Jaka jest cena pompy ciepła? Ile kosztuje piec gazowy? Ile zapłacimy za montaż folii grzewczych?

 Wracamy z tematem ogrzewania, a konkretnie tematem wyboru źródłem ciepła, które jest kluczowe w aspekcie przyszłych kosztów eksploatacyjnych. Parę tygodni temu rozpoczęliśmy cykl: Jakie ogrzewanie wybrać ? W pierwszej części skupiliśmy się na założeniach, co jest najistotniejsze w kontekście ogrzewania z punktu widzenia projektowego, usytuowania budynku na działce, czyli na co zwrócić uwagę, by obniżyć koszty eksploatacyjne na etapie projektu.

Jakie ogrzewanie wybrać ? cz. I Założenia

Od tego roku temat staje się tym bardziej  istotny, gdyż dużo elementów się zmienia, które mają wpływ na nasze rachunki. Drożeje energia elektryczna, drożeje gaz, zmienia się sposób rozliczania fotowoltaiki, są również problemy z podłączeniem gazu do budynków, nie są to zmiany korzystne.  Pisaliśmy o tym kompleksowo we wpisie:

Koszt ogrzewania gazem, ceny energii, zmiany w fotowoltaice 2022


koszt pompy ciepła 2022

Źródło ciepła to serce instalacji i to na nim chcemy się teraz skupić. Źródło ogrzewania wpływa na pozostałe elementy instalacji, na sposób dystrybucji- czy grzejniki czy ogrzewanie podłogowe. Jest też najdroższym elementem. Z naszej perspektywy chcemy, by było ono komfortowe i jak najbardziej ekonomiczne. Ekonomiczne biorąc pod uwagę zarówno koszt zakupu oraz koszt eksploatacji. Chcemy po prostu, by stosunek ceny do jakości i komfortu był jak najlepszy.

Jeśli śledzicie nasze wpisy już dłuższy czas zapewne zauważyliście, że ten parametr ekonomii jest dla nas bardzo istotny. Pod ten parametr układamy decyzje budowlane i inwestycyjne, wszak chcemy wydać pieniądze mądrze.  Chcemy przeznaczyć budżet na elementy, które obniżą nasze rachunki, poprawią nasz komfort. By rozmawiać o parametrach stopy zwrotu inwestycji musimy najpierw poznać jej cenę.

Jaka jest więc obecna cena źródła ciepła? Możliwości jest wiele. Skupimy się na tych najbardziej komfortowych i bezobsługowych, nowoczesnych. Folie grzewcze, pompa ciepła powietrzna, piec gazowy kondensacyjny?


 

Na bazie jednej inwestycji- budowy Stodoły L, porównaliśmy koszty różnych źródeł ciepła wraz z osprzętem do ogrzewania i ciepłej wody użytkowej (CWU). To budynek o powierzchni 240,85 m². Wszystkie parametry budynku znajdziecie na stronie Projekt Stodoła L.

 

  POWIETRZNA POMPA CIEPŁA 1. FIRMA Z WROCŁAWIA POWIETRZNA POMPA CIEPŁA 2. FIRMA Z KRAKOWA POWIETRZNA POMPA CIEPŁA 3. FIRMA Z KRAKOWA PIEC GAZOWY FOLIE GRZEWCZE FOLIE GRZEWCZE
ŹRÓDŁO CIEPŁA MITSUBISHI ELECTRIC z serii ZUBADAN o mocy 10,0 kW
MODEL: PUD-SHWM100YAA + EHSD-VM6D
MITSUBISHI ELECTRIC PUD-SHWM80YAA
jednostka zewnętrzna ESHT20D-YM9D
Pompa ciepła z kompletnym montażem zestawu Panasonic Aquarea High Performance 9 kW Kocioł Brotje BBS EVO 20 SSP podgrzewacz warstwowy 135 l SYSTEM OGRZEWANIA CALEO+ standardowe termostaty SYSTEM OGRZEWANIA HEAT DECOR+ termostaty z możliwością sterowania wi-fi
CENA 31 200,00 zł 38 121,20 zł 28 100,00 zł 14 690,00 zł 35 995,00 zł 24 615,87 zł
MONTAŻ 4 000,00 zł 6 000,00 zł 3 800,00 zł 8 260,54 zł
KOTŁOWNIA 9 700,00 zł 12 100,00 zł 10 400,00 zł 4 500,00 zł 8 390,00 zł 8 390,00 zł
OGRZEWANIE PODŁOGOWE 21 900,00 zł 21 900,00 zł 21 900,00 zł 21 900,00 zł _ _
SUMA 66 800,00 zł 78 121,20 zł 60 400,00 zł 44 890,00 zł 44 385,00 zł 41 266,41 zł

Jak widzicie powietrzna pompa ciepła wraz z montażem, z całą kotłownią (zbiornik ciepła, bufor ciepła, system rur itp.) oraz niezbędnym do jej działania ogrzewaniem podłogowym to koszt 60-78 tys. zł. brutto. Te które zostały wycenione były wysokiej jakości. Cena zależy oczywiście od producenta pompy, użytych systemów i materiałów, regionu Polski (warto wyceniać w kilku miejscach, często firmy świadczą usługi montażu na terenie całej Polski). Bardzo ważne przy zakupie i wyborze rozwiązania, a następnie przy montażu jest sprawdzenie czy instalator jest rekomendowany przez producenta pompy ciepła, a co za tym idzie obsługa gwarancyjna powinna być świadczona również przez producenta. pompa ciepła cena

Przy powietrznej pompie ciepła oraz piecu gazowym w wycenie uwzględniono montaż ogrzewania podłogowego.

Przy wycenie pieca gazowego uwzględniono przyłączenie gazu do budynku i na odległość około 10 m oraz rozprowadzenie gazu w budynku do kotła, również komin z wyrzutem przez ścianę.  

Przy wycenie folii grzewczych dla budynku musimy pamiętać, że w ten sposób możemy ogrzać dom, ale nie wodę użytkową. Dlatego w wycenie w pozycji KOTŁOWNIA uwzględniono koszt pompy ciepła CWU 300l
+ ogrzewacz pojemnościowy bez montażu. Do kwoty tej należy więc doliczyć jeszcze koszt montażu tych urządzeń.


Podsumowanie

Patrząc na kwoty podane w tabelkach widzimy, że piec gazowy wychodzi najtaniej. To różnica ok. 15 000 zł w stosunku do powietrznej pompy ciepła.  Jednak przy obecnych zawirowaniach cenowych, ta różnica może bardzo szybko zostać zredukowana poprzez wysoką cenę zakupu gazu. Niestety gazu nie możemy w żaden sposób zbilansować. W przypadku rozwiązań opartych na prądzie zawsze możemy bilansować zużycie zyskami z fotowoltaiki.

Podobnie do pieca gazowego wychodzi koszt montażu folii grzewczych. 

Pamiętajcie jednak, że aby dokonać wyboru źródła ciepła, należy w drugim kroku sprawdzić ile dane żródło pobiera energii, czyli ile będzie kosztowało nas w eksploatacji. Z naszych podstawowych obliczeń wynika (przyjmując bardzo ogólne założenia i warunki dla opisywanego budynku), że rachunki tylko za ogrzewanie domu foliami grzewczymi będą ok. 60% wyższe niż powietrzną pompą ciepła.

Dla przykładu, aby zbilansować pobór energii elektrycznej z folii grzewczych na samo ogrzewanie Stodoły L (bez zużycia bytowego) musielibyśmy zainstalować fotowoltaikę ok. 9,5 kW, podczas gdy zbilansowanie pompy ciepła na samo ogrzewanie to ok. 4,4 kW. Pompa ciepła cena

 


Koszt zakupu czy koszt eksploatacji? Czym się kierować przy wyborze źródła ciepła?

Zmiany cen energii elektrycznej, cen gazu oraz inne ograniczenia, o których pisaliśmy tutaj: Koszt ogrzewania gazem, zmiany ceny energii, zmiany w fotowoltaice w 2022 , a także to co obecnie dzieje się na rynku energetycznym w związku z wojną za naszą wschodnią granicą, skłania do refleksji. Tym bardziej sensowne staje się zmniejszenie zapotrzebowania na energię oraz dążenie do niezależności od paliw kopalnianych i samowystarczalności. Zmniejszenie ogrzewania i zapotrzebowania energii w każdym budynku w Polsce spowodowałoby kolosalne oszczędności. Często na naszym blogu sprawdzamy koszt danego rozwiązania w stosunku do jego stopy zwrotu. Teraz te rozważania nabierają również nowego znaczenia, gdzie bardzo rozsądnym jest poszukiwanie takich rozwiązań, które dadzą nam możliwie najmniejsze zapotrzebowanie na energię i możliwie największą samowystarczalność. pompa ciepła cena 2022

Patrząc na to pod tym kątem powinniśmy stawiać nacisk na źródła ogrzewania, oparte na energii elektrycznej, które w następnej fazie możemy zbilansować z fotowoltaiką, by uniezależnić się energetycznie. I w naszej opinii najkorzystniej jest to wykonać z pomocą powietrznej pompy ciepła, która ma do tego bardzo niskie zapotrzebowanie na energię. Cena tego rozwiązania jest wysoka, ale patrząc perspektywicznie, jest jedną z najlepszych opcji. W kolejnych częściach będziemy się przyglądać dokładniej poszczególnym elementom rozwiazania grzewczego.


Gdy wiemy już jakie są bazowe założenia i podwaliny do niskich rachunków, wiemy jaki jest aktualny koszt danego rozwiązania, możemy przejść do dalszych rozważań, czyli jakie mamy możliwości, czym różnią się poszczególne źródła ciepła, jakie są sposoby ich dystrybucji, jakie są ich wady i zalety. O tym w następnym wpisie! 


słowa kluczowe: pompa ciepła cena 2022, pompy ciepła ceny; ile kosztuje pompa ciepła; piec gazowy cena; ogrzewanie domu; 

 

7 odpowiedzi na “Pompa ciepła cena”

 1. Pawel pisze:

  Cześć, super artykuł – masa przydatnych informacji i bardzo rzeczowa analiza. Powiedz proszę czy w ogóle rozważaliście pompę ciepła gruntową? Jakie były Wasze za/przeciw i może robiliście jakieś kalkulacje?

  • Adam pisze:

   Cześć, oczywiście, że braliśmy pod uwagę, ale różnica na rachunkach w eksploatacji była tak niewielka, że znaczna różnica w cenie głównei ze względu na koszt odwiertów zwróciłby się po bardzo dużym okresie czasu. Pompę ciepła gruntowa ma sens wg mnie w kilku przypadkach w miejscach bardzo zimnych, górskich, lub przy bardzo dużych obiektach, przy chęci wykorzystania chłodzenia (chociaż to tez jest możliwe w powietrznych pompach ciepła) lub w przypadku konieczności posiadania pompy całkowicie niesłyszalnej na zewnątrz bo nie mamy gdzie umieścić zewnętrznej jednostki.
   Ostatnio też słyszałem o dofinansowaniach na pompę ciepła gruntową i w taki m przypadku na pewno jest to godne rozważenia.

   • JED pisze:

    Dzien dobry.
    Chcialbym pogratulowac bloga – najlepszy, jaki widzialem w tym temacie.

    Do rzeczy: „różnica na rachunkach w eksploatacji była tak niewielka” – gdy mamy PV, prawda?
    A co, gdy nie mamy?
    Uzywam pompy ciepla do ogrzewania basenu (36 m3) i sa to TAK ogromne koszty, ze taniej byloby wynajmowac basen miejski ;).
    Jako iz planuje budowe domu (obecny kupilem z rynku wtornego), to jestem zywo zainteresowany blogiem, a idac dalej, wyborem ogrzewania – mieszkam w Trojmiescie, wiec tutaj temperatury sa zgola odmienne niz np. we Wroclawiu.
    I w zwiazku z tym, boje sie, ze PC bez PV, to jednak jest bez sensu ekonomicznie.
    Co Pan sadzi?

    • Adam pisze:

     Dzień dobry,.
     Dziękuję bardzo za miłe słowa.
     Wracając do meritum i odpowiadając na pytanie,to są kwoty rzędu 20-30 zł miesięcznie czyli ok. 360 zł w skali roku i wręcz przeciwnie, cały czas mówię tutaj o samym ogrzewaniu bez PV. Sprawdź nasz poprzedni wpis z kosztami eksploatacji pompa Ciepła koszt eksploatacji 2022 można to bardzo szybko przeliczyć, nawet zakładając niższą temperaturę.
     Ale należy pamiętać, że cały czas mówimy o domu energooszczędnym, który ma gruba izolacje, cieple okna itd, taki budynek po prostu potrzebuje mało energii do ogrzania go. Również tutaj polecę inny wpis w którym to omówiłem szerzej Jakie ogrzewanie domu wybrać- Załozenia
     Basen to z założenia taki jeden wielki mostek cieplny, nawet jeśli zaizolujesz go od gruntu i dodasz pokrywę, to po prostu bardzo dużo energii do ogrzewania ucieka górą, nie warto wiec się tym sugerować. Mamy bardzo wielu inwestorów, w okolicach Trójmiasta. Nie ma się czego obawiać.
     Pozdrawiam

    • JG pisze:

     Witaj ogrzewanie basenu najbardziej opłaca się solarami(nie mylić z fotowoltaniką) są solary z zasobnikami wodnymi(200-300l) lub piecykami na drewno z płaszczem, -specjalnie do tego celu przystosowanymi. Co do Paneli musiałbyś przewartościować cały system grzewczo-wodny, czyli montujesz panele i folie grzewczą do tego bojler do ciepłej wody-prysznic i /lub kocioł elektryczny aby w bojlerze było ok30 stopni a kotłem podnosisz temperature lub sam bojler i mały podgrzewacz np kospel koszt ok 1000zł do kuchni aby zachować komfort do używania wody w kuchni.
     Ja ogrzewam fotowoltaniką dwa mieszkania w jednym wciąż do wody ciepłej używany jest gaz na starych zasadach-bez rachunków powierzchnia do ogrzania 120m mam 10kw do tego na jednym mieszkaniu folia Heat Decor + podgrzewacz wody Kospel + bojler 200l Ferroli folia rozłożona tylko w miejscach bez zabudowania meblowego (a różnie robią instalatorzy) na mieszkaniu 60m wyszło 34m wyszła mnie ok 8k wraz z montażem(elektryk co gniazdka zakładał mi ją położył XD) i sterownikami +bojler Ferroli wifi 1600zł piecyk kospel 1000. N dzień dzisiejszy musisz wyprodukować 3 razy więcej energi niż masz zużycia- aby nie płacić nic. Pamiętaj że najprawdopodobniej w perspektywie 10-15lat będziesz jeździł -elektrykiem. Także jak sobie założysz że musisz mieć instalacje 20kw-(oficjalnie 10kw) to będziesz happy- a byłbym zapomniał – mi instalacja zwróciła się po trzech latach.

 2. Paweł pisze:

  Witam. W naszej stodole M mamy kable elektryczne w posadzce. Koszt wraz z termostatami Devi smart -13000 do tego 9.9kw na dachu.

  • Adam pisze:

   Cześć. Czy ustytuowanie jest analogiczne jak naszej modelowej ? Czy możesz podzielić się jak wychodzą rachunki (zużycie energii) w okresie grzewczym byłoby to idealne porównanie tych dwóch źródeł ciepła 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole