Kolejny wpis z serii dotyczących energii ze Słońca, czyli Fotowoltaika a projekt domu. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę podczas projektowania domu, tak aby w pełni wykorzystać potencjał promieniowania słonecznego.
W poprzednich wpisach przeszliśmy od projektu i dofinansowania, poprzez Projekt instalcji oraz docelowego Montażu instalacji fotowoltaicznej. Opisaliśmy również bieżącą eksploatację wraz z rachunkami i zyskiem z instalacji fotowoltaicznej, którą użytkujemy od stycznia 2019 w Fotowoltaika czy to się opłaca?
Usytuowanie budynku Fotowoltaika projekt
Kluczowy aspekt to odpowiednie usytuowanie budynku, tak aby jego dach lub planowane miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej było skierowane w kierunku południowym, wtedy sprawność paneli fotowoltaicznych jest najwyższa. Przy każdym odchyleniu od południa sprawność spada i by uzyskać pożądany uzysk energii musimy zwiększyć powierzchnię generatora fotowoltaicznego, czyli po prostu ilość paneli. Często dostajemy pytania czy przy usytuowaniu połaci w kierunku zachodnim lub wschodnim jest to nadal opłacalne, czy warto wtedy taką instalację zamontować?
Sprawdziliśmy ten przypadek, ale czy warto musicie ocenić sami 🙂 Poniżej wyniki dla dwóch takich samych instalacji. Jedna z naszego Projektu Stodoła, druga analogiczna usytuowana została w kierunku zachodnim.
Usytuowanie Projektu Stodoła odchylone jest o 11° od południa na dachu o kącie 45 stopni. Przy takim usytuowaniu 20 paneli fotowoltaicznych o sumarycznej mocy 6 kW generuje 6322 kWh rocznie. Gdybyśmy usytuowali identyczną Stodołę z identyczną instalacją na dachu w kierunku zachodnim instalacja generowałaby 4916 kWh rocznie.
Spadek efektywności wynosiłby 1406 kWh czyli 22%. By uzyskać analogiczny zysk roczny jak w usytuowaniu prawie południowym, należałoby wykonać instlację o mocy 7,7 kW czyli składającą się z 26 paneli tj. o 6 więcej niż przy kierunku prawie południowym, a zwrot zainwestowanych środków wydłuża się o 33%, czyli o prawie 4 lata. Przy odchyleniu od kierunku południowego stosuje się tzw. współczynniki korygujące. Podane są one w tabelkach np. tutaj.
Czy to się opłaca?
Na to pytanie musicie odpowiedzieć już sobie sami sami. Wg nas tak, jeżeli nie ma możliwości usytuowania paneli w kierunku południowym, to usytowanie zachodnie też jest całkiem korzystne. Poniżej zamieściliśmy wyliczenia obrazujące zwrot inwestycji. Analiza jest wykonana przy obecnych cenach energii, biorąc pod uwagę planowane podwyżki cen prądu, opłacalność może zwiększyć się w znacznym stopniu. Gdy dodatkowo macie możliwość skorzystania z jakieś dotacji na montaż fotowoltaiki, to raczej nie ma się już nad czym zastanawiać 😉
Fotowoltaika projekt a dach
Dachy dwuspadowe mają tą przewagę, że charakteryzują się największą powierzchnią połaci, a więc naszego generatora fotowoltaicznego. Ponadto łatwiej zaplanować na nich panele w sposób estetyczny, mamy na myśli proste, minimalistyczne ich rozplanowanie w sposób liniowy. Przy bardziej fantazyjnych dachach, czterospadowych, z lukarnami sprawa się komplikuje ,a powierzchnia którą możemy wykorzystać się zmniejsza. Przy dużej ilości paneli zamieszczane są one “gdzie popadnie”, co wpływa na całą estetykę domu 🙂 Ech, no cóż, już tak mamy, że mocno przywiązujemy do tego wagę.
Kąt nachylenia dachu
Zasadnioczo najlepszy kąt znajduje się pomiędzy 30°- 40°. Przy 30° i ukierunkowaniu połaci prosto na południe sprawność wynosi 99%, przy 40° spadek sprawności jest niewielki, bo o ok. 1%. Przy dachu płaskim możemy wybrać najbardziej efektywyny kąt, oraz obrót paneli, jednak musimy liczyć się z większymi kosztami podkonstrukcji wsporczej oraz balastu stablizującego panele na dachu. Podczas projektowania dachu płaskiego należy uwzględnić także ten ciężar, bo przy dużej ilości paneli obciążenia od balastu są znaczne.
Rozmieszczenie elementów na dachu a fotowoltaika
Dach powienien być jak najprostszy, bez żadnych elmentów dodatkowych- okien połaciowych, kominków odpowietrzenia instalacji sanitarnej, wyrzutni, stopni kominiarskich i innych. Jeżeli mamy możliwość, wszystkie te, elementy starajmy się usytuować na innej połaci niż planujemy panele fotowoltaiczne, gdyż każdy z tych elementów może być potencjalną przeszkodą i nie pozwoli nam usytuować panelu w danym miejscu. Jeśli dane elementy są niezbędne na dachu po stronie południowej, starajmy się rozmieścić je w planowany sposób, w jednej linii, zgrupowane itp. tak, by nie kolidowały nam z przyszłymi panelami fotowoltaicznymi.
Instalacja fotowoltaiczna w Projekcie Stodoła
Nasza instalacja pracuje już prawie pół roku. W tym czasie było wiele gorących i słonecznych dni, dlatego szykujemy podsumowanie eksplotacji i zysków wraz z porównaniem z zakładanym zyskiem na etapie projektu. To wszytsko już niebawem!
Słowa kluczowe: fotowoltaika; wrocław; dom stodołą; projekt stodoła;; fotowoltaika opinie; panele fotowoltaiczne; solary; rachunki; instalacja fotowoltaiczna; panele PV; PV; instalacja solarna; projekt stodoła; sunone; opinie; nowoczesny dom; energia ze Słońca; stodoła; nowoczesna bryła typu stodoła; nowoczesny dom typu stodoła; dotacja; fotowoltaika cena, fotowoltaika koszty, fotowoltaika dotacja; fotowoltaika jak działa; dofinansowanie fotowoltaika; fotowoltaika opłacalność; forum; fotowoltaika czy się opłaca 2019; blog budowa domu; eksploatacja domu energooszczędnego; fotowoltaika cena; fotowoltaika koszt; fotowoltaika usytuowanie; fotowoltaika projekt ;
Proponuję uzupełnić temat o analizę opłacalności układu wschód – zachód. Czyli przy większej liczbie paneli (26) połowę usytuować na połaci wschodniej a połowę na zachodniej. Na logikę powinna się zwiększyć autokonsumpcja więc i zwrot inwestycji powinien być też krótszy niż przy umiejscowieniu wszystkich paneli tylko na zachodniej połaci.
Przy takim usytuowaniu połowa instalacji wschód druga połowa zachód instalacja generuje mniej więcej tyle samo kW co w usytuowaniu na południe
Ja też się zdecydowałem na panele i mysle ze to była dobra decyzja, od montażu byli PV Projekt – są naprawdę w porządku
A jak to wygląda od strony technicznej? potrzebuję dwa kable zasilające do rozdziałki przed działką? do czego wpinam kabel z paneli?
Kabel w rozdzielnicy wpinany jest do zasilania głównego bezpośrednio, w tym miejscu są dwa kable jeden z sieci jeden z paneli.