Cześć! Dziś przychodzimy do Was dziś z kroniką pewnej budowy. Kolejne stodoły według naszych projektów powstają w całej Polsce. Część z nich możecie zobaczyć na Instagramie szukając ich pod hashtagiem #projektstodola lub po prostu Projekt Stodoła. Stworzyliśmy również zakładkę Wasze Stodoły – realizacje, gdzie publikujemy zdjęcia z realizacji innych stodół, tam też możecie znaleźć odniesienia do tych profili na Instagramie. Kibicujemy każdej budowie i zachęcamy do przesyłania zdjęć i dzielenia się z nami Waszymi postępami z Twojej budowy. Każda z tych budów jest dla nas bardzo ważna. Dobrze wiemy, że nic tak nie pomaga i nie ułatwia decyzji budowlanych jak zdjęcia i doświadczenia z innej budowy, gdzie problemy i dylematy się powtarzają.


Płyta fundamentowa czy tradycyjne ławy fundamentowe

Fundament to pierwszy, najważniejszy element budowy, podstawa domu. Bez solidnego fundamentu, nie może być dalszej porządnej konstrukcji domu. Dobór rozwiązania fundamentu i jego projekt należy zawsze zderzyć z warunkami gruntowymi na działce. Istotne czynniki to nośność gruntu oraz wysokość zwierciadła wody gruntowej. W zdecydowanej większości przypadków wystarczą tradycyjne i popularne ławy fundamentowe. Gdy jednak warunki gruntowe są bardziej skomplikowane lub zależy Wam na energooszczędności wtedy dobrym rozwiązaniem będzie płyta fundamentowa. O temacie pisaliśmy również we wcześniejszych wpisach, do których możecie wrócić tutaj: Płyta fundamentowa czy ławy fundamentowe? oraz płyta fundamentowa koszt budowy.


Dzisiaj zapraszamy Was na wizytę na budowie domu parterowego wg projektu Projekt Stodoła S+ Premium z wprowadzonymi zmianami, czyli dokładnie Projektu Stodoła S+ Premium po zmianach 2. Budowę tę możecie śledzić także na Instagramie inwestora @kolejna.stodola i to od niego dostaliśmy cały poniższy materiał zdjęciowy.

płyta fund

Główne zmiany polegały na przeniesieniu garażu na boczną stronę budynku oraz przeniesieniu wejścia do budynku, uproszczono również konstrukcję dachu na prefabrykowane więzary. Budynek został posadowiony na płycie fundamentowej.

Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 184,82 m²  czyli 147,23 m²  i garaż 37,59 m²  

Tę wizytę na budowie zaczniemy od fundamentu, a konkretnie grzewczej płyty fundamentowej. płyta fund


Roboty fundamentowe – płyta fundamentowa przekrój, kolejność prac

Płyta fundamentowa typu grzewczego ma powierzchnię 230m2. Grzewcza płyta fundamentowa to taka, w której ogrzewanie zostało zintegrowane z płytą. To rozwiązanie sprawia, że akumulacja ciepła takiej płyty jest o wiele większa. Możemy na przykład w godzinach nocnych, na taniej taryfie nagrzać płytę, a ciepło będzie utrzymywać się cały dzień. Decyzja o płycie fundamentowej w tym przypadku została głównie podjęta ze względu na słabe warunki gruntowe na działce, głęboko zalegające warstwy nienośne gruntu.

płyta fundamentowa przekrój
Góra grzewczej płyty fundamentowej może stanowić docelowe wykończenie, dzięki temu możemy zaoszczędzić na podłogach rys. z receptynadom.pl

Drugą kwestią, która zaważyła na tym rozwiązaniu to chęć jak najcieplejszej izolacji termicznej, a szczelna płyta fundamentowa jest pod tym względem najlepszym rozwiązaniem ze względu na całkowitą eliminację mostków cieplnych.


Płyta fundamentowa przekrój

Pod płytą grunt został wymieniony na głębokości ok 50 cm, nowa podsypka zagęszczona do Is >=0,98. Kolejnym etapem jest przygotowanie kanalizacji oraz wykonanie przepustów.

Następnie przygotowuje się „wannę” z izolacji termicznej, która wypełniona będzie betonem. Tak przygotowana „wanna jest idealnie szczelna i nie występują tu liniowe mostki termiczne jak w przypadku klasycznych ław. Izolacja termiczna fundamentu to dwie warstwy izolacji XPS grubości 20 cm frezowanej i układanej na zakładkę, połączenia klejone pianoklejem Tytan 60 sekund. Zastosowano izolację XPS Synthos Prime.

Instalacja wodna została frezowana w grubości izolacji termicznej. Na tak przygotowaną izolację termiczną, układa się izolację wodoszczelną np. grubą 0,6 mm folie budowlaną stosując odpowiednio duże zakłady.


Zbrojenie płyty fundamentowej

Na tym etapie można przystąpić do układania zbrojenia, zastosowano zbrojenie klasyczne z pretów stalowych góra / dół. Zbrojenie musi być układane na dystansach, by zachować wymaganą otulinę stali, z tego powodu stosuje się podkłady betonowe.


Płyta fundamentowa instalacje

Przed zalaniem betonu na przygotowanym zbrojeniu należy jeszcze ułożyć docelową instalację grzewczą z podziałem na pętle grzewcze danych pomieszczeń


Betonowanie

Płyta o grubości 25 cm, ponieważ jest to płyta grzewcza, gdzie górna warstwa może stanowić podłogę. Musiały zostać przygotowane pogłębienia na 10 cm w miejscu montażu okien tarasowych (czyli tych do ziemi) pod ciepły montaż okien oraz np. w miejscu prysznicy bez brodzika- typu walk in.

Zastosowano beton Lafarge Agilia B25 W8 . Górna warstwa nie była nawet zacierana. Beton Agilia daje dość specyficzne wykończenie i z racji niemal zupełnie płynnej konsystencji wierzch płyty różni się od takiej tradycyjnej lanej ze „zwykłej mieszanki” B20 lub B25. Docelowo górna płaszczyzna płyty ma małe odchyły pozwalające na układanie paneli, ale w tym przypadku inwestor będzie jeszcze szlifował górną warstwę.


Na tak wykonanym fundamencie, po tym jak beton zwiąże, można rozpocząć murowanie ścian nośnych oraz przygotowanie elementów żelbetowych. Opiszemy to w następnym wpisie: murowanie i przygotowanie ścian nośnych oraz dachu czyli stan surowy zamknięty. Pewnie jesteście ciekawi także kosztów wykonania stanu surowego zamkniętego takiego budynku? O nich także będziemy pisać, oczywiście jak zawsze;) bardzo czekamy na Wasze komentarze.


słowa kluczowe: płyta fundamentowa, płyta fundamentowa 2022, fundamenty, budowa 2022, płyta fundamentowa przekrój, płyta czy ławy fundamentowe

7 odpowiedzi na “Płyta fundamentowa przekrój – wizyta na budowie S+ Premium cz.I”

 1. Marcin pisze:

  Witam,
  bardzo rzeczowy i przydatny wpis,mam takie pytanie jesli garaz jest nie ogrzewany,czy lepiej zrobic oddzielna plyte,czy wystarczy zrobic dylatacje miedzy czescia mieszkalna? oraz jesli mamy taras wpuszczony w bryle domu,czy mozemy ta czesc tez uwzglednic w plycie,oddylatowanej od czesci mieszkalnej,zeby pozniej nic juz nie dolewac?
  pozdrawiam
  Marcin

  • Adam pisze:

   Cześć,
   Dzięki za miłe słowa 🙂
   Części budynku ogrzewane, muszą koniecznie być zdylatowane od tych które nie będą ogrzewane. Jest to tym bardziej ważne przy grzewczej płycie fundamentowej, ponieważ taki wysunięty taras to jeden wielki mostek cieplny. Przy takich założeniach pod płytą możemy zmniejszyć lub całkowicie usunać izolację termiczną, ważne jest tylko odpowiednie zagęszczenie podbudowy, by równomiernie osiadała część z i bez izolacji.
   Na budowie, której dotyczy, wpis, płyta fundamentowa była wykonywana jako całość. Ponieważ inwestor zamierza ogrzewać garaż.
   Pozdrawiamy

 2. Michał pisze:

  cześć,

  planuję podobną płytę ale ciągle się waham – chodzi o izolację przeciwwilgociową. Co, jako projektanci, o tym myślicie? XPS i folia są OK czy jednak trochę za słabo? Niektóre firmy robią nawet… bez XPS. Warunki gruntowe mam OK (górka, nie ma wody, jest lekko plastyczna glina do wymiany). Nie będzie mimo wszystko podciągania kapilarnego do płyty?

  Druga sprawa – XPS się nie rozjedzie przez wiele lat i nie zrobi mostków?

 3. Agnieszka pisze:

  Jaka jest różnica w rozprowadzeniu instalacji ogrzewania w płycie a później na płycie? Bo tak patrzę na realizację a budujemy ten sam dom, to my mamy również wylaną płytę i w płycie rozprowadzone tylko rury kanalizacyjne natomiast całą instalację ogrzewania podłogowego będziemy rozprowadzać dopiero po SSZ i ułożeniu styropianu mimo tego, że mamy płytę również docieploną XPS. Zastanawia mnie różnica w tych dwóch technologiach? Czy mogłabym prosić o wyjaśnienie?

  pozdrawiam

  • Adam pisze:

   Przy płycie ze zintegrowanym ogrzewaniem podłogowym, grzejemy całą płytę, czyli 25 cm betonu. Co za tym idzie mamy dużą powierzchnię akumulacji ciepła, ale też dużą bezwładność. W okresie zimowym taka płyta dłużej się nagrzewa, potrzebuje też więcej energii by się nagrzać, ale też dłużej trzyma ciepło. Przy takim rozwiązaniu oszczędzamy na dodatkowym styropianie i wylewce posadzkowej. Pojawia się też kwestia ewentualnego przenoszenia dźwięków między ścianami działowymi które stoją tylko na płycie a nie są „wpuszczone: w warstwy posadzki. Przy płycie z tradycyjną podłogą i warstwami, jest odwrotnie, mniej energii potrzebujemy ponieważ grzejemy tylko parę cm wylewki, ale też szybciej się wychładza, możemy tez dokładniej sterować temperaturą w różnych pomieszczeniach. Jeśli zastosujemy wylewkę anhydrytową to system działa jeszcze szybciej.
   Temat poruszaliśmy też w tym wpisie : Płyta fundamentowa czy ławy jest tam to szerzej opisane .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole