Wraz z początkiem nowego roku 2022 postanowiliśmy rozpocząć nową serię wpisów dla rozpoczynających drogę z budową oraz tych już budujących. Na pierwszy ogień poszedł temat, który jest bardzo istotny i popularny, czyli ogrzewanie domu. Pierwszy wpis, który opublikowaliśmy o założeniach i podstawach do tych rozważań znajdziecie tutaj: Jakie ogrzewanie do domu wybrać? . Koszt ogrzewania gazem
Następnie możecie przeczytać nasze aktualne podsumowanie zużycia energii elektrycznej na ogrzewanie budynku i ciepłej wody użytkowej za cały rok 2021 tutaj : Pompa ciepła opinie 2022
Zmiany w 2022 roku
Tak było do tej pory. Przy tak istotnej decyzji jak ogrzewanie, która ma wpływ na wiele kolejnych lat, nie można nie brać pod uwagę tego co jest planowane i może wydarzyć się w przyszłości. Niestety, obecny rok 2022 przynosi dużo niekorzystnych zmian ze względu na wzrost cen energii elektrycznej, gazu oraz wprowadzenia nowych rozliczeń fotowoltaiki. Jak to się będzie przekładało na wybór ogrzewania? W jakim kierunku najlepiej, najkorzystniej będzie pójść. Co się zmienia? ? Koszt ogrzewania gazem
Cena gazu
Obecnie Cena gazu dla gospodarstw domowych, które używają go do ogrzewania nieruchomości wzrastają średnio o 57%. W tabelce znajdują się dane dla poszczególnych taryf wraz z różnicą miesięczną i % wielkością zmian.
Taryfa | Średnia płatność miesięczna dotychczasowa [zł] | Miesięczna różnica w płatności [zł/mies.] | Średnia płatność miesięczna po podwyżkach [zł] | Zmiana/wzrost [%] |
W-1.1 | 21,98 | 8,98 | 30,96 | 40,86 |
W-2.1 | 103 | 55,62 | 158,83 | 53,89 |
W-3.6 | 300 | 173,94 | 474,02 | 57,96 |
Podwyżki cen gazu są rozłożone na kolejne 3 lata, by nie były tak drastyczne. Obecnie wprowadzono rozwiązania w celu zmniejszenia podwyżek, zmniejszono też stawkę VAT, ale są to rozwiązania czasowe, wiec w dłuższej perspektywie cena zwiększy się jeszcze bardziej. Druga kwestia to ogromny wzrost cen gazu dla firm, nie będę w to tutaj wchodził, ponieważ na blogu skupiamy się dookoła budynków mieszkalnych- domów. W każdym razie obecna zwyżka oraz wizja jeszcze większych podwyżek w przyszłości stawia pod dużym znakiem zapytania zastosowanie tego medium do ogrzewania budynku. Wysoka cena eksploatacji, może sprawić, że stanie się to nieopłacalne. By temat, jeszcze bardziej urealnić, ostatnio trafiłem na rozmowę na grupie na temat ostatnich faktur za gaz przy ogrzewaniu domu. Oczywiście niektóre wypowiedzi pozbawione są kontekstu jaki dom o jakiej wielkości, jednak koszt ogrzewania gazem wyraźnie wzrósł
Wychodzi na to, że po podwyżkach, koszt miesięczny ogrzewania domu 150m2 wychodzi podobnie do pół roku kosztu ogrzewania naszego budynku Stodoły M.
Problemy z przyłączeniem do sieci
Kolejny problemy to odmowa w realizacji przyłączy budynków mieszkalnych do gazu. Obecnie coraz częściej dochodzą do nas informacje o problemie z przyłączaniem nowych budynków do sieci gazowej. Nowi inwestorzy dostają obecnie odmowę na przyłączenie do sieci gazowej. Zainteresowanie przyłączeniem do sieci jest tak duże, w związku z przyłączeniem nowych domów oraz wymianą piecy, że Polska Spółka Gazownictwa tłumaczy brakiem środków inwestycyjnych, ponieważ środki na lata 2022-2023 zostały zarezerwowane na realizację obecnych umów przyłączeniowych podpisanych w poprzednich latach.
Dopóki PSG nie dostanie nowych środków, nie będą podpisywać nowych umów przyłączeniowych, co w najgorszym przypadku oznacza brak możliwości przyłączenia przez najbliższe 2 lata. Inwestorzy chcący wybudować dom w ciągu najbliższych 2 lat, tak naprawdę z naszego punktu widzenia, powinni odrzucić tę możliwość lub liczyć się z koniecznością zmiany źródła ogrzewania na etapie budowy. Podczas budowy naszej modelowej nowoczesnej stodoły mieliśmy podobny problem z przyłączeniem, dlatego zdecydowaliśmy się na pompę ciepła. O problemach z przyłączeniem pisali np. tutaj : Nie podłaczysz gazu przez 2 lata
Wzrost cen energii elektrycznej
W zeszłym roku 2021, cena energii elektrycznej wzrosła do 0,73 zł/kWh. Obecnie w styczniu cena wzrośnie do 0,77/kWh, a w kwietniu gdy skończy się obniżka VAT na prąd, cena energii elektrycznej wzrośnie do 0,90zł/kWh. Wzrost cen energii jest znaczny, ponieważ 3 lata temu ceny były zamrożone. Będzie to miało oczywiście bezpośredni wpływ na koszty ogrzewania prądem czyli pompą ciepła, kablami grzewczymi itd. rozwiązaniem jest tylko bilansowanie tego z fotowoltaiką, ale niestety już nie długo.
Zmiana systemu rozliczeń fotowoltaiki. Koniec Prosumenta
Do tej pory ustawa prosumencka funkcjonowała/ funkcjonuje na zasadzie tzw. net-metering – nazywany też systemem opustów. Sieć energetyczna była po prostu magazynem energii. Kiedy nasza instalacja fotowoltaiczna produkowała prąd, a nie było wykorzystywaliśmy jej na bieżąco, energia była wysyłana z powrotem do sieci. Za przechowywanie energii w magazynie/sieci, gestor pobierał 20% energii, którą wyprodukowaliśmy. Czyli jeżeli w miesiącach letnich wyprodukowaliśmy i oddaliśmy do sieci 1000 kWh, to w ciągu roku, np. miesiącach zimowych, gdy mało energii produkujemy, a potrzebujemy dużo mogliśmy odebrać 800 kWh. Był to system bardzo korzystny i zachęcający do montażu instalacji fotowoltaicznych, ponieważ instalacja średnio mogła się zwrócić w ciągu nawet 5-9 lat. (Czas zwrotu zależny jest od wielu czynników- kosztu samej instalacji, jej wielkości, usytuowania, naszego zapotrzebowania na energię itp.)
Zmiana systemu rozliczeń fotowoltaiki. Co teraz?
Od 1 kwietnia 2022 nadwyżki energii, które wyprodukujemy i nie wykorzystamy, będą sprzedawane po cenie hurtowej. Z kolei w momencie, gdy będziemy potrzebować prądu, a sami nie będziemy go produkować, będziemy musieli go kupować po cenie detalicznej. Oczywiście różnica w cenie jest bardzo duża i jest to o wiele mniej korzystne. Opłacalność fotowoltaiki wg obecnego systemu opustów szacuje się, że zwrot inwestycji nastąpi po 5-9 latach. Dla porównania po zmianach będzie to czas 8,5- 13,5 lat.
Na wykresie poniżej jest zestawienie zwrotu inwestycji w fotowoltaikę. Dotychczasowy system rozliczeń to A, obecnie wchodzący wariant to C. Dwa pozostałe były rozważane, ale oba nie przyjęły się.
By pozostać na obecnych korzystnych zasadach musimy złożyć wniosek o przyłączenie mikroinstalacji do sieci do 31 marca 2022, więc jest to ostatni dzwonek. Wystarczy samo złożenie wniosku, jeśli prosumenci nie zostaną przyłączeni w terminie z winy operatora, będą mogli dalej korzystać z dotychczasowego systemu opustów. Co jest ważne, wystarczy mieć dach i już docelową umowę na prąd. Budynek nie musi być odebrany, by zamontować fotowotaikę i zgłosić mikroinstalację. I na koniec najważniejsze. Jeśli uda się pozostać w system opustów lub już w nim jesteście to będzie on funkcjonował przynajmniej 15 lat. Warto więc się pospieszyć. Dokładnie możecie również przeczytać o tym tutaj: Zmiany w systemie rozliczeń fotowotaiki
Rozbudowa istniejącej instalacji fotowoltaicznej
Pojawia się jeszcze inne pytanie? Czy pozostaniemy w korzystnym systemie opustów, jeśli rozbudujemy instalację fotowoltaiczną po 1 kwietnia 2022. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że tak, powołując się na prawo nabyte:
W przypadku rozbudowy istniejącej przed 1 kwietnia 2022 r. instalacji fotowoltaicznej, obowiązującym dla prosumenta systemem rozliczeń jest system opustów.
Wnioski i co możemy zrobić
Budowa domu to ciągła walka z czasem, budżetem, ekipami, niekończące się decyzje. Oczywiście może być wręcz przeciwnie i wszystko będzie szło gładko, ale trzeba być przygotowanym na wiele. W każdym razie jak podejść do planowania budowy i wyboru ogrzewania, w świetle powyższych faktów, jaką strategię przyjąć?
Przede wszystkim dobry plan, w tym gotowość na alternatywę czyli plan B. W tym kontekście jak powinniśmy postępować? Zawsze skupiamy się na pierwszej rzeczy- działka, projekt i połączenie tych elementów, czyli najkorzystniejsze usytuowanie budynku na działce. Ponieważ to jak dobrze wykonamy ten etap, to niezależnie od tego co wybierzemy na kolejnym etapie, nasze koszty będą niższe. Jak podejść do tego tematu w kontekście ogrzewania przeczytacie we wpisie: Jakie ogrzewanie domu wybrać cz.I Założenia.
Następnie wybieramy ogrzewanie- źródło ciepła oraz sposób dystrybucji o czym będziemy pisać w części II już wkrótce. Założenia co do ogrzewania na pewno trzeba zrewidować biorąc pod uwagę powyższe, szczególnie jeśli braliśmy pod uwagę piec gazowy. Zmiana źródła ciepła w świetle nowych przepisów jest zmianą nieistotną. Zmianą istotną jest tylko zmiana na źródło ciepła opalane paliwem stałym.
“zmiany źródła ciepła do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej, ze źródła zasilanego paliwem ciekłym, gazowym, odnawialnym źródłem energii lub z sieci ciepłowniczej, na źródło opalane paliwem stałym” to istotne odstąpienie od pozwolenia na budowę (art. 36a)
Dla osób, które chcą iść w stronę bezobsługowego ogrzewania, najbardziej zyska pompa ciepła, szczególnie z fotowoltaiką, ponieważ jest niezależna od sieci i gestorów.
Dajcie znać w komentarzach co o tym sądzicie? Co planujecie w Waszych domach? Jeśli macie jakieś pytania również czekamy na nie w komentarzach.
słowa kluczowe
pompa ciepła; piec gazowy; pompa ciepła 2022, piec gazowy 2022; budowa domu 2022; dom stodoła; dom energooszczędny; nowoczesna stodoła; projekt stodoła; koszt ogrzewania gazem;
Podoba Ci się ten wpis? Jeśli nie chcesz przegapić żadnej informacji zapisz się do newslettera. Informujemy w nim o najnowszych wpisach, nowościach i promocjach. Przy zapisie otrzymasz nasz ebook o 7 Kluczowych elementach przy projektowaniu lub budowie domu. Bądźmy w kontakcie
Prąd z dodatkowymi opłatami to ok. 75gr/kWh, a zaraz będzie ok 90gr/kWh. Gaz to ok. 25gr/kWh. Różnica 3-3,5x! Realna średnia sprawność nowoczesnego kotła kondensacyjnego to troszkę ok. 90%. COP w innym wpisie wyszło wam ok. 2,5 czyli sprawność 250%. Czegoś tu nie rozumiem. Wynikało by z tego, że jednak gazem i to po tych ogromnych podwyżkach może być jednak taniej? Może to przez to, że gaz wzrósł dopiero teraz, a stopniowe podwyżki prądu były od dłuższego czasu. Przy pompie można oczywiście zaoszczędzić kombinując z z taryfą G12 lub G12w i buforem ale to kolejne koszty instalacyjne. Spodziewałem się podobnej kalkulacji do tej, którą zrobiliście parę lat temu porównując pełne koszty gazu i innych opcji ogrzewania, myślę że warto by było coś takiego zrobić w oparciu o realne dane.
Pozdrawiam