Mamy marzec, ale pogoda iście wiosenna, więc można zacząć myśleć o ogrodzie, podjeździe, tarasie i innych ciekawych rzeczach tak, by nasz czas na zewnątrz jak najlepiej uprzyjemnić w sezonie letnim. Nasz taras drewniany powstał 2 lata temu, już mieszkaliśmy, ale wiele elementów jeszcze kończyliśmy. Bez tarasu nie da się cieszyć z posiadania dużego okna HS, ze względu na uskok i ciągle wnoszony do domu piach. Przy takim układzie jak w Stodole M taras to przedłużenie salonu. W ciepłe dni ta granica między wnętrzem, a zewnętrzem się zaciera, dzieciaki jeżdżą na rowerkach, biegają do basenu. Możemy siedzieć wewnątrz, jednocześnie czując powiew świeżego powietrza.
Taras drewniany- założenia, wymiary, funkcjonalność
Z tych względów chcieliśmy, by taras był duży, o powierzchni 38 m2, a jego wymiary w najszerszym miejscu to 3×8 m. Podczas budowy wydawało się nam to bardzo dużo, nawet myśleliśmy o zmniejszeniu go, ale teraz stwierdzamy, że jest to dobra wielkość.
Zgodnie z Projektem Stodoła M taras okala budynek, przebiega wzdłuż całej strony południowej i zakręca na stronę wschodnią. Dookoła budynku ma szerokość 1m na przejście i poszerzenie przy oknie tarasowym. To 1- metrowe obejście, początkowo zaprojektowane ze względów estetycznych, (by dopełnić całości elewacji) bardzo polubiliśmy na etapie użytkowania, mamy cały czas kontakt z tarasem możemy wzdłuż budynku coś postawić lub przejść “suchą stopą”.
Materiał – drewno
Zdecydowaliśmy się na drewno z kilku względów:
- Estetycznych, bo takie były nasze założenia- czyli minimalistyczna bryła budynku stodoły z ocieplającymi elementami elewacji drewnianej, drewniany taras dopełniał całości założenia. Drewno jest też przyjemne w dotyku, naturalne i ciepłe. Przyjemnie się na nim siedzi i funkcjonuje. Ponadto nie jest takie śliskie nawet jak jest mokre, jak np. potrafią być płytki gresowe, nawet niektóre z założenia te “antypoślizgowe”. Z drugiej strony im bardziej anty poślizgowy, szorstki i porowaty materiał, jak np. płyty betonowe tym gorzej się go czyści. Dla rodziców, również przy ewentualnym upadku drewno, bardziej amortyzuje upadki, sprawdzone zarówno na tarasie jak i wewnątrz. Zastosowane przez nas deski tarasowe to modrzew syberyjski. Niezabezpieczony uzyska szarą barwę, my jednak zastosowaliśmy olej.
- Jednolite przejście materiału– wewnątrz użytkujemy podłogę drewnianą, na zewnątrz drewniane deski tarasowe. Efekt na przejściu jest bardzo atrakcyjny. Z tego też względu wybraliśmy deskę, która jest gładka, nieryflowana. I układ desek równoległy do dech w budynku. Wielu z Was powie, że taki kierunek nie jest dobry pod względem odpływania wody z tarasu. Owszem, zazwyczaj deski układa się prostopadłe do budynku, tak by w spadku, woda deszczowa odpływa od budynku, jednak stosując tą zasadę, układ desek byłby inny niż wewnątrz, nie wyglądałoby to za dobrze, a wracając do punktu 1 wiecie już, że estetyka jest dla nas kluczowa. Świadomie więc podjęliśmy decyzję o układzie takim jak w salonie. Spadek zrobiony jest na belkach, na legarach, a deskę specjalnie wybraliśmy gładką, ponieważ w ryflach przy takim układzie gromadziłaby się woda.
Bezobsługowość tarasu
Drewno wymaga obsługi to fakt, który bardzo często wszyscy powtarzają i tak faktycznie jest. Byliśmy świadomi tego od początku, ale ze względu na powyższe, zdecydowaliśmy się na taras drewniany. Po 2 latach dalej jesteśmy z niego zadowoleni. Zabezpieczenie olejem wymaga przynajmniej raz w roku nałożenia minimum 2 warstw, nie jest to specjalnie trudna lub pracochłonna praca, przy tej wielkości tarasu należy poświęcić na to jedno popołudnie. Tylko wtedy będzie on utrzymywał się w dobrej kondycji i trzymał kolor, będzie łatwiejszy też w utrzymywaniu czystości.
Taras drewniany – Montaż
Drewniane deski tarasowe przykręcane są do legarów czyli grubszych belek konstrukcyjnych.
Legary są montowane za pośrednictwem stalowych obejm do słupów betonowych, które są posadowione poniżej strefy przemarzania. Jak to przebiega krok po kroku:
Wychodzimy od wymiarów zewnętrznych tarasu, następnie układu desek na nim, następnie sprawdzamy rozstaw rusztu pod deskami, czyli co ile deska będzie podparta i mocowana wkrętem. Ostatnia warstwa to główne belki, które z kolei są oparte na betonowych słupach. Im gęściej podeprzemy lub zastosujemy większe przekroje drewna tym taras mniej będzie “pracował”. W naszym przypadku stosowaliśmy deski o grubości 4cm, ruszt 3×7 cm, legary 8×10 cm. Pod deskami dajemy geowłókninę którą przysypujemy żwirem tak, by nic nam pod tarasem nie wyrosło. Możemy zastosować nawet siatkę przeciw kretom, by uniemożliwić im bytowanie i wędrówki pod tarasem.
Wszystkie drewniane elementy konstrukcyjne powinny być zaimpregnowane i zabezpieczone przed szkodnikami- przynajmniej dwukrotnie pomalowane. Na gotową konstrukcję z legarów zastosowaliśmy taśmę izolacyjną, która ma za zadanie, ochraniać legary przed wilgocią, ale również minimalizować wstrząsy i efekt skrzypienia.
Bardzo istotnym i zarazem kosztownym elementem przy budowie tarasu są zastosowane wkręty. Są to specjalne wkręty tarasowe, nierdzewne o specjalnej konstrukcji umożliwiające delikatną pracę i odkształcenia w czasie. Sama główka wkrętu widoczna jest na powierzchni tarasu, dlatego jest też istotny jej kolor.
Jak sprawuje się taras drewniany po 2 latach
Wizualnie, wygląda dalej bardzo dobrze. Należy pamiętać, że praktycznie niemożliwe jest, by taras drewniany utrzymał swój pierwotny kolor, który uzyskujemy zaraz po jego zamontowaniu i zaolejowaniu. Drewno nieco ściemniało- jest to wynik jego ciągłej ekspozycji na warunki zewnętrzne- słońce i opady, ale także głównie kwestia zastosowanego koloru oleju do odświeżania desek- nawet jeśli kolor jest ten sam, to z każdą kolejną warstwą oleju staje się on ciemniejszy.
Kluczowy jest tutaj właśnie olej i systematyczne przynajmniej min. 1 raz w roku, pomalowanie nim kilka razy tarasu, by utrzymał piękny wygląd. Jeśli robimy to częściej i obecny kolor nas satysfakcjonuje to może warto kolejną warstwę oleju zastosować w kolorze bezbarwnym? Kombinacji na piękny kolor desek jest wiele.Wszystkie deski trzymają się dobrze, nie ma konieczności wymiany. W przypadku braku zabezpieczenia kolor modrzewia syberyjskiego będzie się zmieniał z biegiem czasu w kierunku srebrno-szarym (patyna).
Wielką zaletą tarasów drewnianych jest jego możliwość zupełnej regeneracji, czyli cyklinowanie tarasu, po takim zabiegu taras drewniany będzie wyglądał jak nowy.
Taras drewniany. Zalety i wady w skrócie.
Zalety:
- estetyka
- naturalny materiał
- przyjemny w dotyku, amortyzujący upadki
- nie nagrzewa się tak jak płytki (chyba, że pokrywa go grupa warstwa olejku lub lakieru, która przyciąga promienie słoneczne)
- po zaimpregnowaniu jest stosunkowo łatwy w utrzymaniu czystości, ale dosyć łatwo się brudzi
Wady:
- zmienia kolor pod wpływem ekspozycji na słońce i opady
- wymaga impregnacji min. raz w roku (jeśli jest olejowany- tarasy lakierowane są bezobsługowe przez kilka lat- do następnego lakierowania)
- drewno może łódkować
- może wydzielać żywicę
słowa kluczowe:
taras drewniany; drewniany taras; drewno; deska tarasowa; taras na legarach; projekt stodoła; nowoczesny dom; olejowanie drewna; jak zrobić taras drewniany; taras drewniany krok po kroku; budowa domu; jak zbudować taras; taras;
Ja Ci po prostu zazdroszczę takiego tarasu 😀 nie dość, że wymyślony fajnie to i wykonany estetycznie.
coś wspaniałego! Te deseczki, to wszystko no po prostu bajeczka 🙂
Mam pytanie, co ile cm są wykonane betonowe słupy pod legary???
Słupy są średnio co 100-120 cm w zależnosci od innych elementów. Proszę przyjrzeć się – powiększyć rysunki we Wpisie są tam wymiary 🙂
Proszę o informację, jakie były koszty wykonania tarasu?
Fajna dom i super strona. Dziękuję że poświęcacie swój czas i inspiruje cię do działania. Czy mogę technicznie podpytac o konstrukcję rusztu opartego na legarach. Czy dobrze widzę czy wylewka przy domu została podkuta i na tym opiera się ruszt? Żeby usztywnić ?
Pozdrawiam
P.
Hej, dzięki za miłe słowa 🙂
Deska jest tylko wpuszczona cześciowo w styropian by zamocować pierwszą deskę, ale nie opiera się na konstrukcji/wylewce budynku.
Jakie deski są na podłodze w mieszkaniu?
Świetny, duży taras. Pomimo pracy, jaką trzeba włożyć w utrzymanie chyba było warto… Efekt pierwszorzędny! 🙂
Co to za deski? Jakiej firmy? Jaki był koszt zrobienia takiego tarasu?
Widzę, że teraz jest skierowany na południe a tylko 1m znajduje się pod dachem. Czy w związku z tym korzystacie Państwo z tarasu w ciągu dnia w lecie? Czy nie jest za gorąco?
Cześć, 1 m zadaszenia, ma na celu ochronę pasywną ochronę przed przegrzewaniem, w najgorętsze dni roku. Pisaliśmy o tym we wpisie Eksploatacja domu energooszczędnego cz.1 tam również pojawił się taki szkic obrazujący tą zasadę
Na cele przesiadywania zbudowaliśmy drugi taras usytuowany w pewnej odległości od budynku co niesie ze sobą wiele zalet.
Dzień dobry,
Jaki spadek i w którą stronę zastosowałeś?