Jak budować z głową czyli gdzie możemy oszczędzić podczas budowy domu i projektowaniu domu :

 1. Podstawa to warunki zastane– czyli dobre warunki gruntowe na działce- grunty nośne i brak wody oraz bliskość mediów. Budowa fundamentów na gruntach słabonośnych potrafi diametralnie zwiększyć koszty budowy tego elementu. Ponieważ wiąże się z kosztowną wymianą gruntu lub izolacją typu ciężkiego, dużymi przekrojami fundamentów. Jeżeli nie mamy mediów bezpośrednio przy działce , często musimy na własny koszt je wybudować.
 2. Budowa piwnicy. Roboty fundamentowe są stosunkowo drogie, dodatkowo jeżeli planujemy piwnicę powoduje to konieczność głębszego wykopu oraz znacznej komplikacji fundamentów. Budowa piwnicy jest ok. 2x droższa niż wybudowanie takiego samego pomieszczenia na poziomie terenu. 
 3. Wysokość „0” w stosunku do terenu przyległego oraz głębokość poziomu posadowienia. Nie warto przesadzać. Dobra ocena i dobór poziomu posadowienia i poziomu zero pozwoli nam zaoszczędzić, ponieważ jest to równoznaczne z mniejszym wykopem, niższym murem fundamentowym, a co za tym idzie mniej izolacji, mniej ocieplenia, mniej piasku do zasypania…
 4. Dom parterowy, a piętrowy. Tutaj nie da się tego jednoznacznie ocenić, wszystko zależy od rozwiązań projektowych. Dom parterowy zazwyczaj ma bardziej rozłożystą bryłę, co zwiększa obrys budynku czyli fundamenty oraz powierzchnię dachu. Dom piętrowy ma mniejszą powierzchnię zabudowy, jednak budowa ścian piętra, ścianek kolankowych również zwiększa koszt budowy. Ściany to nie tylko mur, ale również beton i zbrojenie w ściankach kolankowych, tynk, ocieplenie itd.  Przy budowie budynku parterowego odpada nam koszt stropu. Na pewno bardziej zwarta bryła budynku sprzyja zmniejszeniu kosztów eksploatacyjnych- mamy mniej powierzchni, przez które ucieka ciepło do ogrzania domu.
 5. Garaż jest elementem znacznie zwiększającym koszt budowy, szczególnie jeżeli jest umieszczony w bryle głównej budynku. Powoduje to konieczność budowy i wykonania garażu w standardzie budynku (fundament, izolacje, ocieplenie itd.). Alternatywnie możemy budować garaż wydzielony i nieogrzewany lub wiatę.
 6. Jeżeli tylko byłaby taka możliwość na naszej działce, stodoła pewnie nie byłaby stodołą, ponieważ zastosowalibyśmy dach płaski. Z punktu widzenia projektu i wykonawstwa, jest on najprostszy, a co za tym idzie najtańszy. Oszczędzamy na pokryciu i konstrukcji. Płaski dach jest dodatkowo szczelniejszy i łatwiej go ocieplić.
 7. Często zapis MPZP lub warunki zabudowy nie dopuszczają dachu płaskiego, wtedy z punktu widzenia kosztów najlepiej wybrać dach dwuspadowy– wszystkie dodatkowe elementy dachu  są bardzo drogie (takie jak  dachówki narożne, krawędziowe są nawet 10-25 razy), dodatkowo lukarny i inne udziwnienia powodują bardziej skomplikowaną konstrukcję, konieczność zakupu bardzo drogich elementów dodatkowych , więcej odpadów materiału, bardziej skomplikowane odwodnienie, obróbki itp.
 8. Gdzie tylko mamy możliwość stosujemy nadproża prefabrykowane. Ich koszt jest niewspółmierny do elementów wykonywanych na budowie.
 9. Dobór optymalny materiałów i grubości ocieplenia. W Stodole planujemy ocieplić budynek 20cm styropianu zwykłego  o współczynniku przewodzenia ciepła l=0,037W/mK co przy zastosowaniu bloczków z betonu komórkowego da nam ok 0,129W/m2K. Przy zastosowaniu grubszego ocieplenia, współczynnik nie rośnie wprost proporcjonalnie i zysk nie jest miarodajny do kosztu zakupu, chyba że celujemy w dom pasywny.
 10. Wybór dostawcy materiałów  i analiza ofert. Warto wybrać jedną sprawdzoną hurtownię/dostawcę blisko budowy i zamawiać transport większych partii materiałów.
 11. Typowa brama garażowa z typowym montażem. Wszystko wykraczające poza standard wiąże się z większą ceną nawet 20%.

  Przeszklenia stanowią ważną pozycję w budżecie

 12. Przeszklenia to elementy, które mogą w znaczny sposób oddziaływać na budżet. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę aby nie przekroczyć maksymalnych wymiarów stolarki dla danej technologii, wszystkie zwiększone gabaryty są odpowiednio droższe, gdyż wymagają dodatkowych wzmocnień, zawiasów lub mogą być niemożliwe do wykonania np. w przypadku  PVC. Możemy także w odpowiedni sposób „sterować” kosztem stolarki umiejętnie stosując przeszklenia stałe „fix”, stosując kwatery otwierane tylko tam gdzie to potrzebne. Najdroższe elementy to witryny przesuwne typu HS, o połowę tańsze są witryny typu PSK, najtańsza opcją jest klasycznie otwierane skrzydło. Producenci stolarki mają duże możliwości rabatów, szczególnie na początku roku, warto podjąć temat odpowiednio wcześniej. Okna powinny być zamontowane w sposób ciepły z użyciem taśm, jest to rozwiązanie lepsze i na lata, o opłacalnosci ciepłego montażu polecamy: http://oknotest.pl/montaz-okien/cieply-montaz-czy-to-sie-oplaca
 13. Podstawą jest dobry harmonogram prac i dostaw materiałów i odpowiednio wcześniejsze umówienie ekip tak, by kolejno się „zazębiały”. Im budowa trwa dłużej, tym jest droższa- dochodzi więcej elementów związanych z nadzorem, zabezpieczeniem itp.
 14. Fachowiec, specjalista – taka osoba na budowie to skarb. Kompetetny kierownik budowy lub architekt ze znajomością rynku oraz cen robociny i materiałów potrafi istotnie obniżyć koszt naszej budowy. Jeśli, więc nie znasz się na budowlance lub nie masz na to czasu, warto zatrudnić taką osobę, honorarium dla niej może się zwrócić przy pierwszych kilku zamówieniach

A na czym Wam udało się zaoszczędzić ? Jeżeli macie jakieś przemyślenia w tym temacie to zapraszam do komentowania, będziemy uzupełniać ten wpis o dodatkowe pomysły

Zapraszamy również o postów dotyczących kosztów budowy:

Ile kosztuje budowa domu. Część I Fundamenty

Ile kosztuje budowa domu. cz. II Stan Surowy Otwarty

Ile kosztuje budowa domu. cz. II Stan Surowy Zamknięty

 

słowa kluczowe: tani dom; gdzie oszczędzić na budowie; jak budować tanio; jak tanio budować; tanie materiały budowlane;ile kosztuje budowa domu; kosztorys budowy; dom stodoła; blog budowa domu; kosztorys domu stodoła;

9 odpowiedzi na “Ile kosztuje budowa domu – gdzie można oszczędzić”

 1. Sebastian Machała pisze:

  Bardzo ładne przeszklenia, ładnie doświetlony salon.

 2. […] projektu warto jest zwrócić uwagę na elementy, które podnoszą koszty budowy pisaliśmy o tym tutaj. Jest to na pewno materiał na osobny wpis. Jeśli macie pytania, pytajcie w […]

 3. max1 pisze:

  Warto zamawiać w materiały u jednego sprawdzonego dostawcy można liczyć na rabat.

  http://sprzetbud.pl/

 4. Natalia90 pisze:

  Świetne rady, z pewnością je wykorzystam 🙂

  ________________________________
  https://renovis.pl/oferta/oswietlenie-zewnetrzne/place-budowy/

 5. Świetny projekt, zapraszam do nas https://z229.pl/ chwilowo w powijakach, ale na pewno będziemy Was obserwować!

 6. Sławek Zając pisze:

  Ze wszystkimi radami się zgadzam 🙂 Małe „ale” mam do:

  „Podstawą jest dobry harmonogram prac i dostaw materiałów i odpowiednio
  wcześniejsze umówienie ekip tak, by kolejno się „zazębiały”.”

  To nie jest wskazane. Podczas budowy występują sytuacje losowe – nikt nie jest w stanie wszystkiego przewidzieć. Jeżeli mamy zazębione ekipy to jakakolwiek obsuwa jednej z nich rozwali cały harmonogram. Proponuję dać dłuższe odstępy między wchodzeniem kolejnych ekip – dzięki temu cała budowa po prostu przebiegnie bez niepotrzebnej nerwówki.

  Oszczędności podczas budowy można poczynić wiele,a przemyślana budowa i brak pośpiechu to klucz do udanej budowy. Pośpiech powoduje to, że bierzemy niesprawdzonych wykonawców i nie negocjujemy z nimi ceny bo się boimy, że nikogo innego na ich miejsce nie znajdziemy. Na temat oszczędności podczas budowy napisałem dość przewrotny artykuł na moim blogu 🙂 – https://blog.poradnik-budowlany.com/wybudowac-najtanszy-dom/

  • projektstodola pisze:

   Przeczytałem artykuł jest tam wiele ciekawych spostrzeżeń, wiele przemyśleń jest zbieżnych.
   Zgadzam się co do wypaków losowych, w naszym harmonogramie powinen się znaleźć taki margines na wypadki losowe. Zgadzamy się również, że przemyślana budowa to klucz, jednak nie możemy przesadzać i najlepiej ułożyć plan działania odpowiendio wcześniej. Czas to pieniądz im dłużej trwa budowa tym więcej kosztów ponosim szczególnie gdy finansujemy budowę z kredytu.
   Pozdrawiamy

 7. Kominek pisze:

  Pomocny artykuł, zgodzę się z „wypadkami losowymi” przedmówcy… warto mieć to na uwadze przy planowaniu. O ironio… zaplanuj wypadek 😉 Pozdrawiam!

 8. Prosty domek pisze:

  Przy wyborze parterówki a domu z poddaszem dochodzą kolejne dwa dodatkowe wydatki: schody na górę i w dzisiejszych czasach niestety również klimatyzacja …Schody u nas kosztowały tylko 8.000 zł ale można by sobie i takie za 14.000 zł zrobić a klimatyzacja (na poddaszu jest mega mega gorąco) w przypadku naszego układu pokoi to koszt 12.000 zł.
  Gdybym budowała jeszcze raz to parterówkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole