Wracamy z kolejną częścią kroniki budowlanej @kolejna_stodola parterowego domu wg Projektu Stodoła S+ Premium. Dachówka płaska jest bardzo ważnym elementem stanowiącym o efekcie wizualnym dachu. Opiszemy jak wykonywano pokrycie dachu z zastosowaniem dachówki płaskiej w kolorze ceglastym oraz jak powstały dodatkowe obudowane elementy dachu. Wystające okapy na 1m to zabieg często stosowany w naszych projektach. Wysunięty okap to nie tylko element estetyczny, to również zadaszenie chroniące przed przegrzewaniem budynków w okresie letnim. Tego typu rozwiązanie może znacznie obniżyć temperaturę wewnątrz w czasie letnim. Tym samym często nie musimy inwestować w drogie rozwiązania typu rolety lub żaluzje, pisaliśmy o tym także we wpisie dotyczącym chłodzenia i klimatyzacji

Pokażemy również jak wykonywano izolację ścian budynku styropianem. Poprzednie wpisy dotyczyły kolejno płyty fundamentowej i murowania ścian parteru oraz konstrukcji dachu. Możecie wrócić do nich tutaj:

Płyta fundamentowa, przekrój. Wizyta na budowie S+ Premium cz.I
Dach bezokapowy, montaż okien – wiyta na budowie S+ Premium cz. II

Jesteśmy z wizytą na budowie domu parterowego wg projektu Projekt Stodoła S+ Premium z wprowadzonymi zmianami, czyli dokładnie Projektu Stodoła S+ Premium po zmianach 2. Budowę tę możecie śledzić także na Instagramie inwestora @kolejna_stodola i to od niego właśnie dostaliśmy cały materiał zdjęciowy.

NOWOCZESNA STODOŁA
Projekt Stodoła S+ premium

płyta fund

Główne zmiany w projekcie polegały na przeniesieniu garażu na boczną stronę budynku oraz przeniesieniu wejścia do budynku. Uproszczono również konstrukcję dachu do prefabrykowanych więzarów. Budynek został posadowiony na płycie fundamentowej.

Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 184,82 m²  czyli 147,23 m²  i garaż 37,59 m²  a fund


Dachówka płaska w kolorze ceglastym

W poprzednim wpisie zakończyliśmy na etapie przygotowania dachu do pokrycia montażu rynien w systemie bezokapowym. Dach pokryto deskowaniem i papą Mida Roof FIX. Następnie zamontowano rynny i rury spustowe w systemie ukrytym, bezokapowym Siba Modern. Wybrana na pokrycie dachówka płaska w kolorze ceglastym Brass Tegalit protegon. Kolor dachu został podyktowany wymaganiami MPZP. Do tego koloru dobrano jasno szare orynnowanie w naszej opinii kolorystyka wyszła wyśmienicie.


Izolacja termiczna – styropian

Następnym etapem jest ocieplenie budynku. Jako ocieplenie zastosowano styropian grafitowy Knauf o współczynniku λ=00,32. Pierwsza warstwa jest układana na wypoziomowanej aluminiowej listwie startowej. Oprócz właściwości samopoziomujących, listwa chroni przed gryzoniami. Łączenia wypełnia się pianką poliuretanową by zapewnić całkowitą szczelność. dachówka płaska


Obudowa okapu czyli metrowe zadaszeni chroniące przed przegrzewaniem

Charakterystycznym elementem w naszych projektach jest wysunięty i obudowany okap głębokości 1 m. Okap pełni rolę ochrony przed przegrzewaniem oraz nadaje minimalistycznej i nowoczesnej estetyki naszym budynkom. Jest też czymś co odróżnia się od innych budynków.

Wykonanie okapu (poza przygotowaniem niektórych elementów, co widoczne jest na zdjęciach poniżej) należy rozpocząć po wykonaniu izolacji termicznej ściany. Następnie do konstrukcji nośnej dachu mocowane są elementy podkonstrukcji, które będą stanowić szkielet naszej obudowy. Podkonstrukcja mocowana jest w rozstawie co 90 cm tak jak elementy nośne dachu – krokwie.

Detal wykonania obudowy okapu z projektu

Obudowa powinna być wypoziomowana. Do tak przygotowanej podkonstrukcji należy montować deskowanie z płyty OSB, następnie styropian klejony i kołkowany i wykonywana jest struktura – tynk. Płytę OSB można zabezpieczyć dodatkowo wodochronnie na łączeniach. Alternatywnie można wybrać też droższą opcję z płyt cementowych, które są całkowicie odporne na wilgoć, jednak odpowiednio droższe. W naszej Stodole M zastosowaliśmy zwykłe płyty OSB i po 4 latach nie ma z tym problemów, ponieważ nie ma w tym miejscu wilgoci.

Obudowane okapy dlaczego podkonstrukcja szkieletowa? Montaż obudowy zewnętrznej.

Wiele osób pyta czemu te elementy są lekkie szkieletowe, czemu ten element nie jest po prostu wymurowane? Wynika to z prostej przyczyny, że te elementy są dodatkowe, nie stanowią konstrukcji budynku. Obudowa drewniana jest lekka i tania, a spełnia swoje funkcję. Każdy element betonowy byłby po prostu o wiele droższy, obciążałby konstrukcję. Okapy przede wszystkim pełnią rolę ograniczenia przed przegrzewaniem oraz podkreślają nowoczesny wygląd budynku. Tak wykonane zadaszenie w znaczny sposób ogranicza penetrację promieni słonecznych przy usytuowaniu tej elewacji w kierunku południowym. Sami sprawdziliśmy to w praktyce, ponieważ identyczne rozwiązanie jest w naszej modelowej Stodole M , do tego stopnia, że zrezygnowaliśmy z instalacji żaluzji lub rolet zewnętrznych, które są dosyć sporym kosztem.

Część elementów stanowiących obudowę zewnętrzną okapu powinno się wykonać przed izolacja termiczną. Mam na myśli elementy schodzące do ziemi i kotwione do muru. W tym miejscu możemy wygospodarować ciekawy schowek.

Następnie dalszy ciąg obudowy wykonujemy już po wykonaniu izolacji termicznej ściany. Do wypoziomowania może służyć sznurek murarski.. Na etapie wymierzania elementów podkonstrukcji musimy uwzględnić grubość płyty, styropianu oraz tynku tak by całość zmieściła się pod rynną w systemie ukrytym bezokapową.


Wykończenie obudowy

Na przygotowany ruszt zamocowano płyty, następnie do nich klejono i kołkowano styropian od czoła, a od spodu, w zależności od wersji projektu, montowana jest bezpośrednio deska elewacyjna lub również płyta, ze styropianem i tynk. Bardzo istotne jest to, że dół obudowy licuje się z górą naszego okna, nadając nowoczesny wygląd. Wielu wykonawców próbowało nas odwieźć od tego (bo, że jest za nisko itd….), ale warto jest trzymać na swoim. Efekt jest naprawdę tego wart.


Jeśli budujecie swój dom, to ten materiał zdjęciowy będzie na pewno dla Was pomocny, szczególnie jeśli także budujecie dom z Rodziny S Następny wpis będzie dotyczył tematu, który interesuje wszystkich, czyli Ile kosztuje budowa domu 2022 opublikujemy koszty budowy domu do tego stanu.


Jeśli budujecie również Swoją Stodołę według któregoś z naszych projektów to zachęcamy do przesyłania zdjęć do nas na adres [email protected]. Stworzyliśmy również zakładkę Wasze Stodoły – realizacje, gdzie publikujemy zdjęcia z realizacji innych stodół, tam też możecie znaleźć odniesienia do profili na Instagramie. Kibicujemy każdej budowie i zachęcamy do dzielenia się z nami Waszymi postępami z budowy. Każda z tych budów jest dla nas bardzo ważna. Dobrze wiemy, że nic tak nie pomaga i nie ułatwia decyzji budowlanych jak zdjęcia i doświadczenia innych, gdzie problemy i dylematy się powtarzają.


słowa kluczowe: wykonanie okapu; obudowa okapu; nowoczesny okap; relacja z budowy; dziennik budowy; projekt stodoła; Stodoła S+ Premium; rynny ukryte; dach bezokapowy, budowa 2022, budowa dachu bezokapowego, więzary dachowe, prefabrykowany dach, ciepły montaż okien, Projekt Stodoła S+ Premium, nowoczesna stodoła, dom energooszczędny, dom parterowy; brass tegalit; czerwona dachówka; nowoczesny dom z czerwoną dachówką; dachówka ceglasta;

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole