Kontynuujemy wpisy o wykonaniu elewacji. Pierwszą część znajdziecie tutaj : Elewacja – ocieplenie budynku styropianem i wykonanie tynku.  Druga część będzie dotyczyć wykonania elewacji drewnianej.


Elewacja drewniana

Minimalistycznam nowoczesna bryła budynku stodoły ociepla drewniane akcenty. Zastosowaliśmy je w strefach wejściowych oraz przy tarasie. Zależało nam na tym, by było to naturalne drewno, żaden zamiennik.

Na rynku budowlanym znajdziemy szereg zamienników, imitacji elewacji drewnianej, które są „bezobsługowe” w eksploatacji, tańsze i łatwiejsze w montażu. Należą do nich: odciski w tynku, kompozyt, płyty drewnopodobne lub płytki ceramiczne. Jednak, żaden z nich, wg nas nie wygląda wystarczająco dobrze w sytuacji, gdy stosujemy ten materiał na wysokości oczu i ręki, obcujemy z nim i możemy go dotknąć. Dlatego właśnie wybraliśmy materiał naturalny.Tak, oczywiście wiem, że drewno jest wymagajace i trzeba o nie dbać, co roku olejować, by dalej cieszyć się ładnymi walorami estetycznymi. Drewno się starzeje, ma sęki, pęka, ale czy nie taka jest natura? Drewno najbardziej dostaje w kość w momencie, gdy warunki są zmienne- deszcz, słońce, wiatr. W projekcie Stodoła w większości jest od strony południowej pod dachem, w perspektywie czasu zobaczymy jak będzie się sprawować.


Wykonanie elewacji drewnianej

Elewacja drewniana jest też trudniejsza w wykonawstwie od stosowanych jej zamienników czy elewacji tynkowanej. Drewno musi „oddychać” czyli elewacja drewniana nie powinna szczelnie przylegać do ściany/ocieplenia. Elewacje drewniane mocuje się na ruszcie drewnianym lub specjalnych łącznikach zapewniających tym samym szczelinę wentylacyjną. Pod elewacją jako izolację termiczną powinno stosować się fasadową wełnę mineralną lub szklaną, na wierzchu pokrytą wiatroizolacją lub membraną (analogiczną jak tą dachową).

Zewnętrzna, finalna okładzina – deska drewniana mocowana jest do rusztu za pośrednictwem specjalnych dedykowanych wkrętów. Jeżeli bardzo zależy nam na estetyce możemy zastosować ukryte mocowanie za pomocą klipsów- elementy montażowe są wtedy całkowicie niewidoczne. My zdecydowaliśmy się na wkręty, które w naszej ocenie także są praktycznie niewidoczne.


Deska elewacyjna

Nie pytajcie jak długo szukaliśmy idealnego materiału… Początkowo miał być modrzew syberyjski- bo trwały, bo szlachetnie się starzeje… Ale co zrobić gdy budżet ograniczony? Najbardziej atrakcyjna cena za deskę elewacyjną z modrzewia (za profil, któy nam się podobał) to ok 115 zł/ m2 netto. Więc szybko zdecydowaliśmy się potem na świerka syberyjskiego- ok. 85zł/m2 netto. Nie jesteśmy znawcami, ale opinie ogólnie były takie, że przy właściwej pielęgnacji elewacji, modrzew, świerk czy sosna powinny się dobrze sprawować, że te różnice wychodzą, gdy pozostawiamy materiał naturalnemu starzeniu… A że my mamy zamiar o naszą elewację bardzo dbać, to ostateczna decyzja padła na… sosnę! Elewacyjne deski drewniane sosnowe, o profilu Romb i grubości 25 mm, deski łączone na pióro i wpust. Cena- ok. 43 zł/m2 netto, była kolejnym pozytywnym argumentem. Przed montażem dechy były olejowane dwukrotnie z dwóch stron, olejem Sadolin Superdeck kolor Dąb.  Zastosowane wkręty to specjalne z małym „łebkiem” i długości 5 cm w kolorze złota. Izolacja termiczna to wełna Isover Super Vent z welonem.


Jeszcze całość prac krok po kroku:


Mała wisienka na torcie, która narodziła się w trakcie pracy to ukryty  „schowek” w elewacji. Wykonując przedłużony okap od strony wschodniej powstała przestrzeń, stwierdziliśmy, że trzeba ją wykorzystać i zdecydowaliśmy się zrobić drzwi z analogicznych desek jak elewacja. Powstał świetny schowej na podręczne różności związane z tarasem.


a tak elewacja prezentuje się finalnie:

słowa kluczowe: elewacja drewniana; deski drewniane; deski elewacyjne, elewacja z drewna, drewno na elewacji; montaż elewacji drewnianej; montaż drewna; elewacja; drewno; wykonanie; opinie; dom stodoła;

25 odpowiedzi na “Drewniana elewacja”

 1. […] dbał o wszystkie płaszczyzny i detale. Druga część dotycząca elewacji i drewna jest tutaj : Elewacja drewniana . Zachęcam do dyskusji  w komentarzach, o czym jeszcze chcielibyście […]

 2. Miszka pisze:

  Witam. Prozę napisać jaki materiał został zastosowany na słup (czarne coś) widoczny w elewacji wschodniej w części z tarasem?

  • Adam pisze:

   Witamy,
   To czarne „coś” to blacha w kolorze RAL 7016 czyli analogiczny kolor jak stolarki.

   • Marcin pisze:

    Witaj, a stolarka nie antracytowya? Ral7016 to ciemniejszy grafit, a stolarka wygląda mi na antracyt, ale może tylko ma zdjęciach to tak wyglada. Ogólnie kolor stolarki bardzo ładny, próbuje się dowiedzieć ponieważ obecnie jestem na etapie wyboru właśnie stolarki

 3. Katarzyna pisze:

  Dzień dobry. Zastanawiamy się nad elewacją z blachy na rąbek, czyli ocieplenie metodą suchą lekką jak u Państwa pod częścią z elewacją drewnianą. Mamy jednak wątpliwość, czy przy takim sposobie ocieplenia nie powstają mostki termiczne ? Przy metodzie lekkiej mokrej styropianem oklejamy całą powierzchnię ściany. Tutaj ( w miejscu gdzie do ściany montujemy stelaż drewniany ) nie ma ocieplenia…..

  • Adam pisze:

   Elewacja drewniania/ blaszana na stelażu, jest trudniejsza w wykonaniu, wymaga większej precyzji, tym samym łątwiej o mostki. Ma tą zaletę, że ściana „oddycha”. Żeby zniwelować mostki najlepiej w takim przypadku należy wykonać ruszt krzyżowy, lub specjalne elementy dystansowe, belki nie mają wtedy liniowego tylko punktowy styk, w dodatku drewno ma też izolacyjność termiczną, dlatego mostki są bardzo niewielkie.
   Przy izolacji styropianem i tak bedziemy musieli mocować blachę do czegoś, sztywnego rusztu lub deskowania, nie bez znaczenia jest tu również temperatura, która przy nasłonecznionych częściach elewacji oraz np. ciemnym kolorze jest bardzo wysoka i może powodować topienie styropianu.

 4. Krzysiek pisze:

  Jakiego systemu montażu używaliście? Na zdjęciach widzę kątowniki stalowe, chyba pierwsza warstwa nośna jest też odstawiona od sciany. Możevie napisać więcej na temat techniki tutaj? Jakie kątowniki zastosowaliście?

 5. Paweł pisze:

  Witam,

  Piękna elewacja!

  Jak drewno się sprawdziło? Czy po roku trzeba było już powtórnie olejować? A czy jesteście zadowoleni z zastosowanego oleju?

  Pozdrawiam,
  Paweł

  • Adam pisze:

   Cześć, zależy jak umiejscowione jest drewno z bieżących obserwacji wynika:
   Podbitka po roku nie wymaga impregnacji, ściana która jest pod dachem została już raz pomalowana, ale jeszcze nie było źle, ściana od frontu na którą pada deszcz, trzeba było koniecznie olejować. Taras też koniecnzie 2 razy w roku.
   Podsumowując drewno, które znajduje się pod dachem nawet od strony południowej, ale które nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą, jest łatwe w pielęgnacji wystarczy 1 raz olejować w roku,by mogło wizualnie łądnie wyglądać.
   Co do oleju narazie na wszystkie elementy używaliśmy Sadolin Superdeck kolor Dąb- odpowiadał nam kolorystycznie. Nastepnie zastosowaliśmy najpierw Sadolin, potem Remmers jakościowo tworzy lepszą powłokę i chyba przy nim zostaniemy. Jeżeli nie chcemy by drewno bardzo ciemniało, pierwsze malowania dobrze zrobić olejem z kolorem następne już bezbrawne, wtedy kolor nie będzie z kazdym rokiem ciemniejszy.

 6. Martyna pisze:

  Witam, planuje zrobić całą elewacje w drewnie. Jak u Was wygląda elewacja po roku?
  Możecie polecic firmę, która się zajmuje montażem elewacji drewnianych? Pozdrawiam

 7. Bartek pisze:

  witam, gratuluję projektu! Mam pytanie, czy wełnę kleiliście do ściany czy wystarczyło dołożenie stelaży poprzecznych, które trzymają wełnę? Robię elewację drewnianą u siebie i zastanawiam się czy trzeba wełnę kleić/kołkować, stelaż będzie krzyżowy.. Będę wdzięczny za podpowiedź!! 🙂

 8. Paweł pisze:

  Cześć,

  Wykonuję wstępnie ocieplenie stryopianem i tynk akrylowy. Chciałbym jednak po czasie wnękę przy wejściu i przy tarasie wykończyć deską elewacyjną jak wy.

  Pytanie: myślicie, że można wykonać stelaż z kantówek na już położony tynk na styropianie? Czy lepiej nie tynkować tych połaci?

  P.S. Jaki kolor tynku macie dokładnie? Właśnie takiego szukam:)

  • Adam pisze:

   Cześć,
   Wydaje mi się, że nie ma żadnych przeciwskazań dla takiego ukąłdu, do będzie po prostu dodatkowa warstwa wykończeniowa. Oczywiście wystarczyłoby to wykończyć siatką z klejem i na to dać deski. Zależy po jakim czasie będzie wykonywał elewację drewnianą, jak będzie to dłuzszy okres czasu to estetyczniej byłoby to na początek wykończyć tynkiem, jak krótszy siatka i klej.
   To jest kolor podstawowy Biały BAZA tynk PCB,

 9. Krystian pisze:

  Cześć,

  Jaką szerokość deski elewacyjnej zastosowaliście ? Możecie polecić firmę od elewacji drewnianej ?

  Dom świetny. Gratuluję !!

  Pozdrawiam
  KN

 10. Kamil pisze:

  Witam, mógłbym prosić jakiś link do tej deski? Bo też takiej szukam a u Was wyszło rewelacyjnie 🙂

 11. Łukasz pisze:

  Cześć ,

  pisałeś o elewacji że olejowaliście ją 2 razy Sadolin Superdeck kolor Dąb a potem Remmers.

  Sadolin nadał delikatnego koloru. Remmers używacie bezbarwnego oleju czy też w kolorze?

  Robię elewację z modrzewia syberyjskiego i nie polecają mi Sadolina superdeck dąb- ale ma najładniejszy kolor i chyba

  zostanę przy nim. Potrzebuję informacji jak najlepiej zadbać o elewację. Wy macie już doświadczenie po kilku zimach:)

  Czy przed sadolinem superdeck zastosowałeś podkład?

  Łukasz

  • Adam pisze:

   Cześć,
   elewację malowaliśmy tylko Sadolinem Superdeck, 2 razy zaraz po założeniu i 2 razy w tamtym roku. Dla elewacji powłoka po Sadolinie jest ok, wszędzie gdzie drewno jest pod dachem, to dobrze działa, jak pada bezpośrednio deszcz to szybko jest wymywany. W tym roku jeszcze nie malowaliśmy, ale zastosuje tylko bezbarwny Remmers, nie chcemy, żeby kolor był ciemniejszy.
   Na tarasie używaliśmy 2 razy Sadolin po montażu i w tamtym roku 2 razy Sadolin i 1 raz Remmers. I dla tarasu ze względu na ciągły kontakt z wodą i Słońcem Remmers jest o wiele lepszym wyborem. Powłoka jest o wiele lepsza dłużej utrzymuje się hydrofobowość, (tak jakby odpychał wodę). Można zastosować Sadolin dla koloru i potem na to Remmers.
   Podobno najlepsze sa oleje i lakiery które używa się na pokładach żagłówek, ale żadnego konkretnego produktu nie znalazłem.
   Pozdrawiam

 12. Iza pisze:

  Cześć,
  Czy możecie podpowiedzieć czy wkręty jakie używaliście do SPAX? mam identyczną deskę, póki co w naturalnym kolorze, impregnowaną olejem OSMO UV – i zastanawiam się jakie wkręty użyć do montażu.
  Dziękuję – wasza realizacja piękna 🙂

 13. Mika pisze:

  Cześć!

  Elewacja przepiękna 🙂 Zastanawia mnie jednak jak zlicowaliście tą drewnianą wstawkę między oknami w frontowej ścianie szczytowej z elewacją tynkowaną. Jeśli styropian ma 20 cm, a deska elewacyjna ma swoją grubość i dodatkowo potrzebuje podkonstrukcji, to jakiej grubości izolacja jest w tym pasie między oknami? Daliście tam wełnę, czy styropian?

  Pozdrawiam serdecznie!

 14. Pawel pisze:

  Hej, możecie zdradzić jak wymiarowo wygląda konstrukcja pod deski? Chcę zrobić elewację drewnianą na ścianach szczytowych i muszę wiedzieć ile „wypuscic” dach ponad ocieplenie żeby potem deski licowaly sie z dachem.

 15. Paweł pisze:

  Witam, tez przymierzam sie do elewacji. Czy mozna prosic o jakis namiar na ta deske, szukam szukam i znalezc nie moge…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole