Pieniądze leżą na budowie

Budżet, fundusze, koszt budowy to tematy tabu, także w branży budowlanej. Niby wszystko wiadomo, ale konkretów mało. Najwięcej pytań dostajemy ile kosztuje to, ile tamto, ile dane rozwiązanie jest droższe? Ile kosztowało wybudowanie danego etapu?

Po pierwsze odpowiedź nie jest prosta, ponieważ standard różnych rozwiązań bardzo się różni, tak jak związany z nimi koszt. Na cenę składa się wiele innych czynników- transport (czyli nasza lokalizacja), wielkość zamówienia, umiejętność targowania i inne….. Należy również pamiętać, że ceny robocizny przeważnie rosną, aktualnie mamy rynek pracownika i ceny mocno poszły do góry. Dlatego przy rozmowie o kosztach i cenie należy przedstawiwać całościowy obraz wykonanej pracy, zastosowanych materiałów, ich parametrów i innych elementów, oprócz całkowitej sumy kosztów. Jeżeli chcemy zamknąć się w założonym budżecie musimy stale kontrolować poszczególne rubryki w tabelkach. W każdym momencie budowy będą pojawiać się pokusy, aby dołożyc „tylko tyle” i będziemy mieli cieplej, oszczędniej, lepiej, bo przecież budujemy na całe życie. Oczywiscie nie można się usztywniać, trzeba zwracać uwagę na stosunek kosztów inwestycyjnych do prognozowanych kosztów eksploatacji, czy warto podwyższyć standard rozwiązania, czy też nie opłaca się tego robić.


Co  jeszcze?

Musimy pamiętać, że są jeszcze wydatki, których zazwyczaj nie kalkulujemy rozpoczynając budowę. Nas najbardziej dołowały transporty materiałów budowlanych- często oscylujące wokół kwoty 100 zł, A zdarzało się, że zabrakło niewiele betonu i wóz z pompą musiał jeździć dwa razy… Były też koszty wygrzewania posadzek zimą, czy wysokie opłaty za prąd, gdy używano przeróżnych mało oszczędnych maszyn i narzędzi budowlanych… Tak więc, warto mieć odpowiednie rezerwy, by nie musieć przerywać budowy.


Po tym długim wstępie dochodzimy do sedna 🙂

Fundusze to temat niewygodny, nielubiany, bo nikt nie lubi wydawać (chyba, że jesteśmy baaardzo bogaci) 🙂 Jednak z punktu widzenia inwestycji najbardziej istotny, ponieważ to od tego zależy, czy w ogóle się zdecydujemy się rozpocząć  inwestycję i szczęśliwie ją zakończyć. Szczególnie, gdy zdecydujemy się na długoletni związek kredytowy z bankiem.

Z tych względów rozpoczniemy serię wpisów dotyczacych kosztów budowy Projektu Stodoła. Skupimy się na budowie, działka jest bardzo indywidualną sprawą zależną od lokalizacji oraz wielu innych czynników, dlatego nie bedziemy tu jej uwzględniać, o tym na co zwrócić uwagę wybierając działkę pisaliśmy tutaj : Działka pod budowę domu wyóbr i analiza


Jak to będzie wyglądać:

Opisujemy zestawczo koszty w miarę postępu prac i tak jak są one wydatkowane podczas budowy, tak, by dojść do stanu docelowego zamieszkanego. Podane ceny są cenami brutto i zawierają transport.


Stan zero. Koszty

Zaczynamy od stanu zero. Koszt dotyczy fundamentów modelowej Stodoły M o powierzchni obrysu parteru pod wykop 175 m2 (garaż + budynek ). Fundamenty na głębokości 0,8 m. Zdjęcia do tego etapu znajdują się w tych dwóch postach:  Roboty przygotowawcze, ziemne i fundamentowe krok po krokuOd zera do stanu zero.

STAN ZERO
1. Zdjęcie humusu ok. 245 m2 głębokości 0,5 m, Koparka 11hx 100zł, 1100
2. Stal zbrojeniowa #12 748 kg,#10 48 kg, # 6 130 kg 2700
3. Drewno „ławice „do tyczenia budynku 126
4. Wytyczenie budynku przez geodetów 700
5. Stal zbrojeniowa dodatkowa dodatek + plastpapa w rolce na ławy fundamentowe 250
6. Beton na ławy fundamentowe W8 B25 26m3 + Pompa 5840
7. Bloczki betonowe 900 szt z transportem 2500
8. Papa na ławy fundamentowe 90 mb szer. 50 cm 300
9. Izolacja pionowa do malowania 160 kg 728
10. Dysperbit pierwsza warstwa izolacji 80 kg 150
11. Folia kubełkowa 60 m2 234
12. Piana pistoletowa 5 szt. i rura osłonowa na przepusty 10 mb 150
13. Gotowa zaprawa do murowania bloczków fundamentowych  M12  4 m3 1049
14. Bloczki betonowe 180szt + 40 kg Dysperbit+ cement 250 kg +6x OSB 22mm na szalunki 1425
15. Beton na wylanie słupów w fundamentach W8 B25 1 m3 362
16. Styropian ma fundamenty gr. 14cm  6 m3 1500
17. Robocizna stan zero cz. 1 5000
18. Rury kanalizacyjne 350
19. Piasek 13 wywrotek 20 ton z przewozem = 260 ton 5200
20. Koparka do zasypania  fundamentów 10h x100 zł 1000
21. Robocizna cz.2 6000
22. Kierownik budowy 1200
23. Folia Ldpe 60 m2 pod chudziaka 90
24. Beton na płytę B20 18,5 m3 +pompa (170 zł przyjazd+250 godzina (1,5h) 4085
SUMA STAN ZERO
42 039 zł

 

W następnej części Ile kosztuje budowa domu cz.II Stan Surowy Otwarty


słowa kluczowe: koszt budowy domu; koszt wykonania fundamentów; koszt fundamentów; kosztorys fundamentów;  kosztorys; budowa; ile kosztuje budowa; fundamenty; projekt stodoła; stan zero budynku; stan zero koszty; budynek stodoła koszt;

 

9 odpowiedzi na “Ile kosztuje budowa domu. Część I- fundamenty”

 1. […] Ile kosztuje budowa domu? Czy założony kosztorys budowy się sprawdzi? Ile to wszystko będzie kosztować? Dla tych, których nurtują te pytania, postaramy się zgłębić temat w Drugim wpisie dotyczącym kosztów Stanu Surowego Otwartego, Jeśli ktoś przegapił pierwszą część wraz ze słowem wstępu to zapraszamy tutaj: Ile kosztuje budowa domu. Część I – fundamenty.  […]

 2. […] Suma powyższe pozycje + Stan Surowy Otwarty + Stan Zero […]

 3. Kosma Bieńkowski pisze:

  Oczywiście warto mieć świadomość kosztów budowy, niemniej w praktyce okazuje się, że największy koszt to wyposażenie – bo jeśli żona zażyczy sobie łazienkę w tych jedynie najpiękniejszych kafelkach, cudownych i niepowtarzalnych, to nie ma wyjścia i trzeba te dodatkowe 3000-5000 wysupłać 😉

 4. Dawid Błaszczak pisze:

  Witam mam pytanie odnośnie fundamentów klasycznych. Widzę że nawet nie rozważaliście opcji posadowienia domu na płycie fundamentowej ? skąd te zdecydowanie na tradycyjne fundamenty ? bez wzmianki nawet że jest opcja posadowienia domu na płycie fundamentowej, która ponoć wydaje się „cieplejszym” rozwiazaniem ?

  • projektstodola pisze:

   Rzeczywiście, nigdzie otym nie wspominaliśmy, jednak oczywiscie rozważalismy posadowienie na płycie fundamentowej. Wspominaliśmy o tym np w tym wpisie :

   https://www.projektstodola.pl/2017/06/12/projekt-stodola-zalozenia-energooszczedne

   Płyta fundamentowa jest oczywiscie lepszym, cieplejszym rozwiązaniem , niweluje praktycznie całkowicie mostki cieplne, które sa nieuniknione przy fundamentach tradycyjnych. Wykonuje się ją również znacznie szybciej, ponieważ roboty fundamentowe są o wiele prostsze. Mimo tego jest to rozwiązanie o ok. 30% droższe, na rynku nie ma za dużo ekip zajmujacych się płytami, a te wyspecjalizowane są stosunkowo drogie.
   Z jednej strony płyta jest fajnym i cieplejszym rozwiązanie, z drugiej w całościowym bilansie straty cieplne przez grunt są najmniejsze. Zderzajac te dwie kwestie, inwestycja w płytę bardzo długo się zwraca. Przy ograniczonym budżecie woleliśmy ten koszt dorzucić do innego elementu, który w większym stopniu przyczyni się do energooszczędnosci budynku.
   Dodam, że mamy już rozpoczet wpis o tej kwestii wraz z przykładowymi wycenami kilku firm.

 5. Ra Do pisze:

  szczeze . to niby duze tekstu itd. fajna rozpiska . ale sprawa tak niekonkretna ze nic tak naprawde nie wiadomo . ani ile metrow do zrobienia ani nic … niewiem . Realizuje inny projekt i chcialem sobie tym pomoc ale nie dam rady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole