W ostatnim wpisie Co wybrać klasyczne ławy czy płytę fundamentową? poruszyliśmy kwestię płyty i jej różnicy oraz przewagi nad rozwiązaniem klasycznych ław fundamentowych. Nie poruszaliśmy jednak jednego z najważniejszych aspektów, ważącego często na jej wyborze, a mianowicie ceny. Koszt budowy płyty fundamentowej jest złożony. Zawiera w sobie dużo elementów i materiałów. Zawsze podkreślamy, że koszt budowy jest też zmienny, zależny od wielu czynników- wahań cen, wielkości i lokalizacji inwestycji, a przede wszystkim wykonawcy.  Płyta fundamentowa jest rozwiązaniem lepszym, jednak droższym.

Ile więc naprawde kosztuje płyta fundamentowa i jaka jest różnica w cenie od rozwiązania „tradycyjnego”?


Koszt budowy fundamentów tych dwóch typów porównamy na przykładzie Projektu Stodoła M+ (projekt znajdziecie tutaj) dodatkowo wydłużonego o 1,5 m, który aktualnie jest w trakcie budowy.

Poniżej migawka filmowa z wykonania wieńca fundamentowego dla tej budowy.

Parametry budynku to:

 • powierzchnia zabudowy 220 m2. W tym 180 m2 dom mieszkalny, 60 m2 część garażowa.
 • Poziom posadowienia 1,05 m. Mur fundamentowy przy tradycyjnych fundamentach to 3 bloczki betonowe dodatkowo wzmocnione wieńcem fundamentowym.
 • Warunki gruntowe średnie: Glina pylasta, brak wody.

Ławy fundamentowe- koszt

płyta fundamentowa koszt

Fundamenty tradycyjne w powiększonym Projekcie Stodoła M+, ławy fundamentowe przygotowane do wylania chudziaka

Sumaryczny koszt wykonania fundamentów tradycyjnych wyniósł 68 590 zł, jest to koszt do stanu zero na gotowo wszystkich materiałów wraz z zasypaniem fundamentów oraz robocizny. Wkrótce opublikujemy całościową rozpiskę w naszej serii koszt budowy domu. Tak, byście mieli bardziej aktualne ceny wykonania fundamentów Projektu Stodoła.


Płyta fundamentowa- koszt

Koszt budowy płyty fundamentowej porównamy poprzez oferty trzech firm przygotowane na bazie tego samego projektu i warunków gruntowych. Są to firmy popularne, specjalizujące się w płytach fundamentowych. Oferty zestawiliśmy w tabelce, zasadniczo wszystkie firmy oferowały w cenie płyty :

 • Projekt zamienny wg swojej technologii
 • Dostarczenie materiałów na płytę fundamentową
 • Zagęszczenie podbudowy płyty
 • Wykonananie kanalizacji, instalacji wodnej, przepustów
 • Wykonanie drenażu oraz opaski przeciwwysadzinowej z izolacji XPS
 • Dostarczenie i wylanie betonu
 • Zatarcie na gładko

Cena nie zawierała:

 • Kosztu podbudowy piasku płukanego ok. 350 ton przy podbudowie 60 cm
 • Kosztu wynajęcia koparko- ładowarki
 • Kosztu obsługi geodezyjnej

Płyta fundamentowa. Oferty wykonania. Porównanie

Wykonawca A Wykonawca B Wykonawca C
Zbrojenie Stalowe ø8 Rozproszone i Stalowe ø12 pod ścianami Rozproszone i Stalowe ø12 pod ścianami
Beton C25 (B25) W8
Izolacja termiczna grubość i rodzaj 20cm EPS 200 lub XPS 300 10 lub 20 cm XPS 300 20 cm EPS 200 lub XPS 300
Koszt wykonania [zł] brutto 103 465 zł (z 20 cm EPS 200)

109 051 zł (z XPS 300)

81 930 zł (z 10 cm XPS 300)

93 206 zł (z 20 cm XPS 300)

115 077 zł (20 cm XPS, z ogrzewaniem )

76 042 zł ( z EPS 200 )

80 892 zł (z XPS 300 )

Ogrzewanie 70 zł/m2

Pod płytą fundamentową powinno stosować się XPS 300. Żaden z producentów nie zaleca stosowania styropianu EPS pod płytę fundamentową, ponieważ styropian EPS nie jest do zastosowań konstrukcyjnych. Dlatego też podajemy cenę, ale nie zakładamy zastosowania tego mateirału. Przy płycie fundamentowej zawsze jest możliwa alternatywa i redukacja kosztów przy zastosowaniu dylatacji termicznej pomiedzy garażem i budynkiem lub/i  zastosowania mniejszej grubości izolacji.

płyta fundamentowa cena

Wykonana izolacja termiczna XPS 300 płyty fundamentowej

Do każdej oferty należy doliczyć koszt koparko- ładowarki ok. 3 500 zł oraz koszt zasypki fundamentów ok. 7 800 zł.


Podsumowanie

Koszt ław fundamentowych wyniósł 68 590 zł czyli przyjmując powierzchnię zabudowy budynku 220 m2- średnio jest to 312 zł/m2.

Koszt wykonania płyty fundamentowej o izolacji XPS 20 cm, razem z podbudową z piasku i koparką, które nie były w wycenie to koszt 92 192 zł – 120 351  zł, czyli średnio 419 – 547 zł/m2 . Różnica w cenie przy najtańszym wykonawcy płyty to 23 602 zł.

Płyta fundamentowa cena

Przygotowanie zbrojenia obwodowego oraz wytyków pod słupy w płycie fundamentowej


Krąży wiele opinii, że płyta fundamentowa jest lepsza i tańsza z uwagi na szybsze wykonanie, ograniczone prace ziemne, co wg powyższego nie do końca jest prawdą. Jesteśmy zwolennikami nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązań, ale też rozsądnego i świadomego budowania. Jeśli chcemy wybudować budynek energooszczędny, powinniśmy przeanalizować wszystkie za i przeciw, tak by podjąć najlepszą decyzję. Płyta fundamentowa jest niezbędna przy projektowaniu i budowie budynków pasywnych. Jeśli planujemy tego typu budynek, możemy poczytać o tych zagadnieniach szerzej na stronie Budownictwa Pasywnego.


Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych opinii w tym temacie. Zbudowaliście płytę czy ławy? Jakie są Wasze spostrzeżenia? A może są jakieś inne wady lub zalety tych rozwiązań, o których nie wspomnieliśmy? Jeśli tak, to podzielcie się własnymi spostrzeżeniemi oraz kosztem budowy swojego elementu. Czekamy na Wasze komentarze.


słowa kluczowe: płyta fundamentowa; płyta fundamentowa cena; płyta fundamentowa koszt; koszt budowy domu; fundamenty koszt; fundamenty cena; ławy fundametnowe; co wybrać płyta czy ławy; płyta fundamentowa czy ławy; płyta fundamentowa czy warto;

20 odpowiedzi na “Płyta fundamentowa. Koszt budowy”

 1. Tomek pisze:

  Cześć, zastanawiam się jakby wyglądało porównanie kosztów całościowych tzn. porównanie tradycyjnych fundamentów wraz z instalacjami i ogrzewaniem do grzewczej płyty fundamentowej. Mam wyceny grzewczych płyt fundamentowych i są wyższe, ale w tej wycenie zawarte są praktycznie wszystkie instalacje. Czy gdybyśmy podliczyli wszystkie koszty związane z fundamentami i instalacjami nie wyszłoby podobnie cenowo?

 2. Artur Fronc pisze:

  Witam, z czego wynika różnica w koszcie wykonania fundamentów tradycyjnych? Koszt prezentowany w tym artykule jest znacznie wyższy, niż ten, który zaprezentowaliście Państwo wcześniej. W części I dotyczącej kosztów budowy wyniósł 42039 zł.

 3. […] Zapraszamy do kolejnych wpisów dotyczących tego tematu tutaj znajdziecie koszt budowy płyty fundamentowej w 3 technologiach z porównaniem do tradycyjnych ław fundamentowych : Płyta fundamentowa koszt budowy […]

 4. ACCel pisze:

  A przypadkiem nie brakuje tutaj np. kosztu ocieplenia podłogi przy fundamencie standardowym? Taki XPS/EPS 20cm swoje kosztuje, a ciepło daje.

  Może porównajcie koszt płyty bez ocieplenia albo z zróbcie tak aby parametry energetyczne obu wariantów były takie same.

 5. Darek pisze:

  Witam Wszystkich zainteresowanych.
  Budowałem płytę fundamentową w kwietniu 2018 (listopad 2019 już mieszkam). Płyta 141m2 na XPS 300 firmy BASF o grubości 2 x 100mm, zdjęta warstwa humusu, nawieziona i zagęszczona podsypka z piasku – 240 ton, instalacje kanalizacyjne, chudy beton 100mm, folia budowlana, zbrojenie 2 kratownice dolna i górna z pręta fi 10mm z oczkami 15×15, 25cm betonu C25, czas wybudowania to 3 tygodnie bez większego brudu i problemów – całość na gotowo wyniosła 57900 zł/brutto (kwiecień 2018)
  Główną zaletą takiej płyty jest całkowite odizolowanie termiczne i wilgotnościowe stawianego budynku od gruntu, możliwość dowolnego ustawiania ścianek działowych. Po zamknięciu budynku w pażdzierniku 2018 budynek w stanie surowym zamkniętym czyli docieplenie ścian styro grafitowym 20cm, okna trzyszybowe w ciepłym montażu, drzwi wejściowe i kompletny dach na gotowej więżbie z fabryki, budynek nie ma stropu lanego (tylko drzwi garażowe były tymczasowe z płyty OSB) to w sezonie zimowym 2018/2019 przy mrozach na poziomie minus 10 stopni woda we wiadrach nie pozamarzała (zamarzła tylko w garażu). Ogólnie cały czas budynek był i jest w super suchym stanie. Budowałem jeden dom niepodpiwniczony w latach 1988/1992 w systemie tradycyjnym i chłód był wyrażnie wyczuwalny na dolnej kondygnacji nawet w lecie, w obecnym domu tego nie ma. Ogrzewam obecny dom tylko piecem elektrycznym o całkowitej mocy 6kW na zakresie mocy 2 kW (czasami załącza się druga grzałka 2 kW, czyli razem 4 kW) zasilającym pętle ogrzewania podłogowego do temperatury wody w podłodze 29 stopni i średnie zużycie za listopad wyszło na poziomie 31 kWh/dobę (na zewnątrz średnio jest około 0 stopni. A 350 kWh poszło dodatkowo na indukcję, grzanie ciepłej wody i oświetlenie. W Przyszłym roku mam w planie zainstalować panele fotovoltaiczne dla całkowitego pokrycia zapotrzebowania mocy na ogrzewanie i pozostałe cele bytowe. Budynek nie posiada kominów, cała wentylacja oparta jest o własny system rekuperacji, odzysk ciepła wychodzi tak: 21 stopni na wyciągu z pomieszczeń, nawiew świeżego powietrza 13,6 stopnia, temp. za oknem 1,5 stopnia.

  Jak ktoś jest zainteresowany kolejnymi etapami budowy mogę przesłać fotki. Projekt Nika TCA667 z drobnymi zmianami. Powierzchnia użytkowa 91,6m2 + część garażowa 30m2.

 6. Gosia pisze:

  Płyta fundamentowa jest jednocześnie podłogą, tak więc czy nie byłoby bardziej miarodajne porównanie kosztów płyta fundamentowa vs tradycyjne fundamenty + podłoga?

  • Adam pisze:

   Płyta fundamentowa może być podłogą, ale nie musi. Ma to zastosowanie przy grzewczych płytach fundamentowych. WPRzy tym projekcie zakładaliśmy rozwiązązanie płyta fundamentowa konstrukcyjna , a na to warstwy podłogowe, z klasyczną podłogówką. Więc koszt podłogi dochodzi w obu przypadkach. Grzewcza płyta fundamentowa ma dosyć duża bezwładnosć cieplną po prostu długo się nagrzewa i ciężko jest sterować nią przy poszczególnych pomieszczeniach. W pewnych przypadkach ma to sens, ale to głównie zależy od projektu, użytkownika i jego preferencji.

 7. Bardzo czytelny i rzetelny wpis. Budżet determinuje rozwiązanie.
  Pytanie co by Pan wybrał gdyby koszt płyty w podanej specyfikacji A ( zbrojenie stalowe fi8, beton C25(B25) W8, XPS 20cm) wyniósł 91 tys brutto, a w przypadku izolacji XPS 10 cm 82 tys brutto ?
  Podane koszty to wycena płyty fundamentowej według stanu na listopad/grudzień 2019 rok.
  Przy podanych warstwach rekomendowałbym izolację XPS 10 cm z jednoczesnym zwiększeniem grubości izolacji opaski przeciwmrozowej schodkowo do 16 cm. Tak konfiguracja lepiej zapobiega przemarzaniu w krawędziach płyty, co przekłada się na możliwość odchudzenia warstwy dolnej izolacji z 20 cm do 10 cm. Koszty maleją znacząco, a efektywność izolacji podobna.
  Powyższe rozwiązanie to opcja w naszej linii płyt fundamentowych – PATER płyta fundamentowa DUO KERS

 8. Joanna pisze:

  Hej
  Czy można zrobić płytę bez termoizolacji pod płytą? Zamiast tego więcej styropianu pod posadzką? Oczywiscie przy zastosowaniu np betonu wodoszczelnego, odpowiedniej izolacji przeciwwodnej?

  • Aarcikichot pisze:

   Można, ale:
   1. będzie miała wadę mostka termicznego, jak w przypadku ław tradycyjnych (brak ciągłości izolacyjnej)
   2. w niektórych przypadkach wróci konieczność zwiększenia głębokości posadowienia

  • Andrzej pisze:

   Wysłałem płyte bez izolacji termicznej po nią. Tylko folia pod betonem. Styropian jest wewnątrz, na betonie. Podłogi na legarach, bez wylewek. Konstrukcja szkieletowa. Brak mostków. Dom rekreacyjny, całoroczny. Mała bezwładność cieplna w tym przypadku to duza zaleta.

 9. Marcin Kapusta pisze:

  Ja mam pytanie bo w całym artykule ani mowy o tym nie ma i wydaje mi się to pomijany temat. O ile w ławach fundamentowych wiadomo jak zrobić uziom elektryczny i jaką rolę tam pełni zbrojenie to jak to się powinno robić w płycie fundamentowej? Tam zbrojenie jest całkowicie odizolowane od gruntu.

  Jakie są najlepsze sprawdzone metody robienia Uziomu elektrycznego kiedy mamy płytę fundamentową?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole