Co jak co, ale etap wykonania elewacji jest chyba najbardziej efektownym etapem podczas budowy, cieszącym oko i serce. Drugim, z całą pewnością, jest wykończenie wnętrz 🙂

Budując nowoczesny dom typu stodoła wkraczamy w minimalistyczną estetykę, która może wydawać się prosta. W końcu nie mamy okapów, wystających rynien, lukarn, tylko prostopadłościenną formę- „stodołę”.  Jest to jednak tylko pozorna prostota. Jest wręcz przeciwnie- diabeł  tkwi w szczegółach lub cytując klasyka modernizmu Miesa van der Rohe ” Bóg jest w detalach „. Budynek musi mieć wszystkie elementy, które powinien, ale ukryte, bez dużej ilości dodatków. Dlatego też ten etap: ocieplenie i elewacja, jest kluczowy, ponieważ to właśnie wtedy nasz prosty, niczym niewyróżniający się budynek z dwuspadowym dachem, zamienia się w minimalistyczną stodołę.


Krok po kroku kilka zdjęć


Temat elewacji rozdzielimy na dwie części:

 1. Elewacja tynkowana czyli ocieplenie styropianem i tynk oraz 2. Elewacja drewniana.

Ocieplenie

Obecnym dobrym standardem ocieplenia jest 20 cm styropianu, co w połączeniu z bloczkiem gazobetonowym daje ścianę o przyzwoitym współczynniku U= 0.129 [W/m2K]. Grubość 20 cm to dobry standard osiąganych parametrów do ceny, grubsza warstwa, nie jest opłacalna, gdyż koszt eksploatacji do ceny zakupu zwraca się bardzo długo.

budynek w trakcie prac ociepleniowych, w przyziemiu zastosowano styropian o obniżonej chłonności wody, powyżej styropian grafitowy

W Projekcie Stodoła zastosowaliśmy  styropian grafitowy, frezowany. Frez sprawia, że poszczególne płyty są układane na zakładkę, a zimno ma utrudnioną drogę na wejście do budynku, niwelujemy tym samym mostki cieplne na połączeniach płyt. Prace ociepleniowe rozpoczyna się od przyziemia i wymierzenia listwy startowej. Jest to bardzo ważny element zabezpieczający przed gryzoniami, oddzielający warstwę styropianu „hydro” (o obniżonej chłonności wody) oraz dający równy początek dalszym płytom. Styropian stosowany w przyziemiu zazwyczaj jest delikatnie cofnięty w stosunku do naszego głównego ocieplenia.

Styropian był klejony do elewacji, jedynie na narożach stosowaliśmy wzmocnienie w postaci kołkowania zabezpieczając się przed podmuchami wiatru. Większość producentów kleju dopuszcza niestosowanie kołków do wysokości 9m.

kołkowanie narożników budynku

Istotą jest tylko, by płyty styropianowe były klejone metodą obwodowo-punktową, gdzie klej pokrywa min. 40% powierzchni płyty.


Tynk

Elewacja stodoły jest prosta i w głównej mierze kształtuje ją biel i gładkość tynku. Na rynku mamy kilka rodzajów tynku, zdecydowaliśmy się na tynk silikonowy z uwagi na najlepsze parametry, możliwość czyszczenia, odporność na grzyby, idealną gładkość i biel. Jedyną jego wadą jest wyższa cena w stosunku do tynków akrylowych lub mineralnych. Zastosowaliśmy tynk silikonowy firmy PCB (Polska Chemia Budowlana), baranek, o granulacji 1,5 mm. Na opaskę przyziemia zastosowaliśmy tynk mozaikowy w kolorze czarnym.

Stodoła ze świeżo nałożonym tynkiem silikonowym


Obudowa tarasu i ściany szczytowej

Zabudowa drewniana okapu stanowi charakterystyczny element naszej elewacji i w głównej mierze decyduje o zewnętrznym, minimalistycznym wyglądzie budynku. Jest również pasywnym zadaszeniem regulującym dopływ światła słonecznego do wnętrza. O tym jaka jest zasada działania daszku pisaliśmy tutaj: Pierwszy miesiąc, czyli ile kosztuje eksploatacja domu energooszczednego oraz w Założeniach bazowych do projektu.

Znalezienie odpowiedniego wykonawcy było wyzwaniem, którego mało który budowlaniec chciał się podjąć. Zlecenie budziło zdziwienie i niezrozumienie słyszeliśmy :  ….a czemu tak nisko? ….po co to obniżać i zabierać światło? …  może zrobimy normalny daszek?

Niestety w polskich realiach budowlanych trzeba się z tym liczyć. Było też trochę psychologi, dekarze nie chcieli tego wykonywać i przerzucali to na wykonawców elewacji. Tych zadziwień i pytań było tyle, że sami jeszcze raz zaczęliśmy to wszystko analizować. Na szczęście, to była chwila i nie daliśmy się ponieść tej dawce sugestii. Byliśmy wytrwali, była to konkretna wizja i pomysł na wykonanie, bez którego cała elewacja nie miałaby sensu.

Ostatecznie mieliśmy dużo szczęścia i finalnie trafiliśmy na firmę Pana Mariusza, który podszedł do tematu tak rzetelnie, o czym świadczy efekt finalny 🙂


Technicznie pomysł to lekka obudowa drewniana z płyt OSB, na ruszcie mocowanym do głównej konstrukcji dachu, płatwi i krokwi.

przygotowanie rusztu konstrukcyjnego i deskowanie z płyt OSB

Konstrukcja więźby dachowej jest wypuszczona 60 cm poza lico ściany szczytowej oraz 1 m od storny południowej nad tarasem. Do konstrukcji głównej więźby mocowane są dodatkowe elementy: łaty i elementy drewniane tworzące ruszt, do którego mocowana jest płyta OSB o grubości 25 mm  usztywniając układ konstrukcyjny. Na tak przygotowaną podkonstrukcję, wykonane jest ocieplenie i elewacja zewnętrzna, styropian mocowany jest mechanicznie do płyt OSB, na to nakładana jest siatka z klejem oraz tynk elewacyjny.

Można porównać to do „pudełka”. Na tak przygotowaną konstrukcję wykonujemy izolację termiczną w klasyczny sposób z siatka z klejem i wykończenie tynkiem.


Finalnie budynek wygląda tak:

Jesteśmy w pełni zadowoleni z wizualnego efektu. Dokładnie tak, chcieliśmy aby to wyglądało 🙂 Bardzo cieszymy się, że trafiliśmy na tak świetnego wykonawcę, który dbał o wszystkie płaszczyzny i detale. Druga część dotycząca elewacji i drewna jest tutaj : Elewacja drewniana . Zachęcam do dyskusji  w komentarzach, o czym jeszcze chcielibyście poczytać?


słowa kluczowe: ocieplenie styropianem; izolacja termiczna; elewacja; tynk; tynk silikonowy; jaki tynk zewnętrzny; ile styropianu; jak grubo ocieplać styropianu; styropian grafitowy; roboty ociepleniowe; jaka grubość izolacji; 20 cm styropianu;

11 odpowiedzi na “Elewacja- ocieplenie budynku styropianem i wykonanie tynku”

 1. […] wpisy o wykonaniu elewacji pierwszą część znajdzicie tutaj : Elewacja – ocieplenie budynku styropianem i wykonanie tynku druga część będzie dotyczyć elewacji […]

 2. Krzysztof Witer pisze:

  Witam,
  Mam pytanko o zamaskowanie rur spustowych w styropianie? Jak to zostało wykonane? Czy za rura jest również styropian?
  A i jeszcze jedno pytanko? co to za dachówka na tym domku…?

 3. Jola pisze:

  Witam,

  Jestem z okolic Wrocławia i poszukuję ekipy od ocieplenia. Czy polecacie swoją? Mogę prosić o namiary.

 4. Milosz pisze:

  Cześć! Mam pytanie, czy pod zabudową z OSB na ścianie szczytowej oraz daszkiem nad tarasem jest już ocieplenie bezpośrednio na murze? Czy całość ocieplenia idzie na konstrukcję „pudełka”?

  • Adam pisze:

   Cześć,Pod obudową, na ścianie budynku mamy izolację termiczną klejoną do ściany, oraz siatka i klej bez tynku. Styropian na OSB jest bardziej w celu uzyskania płaszczyzny dla tynku.

 5. Marcin pisze:

  Hej! Czy na dachu używaliście dachówek szczytowych po bokach, czy są tam tylko okucia z blachy?

 6. Adriano pisze:

  Witam, mógłbym zapytać jak zostało rozwiązane docieplenie fundamentzmu w miejscu drewnianej konstrukcji? Czy jest zrobiony fundament pod tą konstrukcją i jak została zakotwiona do podłoża? Czy ta konstrukcja jest poprostu oparta o taras? Muszę przyznać, ze bardzo ładnie to wygląda ale nie potrafię dobie wyobrazić jak zostało to wykonane.

  • Adam pisze:

   Dzień dobry,
   Konstrukcja jest tak naprawdę wisi na elementach dachu i jest połączona ze ścianą- w ten sposób całość się stabilizuje. Całość jest obita OSB przez co jest sztywna.. Nie ma fundamentu . Jest tylko zamknięcie i podłoga wylewka betonu , w celu zabezpieczenia przed gryzoniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole