Rozpoczynamy nasz cykl inspiracyjny, chcemy co jakiś czas dostarczać Wam najciekawsze inspiracje i projekty. Chcemy również współtworzyć go z Wami. Dlatego tematem dzisiejszego wpisu jest wybrany przez Was, za pośrednictwem naszych mediów społecznościowych, ciekawy dom jednorodzinny- dom pasywny. Zatem zaczynamy.


Stodoła na Wzgórzu. Pasywna Stodoła? dom pasywny

Budynek znajduje się u naszych sąsiadów- Czechów. Został lokalizowany w przepięknym otoczeniu gór Orawskich. Niedaleko Mníšek, 750 m.n.p.m, na tej wysokości klimat jest o wiele bardziej zimny i wietrzny. Surowy klimat był pewnie jednym z czynników, by zdecydować się na dom pasywny. Zaprojektowany został przez biuro architektoniczne STEMPEL TESAŘ ARCHITEKTI S.R.O.

dom pasywny

Bryła budynku od fronu fotograf: Filip Šlapal

Budynek w swojej strukturze jest klasyczny. Podział stref następuje na dwóch kondygnacjach- parter z ogólnodostępną częścią dzienną i pomieszczenia nocne- pokoje na poddaszu. Klasyczna jest również nowoczesna bryła typu stodoła , z przodu z dostawionym dwustanowiskowym garażem, przypomina nieco naszą Stodołę S+.


Układ funkcjonalny

dom pasywny

Wejście do budynku pod zadaszeniem fotograf: Filip Šlapal

Do wejścia prowadzi nas zadaszenie wzdłuż ściany garażu. Wchodzimy do budynku centralnie po dłuższym boku, do przestronnego wiatrołapu.

Następnie dostajemy się do części komunikacyjnej, gdzie przy dużym przeszkleniu znajdują się, ażurowe schody na poddasze. Salon oraz część jadalni z kuchnią zostały zlokalizowane od strony południowej budynku, po jego przeciwległych stronach. Całości towarzyszą rozległe przeszklenia od strony południowej, dające widok na przepiękny krajobraz.

Sercem parteru jest zadaszony i zamykany poprzez przesuwne drzwi taras  – pełniący również funkcję ogrodu zimowego. Znajduje się on pomiędzy salonem i jadalnią. Wejście do ogrodu jest zarówno z salonu jak i jadalni, taras łączy te dwie funkcje.


Rozwiązania energooszczędne

Budynek jest certyfikowanym budynkiem pasywnym. Potrzebuje minimalnych nakładów energii w tych dosyć srogich warunkach (750 m.n.p.m). Bryła budynku jest prosta i zwarta, od strony północnej usytuowano garaż , który również częściowo osłania część mieszkalną od tej „zimniejszej” strony. Pokoje na poddaszu doświetlone są poprzez okna w ścianach szczytowych.

dom pasywny

Elewacja budynku od strony wschodniej fotograf Filip Šlapal

Budynek ogrzewany jest pompą ciepła, zastosowano wentylację mechaniczną, sterowany domową automatyką. Pasywne zyski ciepła zapewnione są poprzez duże południowe przeszklenia.


Wygląd zewnętrzny dom pasywny

dom pasywny

Elewacja od strony południa fotograf Filip Šlapal

Bryła budynku podporządkowana jest zasadom energooszczędności. Przeszklenia od strony północnej są zminimalizowane i ograniczają się do podłużnego okna doświetlającego blat kuchni oraz dwóch okien połaciowych w łazienkach. Od strony południowej zastosowano ogromne przeszklenia, doświetlające pomieszczenia i zapewniające pasywne zyski cieplne zimą.

Wykończenie elewacji jest jednolite, są to deski z drewna opalanego, na dachu zastosowano tradycyjną dachówkę ceramiczną płaską i w szarym kolorze. Wewnątrz króluje biel oraz elementy drewniane. Naturalność zastosowanych materiałów podkreśla drewniany, wyeksponowany strop.

Detal elewacji Filip Šlapal


Podsumowanie

Budynek ma piękne proporcje, minimalistyczną i ciekawą elewację z zastosowaniem prostych rozwiązań i materiałów, całość bardzo dobrze wpisuje się w lokalny kontekst. Jest to kolejnym dowodem na to, że budynek nie musi mieć ogromnego budżetu i wymyślnej bryły, by wyglądał dobrze.

dom pasywny

Prosta bryła od strony ogrodu fotgoraf Filip Šlapal

W naszej ocenie wygląd zewnętrzny jest świetny, architektura prosta, czysta. Subiektywnie jedno zastrzeżenie miałbym do monotonnych wnętrz i zastosowanej wewnątrz szarej stolarki aluminiowej, która w naszej ocenie wprowadza trochę klimat biurowy, niż stodoły :).

Na oknach też nie zauważyliśmy żaluzji zewnętrznych, ani żadnego rozwiązania chroniącego przed przegrzewaniem, co przy południowej ekspozycji dużych przeszkleń jest wręcz kluczowe. Jestem ciekaw jak architekt lub inwestor rozwiązał ten problem?

A jakie wy macie odczucia związane z tym budynkiem?  Jesteście na tak czy nie?


Architekt: Stempel & Tesar Architects, auor fotografii :Filip Šlapal źródło: www.archdaily.com


słowa kluczowe: inspiracje; blog; blog budowlany 2019; inspiracje stodoła; nowoczesna budowa stodoła dom typu stodoła; dom stodoła; dom pasywny; dom na wzgórzul prosty dom; drewniana elewacja; deski opalane; barnhouse; modernbarn; projekt stodoła; nowoczesny dom; dom energooszczędny; projekt stodoła;

2 odpowiedzi na “Dom pasywny typu Stodoła inspiracje z czeskiego Mníšek”

  1. Aleksandra pisze:

    Ależ piękny dom! Nie sądziłam, że „stodoła” może być tak efektowna! Czy jestem na tak – oczywiście!

  2. intime pisze:

    Dalsza inspiracja co do ogrodu. Już planuje „małoobsługowy”. I inspiracja co do ewentualnego przeszklenia tarasu. Ale nie mogę pozwolić sobie na przesuwane. Bardziej „angielskie” harmonijki. Dzięki temu można pomyśleć o ogrodzie zimowym.
    Podsumowując: mógłbym zamieszkać. Nawet jutro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole