Projekt Stodoła to blog o projektowaniu i realizacji domu w typie nowoczesnej Stodoły, ale zanim dojdziemy do projektu i realizacji, musi pojawić się pomysł- idea, który jest punktem wyjściowym do dalszych działań. Idea zazwyczaj powstaje poprzez wnikniwą analizę innych obiektów, inspiracji, a potem powolne ich przetwarzanie. Inspiracje są jak bagaż, to nauka architekta. Z potrzeb i wymagań inwestora, z lokalnego kontekstu i warunków zastanych, powstaje projekt. Projekt i pozwolenie to połowa sukcesu, następnie potrzeba wytrwałości w dążeniu do celu, by przebrnąć przez budowę i być wiernym wizjii końcowej. Sami wiemy jakie to trudne, przechodząc przez to niedawno. Na etapie budowy jest bardzo dużo doradców, którzy często nie widzą wizji końcowej albo co gorsze, mają swoją i psują ten efekt. Projekt to część sukcesu, potrzeba jeszcze stalowych nerwów i cierpliwości, szczególnie gdy nie buduje się jedną ekipą.

Bycie architektem i inwestorem, a czasem także wykonawcą, to była dla nas największa nauka. Mając to ciągle w pamięci już na wstępie gratuujemy inwestorowi bycia wiernym idei i projektowi i nie poddawania się na każdym kroku tej trudnej drogi, bo wiemy, że nie było łatwo.


Zainspiruj się

Dom „L”  naszego autorstwa ( czyli BAD ) zaprojektowaliśmy i uzyskaliśmy pozwolenie na budowę w 2016 roku. Współpraca była burzliwa, inwestor wymagający, ale dzięki temu udało się stworzyć w naszej opinii dobrą przestrzeń i interesujący projekt. Obejrzyjcie sami i oceńcie, a poniżej czekamy na wasze komentarze. Cały projekt jest dostępny pod tym linkiem poniżej.

Badarchitekci.pl – Dom L

Obecnie dom L jest na etapie wykończenia. Jeszcze trochę brakuje do końca, ale budynek już prezentuje się imponująco.

Elewacja północna ma odmienny charakter niż frontowa, tutaj przeważa minimalizm


Krótko o projekcie

Działka jest bardzo urokliwa, położona niedaleko Wrocławia, w bezpośrednim sąsiedztwie pięknego lasu. Jednym z problemów na etapie projektowania był wjazd od strony południowej oraz bardzo restrykcyjny Plan Zagospodarowania Przestrzennego nakazujący kierunek kalenicy prostopoadle do drogi.

Zdjęcie podczas wykonania dachu

Budynek zaprojektowano z połączenia dwóch prostokątnych brył o funkcji rozplanowanej na dwóch kondygnacjach. W miejscu połączenia dwóch brył od strony południowej umieszczono wejście. Funkcjonalnie budynek dzieli się na 3 strefy: gospodarczą (garaż, kotłownia), dzienną (salon, kuchnia jadalnia, spiżarnia), nocną (sypialnie z łazienką i garderobą). Część gospodarcza ułożona jest prostopadle do ulicy, nad nią znajduje się cześć nocna, część dzienna usytuowana od strony zachodniej i otwiera się na walory działki-  południową część rekreacyjną i las od południa.

Południowe przeszklenie o długości 5,55 m

Granice tarasu wytycza duża rama, która pełni również funkcję ochrony przed przegrzewaniem. W części wschodniej rama ta płynnie przechodzi w zadaszoną wnekę na drewno kominkowe. Część dzienną zaprojektowano jako jednoprzestrzenną, w której znajduje się kuchnia, jadalnia oraz część wypoczynkowa. Budynek nie jest podpiwniczony.

Stolarka okienna wykonana jest z drewna, które jest widoczne od wewnąrz, od zewnątrz chroni je nakladka aluminiowa

W części południowo-wschodniej budynku zlokalizowano garaż, część gospodarczą, oraz hol wejściowy z garderobą. Na piętrze powyżej części gospodarczej znajduje się prywatna część sypialniana. Wykończenie elewacji to proste materiały- biały tynk, elewacja drewniana z modrzewia syberyjskiego oraz okładzina blaszana.

Stolarka okienna wykonana jest z połączenia drewna z aluminium firmy Internorm. O różnych typach stolarki okiennej z krótką charakterystyką pisalismy już na blogu we wpisie:  Wybór okien cz. I  Materiały, parametry i montaż. Budynek zaprojektowany jest w standardzie energooszczędnym  z powietrzną pompa ciepła, ogrzewaniem podłogowym i rekuperacją.

Ukryta brama garażowa daje niesamowity efekt wizualny

Bryła i wykończenie elewacji jest minimalityczne, oszczędne w środkach i wyrazie, dlatego tak ważne były detale. Ciekawym elementem jest ukryta brama garażowa. Co to znaczy? Brama garażowa pokryta jest tym samym materiałem co elewacja. I jeśli jest zamknięta kompletnie jej nie widać, więc podjeżdżamy autem, otwieramy ścianę 🙂 i wjeżdzamy do środka- efekt jest niesamowity.

Tak to brama garażowa 🙂


Mamy nadzieję śledzić poczynania inwestora, trzymając kciuki za dalsze postępy prac i za jakiś czas podzielić się z Wami efektem końcowym. Nie możemy się już doczekać, a Wy?

Więcej zdjęć zamieszczamy poniżejj:


Jak zwykle zachęcamy do komentowania

słowa kluczowe:  inspiracje; projekt indywidualny; nowoczesny dom; dom z tarasem; projekt domu z wjazdem od południa; dom stodoła; stodoła projekt; architekt wrocław; projekt stodoły; nowoczesny dom; dom energooszczedny; minimalizm; elewacja drewniana; budowa domu blog; blog budowa domu; powietrzna pompa ciepła; domy stodoły; dom typu stodoła; architekt; badarchitekci; BAD; Internorm; dom stodoła realizacja; budowa domu blog; nowoczesna bryła typu stodoła;

3 odpowiedzi na “Inspiracje dom Stodoła”

  1. Mateuszsoch pisze:

    Bardzo podobają mi się tego typu domy. Zwłaszcza że nie są drogie w budowie w porównaniu do takich zwykłych 🙂 też planuję budowę podobnego 🙂

  2. Roksana Kwaśnicka-Drozd pisze:

    super wygląda ta brama garażowa! fajny projekt, chętnie poczytam bo właśnie też budujemy stodołę 🙂

  3. Aleksandra pisze:

    Świetne są te inspiracje, kolejny interesujący dom. Może to dobry pomysł na zejście z kosztów budowy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole