Przygotowaliśmy kolejne, cykliczne podsumowanie kosztów ogrzewania budynku powietrzną pompą ciepła. W tej serii pokazujemy nasze całościowe zużycie oraz koszty z tym związane- w rozbiciu na ogrzewanie, ciepłą wodę użytkową (cwu) oraz zużycie bytowe tzw. codzienne. Na dachu naszego budynku zainstalowana jest również instalacja fotowoltaiczna 6kW, ale podajemy koszty ogrzewania również tak, gdyby jej nie było. Dlatego w łatwy sposób, bazując na naszych danych, możecie zasymulować koszt oraz stopę zwrotu dla swoich budów. Zarówno dla inwestycji z ogrzewaniem pompą ciepła jak i bilansując to z fotowoltaiką oraz samą pompą ciepła bez fotowoltaiki.


Oczywiście wpis dobrze jest rozpatrywać z wpisami dotyczącymi fotowoltaiki, ponieważ ich suma i bilans produkcji do zużycia jest kluczowy dla kosztów naszego ogrzewania.  Wpisy z poprzednich lat znajdziecie tutaj: pompa ciepła opinie 2022

Powietrzna pompa ciepła zużycie. rok 2020 i mrozy
Powietrzna pompa ciepła zużycie. rok 2019 i 2018

Równolegle piszemy nową serię wpisów pt. Jakie Ogrzewanie wybrać? Gdzie kompleksowo, od początku, omawiamy sposoby ogrzewania, źródła ciepła oraz to co ma wpływ na koszty ogrzewania, a co najważniejsze- co możemy zrobić na etapie projektu i budowy by je zmniejszyć:

Jakie ogrzewanie domu wybrać? cz.I Założenia

Parametry budynku

Bloga piszemy już 5 lat, ale dla tych, którzy dopiero z tym wpisem do nas trafili przypominamy parametry budynku, zastosowane materiały i technologie. Ponieważ o kosztach ogrzewania i zapotrzebowaniu zawsze najlepiej mówić poprzez pryzmat budynku w jakim to ogrzewanie działa. Skrótowo- jest to nasz modelowy budynek wg naszego projektu Stodoła M, o powierzchni 146 m2, z nieogrzewanym dwustanowiskowym garażem (31,5m2). To co warto wspomnieć w stosunku do poprzednich lat, to to, że był pierwszy sezon, w którym używaliśmy klimatyzacji.

Projekt Stodoła wg naszego modelowego projektu to:

 • Aspekty projektowe: usytuowanie w kierunku południowym budynku, maksymalizacja przeszkleń od strony południowej, zwarta bryła
 • Dobra izolacyjność przegród: Fundamenty, ławy fundamentowe U=0,134, ściany zewnętrzne U= 0.129, dach U-0.151 wszystkie parametry dokładnie wraz z zastosowanymi materiałami sprawdzisz tutaj :
 • Stolarka okienna o dobrym parametrze izolacyjności, ciepły montaż
 • Powietrzna pompa ciepła Mitsubishi electric o mocy 8kW połączona z buforem ciepła
 • Instalacja fotowoltaiczna o mocy 6kW
 • Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
 • Klimatyzacja- 3 jednostki: 2 jednostki wewnętrzne na poddaszu, jedna w salonie. Klimatyzację zamontowaliśmy w zeszłym roku i był to pierwszy sezon, w którym jej używaliśmy.

Pompa Ciepła. Nasze Rachunki za cały 2021 rok

W całym roku 2021 jeżeli chodzi o zużycie przez pompę ciepła to wyniosło ono 3625 kWh, przy podziale 650 kWh na ciepłą wodę użytkową i 2975 kWh na ogrzewanie. Powietrzna pompa ciepła wygenerowała odpowiednio 1572 kWh energii na ogrzewanie wody i 7868 kWh na ogrzewanie, co daje COP (sprawność pompy ciepła czyli ile produkuje kWh energii cieplnej z 1 kWh energii elektrycznej):  dla ogrzewania COP = 2,64 , na c.w.u. COP= 2,4 . W przełożeniu na koszty to całkowity koszt na ogrzewanie i c.w.u. wyniósł 2537,7 zł czyli 211,45 zł miesięcznie.  Wszystko zestawiliśmy poniżej w tabelce (tabelka przewija się w poziomie na urządzeniach mobilnych).

ROK Zużycie energii na ogrzewanie [kWh] Zużycie energii na cwu [kWh] Zużycie energii sumarycznie pompa ciepła [kWh] Wygenerowana energia całkowita [kWh] Koszt całkowity energii [zł] koszt 1 kWh = 0,7 zł Średni miesięczny koszt energii na ogrzewanie i cwu [zł]
2021 2975 650 3625 7868 2537,5 211,45

Jest to zużycie i koszt bez uwzględnienia fotowoltaiki. Nawet przyjmując wyższe ceny energii elektrycznej ogrzewanie takiego budynku pompą ciepła dalej jest atrakcyjne. Na pewno kluczowe jest tutaj niskie zapotrzebowanie, dzięki ciepłemu i dobrze zaprojektowanemu pod tym względem budynkowi.pompa ciepła opinie 2022


Dom energooszczędny, a ogrzewanie prądem. Kable grzewcze?

Przyjmijmy założenie, że zamiast pompy ciepła ogrzewamy ten sam budynek bezpośrednio z prądu, czyli z użyciem kabli, mat grzewczych lub pieca elektrycznego. W bardzo dużym uproszczeniu możemy przyjąć (pomijamy np. kwestię straty, która może wystąpić na przesyle i pogorszyć te obliczenia), że zużycie będzie na poziomie wyprodukowanej energii, ponieważ pomijamy wtedy sprawność pompy ciepła. Zatem można przyjąć założenie, że na samo ogrzewanie zużylibyśmy 2,6 razy więcej, czyli 7868 kWh czyli 5507,6 zł, czyli 458 zł miesięcznie.

Ogrzewanie prądem symulacja Zużycie energii całkowite [kWh] Koszt całowity energii [zł] koszt 1 kWh = 0,7 zł Średni miesięczny koszt energii na ogrzewanie i cwu [zł]
7868 5507,6 458,96

Fotowoltaika + Pompa Ciepła

Powyżej opisaliśmy zużycie oraz koszt tylko z powietrznej pompy ciepła, nie uwzględniając fotowoltaiki.

Całkowite zużycie w 2021 uwzględniając powyższe- czyli zużycie przez pompę ciepła + zużycie użytkowe (gotowanie, pranie, oświetlenie i wszystkie aktywności odbywające się w domu) wyniosło 6559,3 kWh. Z kolei, w drugą stronę dzięki instalacji fotowoltaicznej oddaliśmy do sieci 4379,2 kWh. W tych wartościach nie uwzględnione jest tzw. zużycie bezpośrednie kiedy produkowany prąd jest zużywany bezpośrednio w tym samym momencie.ła opinie 2022

Bilans naszego zużycia wyniósł 2 180,1 kWh,  czyli 1526 zł. Tyle musieliśmy zapłacić za cały prąd w 2021 roku. Miesięcznie jest to 127 zł.

Zużycie w 2021, z uwzględnieniem fotowoltaiki


Jeśli wrócimy do rozważania nad ogrzewaniem elektrycznym w tym samym budynku, z takim samym zużyciem i instalacją fotowoltaiczną to zużylibyśmy odpowiednio całkowicie 10 802,3 kWh. Odejmując energię oddaną do sieci bilans wynosi 6 423,1 kWh czyli 4 496 zł, miesięcznie 374,6 zł . Oczywiście gdybyśmy decydowali się na ogrzewanie elektryczne, to na pewno instalacja fotowoltaiczna na dachu byłaby większa niż 6 kW.

Jednak dalej jest to bardzo dobry wynik co na pewno obrazuje jedno-, że projekt, usytuowanie budynku to kluczowe, pierwszorzędne elementy. Należy pamiętać, że wkrótce sytuacja zmieni się diametralnie nie tylko ze względu na rosnące ceny energii, ale również niekorzystny system rozliczeń fotowoltaiki. O którym już wkrótce.


W tym wpisie tylko zarysowujemy temat. Bardzo istotną kwestią jest również koszt inwestycji i jej stopa zwrotu przy obecnych cenach pomp ciepła. Tą kwestię poruszymy w następnym wpisie Koszt pompy ciepła. A kompleksowo chcemy pisać o doborze ogrzewania przez pryzmat wszystkich decyzji projektowo budowlanych w serii Jakie ogrzewanie wybrać?

Jeśli macie jakieś pytania chętnie odpowiemy! Czekamy więc na Wasze komentarze. Ciekawi jesteśmy ile Wy zapłaciliście za ogrzewanie lub zużyliście energii w ubiegłym roku?


słowa kluczowe: pompa ciepła opinie 2022, powietrzna pompa ciepła, rachunki, koszt ogrzewania pompą ciepła, projekt stodoła, nowoczesna stodoła, dom stodoła

14 odpowiedzi na “Pompa ciepła opinie 2022, koszt”

 1. Piotr pisze:

  Cześć,
  A możecie proszę powiedzieć jak to się ma do założeń projektowych?
  Jakie zapotrzebowanie wychodziło z projektu?
  Jeśli jest to gdzieś opisane to proszę o link. Doczytam.
  Z góry dziękuję za informację.
  Pozdrawiam

  • Adam pisze:

   Cześć,
   tak, zapotrzebowanie z charakterystyki wychodziło na poziomie 4569 kWh, czyli 380 kWh miesięcznie. W poprzednim wpisie jest tabelka gdzie jest to zestawione i odnosimy się więcej do charakterystyki. Link jest w treści, ale podaję też tutaj : Pompa ciepła powietrzna podsumowanie 2020, mrozy . W charakterystyce wychodzi większe zużycie, wydaje mi się, że jest to kwestia tego, że średnie temperatury są wyższe od kilku lat, a charakterystyka bazuje na danych archiwalnych.

 2. Mateusz pisze:

  Ciekawe wyliczenia. Koszty ogrzewania pompa bez rewelacji. Mam bardzo podobny metraż tj. 150m2 i dom z poddaszem, koszt ogrzania gazem + cwu za rok 2020 wyszedł mnie 2050 zł. Jest najwyższa dotychczasowa kwota. Zwykle mieściłem się w 1850 zł. Temperatura na parterze ok 22.5 na poddaszu 22 stopnie. Pompę ratuje jedynie możliwość wykorzystania FV….

  • Adam pisze:

   Dzięki za podzielenie się, swoimi rachunkami, na tym poziomie można to fajnie porównać. Te 2050 zł to koszt tylko za zużycie za gazu? ?Jeśli możesz jeszcze zdradzić ile osób zamieszkuje dom, byłby to jakiś pogląd na ile % w tym jest na CWU, a ile na ogrzewanie? PS. Na fakturze mieliśmy mniej, za tamten rok, ale w obliczeniach przyjąłem już aktualna stawkę cen energii, + dodatkowe opłaty, by było to aktualne dla obecnego roku.

 3. Mateusz pisze:

  Rodzina 2+2. CWU zakładam 1 m3/dzien. (W okresach letnich zużywam ok 30m3 gazu) Łącznie w 2020 roku zużyłem 970m3 gazu. Na cwu zużyłem 12*30=360 m3 zatem na ogrzewanie zostaje ok 610m3 . Średnio z 1m3 gazu mamy 11.1kWh co daje mi ok 6771 kWh. Wychodzi 45 kWh/m2.
  Co do izolacji termicznej.. fundamenty 16cm xps, ściany 20cm grafit, strop 36cm EPS, skosy betonowe 20cm EPS. Wentylacja mechaniczna. Okna 3 szybowe + ciepły montaz DIY 🙂

 4. Janek pisze:

  Przecież to kolejny artykuł na zlecenie , ceny ogrzewania pompą ciepła nie różnią się od gazu .

  • Adam pisze:

   A jakieś argumenty merytoryczne? We wpisie publikujemy odczyty z liczników, rachunki nasze własne, osobiste, zresztą od 4 lat to robimy, teksty nie są sponsorowane, chociaż wiele osób chciałoby żeby były. Do tego jest nasz autorski komentarz i pogląd, ale wnioski można wyciągnąć samemu do czego zachęcam.

  • Wojciech pisze:

   Panie Janku, tylko ceny gazu za 2 lata zostaną uwolnione do cen rynkowych. Obecnie są regulowane przez Państwo. I tylko dzięki tej regulacji nie wzrosły sześciokrotnie. Niestety za dwa lata się to zmieni.

 5. Jakub pisze:

  Zastanawia mnie z czego wynika lepsze COP dla c.o. niż dla c.w.u. Pompa na cele c.w.u. pracuje przez dłuższy czas w wyższych temperaturach zewnętrznych, więc chyba powinno być odwrotnie. Chyba, że wynika to z faktu, że na cele c.w.u. pompa musi bardziej wodę podgrzać?

  • Adam pisze:

   Jest to zapewne spowodowane okresowym przegrzewaniem zbiornika do temperatury +65°. Jest to system ochrony przed rozwinięciem się bakterii legionelli w zbiorniku ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła używa wtedy grzałki elektrycznej.

 6. […] Następnie możecie przeczytać nasze aktualne podsumowanie zużycia energii elektrycznej na ogrzewanie budynku i ciepłej wody użytkowej za cały rok 2021 tutaj : Pompa ciepła opinie 2022 […]

 7. Grzegorz Naxx pisze:

  Czemu ten COP taki niski? dalej mnie to dziwi od marca 2021 do teraz sCOP mam 3,6 i rośnie …rachunki za CO + C.W.U w moim domu nie przekroczą 2 350 PLN/rok…dom jest na pewno „gorszy” termicznie od projektu Stodoła..bo jest starszy (poza tym mam grzejniki niskotemperaturowe na górze)…powierzchnia mojego domu to ok 160 m2. przypominam, że przy mrozach temperatura była na poziomie 22,0 C na dole i 21 C na piętrze…

 8. […] Pompa ciepła opinie 2022, koszt […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole