Wreszcie zakończyliśmy Stan Surowy Zamknięty. Ten etap oznacza, że budynek jest zabezpieczony przed działaniem zewnętrznych czynników. W poprzednich wpisach pokazaliśmy roboty murarskie i betonowe poprzedzające konstrukcję dachu tutaj, zakrycie membraną i montaż stolarki tutaj Wszystko bardzo szybko się rozwijało, jednak brakowało kropki nad i- dachówki. Zaliczyliśmy większy przestój wynikający z opóźnień w dostawie tego materiału. Z tego względu na pokrycie dachu czekaliśmy prawie 3 tygodnie, ale teraz, już po wszystkim, mogę powiedzieć, że było warto. Ale od początku:


Tani dach, drogi dach… !?

Dach jest bardzo istotnym elementem budynku, ale również dosyć dużą pozycją w kosztorysie. Koszt wielu elementów można zniwelować, ale na niektórych nie można oszczędzać, poczynając od samego projektu– geometrii, poprzez pokrycie, okna, wykonanie izolacji wodoszczelnej. Dach stodoły ma prostą dwuspadową geometrię. Taki kształt umożliwia dobre wykorzystanie przestrzeni poddasza oraz jest ekonomiczny w budowie. Pomijając subiektywne kwestie estetyczne, dachy wieloospadowe są gorsze w aranżacji, a każdy narożnik to dodatkowa taśma uszczelniająca, specjalna dachówka narożna etc.


Dach Krok po Kroku

Budowę dachu zaczęliśmy od przygotowania elementów betonowych– miejsc podparcia pod konstrukcję, ścianek kolankowych. Wymaga to współpracy oraz dogadania dwóch ekip- murarskiej oraz ciesielskiej.  Najlepiej, żeby ekipa ciesielska i dekarska to była ta sama firma lub bezpośrednio ze sobą współpracujące, ograniczy to możliwość błędów oraz ewentualnego zwalania winy jeden na drugiego. Murarze zalewając górne wieńce pamiętali o umieszczeniu w betonie specjalnych szpilek do montażu murłaty (czyli pierwszej belki opartej na murze) w rozstawie co 1m. Ściany szczytowe oraz komin należy wyprowadzić na mniej więcej połowę wysokości.

W tym momencie cieśle mogą rozpocząć konstrukcję dachu, zaczynając od montażu murłat oraz obróbki elementów konstrukcyjnych- krokwi, jętek, zastrzałów. W naszym przypadku elementy poprzeczne będą widoczne dlatego przed montażem chcieliśmy, by drewno było ostrugane. Docelowo będą jeszcze pomalowane olejem. Konstrukcja więźby zajęła 4 dni, następnie dokończono komin oraz ściany szczytowe, zalano wieńce i wyciągnięto wszystkie ścianki na poddaszu. W drugim rzucie zamknięto dach membraną dachową oraz pokryto łatami i kontrłatami.


I tutaj się zatrzymaliśmy. Z wyborem dachówki myśleliśmy do ostatniej chwili i realizacja zamówienia niestety nie była od ręki. Bardzo chcieliśmy iść do przodu, już tak mało brakowało, by cieszyć się zakończeniem kolejnego etapu. Jednak duża ilość zamówień w jednym czasie bardzo opóźniła dostawy, w sumie materiał miał być codziennie przez3 tygodnie 🙂 W międzyczasie zamontowano stolarkę okienną, a my czekaliśmy. Przyszło lato i dalej czekaliśmy;) Udało się zamówić segmentową bramę garażową i drzwi wejściowe, dalej czekając, mieliśmy już na magazynie okna dachowe, rynny i nawet elektryk już powolij zaczął działać i nagle pewnego pięknego wieczoru pojawił się główny sprawca zamieszania.

Dachówka płaska Braas Teviva Cisar.


Montaż pokrycia zaczyna się od zamocowania desek okapowych oraz montażu systemu rynnowego. Nowoczesna stodoła to system bezokapowy, czyli taki, którego elementy licują się z elewacją, a rury spustowe ukryte są w warstwie ocieplenia. Chcieliśmy również, by obróbka ściany szczytowej była minimalna. Bardzo długo rozważaliśmy różne alternatywy wykonania tego elementu. Nie podobało nam się rozwiązanie systemowe z dachówką  krawędziową, gdyż od frontu powstają widoczne uskoki- “zęby”  w linii szczytowej. Nie odpowiadało to naszym założeniom i estetyce. Dlatego wykonaliśmy ten element jako wiatrownicę z blachy, szerokość 10 cm wynikała z konieczności zasłonięcia dachówki w spadku oraz łaty na której się opiera. Wiatrownica koniecznie musi być zakończona “kapinosem” czyli zagięciem, które uniemożliwi zaciekanie wody pod blachę. Wysunięcie dachu od szczytu oraz rynien przy okapie boku budynku musi wynosić tyle, ile docelowo będzie wynosiła grubość elewacji.

Po montażu orynnowania oraz wiatrownicy ekipa przystąpiła do rozliczenia oraz układania dachówek. Prawidłowe rozmieszczenie kontrłat i łat umożliwi potem sprawne krycie połaci dachu. Całość należy dokładnie wypoziomować, gdyż szczególnie w przypadku dachówek płaskich, ew. nierówności są potem widoczne na płaszczyźnie dachu, szczególnie w słońcu. Po ułożeniu dachówek na szczycie stosujemy taśmę kalenicową służącą do skutecznej wentylacji oraz uszczelnienia przed wilgocią. Dachówki kalenicowe czyli tzw. gąsiory mocuje się na łatach kalenicowych poprzez wsporniki.

Po ułożeniu całości dachu możemy zadbać o światło pod naszym dachem czyli montaż okien połaciowych z zastosowaniem systemowych ciepłych kołnierzy. Okna dachowe, na które się zdecydowaliśmy, to okna drewniane Rroto R45 H WD o wymirach 74×140 cm z zastosowaniem ciepłych kołnierzy i termobloku. W łazience okno PCW. Wykończenie komina wykonane jest w całości z blachy, jako najbardziej minimalistyczne, zrezygnowaliśmy z tynku i klinkieru. Nie żałujemy. Całość finalnie prezentuje się tak:

Widok od strony północnej, obróbka komina została wykonana z blachy


Żeby nie było tak pięknie, zamówiona blacha na obróbki okazała się czarna, a nie taka jaką zamawialiśmy- grafitowa. Nieważne, że przygotowana już była kilka tygodni wcześniej, nikt tego nie zauważył! Dopiero gdy cieśle wygięli arkusze pod obróbkę dachową, zauważyłee, że coś nie gra. Gdyby mnie nie było w tym czasie na budowie, pewnie skończyłoby się demontażem dachówki 😉 To są detale, ale mają wpływ na całą estetykę domu, a to dla nas bardzo ważne. Po szybkiej burzy mózgów, symulacjach zestawienia kolorów, na ziemi i na wysokości, w słońcu i nie, 4 arkusze poszły do kosza, a my osobiście dowieźliśmy samochodem osobowym 11 arkuszy blachy zwiniętych w rulon. Tak da się;) ale za to o dobrym kolorze grafitowym.  Ekipa miała ponownie przestój, a my niezły młyn, ale ostatecznie jest tak jak być powinno 😉 uff.


Nie dojechały jeszcze ławy i stopnie kominiarskie, a kupno w dobrym kolorze od ręki okazało się nadzwyczaj trudne. Będą zamontowane w późniejszym czasie ,razem z kominkami wentylacyjnymi. No cóż, nie może być idealnie 🙂


słowa kluczowe: projekt stodoła; dach; dachówka płaska; dachówka betonowa; okna połaciowe; Braas Teviva; budowa dachu; konstrukcja dachu; pokrycie dachu;

14 odpowiedzi na “Stan Surowy W KOŃCU Zamknięty – Pokrycie Dachu”

 1. Anna Przybylska pisze:

  jaki kolor dachowki panstwo wybrali, czy grafit?

  • projektstodola pisze:

   Dokładnie, grafit

   • Anna Przybylska pisze:

    Panie Adamie, jeszcze chciałabym dopytać o dach i dachowke.
    Czy kolor tej tevivy jest bardzo ciemny, czarny? Czy to taki grafit jak Ral 7016? Które ze zdjęć na blogu najbardziej oddaje rzeczywisty kolor?
    Na deskowanie państwo sie nie decydowali, czy ze względów kosztowych, czy innych?

    • projektstodola pisze:

     Braas Teviva ma dwa kolory czarny i grafitowy. Grafit jest praktycznie identyczny jak RAL 7016. Proszę poatrzeć tutaj na ostatnią fotkę na dole strony zestawione sa kolory https://www.projektstodola.pl/2017/07/12/stan-surowy-w-koncu-zamkniety-pokrycie-dachu/ .
     Jeżeli chodzi o deskowanie, to nie jest ono wymagane, zalecane jest w 3 i 4 strefie śniegowej, wiatrowej jako usztywnienie, ale nie jest ono uwzględnianie w obliczeniach konstrukcyjnych bo nie pełni takiej funkcji. Dach był liczony bez niego, a poszczególne krokwie są ze sobą usztywnione płatwiami przez całą długość budynku. Zastosowaliśmy na to membranę wysoko paroprzepuszczalną. I z powyższych względów stwierdziliśmy , że jest to niepotrzebny wydatek.

   • Paweł pisze:

    Czy nie macie problemu z.zaciekami na scianach szczytowych? Mi projektant proponuje dach z Attyka. Ale srednio to wyglada przy dachu bezokapowym.

 2. Agata pisze:

  Bardzo interesuje mnie wykonanie rynien krytych. Czy to był gotowy system np. Galeco czy też autorskie wykonanie ekipy dekarskiej ? Jestem ciekawa jak sprawują się takie rynny ponieważ każdy sklep odradza nam ukrywanie rynien ze względu na zagrożenie zalaniem czy też rozsadzeniem tynku po przymrozkach. Dodatkowo jeśli to możliwe prośba o kilka słów na temat wykonanie odprowadzenia wody z dachu płaskiego nad garażem. Ogólnie mamy podobny domek tyle że u nas ma być blacha w rąbek 🙂 Na każdym etapie zaglądam do Państwa 🙂

  • projektstodola pisze:

   Zastosowaliśmy rynny kryte w systemie Galeco. Do tej pory jeszcze nic nie rozsadziło 😀 . Rura spustowa jest w jednym kawałku, więc za bardzo nie ma co się rozszczelnić. W Galeco rynna zabezpieczona jest pasem podokapowym, który zabezpiecza przy ewentualnym rozszczelnieniu, by woda nie dostała się pod elewację, tylko na zewnątrz.
   Na dachu spadki zostały wyrobionone na belkach konstrukcyjnych i płytach OSB, na górze jest papa, i symetrzynie rozmieszczone dwa wpusty grawitacyjne, typu bocznego (przechodzące na attykę. Potem jest to połącozne z rurami spustowymi i schodzi na grunt.

 3. Małgorzata pisze:

  Czy nie mają Państwo problemów z dachem? Pytam czy nie ma jakiś przecieków itp. Producent dachówki nie daje gwarancji na dachówkę jeśli nie jest ona położona w odpowiedni sposób tj. na zakładkę. Państwa rozwiązanie prezentuje się jednak pięknie.

 4. Joanna pisze:

  Witam serdecznie! Jaki konkretnie model drewnianych okien dachowych Roto 74×140 z termo blokiem oraz, okna PCV Państwo zastosowali? Czy za ich montaż odpowiedzialna była ekipa od dachu czy firma dostarczajaca okna?

 5. Łukasz pisze:

  Czy kompleksowe wykonanie dachu garazowego (płaski) zalicza sie do stanu surowego otwartego? Wykonawca broni sie, ze to powinno sie robic na pozniejszych etapach. Zdaje sobie sprawe, ze to zalezy od umowy, ale jak w praktyce to wyglada?

 6. Michał pisze:

  Dzień dobry,

  Pytanie o północna cześć dachu. Nie widać tego dokładnie na zdjęciach i nie jestem pewnien, dlatego pytanie brzmi następujaco: czy krokwie lub murłata były wysunięte poza mur tak aby licowało się to z elewacja czy po prostu ten efekt uzyskany został za pomoca deski i rynny? I wtedy 20 cm ocieplenia zgrało się z elewacja?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole