Rekuperacja czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła była naszym głównym założeniem bazowym do projektu. Jest to podstawowy element w budynku energooszczędnym- kluczowy. Budynek energoszczędny lub nawet pasywny to przede wszystkim „szczelność , a  klasyczna wentylacja w budynku odpowiada za największy procent straty ciepła. Nawet 20 cm styropianu nie da tyle co rekupercja. Dlaczego wentlacja mechaniczna jest taka istotna i co daje nam posiadanie jej pisaliśmy tutaj:

Wentylacja. Rekuperacja czy grawitacja?


Z koleji o stratach ciepła, które występują w budynku i jak to tego podejść na etapie projektu pisaliśmy tu:

Projekt Stodoła- założenia energooszczędne


Skoro rekuperacja ma taki duży wpływ na energooszczędność i straty ciepła to znaczy, że inwestując w to rozwiązanie oszczędzamy energię, a co za tym idzie ograniczamy nasze wydatki eksploatacyjne. Jednak z posiadaniem rekuperacji  wiąże się kilka bieżących wydatków eksplatacyjnych takich jak: serwis i wymiana filtrów oraz pobór prądu.

rekuperacja

W mroźne dni powietrze, które dostaje się do budynku jest wstępnie ogrzane

Wiele osób dalej sceptycznie podchodzi do rekuperacji. Że jest droga w instalacji, że jest droga w eksploatacji ze względu na konieczność wymiany filtrów… Z drugiej strony, żyjąc w kraju z tak zanieczyszczonym powietrzem, ze smogiem, pamiętajmy o tym, że to jest właśnie zadanie rekuperacji- bariera przed zewnętrznymi zanieczyszczeniami i filtracja powietrza, które wprowadzamy do budynku. Cały brud zostaje na filtrze, a nie krązy po naszym budynku.


Rekuperacja filtry i ich wymiana

rekuperacja filtry

Wymiana filtrów jest dziecinnie prosta

Co ile trzeba wymieniać filtry i ile one kosztują (do wymiany są dwie sztuki filtrów)? Oczywiście to ZALEŻY. Od czego? Od naszego otoczenia- czy dookoła nas  jest zanieczyszczone powietrze, droga, czy jest przewiew itd. Po prostu trzeba na początku obserwować jak szybko filtry się brudzą. Średnio filtry powinniśmy wymieniać co ok. 6 miesięcy.

Druga sprawa czyli koszt filtrów. Zależy to od klasy filtracji i zastosowanych w filtrach włóknin, mamy możliwość wyboru różnego typu filtrów. W róznej cenie w zależności od producenta.

Przykładowe ceny i typy filtrów.


Praktyka

Ostatnio filtry wymieniliśmy w kwietniu, czyli 8 miesięcy temu. Filtry były użytkowane (04.2019-12.2019, teren jest raczej przewiewny, nieduża wioseczka, sąsiednie domy ogrzewane gazem lub pompą ciepła, ruchliwa droga w odległości 250 m. Można powiedzieć, że otoczenie raczej niesprzyjające smogowi. Poniżej zdjęcia zużytego i nowego filtra w tym okresie:

Jako filtry nawiewne zastosowalismy filtry antysmogowe, na wywiewie z koleji najprostszy filtr G4. Kosztowały odpowiednio 185 zł i 75 zł, czyli sumarycznie 260 zł. Wiosną 04.2019 wymieniliśmy filtry na nowe za 150 zł. Koszt serwisu z dojazdem to ok. 250 zł (jeszcze go nie robiliśmy :). Ostania rzecz to pobór prądu jest to również zależne od użytkowania jednostki, czyli tego na jakim programie (szybkości wymiany powietrza) naczęściej włączamy rekuperator.  Przyjmujemy średni koszt 305 zł na rok bazując na wyliczeniach producentów.

Tak więc sumaryczny roczny koszt eksploatacji rekuperacji wyniósł 965 zł.

koszt [zł]
Filtry na okres letni 150
Filtry na okres zimowy 260
serwis 250
pobór prądu 305
SUMA 965 zł

Podsumowanie

rekuperacja

Dzięki rekuperacji wewnątrz budynku możemy cieszyć się czystym powietrzem

Sumaryczny koszt wydaje się relatywnie wysoki, w dodatku koszt inwestycyjnyc jest również spory, co przekłada się na niską stopę zwrotu inwestycji.

Jednak przy wyliczeniach zwrotu należy zawsze pamiętać, że rekuperacja to nie tylko straty ciepła, ale również ochrona przed brudnym powietrzem, smogiem. Druga kwestia to fakt, że przy obliczeniach inwestycyjnych należy zawsze uwzględniać całościowy koszt wykonania kominów wentylacyjnych oraz ich późniejszego, wykończenia na dachu itd. Kolejna istotna kwestia to już ostatni rok z niższymi wymaganiami energetycznymi dla budynków nowobudowanych, od stycznia 2021 bedą obowiązywać wyższe wartości izolacyjności cieplnej dla okien i przegród oraz wartości EP, a spełnienie ich bez rekuperacji będzie bardzo ciężkie, jeśli nie niemożliwe, bardzo ciekawy artykuł w tej kwesti przeczytacie tutaj: Nowe wymagani dla budynków w 2021 r., a ich koszt inwestycyjny.


Jak zwykle zachęcamy do komentowania. Jesteśmy ciekawi co o tym sądzicie? A może też posiadacie rekuperację i mozecie się pochwalić lub ponarzekać? Ile Was ona kosztowała rocznie i czy jesteście z niej zadowoleni?


słowa kluczowe:

rekuperacja, stodoła; dom stodoła; nowoczesny domy typu stodoła; nowoczesny dom; nowoczesna bryła typu stodoła: wymiana filtrów; filtry do rekuperacji; koszt filtrów; koszt utrzymania rekuperacji; wentylacja mechaniczna; koszt wentylacji mechanicznej;

14 odpowiedzi na “Rekuperacja wymiana filtrów. Koszt eksploatacji”

 1. jarekc1 pisze:

  Witam, dla mnie takie informacje w Waszym artykule są niezwykle ważne. Utwierdzają mnie w tym, że dobrze zrobiłem, uwzględniając rekuperację już na etapie projektowania domu. W projekcie mieliśmy trzy kominy, po zmianach (rekuperację) został tylko jeden, odpada spory koszt budowy, po jakieś 6-7 tysięcy na jeden komin. Zastanawiam się jeszcze nad pompą ciepła. Dom będzie oddalony od pozostałych zabudowań około 100 metrow i nie za bardzo mamy miejsce na dociągnięcie gazu. Poza tym, widząc w jakim kierunku idzie nasz rząd w kwestiach energii, cena gazu może w pewnym momencie bardzo niemile zaskoczyć. Ta zima to dla nas masa przemyśleń inwestycyjnych, bo w lecie ruszamy z budową. Proszę trzymać kciuki. Pozdrawiam serdecznie

 2. Aleksandra pisze:

  Czym różnią się filtry letnie od zimowych?

 3. Szymon pisze:

  Czyli tak naprawdę na ten moment myśląc o rekuperacji, możemy mówić jedynie o komforcie, a nie oszczędnościach. Zakładając, że w domu byłaby WG zamiast WM z rekuperacją raczej wątpię, żeby koszty ogrzewania były o 1000zł większe (a tyle kosztowało utrzymanie rekuperacji przez rok).

  Właśnie stoję przed podobnymi dylematami. Pozdrawiam

 4. Paweł pisze:

  Oglądając zdjęcia z rekuperacji widzę, że jest się skazanym na podwieszane sufity. Czy np. przy parterowym doku jest możliwośc pociągnięcia rur na strpie (poddasze nieuzytkowe) a nastepnie w zaplanowanych miejscach przebicie stropu i wyciągnięcie nawiewów? Pytam, gdyż sam planuje dom parterowy, ale nie widzi mi się w całym domu robic podwieszanego sufitu, to jakaś abstrakcja.

  • Adam pisze:

   Tak oczywiście, prowadzenie kanałów na poddaszu nieużytkowym przy domach parterowych to najrozsądniejsze rozwiązanie, nie trzeba w ogóle zastanawiać się, nad prowadzneiem obniżaniem itd. Samą jednostkę też można zlokalizować na poddaszu.. Jeżeli poddasze jest nieizolowane trzeba tylko pamiętać by kanały były izolowane.

   • Dawid pisze:

    Koszt filtrów to 410 pln, zakładam, że kupione od dostawcy systemu. Filtry można kupić taniej. Jeszcze taniej można zrobić je samemu wykorzystując starą ramkę, włókniny filtracyjne są dostępne w sprzedaży. Ten koszt można obniżyć o 150-200 pln.

 5. Łukasz pisze:

  Jaki był koszt instalacji rekuperacji i jaki rekuperator zastosowaliscie?

 6. Piotr pisze:

  Jak udało Wam się poprowadzić kanały wentylacyjne przy wysokim suficie nad salonem?

 7. Piotr pisze:

  Witam

  Fajny opis , chciałbym dorzucić jeszcze parę rzeczy o których nie napisałeś. Filtr antysmogowy aby spełnił swoje zadanie musi być hepa h11 a nie f7 a to opory dla instalacji i wyższy koszt utrzymania. Koszty serwisu obejmują pewnie mycie wymiennika ( polecam dla nie wiarków zobaczyć co znajduję się w środku) , wyczyszczenie czerpni. Co jakiś czas polecałbym czyszczenie kanałów dystrubujących powietrze chyba ze stosujecie filtry na anemostatach a to znów koszty oraz kanały czerpni i wyrzutni tu też jest ciekawie . Jeszcze sprawa z wysuszony powietrzem zimą co lepiej otworzyć okno czy wstawić nawilżacz a latem okna otwatre czy zamknięte chyba że ktoś ma żaluzje zewnętrzne lub rolety zip bo przy dużym przeszkleniu wentylacja mechaniczna nie da rady zbić temperatury i utrzymać komfort w pomiesczeniach. Oczywiście można wstawić rolety ,nawilżacz, klimatyzację, pompę ciepła z chlodzeniem latem, ggwc, gwc, itd. Ale to wszystko kosztuje i wiecznie pracować nie będzie do tego koszt serwisu i utrzymania. Więć jaką wybrać drogę żyć w naturalnym środowisku i bez kosztów czy w sterylnym i pochłaniającym nasze oszczędności bo wiecznie to nie będzie pracować. Jeszcze nie dodałem o niektórych fachowcach co montują instalację wentylacji proszę o sprawdzenie temeratury na zewnątrz domu w centrali nawiew, wywiew, czerpnia wyrzutnia oraz temperaturę na anemostatach wywiewnych i nawiewnych i tu można obliczyć sprawność centrali oraz instalacji i jeśli jest dobrze wykonana to zima przy 1 do 5 stopni zarówno centrala jak instalacja powinna mieć sprwność okolo 85 do 92 procent chyba że wywiew z centrali ma niższą tempareaturę niz na anemostacie to też takiej sytuacji nie powinno być. Pozdrawiam

 8. Miłosz pisze:

  Muszę przyznać, że jak zobaczyłem w jakim stanie są filtry to….. 8 miesięcy to zdecydowanie za długo. Z takich filtrów to nie jest czyste powietrzne. Opory rosną, zużycie prądu, zużycie wentylatorów, zwiększa się ryzyko zapchania wymiennika a koszt nowego to 4-5 tys. Odwlekanie z wymianą to są pozorne oszczędności a koszt naprawy pociągnie kieszeń. Wymiana filtrów z reguły jest to między 3-4 miesiące lub co 2-3 jeśli ktoś mieszka w mieście lub w terenie mocno zanieczyszczonym. Nie ma co się oszukiwać lub zakładać, że wytrzymają dłużej. Ja sam wiedzę w swoim urządzeniu. Mieszkam na łące nie mam ani jednego sąsiada, zero smogu a filtry M5 (2×60 PLN) wymieniam co 4 miesiące. Mam wymiennik entalpiczny i wilgotność w sezonie zimowym nie spada poniżej 42% wiec się sprawdza. Nawilżacze to nie jest rozwiązanie długoterminowe lepiej dołożyć do wymiennika entalpicznego i mieć komfort w domu bez zbędnych dodatkowych urządzeń. Od tego roku (2021) rekuperacja to będzie standard ze względu na nowe wymogi budowlane. Odradzam również zakup centrali które stosują filary o klasie niższej niż M4, wszystkie tkaniny filtracyjne zapychają się już po 1-2 miesiącach. Mój rekuperator ma wydajność 400m3/h roczny koszt prądu to 185 PLN. Wychodzi 540 PLN na rok. Koszty eksploatacji bez serwisu rocznego który robię sam. Nie jest to jakaś wielka filozofia a zawsze 250 PLN do przodu. Czyszczenie kanałów co 5 lat jeśli wymienia się filtry kiedy należy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole