzewczego”, żeby zyskać dodatkową akumulację, układając podłogówkę bezpośrednio na nim, bez styropianu. Wprawdzie nie mam pomysłu jak wtedy rozwiązać np. odpływ liniowy w łazience…

 7. porest pisze:

  No to może mi podpowiesz, bo szukam, szukam i znaleźć nie mogę. Potrzebne mi są rury pex do podłogówki. Czy te są OK – https://sterownikitech.pl/rury-do-instalacji-podlogowej,c38.html ? Ewentualnie jakie inne robią różnicę? Zależy mi na jakości przede wszystkim, ale cenowo też bez przesady. Sporo tego potrzebne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole