Stodoła jest zamieszkana i wkracza w nową fazę- testowania rozwiązań oraz podjętych założeń projektowych. Po długim okresie przygotowań, „reaserchu-u” i teorii przechodzimy do praktyki… Tak, tak wiem, jeszcze nie skończyliśmy do końca pisać o budowie, ale spokojnie, będziemy do tego wracać i systematycznie uzupełniać. A ten wpis byćmoże pomoże Wam podjąć decyzję dotyczącą wyboru np. źródła ciepła itp…

W tym wpisie zajmiemy się spostrzeżeniami dotyczącymi zamieszkania: bieżącym zużyciem, oszczędnościami, rachunkami- tym ile będziemy musieli wydawać cyklicznie na funkcjonowanie domu- czyli jego eksploatacją, oraz ważnymi elementami i ciekawymi rozwiązaniami, które wpływają na nasz komfort zamieszkania.


Co bierzemy pod lupę?- czyli w co wyposażona jest Modelowa Stodoła:


Założenia oraz ustawienia

Żeby mówić o eksplaotacji i wydatkach musimy wiedzieć jakie są założenia oraz warunki brzegowe, które w głównej mierze kształtują użytkownicy oraz ich funkcjonowanie. Czyli ilość użytkowników, czas, który spędzają w domu i na jakich aktywnościach.

Sterownik pompy ciepła pozwala na szczegółowe zarządzanie ogrzewaniem

Modelowa Stodoła zamieszkana jest przez 2 osoby dorosłe oraz dwójkę malutkich dzieci, które spedzają praktycznie cały tydzień w domu. Obecne ustawienia to tryb CWU (ciepłej wody użytkowej)  ustawiony na podgrzewanie wody do temperatury 50° w okresach porannych i wieczornych. Tryb CWU polega na podgrzeniu wody w zasobniku do zadanej temperatury w momencie gdy spadnie ona o 10° (poniżej 40°). Temperatura spada poprzez użytkowanie wody, gdy ciepła jest zużywana i zastępowana nową, zimną wodą.  Pompa cyrkulacyjna jest włączona przez cały dzień od 6-23:00 (pompa, która sprawia, że ciepła woda krąży po instalcji domu i po odkręceniu kranu mamy od razu ciepłą wodę).


Pompa ciepła – podgrzewanie CWU

Podgrzanie 200 l zasobnika wody do 50° z ok. 40 °  (tyle gdzieś temperatura spada przez noc) zajmuje 15 minut w trybie Eco( pompa ciepła dopasowuje swoją moc by zużycie było jak najmniejsze). Pierwszy miesiąc zamieszkania to zużycie 89,9 kWh energii na podgrzewanie ciepłej wody, co w przeliczeniu na rachunki daje 53,94 zł.

Zużycie energii w pierwszym miesiącu na podgrzewanie wody, tryb ogrzewania to energia zużyta na odmrożenie zewnetrznej jednostki


Oczyszczalnia ścieków- eksploatacja

przy uruchomieniu oczyszczalni należy podłaczyć wężyki dmuchawy oraz zaszczepić złoże bakterii

Na rozruch i funkcjonowanie oczyszczalni wydaliśmy 35 zł na preparat złoże bio start oraz  50 zł na preparat do funkcjonownaia oczyszczlani, który powinien wystarczyć na ponad pół roku.  14 zł na Bio żel do czyszczenia WC. Sumarycznie 99 zł. Dmuchawa oczyszczalni, napowietrzająca ścieki, trochę hałasuje i powinna być raczej instalawana z daleka od tarasu. Żadnych niepożądanych działań nie zarejestrowano.


Rekuperacja

Centrala wentylacyjna jest całkowicie bezobsługowa, wewnętrzny sterownik reguluje jej prace. W zależności od temperatury włącza poszczególne funkcje np. by pass omijający wymiennik. Na co zwróciliśmy uwagę? Na ciszę 🙂 Od rekuperatora w standardowym trybie pracy, głośniejsza jest lodówka. W pomieszczenich panuje komfort w nocy, są zamkniete okna, a  rano w pomieszczeniach nie ma zaduchu. W łazience, w której nie ma okna i nie jest ogrzewana, wilgoć jest bardzo szybko usuwana. Niestety, nie mamy podlicznika (jeszcze:), więc nie możemy w tym momecie określić zużycia na ten element.


Zadaszenie od strony południowej- pasywne zyski i ochrona

Jednym z założeń bazowych projektu o których pisaliśmy tutaj : Projekt Stodoła Założenia bazowe do projektu, to orientacja budynku z przeszkleniami na południową stronę. Takie usytuowanie sprawia, że budynek otrzymuje pasywne zyski słoneczne.

1 metrowe zadaszenie od strony południowej latem chroni pomieszczenie przed przegrzewaniem

Latem przy takim usytuowaniu konieczna jest ochrona przed przegrzewaniem. W Projekcie zastosowaliśmy 1 metrowe zadaszenie  od strony południowej zaraz nad przeszkleniami na wysokości 2,25 m jako pasywna ochrona przed Słońcem.

Stałe zadaszenie w naturalny sposób reguluje dostęp promieni słonecznych do pomieszczeń. Zimą podgrzewając je, Latem chroniąc .

Przez pierwszy miesiąc obserwowaliśmy jak funkcjonuje ten pomysł w praktyce.  Pierwsze dni na początku kwietnia zaskoczyły bardzo wysokimi temperaturami  oraz dużym nasłonecznieniem. Promienie Słoneczne wchodziły w pasie ok. 80 cm przy przeszkleniu do pomieszczenia- nagrzewając je. Jeszcze 6 maja w pokoju dziennym znajdował się nasłoneczniony fragment. Obecnie Słońce jest już na tyle wysoko, że promienie nie wchodzą do pomieszczenia- mamy więc jasne wnętrza, ale nie nadmiernie prześwietlone i przegrzewane. Rozwiązanie sprawdza się więc znakomicie.

6 maja godzina 12:00 mały pas nasłonecznienia

10 maja 12:00 Promienie Słoneczne pozostają na zewnątrz


Tyle na początek. Wpisy dotyczące eksploatacji będą pojawiać się cyklicznie, pokazując jak funkcjonują poszczególne rozwiązania i zderzając teorię z praktyką. Myślę, że brakuje tego typu opracowań, dlatego też zachecam do dzielenia się Waszymi osiągami i rachunkami 🙂

Niebawem dostaniemy ogólny rachunek za energię elektryczną, bo aktualnie bazujemy na prognozach. Wtedy powiemy dokładnie ile kosztuje miesiąc życia w Stodole 🙂

 

słowa kluczowe: pompa ciepła; opinie; ekspolatacja; rachunki; ciepła woda użytkowa; stodoła; nowoczesna; dom energooszczędny; dom typu stodoła; projekt stodoła; ile kosztuje; rekuperacja; opinie; oczyszczalnia ścieków; biologicnza oczyszczalnia ścieków; zadaszenie tarasu; zadaszenie od południa

14 odpowiedzi na “Pierwszy miesiąc, czyli ile kosztuje eksploatacja domu energooszczędnego cz.I”

 1. […] światła słonecznego do wnętrza. O tym jaka jest zasada działania daszku pisaliśmy tutaj: Pierwszy miesiąc, czyli ile kosztuje eksploatacja domu energooszczednego oraz w Założeniach bazowych do […]

 2. […] Zapraszamy do drugiej części naszych spostrzeżeń dotyczacych mieszkania w Projekcie Stodoła. Dostaliśmy wiele pytań dotyczących naszych obserwacji zawartych w cz. I, druga część będzie ich kontynuacją i osoby, które omineły cz. I zapraszam najpierw tutaj : Pierwszy miesiąc, czyli ile kosztuje eksploatacja domu energooszczędnego cz.I  […]

 3. […] Pierwszy miesiąc, czyli ile kosztuje eksploatacja domu energooszczędnego cz.I –  zużycie mediów i spostrzeżenia z mieszkania w domu energooszczędnym […]

 4. https://catido.pl/ pisze:

  A jak z ogrzewaniem podłogowym łazienki? Jak to się sprawdza w przypadku połaczenia z wentylacją i brakiem okien? Projekt wygląda znakomicie i śledzone były wszystkie postępy. Napawacie chęcią działania!

  • Projekt Stodoła pisze:

   Dzięki, taki jest też cel, pokazać, że budowa nie jest taka straszna. Ogrzewania podłogowego jeszcze nie mialiśmy okazji użytkować. Jak narazie wentylacja mechanicznie dobrze spełnia swoją rolę.

 5. Paweł T pisze:

  Witam! Chciałbym się dowiedzieć ao koszty budowy całego domu, rekuperacja, pompa ciepła instalacje elektryczna, wodociągowa, stolarka okienna, koszty dachu. Interesuje mnie jeszcze czy firma instalującą pompę ciepła zajmowała się też instalacja c.o. wraz z ogrzewaniem podłogowym .
  Pozdrawiam Paweł

 6. Mateusz M pisze:

  Rekuperacja – czy odczuwalne jest życie w domu z rekuperacją? czy czuć to świeższe powietrze, komfort itp. ? Według mnie w nowym budownictwie rekuperacja to podstawa i jest to bezdyskusyjne, ale chciałem zapytać z czystej ciekawości, tak po prostu o odczucia 🙂

  Czy bez zadaszenia tarasu nastąpiłoby przegrzewanie budynku ? jak bardzo zadaszenie blokuje promienie słońca w słoneczne dni? Chciałbym się dowiedzieć czy bez tego zadaszenia komfort w słoneczne dni bardzo by się pogorszył? Czy może rezygnując z budowy zadaszenia na rzecz np. posadzenia liściastego drzewa przed tarasem + żaluzje fasadowe/rolety zewnętrzne nie obeszłoby się bez tego zadaszenia? Dzięki czemu w pochmurne, mało słoneczne, zimowe dni mielibyśmy bardziej doświetlony salon….

  • projektstodola pisze:

   Jeżeli chodzi o rekuperację, za dnia, w pomieszczeniach jest bardzo komfortowo i „rześko”, ale otwierane są okna i drzwi tarasowe. Myślę, że większą różnicę bedzie można odczuć i zweryfikować w okresie zimowym, gdy zamkniemy okna, a wymieniać powietrze będzie tylko rekuperacja. Tak sytuacja jest w nocy, sa zamkniete okna, a o rano w pomieszczeniach nie ma zaduchu. Również w łazience, w której nie ma okna, nie jest ogrzewana, a wilgoć jest bardzo szybko usuwana.

   Co do Zadaszenia. Jeżeli nie byłoby żadnej ochony (zadaszenia, żaluzji, rolet etc.) Pomieszczenie z całą pewnością byłoby przegrzewne. Widać to było na poczatku kwietnia gdzie była piękna pogoda, a Słońce było jeszcze na tyle nisko, że wchodziło do salonu na 80 cm i dawało się już odczuć o wiele wyższą temperaturę wewnątrz.
   Zadaszenie blokuje promienie słoneczne przed bezpośrednim wejściem do wnętrza bo takie jest jego zadanie, ale to nie znaczy, że w pomieszczeniu nie jest widno. Przy takie dużej ilosci przeszkleń nie ma z tym problemu. Zarazem zimą promienie słoneczne padają pod innym kątem i wpadają do wnętrza, pokazaliśmy to na szkicu, we wpisie.
   Oczywiście temat można rozwiązać na kilka sposobów, żaluzje można zastosować zamiast zadaszenia i sterować dopływem promieni do wnętrza i mieć nad tym pełną kontrolę. Trzeba tylko pamiętać że np. przy oknie tarasowym i zasłoniętych żaluzjach będziemy mieli zablokowaną możliwość wyjścia i widoku, więc nie jest to rozwiązanie bez wad.

   • Mateusz M pisze:

    Dziękuję za odpowiedź. Nie pisałem bo chciałem przeczekać i dopytać czy jakieś nowe wnioski? Posiadam dokładnie taką samą działkę – wjazd od zachodu i dom chce dokładnie tak samo usadowić i zastanawiam się czy czasem nie zrezygnować z przeszkleń od południa bo od kwietnia do września wydaje mi się to bardzo kłopotliwe. Dlatego dopytuje i proszę o świeży komentarz czy da się żyć 😉

    Posiadają Państwo klimatyzacje, albo czy będzie planowana z powodu wysokich temperatur?

    Jak się żyje w te gorące dni ?

    • Projekt Stodoła pisze:

     Da się Żyć! 🙂 Daszek spełnia swoją funkcję, więc w pomieszczeniu nie jest tak gorąco. Gruba izolacja też termiczna domu też w tym pomaga. Z punktu widzenia klimatu w domu od godziny 11:00 lepiej było by nie otwierać okien by nie wpuszczać gorącego powietrza. My jednak otwieramy witrynę przesuwną tym samym jest fajny przewiew. Klimatyzacja jest w planach może długoterminowych by polepszyć komfort i wykorzystać ewentualne nadwyżki z fotowoltaiki.

     • Mateusz M pisze:

      Czyli od rana do godz. 15 promienie słońca nie dotykają podłogi w salonie ? w okresie od kwietnia ? Czy jest szansa na aktualizacje artykułu i wykonanie większej ilości zdjęć jak promienie słońca zachowują się ?? Np. o godzinie 8 rano, 9;30, 11, 13;30 ? Bardzo mnie to ciekawi ten okap to jedyne 100cm i jestem zaskoczony, że to działa.

   • Mateusz M pisze:

    Minął równy miesiąc od ostatnich zdjęć w tym temacie, które ukazują jak wdziera się słońce do salonu. Czy można prosić o powtórkę ? czy jest to dokładnie tak samo jak w maju?

    Byłbym również bardzo wdzięczny o ukazanie jak ogólnie cały salon jest doświetlony z takim zadaszeniem. Czy jest jasno ? Domyślam się, że tak.

    No i temperatury w pomieszczeniach od południa – czy są znośne i czy bez klimatyzacji da się żyć? Jest to bardzo ciekawy temat bo jest to problem dzisiejszego budownictwa – ciepłe domy, dobrze zaizolowane – na chłodzenie takich domów często koszta podobne są do ogrzewania.

    Jeżeli nie będzie miejsca na odpowiedzi na blogu na te pytania to byłbym bardzo wdzięczny na odpowiedź maila chociaż na część moich pytań.

    Dziękuję i pozdrawiam

 7. Marek pisze:

  Witam, a czy pompa cyrkulacyjna podłączona jest bezpośrednio do pompy ciepła? Tzn. czy na pompie ciepła ustawiane są przedziały godzinowe kiedy pompa cyrkulacyjna pracuje?

  • Adam pisze:

   Jeżeli masz na myśli pompę cyrkulacyjną na potrzeby ciepłej wody użytkowej to jest toniezależne urządzneie i nastawiamy kiedy pracuje w zależnosci od naszych potrzeba, kiedy użytkujemy ciepłą wodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole