Dzisiaj najgorętszy temat, czyli koszt budowy domu 2022. Jeśli ktoś śledzi temat, to wie, że niestety ostatnie wiadomości nie nastrajają optymistycznie- inflacja, rosnące stopy procentowe, materiały budowlane bardzo drożeją tu znajduje się ciekawy artykuł pokazujący zwyżki w ciągu roku. Znamy wiele osób, które dokładnie rok temu zastanawiały się czy zaczynać budowę, ponieważ zapewne pewnie niedługo ceny zaczną spadać? Wydawały się one już wtedy być na tyle wysokie, że kolejny ich wzrost, wydawał się być wręcz nieprawdopodobny. A dzisiaj możemy pomarzyć o cenach, które jeszcze rok temu wydawały się być wysokie. Czy to jednak koniec wzrostów? Czy sytuacja się ustabilizuje lub nawet ceny zaczną spadać? Tego nie wie nikt, ale raczej nie spodziewałbym się dużych spadków cen materiałów. Raczej powinniśmy liczyć na wyhamowanie i ewentualne delikatne spadki cen niektórych materiałów, których obecnie brakuje.

Taka sytuacja pokazuje, że nigdy nie będzie idealnego czasu na budowę, trzeba po prostu realizować swoje marzenia, ale w sposób mądry i dobrze zaplanowany.

Sami, gdy 5 lat temu zaczynaliśmy budowę,  mieliśmy ograniczony budżet, za to ogromne chęci i wizję. Wizję budowy domu w cenie mieszkania, ponieważ mieszkanie, które było na daną chwilę perspektywiczne- czyli duże- z przynajmniej 3 pokojami, o metrażu ok. 80m2 w mieście (a dokładnie na obrzeżach dużego miasta), było bardzo drogie. Stwierdziliśmy, że w tej cenie uda nam się wybudować coś znacznie lepszego i udało się. Nasz dom Projekt Stodoła M w stanie deweloperskim wybudowaliśmy za 420 tys. złotych. Wszystkie koszty budowy tego domu możecie znaleźć w zakładce koszty budowy, gdzie publikowaliśmy kolejne etapy budowy.

Koszty budowy Stodoły M

To był jednak rok 2018, w którym zakończyliśmy budowę. Każdy kolejny rok wiązał się z coraz wyższymi cenami. Nie oznacza to, że obecnie nie możemy wybudować domu w założonym budżecie. Jednak musimy przeanalizować bardzo wiele aspektów z tym związanych, być może dokonać kilku kompromisów, być może wykonać pewne optymalizacje.


Chcąc ułatwić Wam ten proces rozpoczynamy cykl wpisów dotyczący właśnie optymalizacji budowy. Będziemy w nim starać się opisać to na co zwrócić uwagę, by w obecnych niekorzystnych warunkach, wybudować się w rozsądnej cenie i w założonym budżecie.

Obecnie koszty, które ponieśliśmy parę lat temu są niemożliwe do osiągnięcia, ale pomysł budowy domu w cenie mieszkania jest dalej aktualny, ponieważ mieszkania na rynku deweloperskim również zdrożały, tak jak wszystko dookoła.

Oczywiste zalety wynikające z posiadania domu to oczywiście także ogródek, miejsce parkingowe, brak sąsiadów za ścianą. Ale to jest najważniejsza, którą koniecznie musicie wziąć pod uwagę:

Wydatki eksploatacyjne w mądrze zaprojektowanym domu są niższe niż w niewielkim nawet mieszkaniu, kiedy dodamy wszystkie opłaty i czynsz.

Sprawdźcie w zakładce rachunki jak kształtują się nasze opłaty za użytkowanie domu.


Budowa domu wymaga o wiele większego zaangażowania i planowania. Budowa jest skomplikowanym procesem, każdy to wie, szczególnie w naszych obecnych polskich warunkach, wiele osób słysząc będę budował dom mówi współczuję, to straszne, będziesz miał mnóstwo na głowie i mnóstwo stresów.

Współczuję?! Serio? Buduję swój wymarzony dom, swoje miejsce na ziemi i ktoś mi tego współczuje? Dlaczego? Oczywiście zgodzę się, że jest to skomplikowany proces, złożony i zazwyczaj albo tracimy więcej pieniędzy albo więcej czasu. Mam na myśli to, że dobrzy fachowcy się cenią. Zdarzają się dobre osoby, które są tanie, choć wiemy też, że często niestety wysoka cena nie jest wyznacznikiem jakości. Dlatego najważniejsze są rekomendacje. Ale potraktujcie to jak drogę, trzeba podejść do tego jak do maratonu nie jak do sprintu. Pojawią się gorsze momenty, ale zwycięstwo na mecie rekompensuje wszystko.


Chcecie się przekonać? Warto!

Ale, ale zanim zaczniecie…..

Nie można dokładnie odpowiedzieć jakie będą koszty budowy domu w 2022, ponieważ do zależy od bardzo wielu czynników, począwszy od lokalizacji, potem projektu i standardzie budowy. Ale możemy podpowiedzieć na jakie na elementy zwrócić uwagę i co zoptymalizować, by obniżyć koszty budowy.


Koszt budowy domu w 2022. Skrótowo 9 elementów, na które warto zwrócić uwagę:


1. Działka.

Dodatkowym, sporym kosztem przy budowie domu jest działka. Jej cena w zależności od lokalizacji, bliskości dużego miasta, może znacznie się różnić. Zazwyczaj mamy ustalone miejsce lub okolicę, w której chcemy się budować, więc w tym zakresie nasze pole manewru jest ograniczone. To na co mamy większy wpływ to metraż działki. Zazwyczaj działki pod budowę domu mają 10-15 arów. Stodołę M zbudowaliśmy na działce o powierzchni 7 arów, co teraz perspektywy czasu okazało się bardzo dobrą decyzją.

Dlaczego:

 • mniejsza działka= niższa cena, większy budżet zostaje na budowę domu
 • woleliśmy mniejszą działkę, ale w lepszej lokalizacji- miejscowości tuż pod dużym miastem
 • lokalizacja była kluczowa- wybraliśmy miejscowość, która ma przedszkole, szkołę, stację kolejową podstawowe usługi- woleliśmy mniejszą działkę w takim miejscu, niż większą, skąd musielibyśmy się zawsze poruszać autem
 • mała działka to również mniej wydatków na rozplanowanie i wykonanie ogrodu
 • obsługa np. koszenie zajmuje mniej czasu, a przy domu zawsze jest coś do zrobienia
 • mniejsze ogrodzenie
 • mniejsze podatki

2. Dobry projekt

Dobry projekt ma ogromny wpływ na koszt budowy domu. Dobry projekt to ten, który jest dopasowany do działki. Dobry projekt to taki który jest prosty w budowie, oparty na prostokącie. Dach dwuspadowy ma bardzo prostą konstrukcję i jest bardzo funkcjonalny. W stosunku do dachów czterospadowych, wymaga o wiele mniej pracy i materiału.

Czy wiesz, że wszystkie dodatkowe elementy narożniki, lukarny powodują znaczny wzrost kosztów budowy takiego dachu? Zarówno pod względem materiału jak i wykonawstwa. Czy wiedziałeś, że dachówka narożna jest dwa razy droższa od zwykłej, każdy narożnik to kilkanaście takich dachówek, przy całym dachu robi się parę tysięcy? Na narożniku dachu, musimy stosować specjalne taśmy uszczelniające, mamy dodatkowe belki wzmacniające czyli krokwie koszowe o dużym przekroju. Ze względu na łatwy schemat konstrukcyjny, dachy dwuspadowe bardzo łatwo sprefabrykować.

Oszczędna bryła typu nowoczesna stodoła to również niwelacja wszystkich dodatkowych elementów lukarn, balkonów, które stanowią dodatkowe koszty. To bardzo dobry pomysł na ograniczenie wydatków związanych z budową.

koszt budowy domu 2022

Aksonometria Projekt Stodoła M-L


3. Koszt budowy domu 2022. Metraż budynku

Wybudowanie każdego m2 kosztuje obecnie średnio 3 500- 4 800 zł/m2 w dobrym standardzie. Optymalna powierzchnia domu to w sumie średnio 30 m2 na osobę. Przy funkcjonalnym układzie można bardzo wiele zyskać, warto wycisnąć z rzutu jak najwięcej, przyjrzeć mu się bardzo dobrze, spojrzeć na każdy wymiar. Jeśli szukamy oszczędności i optymalizacji to w naszej filozofii projektowania zawsze preferujemy, by pomieszczenia dzienne były przestronne, o większym metrażu. Nasze codzienne życie odbywa się w tych przestrzeniach, które łączą się poprzez duże przeszklenia z ogrodem, właśnie dlatego bardziej celna jest angielska nazwa living room, czyli pokój w którym toczy się życie 🙂 Przestrzeń dzienna to na pewno przestrzeń, na której nie warto dokonywać optymalizacji.

koszt budowy domu 2022

duże przeszklenia łączące się z tarasem to coś co będziemy mogli uzyskać tylko w domu mieszkalnym

Może warto zastanowić się nad powierzchniami sypialni? Czy jeśli mamy przy sypialni rodziców osobną garderobę to czy sama sypialnia musi mieć 16-18m2? Skoro to miejsce, w którym spędzamy stosunkowo niewiele czasu w ciągu dnia to być może 12m2 w zupełności wystarczy? A co z pokojami dzieci? Tutaj do optymalizacji podchodźmy ostrożniej- pokój małego dziecka wymaga większej przestrzeni (więcej zabaw, nauki na dywanie, duża ilość zabawek) niż pokój nastolatka ( o ile nie musi się w nim zmieścić pianino czy miejsce na inne, wymagające hobby). Podchodźmy więc ostrożniej, ale spróbujmy to wszystko przeliczyć.

Powierzchnia komunikacji to prawdopodobnie największe miejsce do optymalizacji. Czy naprawdę korytarze powinny mieć np. 140 cm szerokości? Jeśli nie są to długie trakty to jak najbardziej można je zwęzić, tym bardziej jeśli jest przy nim okno od podłogi (wtedy szerokość przejścia się powiększa, bo okno montowane jest zazwyczaj w ok. połowie grubości ściany).

Łazienki są przestrzeniami, które są stosunkowo drogie w budowie i wykończeniu ze względu na dużą ilość materiałów i instalacji. Ograniczenie ich ilości jest zasadne, ale też wielkości. Czy naprawdę potrzebujesz wielkiego salonu łazienkowego? Czy koniecznie wanna i prysznic? Mniejsza łazienka to spora oszczędność także przy jej wykończeniu.


4. Instalacje, lokalizacja pomieszczenia technicznego

Centralne umieszczenie pomieszczenia technicznego na rzucie budynku powoduje mniejszą ilość osprzętu, rurek. Grupowanie funkcji związanych z instalacjami, czyli pokrywające się piony sanitarne i wodne to bardzo oszczędne rozwiązanie. Oszczędność jest także w późniejszej eksploatacji przy takim centralnym ułożeniu- mniejsze straty cieplne na przesyle.

Przykładowo w stodole M wszystkie pomieszczenia powiązane z instalacjami sanitarnymi są zgrupowane w jednym miejscu mamy pomieszczenie techniczne zaraz obok łazienki, za ścianą kuchnia. Jedna łazienka jest bezpośrednio nad drugą. Z czym to się wiąże, mniej materiału, mniej rur, jeden pion kanalizacji, jeden kominek sanitarny na dachu.

rzut nowoczesna stodoła


5. Garaż

Garaż bezpośrednio połączony z budynkiem to duża zaleta funkcjonalna i komfort. Najdroższym rozwiązaniem jest garaż w bryle budynku, ponieważ koszt wybudowania m2 równa się praktycznie kosztowi wybudowania m2 budynku. Minimalny garaż dwustanowiskowy o powierzchni 32m2 to wydatek około 120 tys. złotych, więc w garażu jest bardzo duży potencjał do optymalizacji. Na pewno, jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem, to z całą pewnością lepiej ograniczyć lub nawet zrezygnować z pomieszczenia dla auta niż z powierzchni mieszkalnej.

koszt budowy domu 2022

Niższy standard wykonania garażu oraz surowe wykończenie wnętrza to sposób na oszczędność min. kilkunastu tysięcy złotych. Na fotografii garaż Stodoły M

Być może, zamiast garażu, lepiej jest postawić wiatę przy budynku lub wybudować garaż o niższym standardzie wykończenia obok budynku? Można wtedy ograniczyć izolację termiczną, wykończenie wewnętrzne, standard bramy garażowej, wykonanie dachu. Podobnie podeszliśmy budując naszą stodołę M.


6. Usytuowanie na działce. Podjazd

koszt budowy domu 2022

Otwarty podjazd to rozwiązanie bardzo ułatwiające codzienne funkcjonowanie, również sposób na pozbycie się kosztów bramy, automatyki i furtki

Dobre usytuowanie budynku na działce może mieć wpływ na koszt budowy. Budynek powinien oddzielać strefę publiczną od tej prywatnej. Budynek możemy usytuować w ten sposób, by ograniczyć budowę długiego podjazdu, ogrodzenia lub montażu bramy, furtki. Możemy zastosować otwarty podjazd i wykluczyć konieczność kupowania i budowania tych elementów. Kolejną optymalizacją jest wykonanie podjazdu z tłucznia na geokracie. Takie rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność również ze względu na powierzchnię biologicznie czynną.

koszt budowy domu 2022

Podjazd z tłucznia to sposób na ograniczenia kosztów, jednocześnie dodatkowa powierzchnia biologicznie czynna


7. Koszt budowy domu 2022. Dodatkowe elementy w budynku

Rozważcie rezygnację z kominka, jest to spora pozycja w kosztorysie,  a coraz częściej jest zakazana również ze względu na smog. Koszt wkładu, kominka oraz obudowy kominka to nawet 30 tys. złotych. Drugim rozwiązaniem jest montaż troszkę tańszej „kozy”.


8. Okna

Okna to ten element, na którym nie warto oszczędzać. Okna zapewniają kontakt z zewnętrzem, czyli samą esencję mieszkania w domu, czyli im większe tym ten kontakt większy i lepsze doznania. Dobre okna ograniczają straty ciepła, czyli odpowiadają za obniżenie naszych rachunków. W kontekście kosztów, szukając optymalizacji, na pewno warto jest przemyśleć wielkość czyli szerokość do wysokości, otwieralność i podział okien. Zastanówmy się, które okna chcesz by się otwierały, a które lepiej pozostawić nieotwieralne. Okna nieotwieralne czyli tzw. „fixy” poza tym, że bardzo ładnie wyglądają, bo mają cienką ramkę, są tańsze, gdyż wymagają do produkcji mniej materiału oraz nie są wyposażone w okucia. koszt budowy 2022

Gabaryt okna czyli stosunek wysokości do szerokości, powoduje , że będziemy mieli możliwość wykonać okno w tańszym, ale i cieplejszym PVC zamiast aluminium. Graniczna wysokość okien w zależności od producenta i szerokości kwatery to wysokość  225 cm. Dlatego często w naszych projektach nie przekraczamy tego wymiaru.

O wyborze okien do naszej modelowej stodoły M pisaliśmy tutaj: Wybór okien w naszej Stodole


9. Sprawdzone technologie

Proste sprawdzone technologie, które są znane i popularne, zazwyczaj są tańsze. O wiele łatwiej jest znaleźć dobrego wykonawcę dachu skośnego dwuspadowego niż dachu płaskiego. Strop Teriva lub prefabrykowany wymagają najmniej stali i zazwyczaj są najtańszymi rozwiązaniami.

koszt budowy domu 2022

Układanie płyt kanałowych nad pokojami od frontu


Obecnie wiele osób zadaje sobie pytanie czy rozpoczynać budowę czy czekać. Jestem zdania, że niestety w najbliższej perspektywie, nie będzie taniej. Więc kluczowe jest, by dobrze zaplanować proces budowy, zaczynając od dobrego projektu. Mówiąc brutalnie tanio już było, a teraz musimy planować i dążyć do celu.

Jednym z pomysłów na optymalizację jest także budowa domu z prefabrykatów. Zastanawiacie się pewnie dlaczego prefabrykat cenowo wychodzi drożej? Po pierwsze jest to tylko pół prawdy, ponieważ kompleksowa budowa i wycena z prefabrykatów, zawiera bardzo często już wszystkie elementy, podczas gdy w budowie metodą tradycyjną koszt wielu elementów jest na początku niewiadomych. Także wyższa cena może być pozorna, Dodatkowo, ten sposób budowy gwarantuje szybszą realizację, a co za tym idzie stabilność cen, które w przypadku tradycyjnej budowy są niepewne. Ale o tym chcemy napisać więcej w kolejnym wpisie Budować tradycyjnie czy prefabrykatów?


Jeśli macie własne doświadczenia co zrobić, by ograniczyć koszty budowy, to czekamy na Wasze komentarze!?


Słowa kluczowe: koszt budowy domu 2022; założenia projektowe; projekt indywidualny; działka budowlana; działka pod budowę domu; dom stodoła; projekt stodoła; nowoczesny dom; stodoła nowoczesna

Jedna odpowiedź do “Koszt budowy domu 2022 – jak zoptymalizować wydatki”

 1. Maciej pisze:

  Super strona, super wpisy, super projekty!!!

  p.s Z niecierpliwością czekam na wpis „budować tradycyjnie czy z prefabrykatów”.
  Aktualnie stoję przed wyborem projektu (oczywiście stodoły 🙂 )oraz technologii budowy.

  Pozdrawiam
  Maciek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole